PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun Menzilli Elektrikli Motosiklet Önerisi..

Sayfa : [1] 2 3

hachiko
20 Haziran 2023, 19:16
Öncelikle merhaba umarım iyisinizdir.. Aylar önce babama http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/212649-bu-arac-alinir-mi.html şunu almıştık ve bayağı memnun kaldık ayda 30-35 tl (minimum 200 km yol geziyoruz) elektrik yakıyor bir ayda çoğu işimizi görüyor .. Çok zevkli bir makine bildiğin kamyonet gibi.. Şimdilerde kendime elektrikli uzun menzilli en düşük 90 km , hızı 70-80 km olan elektrikli bir motosiklet arıyorum.. Fiyatı 70bini geçmesin sıfır olursa çok iyi olur..

Şu çok hoşuma gitti https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-sifir-km-elektrikli-kurye-motoru-1084978974/detay Bu makineler son hızda kaç kmye düşer menzili ...

Hayırlı günler..

tommygun
20 Haziran 2023, 19:23
Karar tabi ki sizin ama gerçek bir motosiklet almanızı öneririm.

İlandaki şey fiskos, süs, kırlent, tüplü tv üzerindeki dantel.

hachiko
20 Haziran 2023, 19:32
Karar tabi ki sizin ama gerçek bir motosiklet almanızı öneririm.

İlandaki şey fiskos, süs, kırlent, tüplü tv üzerindeki dantel.

Motosikletim var x9 500 fakat ben genelde gebze tuzla pendik arası geziyorum..Bazen kadıköye gider gelirim malzemeye..Yukarıda anlattığım değerler benim için yeterli.. Misal bu elektrikli araç kadıköye max 15 tlye gider gelir..Bendeki scooter 90-110 arası yakar..Bunu sipariş ürünün üstüne 100 tl ayrı koyunca pek tadı tuzu kalmıyor işin..
İlandaki motorun değerleri yeterli idi benim için gerçekten yapıyor ise..

Nasate
21 Haziran 2023, 10:34
Malesef elektrikli scooterlarda çeşit çok yok. İyi markalarınki çok pahalı. Rks de bir model var ama markayı önermiyorlar. En çok tutanlardan diğeri arora zr5. Hız olarak 70-80 arası çıkıyor. Kullanıma göre 1-2 yılda bir batarya değişiyor. onunda fiyatı 600tl. kaç tane değişmesi gerekse değişiyor 6 tane varmış. (Yeni araştırdım) Fiyatını unuttum açıkcası, fakat kk'na taksit yapılıyordu.

Siyahi
21 Haziran 2023, 11:56
Volta VS5 sizin için uygundur. 100 km menzilli. 70 km/h stabil hız. Sıfırının fiyat aralığı 37K-42K aralığı.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-son-adet-kaldi-elektrikli-tek-sarj-ile-100km-menzil-volta-vs5-1033436189/detay

hasmet
21 Haziran 2023, 15:25
Ürün bilemiyorum ama elektrik olayında hız arttıkça tüketim ve güç ihtiyacı çok artıyor. 60km ile 85km hız arası rüzgar direnci iki kat. O yüzden hız arttıkça menzil çok azalıyor.

hachiko
28 Haziran 2023, 06:15
Menzil değerleri pek hoşuma gitmedi..Birde şu var araştırma yapınca sabit değerler çıkmıyor kimi sitede 60 km hız 100 km menzil yazılmış ya da tam tersi..Pek güvenemedim doğrusu tipi vs hoşuma gitti ama..Teşekkür ederim..

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:09 ----------

Volta VS5 sizin için uygundur. 100 km menzilli. 70 km/h stabil hız. Sıfırının fiyat aralığı 37K-42K aralığı.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-son-adet-kaldi-elektrikli-tek-sarj-ile-100km-menzil-volta-vs5-1033436189/detay

Bunu gerçekten çok beğendim fakat müşteri hizmetlerini aradım ve bataryasının 25 bin tl olduğunu söylediler..Orada kaldım :silent: inanın 10 15e razı idim birde ürünü sipariş üzerine getiririz dediler hep soğudum..Çok teşekkür ederim ilginiz alakanız için..Hayırlı bayramlar..

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:12 ----------

Ürün bilemiyorum ama elektrik olayında hız arttıkça tüketim ve güç ihtiyacı çok artıyor. 60km ile 85km hız arası rüzgar direnci iki kat. O yüzden hız arttıkça menzil çok azalıyor.

Bunu özellikle belirttim ama inanın tüm temsilciler bu konuda bilgisiz eee uuu edip duruyorlar.. :farao:

hachiko
27 Temmuz 2023, 01:12
Tekrar merhaba arkadaşlar hala bu tarz bir araç arıyorum

https://www.sahibinden.com/elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-volta-vs5

Bunda kesin karar kıldım bugün bir kaç yeri aradım istanbul çevresi için ellerinde yokmuş gelmez dediler.. İl dışında olanlar hem uzak fiyat konusunda çok aşırıya kaçıyorlar..

bu ilanı aradım elinde teşhir sayılacak az kullanılmış olarak varmış 38 bin tl istedi.. Yan düşmüş bir kere yan grenajı çizilmiş sıfırı ile değiştireceğim dedi..Fotoğraf istedim geri dönüş yapmadı..Hala arıyorum bu tarz bir makina.
Teşekkürler

bassturbin
27 Temmuz 2023, 09:40
Yakın zamana kadar 70 binlerdeydi fiyatı super soco tc max...Bende çok baktım cesaret edemedim almaya...En en uygun fiyatlısını ve diğerlerine oranla kalitelisini seçmişsiniz (pil sürat mesafe).

Silence yede çok baktım gözüm yemedi yine.

Elektrikli motor şarz etme vergisi gelirmi acaba...

foreverlight
27 Temmuz 2023, 10:41
Menzil değerleri pek hoşuma gitmedi..Birde şu var araştırma yapınca sabit değerler çıkmıyor kimi sitede 60 km hız 100 km menzil yazılmış ya da tam tersi..Pek güvenemedim doğrusu tipi vs hoşuma gitti ama..Teşekkür ederim..

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:09 ----------

Bunu gerçekten çok beğendim fakat müşteri hizmetlerini aradım ve bataryasının 25 bin tl olduğunu söylediler..Orada kaldım :silent: inanın 10 15e razı idim birde ürünü sipariş üzerine getiririz dediler hep soğudum..Çok teşekkür ederim ilginiz alakanız için..Hayırlı bayramlar..

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:12 ----------

Bunu özellikle belirttim ama inanın tüm temsilciler bu konuda bilgisiz eee uuu edip duruyorlar.. :farao:

Evet batarya ücreti 1000 usd,yeni sordum bayisine

sallami
27 Temmuz 2023, 10:57
https://www.youtube.com/shorts/_si36bGHnbc

Beto87
28 Temmuz 2023, 11:58
Volta dediğiniz fren kaliperi ters takılmış dominik malı motor satan bir firma. Motopiksel denen varlığa bir kamyon para verdiler imaj düzeltmek için yine de yemedi. Canımı yolda buldum diyenler için çok iyi bir seçim onlardan motosiklet almak.

bassturbin
28 Temmuz 2023, 12:27
Volta dediğiniz fren kaliperi ters takılmış dominik malı motor satan bir firma. Motopiksel denen varlığa bir kamyon para verdiler imaj düzeltmek için yine de yemedi. Canımı yolda buldum diyenler için çok iyi bir seçim onlardan motosiklet almak.

Bir arkadaşım kullanıyor vs5 i hiç sorun yaşamadı deli gibide gidiyor aynı 125 cc scooter gibi.Kalkışı ivmesi baya etkili.

tomass
28 Temmuz 2023, 16:53
Size önerebileceğim bir model yok maalesef.
Elektrikli scooterlere sıcak bakmıyordum fakat geçenlerde BMW CE 04 ‘ü denedim
Çok güzeldi.
130km menzil , maksimum hız da 130km
Akselerasyonu oldukça iyiydi.
Tekerlekler arası mesafe 1.675 mm olmasına rağmen çok kıvrak ve dengeli bir motosiklet.
Fiyatı astronomik olmasa tadından yenmez :)

hachiko
30 Temmuz 2023, 01:52
Evet batarya ücreti 1000 usd,yeni sordum bayisine

O zaman bana aşırı saçma gelmişti fakat şimdi yakıt fiyatları gözönüne alınca gayet iyi geliyor..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:28 ----------

https://www.youtube.com/shorts/_si36bGHnbc

Bu babama aldığım elektrikli tropotör için aklıma geldi :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:29 ----------

Hocam verilen para da belli sonuçta bugün 40 bin tl çin malı scooter fiyatı..Evet babama almıştım en başta güven vermiyordu fakat kullandıkça alıştık ve hiçbir sorun yaşamadık..Çok süper diyemem ama bu paraya normal..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:31 ----------

Bir arkadaşım kullanıyor vs5 i hiç sorun yaşamadı deli gibide gidiyor aynı 125 cc scooter gibi.Kalkışı ivmesi baya etkili.

Bakalım inşallah dediğiniz gibi olur ilk bulunduğum yerden kadıköye gidip gelmek tek şarj ile ve bir kaç kere bunu denemek baktım sıkıntı yok yedek batarya alacağım..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:33 ----------

Size önerebileceğim bir model yok maalesef.
Elektrikli scooterlere sıcak bakmıyordum fakat geçenlerde BMW CE 04 ‘ü denedim
Çok güzeldi.
130km menzil , maksimum hız da 130km
Akselerasyonu oldukça iyiydi.
Tekerlekler arası mesafe 1.675 mm olmasına rağmen çok kıvrak ve dengeli bir motosiklet.
Fiyatı astronomik olmasa tadından yenmez :)

Çok pahalı hocam yoksa yakından gördüm gerçekten harika bir makina..Ama aşar beni..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:38 ----------

Şimdi iki gün öne başıma geleni yazayım..Yine bu volta vs5 arıyorum sarı sayfalarda.. bir çok firmayı aradım ilanda olmasına rağmen ellerinde olmadığını söyledi bu firmalar.. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-son-adet-kaldi-1000km-de-volta-vs5-1033436189/detay şunu aradım yine elinde olmadığını fakat elinde teşhir ürün olduğunu söyledi firma..Yanda çizik olduğunu fakat yenisi ile vereceğini söyledi..Bende fotoğraf istedim çizik yerin ertesi gün yolladı..Tekrar aradım firmayı detaylı fotoğraf istedim ve ürünü alacağımı söyledim..Bana fotoğrafları yollayacaklarını söylediler..Tabi fotoğraflar gelmedi..Aradım ulaşamadım..Ve ilanı güncelleyip yukarıda gördüğünüz gibi fiyatı 42 bin tl yapmış ahlaksız..Bende google üzerinden firmasına yorum yazdım https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tVP1zc0TCsuMcs1yisxYLRSNagwMbBM SzEzS4SCJCuDCjPjNEMTcwtTE6NEoxSDNAsvkdzcYoXc_JL8Io XDy1Ozc1OzD2-rBABteBki&q=mms+motor+%C3%A7ekmek%C3%B6y&oq=mms&aqs=chrome.1.35i39i355i650j46i39i175i199i650j69i57 j0i512j0i433i512j0i512l2j69i60.3990j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8 4 olan puanı 2.5a düştü :mrgreen: ve kendileri ile olan kötü deneyimlerimi yazdım oraya.. Allah bunların eline kimseyi düşürmesin..Ya bende 25 senedir ticaret ile uğraşırım bazen işyerinde yanlış eksik fiyat derimde inanın o fiyattan veririm utanırım yanlış demişim demeye.Bunlarda ne yüz kalmış ne ahlak..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:45 ----------

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-ist.elit-motor-dan-volta-vs5-3000w-elektrikli-motosiklet-1071159987/detay

Şurayı aradım hemen telefonu açtılar..Ellerinde olmadığını fakat salı günü yenisinin geleceğini söylediler 48 bin herşey içinde fiyat verdiler..Bakalım sözlerinde dururlarsa buradan alacağım gibi..

hachiko
03 Ağustos 2023, 20:34
Arkadaşlar bugün itibari ile tvs5 aldım kendime..İkinci el fazla kullanılmamış 40 bine aldım..Sıfırı bulunmuyor artık..

Motora biner binmez işte bu dedim öyle ele kola geliyor ki çocuk oyuncağı..
Artıları
- 80 km hızı çok rahat görüyor.
- frenler harika..
- Hız sabitleyici harika sadece direksiyonu çeviriyorsun
- Kullanımı aşırı kolay
- Menzili muhteşem bugün 98 km gittim hala %25lerde şarjı var ve çekişinde düşüş yok..
- Süspansiyon iyi.
- İvmelenmesi gayet iyi

Eksileri

- Ani manevrada dengeni bozuyor..
- Popon biraz acıyor ama benim piaggioda öyle..
- Korna sesi yetersiz gibi

Sözün özü niye daha önce almadım lan bunu.. ÇAyırova izmit git gel deneyeceğim muhtemelen gidip gelecek bu yolu..Kadıköy çayırova zaten rahat gidip gelir..

https://i.hizliresim.com/kcbaujn.jpg

https://i.hizliresim.com/2s76285.jpg

98 km yol sonrası kalan şarj

https://i.hizliresim.com/pswnvqq.jpg

İyi ki almışım yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler yine buraya yazarım olumlu olumsuz gelişmeleri..

hachiko
06 Ağustos 2023, 02:25
Tekrar merhaba iki gündür edindiğim deneyimleri yazayım.

Artıları..

- Gayet güçlü bir çok rampayı iki kişi 40 km hızla rahat çıkıyor..Bugün artçıyı arkama alıp iki kişi düz yolda denedim rahat 74 km hıza çıktı sonra trafik var diye yavaşladım.
- Az rapma aşşağı ise ivmelenmesi muhteşem..
- Farları inanılmaz güzel..
- Ses yok arkadan bir ıslık sesi geliyor oda çok güzel..
- Her araya çok rahat giriyor trafik vız..
- Isınma hararet ışıklarda yakıt tüketimi sıfır..
- Şehir içi dur kalk aşırı devir vs tek şarj ile 80 küsür km yol gidiyor ..

Eksileri

- Şarjının ne zaman biteceğini uyarmıyor ve son voltaja kadar performans kaybı olmadan gidiyor buda insanı yanıltıyor..Olmadık yerde şak diye bırakıyor yolda..Geçen gece alakasız bir yerde bıraktı beni yolda , arkadaşı aradım araba ile beni çek diye..Oda ilk gazı verince 20 metre yerde sürükledi beni bacağım ve omzum iptal şu an..
-
- Yoldaki çukurlara dikkat etmeli çünkü sert giriyor ve sanki bir yeri kırılacak gibi oluyor..

- Bunu bir kaç defa yaptı.. Ön ve arka freni ani sıkıp acı fren yaptıktan sonra gaz yemiyor..Kontağı açıp kapat düzeliyor ..Belki koruması olabilir bir şey diyemem..

Bugüne kadar bir çok elektronik alet motosiklet aldım fakat bu ilk izlenimlere göre hepsinden ayrı farklı biryerde..

Buda bacağımın hali..https://i.hizliresim.com/hin44mq.jpeg

Yine buraya yazarım motosiklet hakkında bilgileri..Teşekkürler..

tommygun
06 Ağustos 2023, 06:59
O da ilk gazı verince 20 metre yerde sürükledi beni bacağım ve omzum iptal şu an

Büyük geçmiş olsun, en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

espresso
06 Ağustos 2023, 13:58
Tekrar merhaba iki gündür edindiğim deneyimleri yazayım.

Artıları..

- Gayet güçlü bir çok rampayı iki kişi 40 km hızla rahat çıkıyor..Bugün artçıyı arkama alıp iki kişi düz yolda denedim rahat 74 km hıza çıktı sonra trafik var diye yavaşladım.
- Az rapma aşşağı ise ivmelenmesi muhteşem..
- Farları inanılmaz güzel..
- Ses yok arkadan bir ıslık sesi geliyor oda çok güzel..
- Her araya çok rahat giriyor trafik vız..
- Isınma hararet ışıklarda yakıt tüketimi sıfır..
- Şehir içi dur kalk aşırı devir vs tek şarj ile 80 küsür km yol gidiyor ..

Eksileri

- Şarjının ne zaman biteceğini uyarmıyor ve son voltaja kadar performans kaybı olmadan gidiyor buda insanı yanıltıyor..Olmadık yerde şak diye bırakıyor yolda..Geçen gece alakasız bir yerde bıraktı beni yolda , arkadaşı aradım araba ile beni çek diye..Oda ilk gazı verince 20 metre yerde sürükledi beni bacağım ve omzum iptal şu an..
-
- Yoldaki çukurlara dikkat etmeli çünkü sert giriyor ve sanki bir yeri kırılacak gibi oluyor..

- Bunu bir kaç defa yaptı.. Ön ve arka freni ani sıkıp acı fren yaptıktan sonra gaz yemiyor..Kontağı açıp kapat düzeliyor ..Belki koruması olabilir bir şey diyemem..

Bugüne kadar bir çok elektronik alet motosiklet aldım fakat bu ilk izlenimlere göre hepsinden ayrı farklı biryerde..

Buda bacağımın hali..https://i.hizliresim.com/hin44mq.jpeg

Yine buraya yazarım motosiklet hakkında bilgileri..Teşekkürler..

Geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.
Demek ki bu aletleri de küçük şeyler demeyip full ekipmanla sürmek gerekiyormuş.

Ben de İstanbul'dan taşınma durumum çıktı, ilçe içinde çarşıya pazara gitmelik günlük kullanım için önümüzdeki 2 yılda böyle bir şey alıp xmax'ın yanında olsun mu diye takip ediyorum bu tip konuları.

bassturbin
07 Ağustos 2023, 10:44
Geçmiş olsun hayırlı olsun motorunuz sevgiyle binin:cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

98 km gittiğiniz en yüksek hızlı moddamı acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:16 ----------

Bende test etmiştim amortisörleri klasik çin motorlarının bazıları gibi çok sert o yüzden bam güm vuruyor çukurda tümsekte.Aynı ölçüde bir çift daha yumuşak amortisör takılabilir.

hachiko
10 Ağustos 2023, 01:40
Geçmiş olsun hayırlı olsun motorunuz sevgiyle binin:cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

98 km gittiğiniz en yüksek hızlı moddamı acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:16 ----------

Bende test etmiştim amortisörleri klasik çin motorlarının bazıları gibi çok sert o yüzden bam güm vuruyor çukurda tümsekte.Aynı ölçüde bir çift daha yumuşak amortisör takılabilir.

Yok hayır karma gittim bazen 3.viteste bazen 2. vites bazen boşta bazen dik rapma..Özellikle rampada ve 3.viteste şarj yemesi bayağı farkediyor..
Evet biraz sert katılıyorum..Fakat sürüşü aşırı kolay ve o kadar zevkli..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:25 ----------

Geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.
Demek ki bu aletleri de küçük şeyler demeyip full ekipmanla sürmek gerekiyormuş.

Ben de İstanbul'dan taşınma durumum çıktı, ilçe içinde çarşıya pazara gitmelik günlük kullanım için önümüzdeki 2 yılda böyle bir şey alıp xmax'ın yanında olsun mu diye takip ediyorum bu tip konuları.

Kesinlikle öneririm alalı 7 gün oldu 730 km yol teptim :D Özellikle bisikletten hallice olması park ve ulaşım kolaylığını çok kolaylaştırıyor..İnsanın giremeyeceği yere bu makine çok rahat giriyor manevra çok kolay ve atik..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:28 ----------

Büyük geçmiş olsun, en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

Teşekkür ederim azalsada hala acıyor bazen sancısı oluyor pansumana gidip geliyorum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:29 ----------

Konunun en başında belirttiğim gibi bunu almamdaki asıl amaç çayırova - kadıköy arası gidebilmesi idi..Bazen işyerine tek parça sipariş geliyor gün içinde yetiştirmem gerekiyor beklemiyor müşteri..Eee 150 liralık ürüne 180-200 tl yakıt masrafı ve üstüne kazanç koyduğun zaman fiyat şişiyor müşteri çok diyor..Ayrıca bazen orada teşhir sepet ürünler görüyorum..Babam giderdi normalde artık marmaray git gel yemek vs 70-80 tl minimum..Bu ise hesaplarıma göre 7-8 tlye gidip geliyor..Hali ile sipariş ürünü rahatça fiyatlandırabiliyorum..

Ve kendimce bomba olan konu..Bu hafta iki kere kadıköye git gel yaptım bununla.. Korkuyordum çünkü kadıköye gidip gelirken sürekli devir yapıyorsun ve yüksek hızlara çıkıyorsun oysa mahalle arası bazen boşta ve genelde yavaş hızda seyrediyorsun fakat korktuğum olmadı.. 45-50 dakikada gidiyor 40-45 dakikada geliyor..Genelde 2. viteste (55-60 arası hız) gidiyorum şarj konusu yaşamayayım diye bazen 3. vitese çıkıyorum kısa süreli..Ve bu iki işten 1000 tl kazandım (işyerine aldığım başka malzemelerde var o ayrı kazanç olacak) Oysa işin içine yakıt girseydi bu kazanç çok düşecekti muhtemelen hiç gidilmeyecekti.. İleride yedek batarya almayı düşünüyorum o zaman harika olacak benim için.. :rendeer:

Ekleme : Bulunduğum yerden kadıköy arası git gel 88 km..Git gel yol süresi ise 85 - 95 dakika..Yani bu süre zarfında araç sürekli devirde çalıştı buda gayet iyi..

hachiko
19 Ağustos 2023, 01:59
14. gün elektrik faturasını yazdılar..İşyerime normalde 480-550 arası fatura gelirdi bu sefer 648 tl yazdılar..Yani 14 günlük elektrik sarfiyatı 150-160 tl gibi bir elektrik yaktı..Bu 14 günlük süre zarfında her gün şarj ettim..Bazı günler iki kere şarja taktım..Toplam 1300 km yol katettim.. 150-160 tlye 1300 km gerçekten harika..Ve bahsettiğim değerler işyeri üzerinden eğer evde şarj olur ise daha ucuza gelecektir..:cat:
İki kişi çıkmam dediği rampa olmadı kesinlikle..Düz yolda iki kişi çok rahat 80 km hız değerlerine ulaşıyor..Ses yok ısı yok hararet yağ yok iyi ki almışım..:flower:

hachiko
18 Eylül 2023, 02:15
Tekrar merhaba arkadaşlar burada volta vs5 hakkında yazacağım demiştim.. En son konuya yazdıktan sonra tam 1 ay geçti..Dükkana 608 tl fatura geldi..Bu geçen bir ay süresinde en az 25 kere şarj etmişimdir motoru..Dükkanda tüm gün yanan 24 tane lamba tüm gün çalışan bir bilgisayar arka tarafta çalışan buzdolabı iki büyük lamba akşamları çalışan led lambalalar tabelalar 10 tane monitör vitrin ledleri kasa ışıkları..Arada çalışan havya sıcak hava makinesi mikro dalga vs..Bunlar dahil 608 tl fatura geldi..Yukarıda yazdım zaten 500 tl fatura geliyordu..Ve bu bir ayda 1600 km yol teptim..Özetleyecek olursak tüm dükkanın elektrik sarfiyatı + 1600 km yol sadece 608 tl..Bu gerçekten harika..Tam istediğim gibi oldu iyi ki almışım çünkü tek malzeme siparişlerine çıkıyorum artık ve hatırı sayılı para kaldı bu süre zarfında..Bazen marketleri veyahut avmlere sepet ürünlere bakıyorum bayağı ürün buluyorum bunlardan yine hatırı sayılı kazançlar sağlıyorum..ÜStelik gerçekten aşırı konforlu sıfır ses titreşim ısı hiçbirşey yok hızı da gayet( iki kişi rahat 70km hız yapıyor) yeterli ve güçlü .. Akşamları bazen sahil yolundan bostancı suadiyeye kadar gidip geliyoruz çayırovadan ve bunun maliyeti sadece 5 tl :) .. İleride kaynak olsun diye yazayım dedim..Bu arada iki kaza daha yaptım bununla oda benle alakası olmayan durumlar neyse can sağlığı herkese hayırlı sürüşler..

CRF
18 Eylül 2023, 10:32
Bütce varsa bmw ce 04 menzil 130 km bütce yoksa Silence s01- yada 01 plus menzil 120 km tavsiye edebilirim.

bassturbin
18 Eylül 2023, 10:39
Bütce varsa bmw ce 04 menzil 130 km bütce yoksa Silence s01- yada 01 plus menzil 120 km tavsiye edebilirim.

Bmv motosiklete değil güdümlü rokete benziyor:cherry:

espresso
18 Eylül 2023, 10:47
Bmv motosiklete değil güdümlü rokete benziyor:cherry:

Bu konuda ben de bmw'ya gıcığım. Elektrik yaptık ahanda hem de futuristik tasarım yaptık diye saşma sapan şekil yapmışlar kullanışlılıkla ilgisi yok. insan scooterdan ne ister, pratiklik, geniş bagaj vb. bunda hiç biri yok, bu haliyle zengin oyuncağı olmuş.

s.e.c
18 Eylül 2023, 12:00
Merhabalar, öncelikle motosikletle ilgili sürekli geribildirim verip bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Sormak istediğim bir şey var; söylediğiniz batarya fiyatına göre lithium batarya olması gerekiyor. Eğer öyleyse pahalı bile sayılmaz aslında. Motorun fiyatı ise lithium bataryalı bir motora göre bedava. O yüzden çelişkide kaldım. Batarya lithium mu acaba ?

Bu arada ben de geçen perşembe Kymco i one modelini aldım. 3.6 kw motor gücü var, harika ama sınırlandırıcıdan kaynaklı sanırım, 50 km/h hız görüyor. İvmelenmesi ise muhteşem. Böyle ivmelenen bir motor 70-80 yapar aslında. Bu sınırlandırıcı ile ilgili bilginiz var mı ?

Merak edenler için kardeşmin Yamaha Neos elektrikli motoruyla ivmelenme karşılaştırması yaptık. Yamaha 2.5 kw, kymco 3.6 kw. Ben 10 kg daha ağır oldugum için motorları değişerek de denedik. Kymco açık ara farkla uzuyor. Son hızları aynı ama. Normalde çok güç farkı var. Son hızlarının aynı olması imkansız. Ordan tahmin ediyorum Kymco'da sınırlandırıcı olduğunu.

https://youtube.com/shorts/XQ_g76-qFZU?feature=shared

bassturbin
18 Eylül 2023, 17:58
Bu konuda ben de bmw'ya gıcığım. Elektrik yaptık ahanda hem de futuristik tasarım yaptık diye saşma sapan şekil yapmışlar kullanışlılıkla ilgisi yok. insan scooterdan ne ister, pratiklik, geniş bagaj vb. bunda hiç biri yok, bu haliyle zengin oyuncağı olmuş.

Valla söylemeden gecemeyeceğim o cüsseyle baya bi pil kapasitesi var 500 km menzil gider gibi duruyor içi boş.

hasmet
18 Eylül 2023, 18:17
Valla söylemeden gecemeyeceğim o cüsseyle baya bi pil kapasitesi var 500 km menzil gider gibi duruyor içi boş.

BMW'ye göre 130km, pratikte 120km, otoyolda yüksek hızda 70km... Zack Courts'un daily rider daki sözüne göre, mil'den km'ye kafadan takriben çevirdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:05 ----------

Bu arada Volta'nin pili 3.24 Kwh imiş, supersoco ile aynı. BMW'nin pili 8.5 Kwh.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:15 ----------

Menzili muhteşem bugün 98 km gittim hala %25lerde şarjı var ve çekişinde düşüş yok..

Velhasıl bu durum şaşırtıcı... Ya yol genelde yokuş aşağı, ya da gösterge yanıltıcı. Başka türlü zor sanki.

hachiko
18 Eylül 2023, 23:00
Merhabalar, öncelikle motosikletle ilgili sürekli geribildirim verip bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Sormak istediğim bir şey var; söylediğiniz batarya fiyatına göre lithium batarya olması gerekiyor. Eğer öyleyse pahalı bile sayılmaz aslında. Motorun fiyatı ise lithium bataryalı bir motora göre bedava. O yüzden çelişkide kaldım. Batarya lithium mu acaba ?

Bu arada ben de geçen perşembe Kymco i one modelini aldım. 3.6 kw motor gücü var, harika ama sınırlandırıcıdan kaynaklı sanırım, 50 km/h hız görüyor. İvmelenmesi ise muhteşem. Böyle ivmelenen bir motor 70-80 yapar aslında. Bu sınırlandırıcı ile ilgili bilginiz var mı ?

Merak edenler için kardeşmin Yamaha Neos elektrikli motoruyla ivmelenme karşılaştırması yaptık. Yamaha 2.5 kw, kymco 3.6 kw. Ben 10 kg daha ağır oldugum için motorları değişerek de denedik. Kymco açık ara farkla uzuyor. Son hızları aynı ama. Normalde çok güç farkı var. Son hızlarının aynı olması imkansız. Ordan tahmin ediyorum Kymco'da sınırlandırıcı olduğunu.

https://youtube.com/shorts/XQ_g76-qFZU?feature=shared

Evet batarya lityum batarya ve bu batarya için ayrı bir sektör oluşmuş..Piyasa da 500 dolara muadilini hatta daha kaliteli pillerle yapılmış olanı satıyorlar..Bir süre sonra batarya balans istiyor zaten vidali batarya üst kapağı açılıp her hücre balans yapılıyor..Hatta içine bluetoothlu bms devresi yani batarya kontrol sistemi takıyorlar hem menzil uzuyor çekiş artıyor hem her hücrenin durumunu telefondan kontrol edip müdehale edebiliyorsunuz..Bana o zamanlar aşırı pahalı gelmişti salaklık etmişim ..Bir çok artısı var diğer jel akülere göre son voltajda dahi çekişten düşmüyor bu batarya ile ömrü uzun daha kısa dolum süresi tek paket batarya..1000 dolum ömrü var diyorlar doğru ise harika..

Neredeyse tüm elektriklilerde sınırlandırma var bataryanın menzili için , piyasada bunu halleden yerler hatta yeniden beyin yazan yerler var , tabiki aldığınız motor piyasada yeni olduğu için durumunu bilmiyorum hayırlı olsun..Güle güle kullanın.. Bizim vs5lerde 4 kademe gösteriyor fakat 3ü aktif ..Videoyu izledim vs5 böyle kalkmıyor akıllı kalkış var ilk sürücüyü dengeye alır ondan sonra hızlanır..Ömründe hiç motor sürmemiş arkadaşlara bindirdim çok rahat sürdüler bu sayede.. Bir kaç bu işin erbabı ile görüştüm cihazın beyni ile oynanmasını pek önermiyorlar sorun çıkartan çok oluyormuş.. İsterseniz bizim facede grup var pil konusunda işin erbabları var vs5 grubu olsada gayet yardımsever insanlar vereyim grubun linkini..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:24 ----------

Hocam fiyat performans olarak bu makine piyasanın en iyisi açık ara ,şu an piyasada 60 bine sıfırı bulunuyor..Teknik özelliklerinde 101 km yazsada kullananların çoğu 120-130 km gidiyor ( ben 110 km gittim) 80 km hız sunuyor ve iki kişi çok rahat bu hıza ulaşıyor..Bmw ise 130 km hız 130 km menzil fiyat ise dağları aşmış..Slience tipi vs çok güzel fakat fiyatı bunun üç katı..Alt tarafı 20 kmlik menzil için bu parayı vereceğime yedek batarya alırım altımdaki makinaya menzili min 200 km olur ..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:30 ----------

BMW'ye göre 130km, pratikte 120km, otoyolda yüksek hızda 70km... Zack Courts'un daily rider daki sözüne göre, mil'den km'ye kafadan takriben çevirdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:05 ----------

Bu arada Volta'nin pili 3.24 Kwh imiş, supersoco ile aynı. BMW'nin pili 8.5 Kwh.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:15 ----------

Velhasıl bu durum şaşırtıcı... Ya yol genelde yokuş aşağı, ya da gösterge yanıltıcı. Başka türlü zor sanki.

Hocam ben o gün gelirken 1 viteste gittim genelde çok nadir 3.vitese trafikten dolayı çıkmak zorunda kaldım.Huyunu suyunu bilmediğim için yolda kalmamak için hız yapmadım 1.viteste çok rahat 120 km menzil yapanlar var özellikle düz olursa yol..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:32 ----------

Bugün yine tekil sipariş geldi dükkana eskiden çıkamıyordum bunlara..Şimdi yol masrafı olmadığı için çok rahat fiyat verebiliyorum ..Allah bereket versin bugünkü siparişten 250 tl kaldı..Artı siparişin üstüne diğer işleri içinde eklenince para kalıyor..40 dakikada gidiyorum 2.viteste gitmeme rağmen yine 40 dakika gibi geliyorum..Bu cidden benim için harika bu zamanda kmde 8-10 kuruş yakmak inanılmaz birşey..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Bataryası bu hocam

https://i.hizliresim.com/cjrli1m.jpg (https://hizliresim.com/cjrli1m)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:42 ----------

Bmw gerçekten harika ama o fiyata o tipe bakınca öyle komik bir menzil gerçekten saçma hiç çıkarmasalar daha iyiymiş sanki.. Ayrıca yamahanın elektrikli scooterını dün gördüm inanılmaz komik menzil ve hız değerleri var gerçekten hiç olmamış..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

Şöyle de birşey var kadıköyde trafik çevirdi elektrikli olduğunu görünce bunlara birşey yapmıyoruz dedi yolladı..Mutlukentte çevirdiler elektrikli bu diyince onlarda birşey yapmadı sonra bayağı bir sohbet ettiler makinayı sordular menzil vs hakkında kesin alacaklarını söylediler..Bayağı trafikte soran çeviren oluyor ..Böylede bir durum var..Evraklarım tam trafik sigortası muayene vs eksiğim yok.

s.e.c
18 Eylül 2023, 23:13
Acaba bataryanın balans isteme durumu benim kymco'da da varmıdır yoksa sizin motora mı has bir durum?
Sınırlandırmayı kaldırmayı düşünmüyorum, 5 yıl garantisi var motorun yazık etmiyim. Merak etmiştim sadece sağ olun. Kymco acemi adamı korkutabilir ilk başta. Toprak zemin olursa kalkışta yanlıyor:) 26 yıllık motorcuyum. 1000cc racing motorum bile oldu ama elektrikli motorun tadına doyamıyorum. Altımda kaykay var gibi. Seri, kıvrak ve titreşimsiz yağ gibi.
Bu arada ben de az önce 0-45km/h hızlanma videosu çektim. 4.52 sn'de çıkıyor.

https://youtube.com/shorts/c8HSAVpctAg?feature=shared

hachiko
18 Eylül 2023, 23:22
Acaba bataryanın balans isteme durumu benim kymco'da da varmıdır yoksa sizin motora has bir durum mu ?
Sınırlandırmayı kaldırmayı düşünmüyorum, 5 yıl garantisi var motorun, yazık etmiyim. Merak etmiştim sadece sağ olun. Sizin vs5' i de arastırdım motor gücüne 2 kw diyor ama bence daha fazladır. 2 kw olsa 80km/h' a çıkamaz. Aslı nedir acaba kaç kw biliyor musunuz ?
Bu arada ben de az önce 0-45km/h hızlanma videosu çektim. 4.52 sn'de yapıyor.

Hocam dizüstülerde bile balans durumu var kesin sizin motorda da vardır..Bizdekini 3000 watt diye satıyorlar bir çok araçta bu muamma ve kafa karıştırıyor aynı makina ayrı yerlerde farklı değerlerde satılıyor bu kötü ve yanıltıcı..Bir de yavaş şarj cihazı ile şarj edip pilin performansını arttıranlar var ..

https://www.facebook.com/1471378125/videos/pcb.988412169036706/307775848600923 Bu balans yapma videosu..

Buda bms montaj videosu

https://www.facebook.com/tolga.yilmaz.90834/videos/705163388312182?idorvanity=717861642758428

Buda takılan bmsnin program görüntüsü

https://www.facebook.com/photo/?fbid=7343904448958215&set=pcb.986845585860031

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:20 ----------

Acaba bataryanın balans isteme durumu benim kymco'da da varmıdır yoksa sizin motora mı has bir durum?
Sınırlandırmayı kaldırmayı düşünmüyorum, 5 yıl garantisi var motorun yazık etmiyim. Merak etmiştim sadece sağ olun.
Bu arada ben de az önce 0-45km/h hızlanma videosu çektim. 4.52 sn'de yapıyor.

İZledim gayet güzel hızlanması..Göstergeler güzel.. Makinanın sesi farklı bendeki bildiğin banliyo treni arkadan kısık bir ıslık sesi geliyor.

s.e.c
18 Eylül 2023, 23:26
Çok teşekkürler bakıcam hepsine. Bu balans belli bir süre sonra ama dimi ?

hachiko
19 Eylül 2023, 00:36
Çok teşekkürler bakıcam hepsine. Bu balans belli bir süre sonra ama dimi ?

Hocam baktınız batarya tutarsız çalışıyor..Misal iki diş kalmışken birden sıfıra iniyor..Veyahut tam dolum olmuyor..Veyahut menzili azaldı bu durumlarda yapılıyor...

hasmet
19 Eylül 2023, 01:33
Hocam fiyat performans olarak bu makine piyasanın en iyisi açık ara ,şu an piyasada 60 bine sıfırı bulunuyor..Teknik özelliklerinde 101 km yazsada kullananların çoğu 120-130 km gidiyor ( ben 110 km gittim) 80 km hız sunuyor ve iki kişi çok rahat bu hıza ulaşıyor..Bmw ise 130 km hız 130 km menzil fiyat ise dağları aşmış..Slience tipi vs çok güzel fakat fiyatı bunun üç katı..Alt tarafı 20 kmlik menzil için bu parayı vereceğime yedek batarya alırım altımdaki makinaya menzili min 200 km olur ..

Malum, elektrikli araba ve motosikletler pilin tum kapasitesini kullaniciya acmiyor. Ciddi bir kismi pilin omrunu uzatmak icin saklaniyor. Mesela Tesla, arac pillerine 8 yil, 240 bin km garanti veriyor. Tipik kullanilan bir Lityum pil icin bu mumkun degil. Pil sonuna kadar sarj edilmiyor, sonuna kadar da bosaltilmiyor. BMW Volta'dan 2.5 kat buyuk pile sahipken cok ciddi menzil avantaji saglamiyorsa bunun aklima gelen tek makul aciklamasi var: Volta firmasi pilin omrunu cok dusunmeden sonuna kadar doldurup sonuna kadar da bosaltiyor. Bu da ilk basta ciddi kullanici memnuniyetine yol acacaktir, ta ki (kullanima gore) birkac yil sonra pil olunceye kadar. Pil omur garantisi nedir acep Volta'nin?

hachiko
19 Eylül 2023, 02:06
Malum, elektrikli araba ve motosikletler pilin tum kapasitesini kullaniciya acmiyor. Ciddi bir kismi pilin omrunu uzatmak icin saklaniyor. Mesela Tesla, arac pillerine 8 yil, 240 bin km garanti veriyor. Tipik kullanilan bir Lityum pil icin bu mumkun degil. Pil sonuna kadar sarj edilmiyor, sonuna kadar da bosaltilmiyor. BMW Volta'dan 2.5 kat buyuk pile sahipken cok ciddi menzil avantaji saglamiyorsa bunun aklima gelen tek makul aciklamasi var: Volta firmasi pilin omrunu cok dusunmeden sonuna kadar doldurup sonuna kadar da bosaltiyor. Bu da ilk basta ciddi kullanici memnuniyetine yol acacaktir, ta ki (kullanima gore) birkac yil sonra pil olunceye kadar. Pil omur garantisi nedir acep Volta'nin?

Bildiğim kadarı ile 1 sene.. Dedikleriniz çok mantıklı zaten bir çoğunda x voltun altına düşürmeyin diye uyarı oluyor buda dedikleriniz ile uyuşuyor..Fakat bu makina 65 voltun altına düşünce kendini kapatıyor sanırım bu durumda da tamamen boşalmıyor akü..Yine de bmwnin bu kadar kısa menzilli olması bana aşırı saçma geliyor bana garantiden öte para kazanma hırsı gibi geliyor..

s.e.c
19 Eylül 2023, 07:26
Hocam baktınız batarya tutarsız çalışıyor..Misal iki diş kalmışken birden sıfıra iniyor..Veyahut tam dolum olmuyor..Veyahut menzili azaldı bu durumlarda yapılıyor...

Hmm anladım teşekkürler.

hasmet
19 Eylül 2023, 08:06
Fakat bu makina 65 voltun altına düşünce kendini kapatıyor sanırım bu durumda da tamamen boşalmıyor akü..

Lityum piliin tamamen bosalmasi kalici hasar olusturuyor pilde. Duzgun elektrikli araclar hic bir zaman o seviyeye yaklastirmiyorlar zaten.

Amerika'da guneyde hortum oldugunda Tesla suruculere kacis imkani olusturmak amaciyla ekstra menzil saglamak icin gecici sure bu limiti azaltmis, Tesla sahiplerinin durduk yere araclarinin menzili artmisti :) Hortumdan sonra tekrar eski haline geri getirdiler. Sadece acil durum icin bunu yapmislardi, surekli yapsalar 8 yil 240 bin km garanti heba olurdu muhtemelen.

okanbagiscan
19 Eylül 2023, 09:35
Telefonda pil korumayı aktif ettiğimde %80 e kadar şarjlıyor.

hasmet
19 Eylül 2023, 18:11
Telefonda pil korumayı aktif ettiğimde %80 e kadar şarjlıyor.
Bu özellik popüler olmadan önce bazı telefonlar bunu kendileri yapıyorlardi. Pil yüzde yüz şarj gösterse bile pili ful kapasitesinin altında bırakarak. Mesela çıktığında aldığım Samsung S8+'ın pili 7 yıl sonra bile iyi. Ama o sırada satılan Google Pixel' lerin pili 3 yılda bitiyordu. Bu arada Sony'nin XM4 model kablosuz kulaklığının da pil ömrü 2 yıl bile değil. Halbuki ilk kullandığınızda 10 saat pil ömrüyle muadillerinin tümünün önündeydi. Pili sonunda kadar şarj edip sonuna kadar bitirince tabi ömrü iyi olur, ama anca 1 yıl, taş çatlasın 1.5 yıl.

hachiko
03 Ekim 2023, 00:17
Tekrar merhaba arkadaşlar , dün ilk defa yağmurlu havada sürdüm ve bayağı yağmura yakalanıp su birikintilerine girdim..Ve bu konuda su alacak mı arıza çıkaracak mı hiçbir bilgim yoktu..Facebookta bu model için grup var oradaki arkadaşlar yağmur yüzünden her hangi bir arıza konusu açan arkadaş olmamış bir sene içinde..Kendi deneyimimlerim.
1- Gösterge sanırım su alıyor bir iki yeri buğulandı sonra kendiliğinden geçti..
2- Sürüş esnasında ve sonrası bir arıza yapmadı problem çıkarmadı..
3- Sürüşü yağmurda oldukça keyifli..
4- Aracın beyni çok saçma bir yerde ve düzgün bir koruması yok su almıyor diyorlar ben yinede poşetle heryerini kapattım elektrik soketlerini bant ile izole ettim , beynin ısındığını söyledi gruptakiler kışın ısı problemi olmaz diye düşünüyorum..

Araç ile ilgili en büyük sıkıntı zaten yedek parça sorunu vardı üretimi durduruldu bu sorun iyice ayyuka çıktı..Fakat kolay kolay arıza yapan yeri yok..Yine deneyimlerimi sık sık buraya yazarım..

Ekleme : Aldığımdan beri 3750 km yol yapmışım :queen: Kmde 8 kuruş yaktığını sayarsak ve benim piaggio kmde 2.5 tl yakıyor sadece yakıttan 9 bin tl tasarrufum oldu.. :cat::cherry:

bassturbin
03 Ekim 2023, 09:48
Tekrar merhaba arkadaşlar , dün ilk defa yağmurlu havada sürdüm ve bayağı yağmura yakalanıp su birikintilerine girdim..Ve bu konuda su alacak mı arıza çıkaracak mı hiçbir bilgim yoktu..Facebookta bu model için grup var oradaki arkadaşlar yağmur yüzünden her hangi bir arıza konusu açan arkadaş olmamış bir sene içinde..Kendi deneyimimlerim.
1- Gösterge sanırım su alıyor bir iki yeri buğulandı sonra kendiliğinden geçti..
2- Sürüş esnasında ve sonrası bir arıza yapmadı problem çıkarmadı..
3- Sürüşü yağmurda oldukça keyifli..
4- Aracın beyni çok saçma bir yerde ve düzgün bir koruması yok su almıyor diyorlar ben yinede poşetle heryerini kapattım elektrik soketlerini bant ile izole ettim , beynin ısındığını söyledi gruptakiler kışın ısı problemi olmaz diye düşünüyorum..

Araç ile ilgili en büyük sıkıntı zaten yedek parça sorunu vardı üretimi durduruldu bu sorun iyice ayyuka çıktı..Fakat kolay kolay arıza yapan yeri yok..Yine deneyimlerimi sık sık buraya yazarım..

Ekleme : Aldığımdan beri 3750 km yol yapmışım :queen: Kmde 8 kuruş yaktığını sayarsak ve benim piaggio kmde 2.5 tl yakıyor sadece yakıttan 9 bin tl tasarrufum oldu.. :cat::cherry:

Teşekkürler güzel paylaşımlarınız için, beyin (hız kontrolcüsü) çalışıyorki ısınıyor gayet normal yani :cat:

hachiko
22 Ekim 2023, 15:26
Dün arkadaşlar çayırovadan taksim meydana gideyim dedim bununla..Haritalarda gidiş 48 km gösteriyordu..Yeter herhalde dedim..Kmye bakmadım taksime vardım 54 km imiş meğer..Gelirken 1. viteste geldim ve toplam 109 km mesafe katetim tek şarj ile..Gayet harika bu..Bu araç düzlükte 1. viteste sürülür ise rahat 130 km menzili görebilir..Bu da tek şarjda 7 liraya harika birşey..

Yola çıkarken km..

https://i.hizliresim.com/f3hn6bs.jpeg

Geri döndüğümde km ve kalan şarj..

https://i.hizliresim.com/5mg05hw.jpeg

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:25 ----------

Aldım alalı 5700 km oldu şu ana kadar sıfır hata sıfır sorun..Toplamda yaklaşık 500 tl gibi bir elektrik faturası ödedim tüm bu menzil için..

Mallaca
23 Ekim 2023, 08:39
@hachiko gerçekten çok ayrıntılı ve bilgilendirici bir seri olmuş. Elektrikli motorlara çok uzak olsam da aklıma takılan iki şey oldu.

Birincisi ani manevralarda denge kaybı oluyor demişsiniz. Bu da trafikte ölümcül bir şey. İkincisi panik freni yaptıktan sonra tekrar hareket etmesindeki sıkıntıdan bahsetmişsiniz. Bazen panik freni yaptığımızda o kadar hızlı yavaşlamış oluruz ki arkamızdan gelen aracın bize vurmaması için sağa veya sola kaçış manevrası yapmamız gerekebilir. Bu durumda elektrikli scooter bunu yapamaz ise arkadan darbe alma olasılığımız yüksek.

Elektrikli scooter'ları güvenlik anlamında da değerlendirir misiniz?

CRF
23 Ekim 2023, 11:30
Ben en çok pil döngüsü ömrü bittiğinde batarya için size nasıl bir fatura çıkaracaklar onu merak etmekteyim :)

xterkan
24 Ekim 2023, 00:11
bende kısa mesafelerde elektrikli modellere geçtim ve genel gidişat elektriklilere doğru yavaş yavaş kayıyor ama kısa mesafeler arası için geçerli tabi ki ayrıca Ankara içinde elektrikli araç almak isteyenlere yardımcı olurum xterkan77@hotmail.com iletişime geçerseniz bir markanın yetkili servisiyiz
baya zamandır da foruma iş yoğunluğundan giremedim ,herkese kazasız belasız sürüşler
ayrıca hachiko kardeşim senin de araçla ilgili sorunun olursa iletişime geçebilirsin, senin aracının yetkili servisiyiz :D ,hatta forumda çay içmeye sohbet etmeye gelen arkadaşlara kapım açık :D

hachiko
24 Ekim 2023, 13:24
@hachiko gerçekten çok ayrıntılı ve bilgilendirici bir seri olmuş. Elektrikli motorlara çok uzak olsam da aklıma takılan iki şey oldu.

Birincisi ani manevralarda denge kaybı oluyor demişsiniz. Bu da trafikte ölümcül bir şey. İkincisi panik freni yaptıktan sonra tekrar hareket etmesindeki sıkıntıdan bahsetmişsiniz. Bazen panik freni yaptığımızda o kadar hızlı yavaşlamış oluruz ki arkamızdan gelen aracın bize vurmaması için sağa veya sola kaçış manevrası yapmamız gerekebilir. Bu durumda elektrikli scooter bunu yapamaz ise arkadan darbe alma olasılığımız yüksek.

Elektrikli scooter'ları güvenlik anlamında da değerlendirir misiniz?

Hocam ani dediğim öyle normal motosiklette ne yapılıyor ise hepsi bunda yapılıyor..Sorun şu mesela ani fren durumunda kendizini bir tarafa atma gibi durumlar sıkıntı oluyor veyahut önünüze bir çukur çıktı ani direksiyon çevirmelerinde sıkıntı oluyor..Yoksa anlık araya girme şerit değiştirme vs çok iyi bu konuda..İkinci senaryo ise her araç için geçerli..Muhtemelen kısa ve ben 500lük scooterdan buna geçiş yaptığım için garip geldi..

Elektrikli scooterlarda güvenlik konusuna gelirsek hocam piyasa da aklı başında elektrikli scooter bmw var slience var bunların da maliyeti fazla..Diğer geri kalanları ise piyasaki çin malı motosikletler scooterlar neyse bunlarda aynısı..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:16 ----------

Ben en çok pil döngüsü ömrü bittiğinde batarya için size nasıl bir fatura çıkaracaklar onu merak etmekteyim :)

500 dolar ila 1000 dolar arası hocam..Yukarıda belirttim lityum pil var içinde tanımlanan döngü 1000 döngü buda 100 bin km yapıyor..Ortalama bir motorun 1.25 tl yaktığını düşünelim..120 bin tl gibi yakıt gideri çıkıyor karşımıza..Bunda ise taş çatlasın 7-8 bin tl ..Bu süre zarfında en az 40 kere yağ değişimi buji değişimi sıvı bakımı yine akü değişimi hava filtresi vs hesaplanır ise çok iyi bir tasarruf olduğu görülüyor..Ben aldığımdan beri 5000 kmye yakın yol yaptım..Şu an batarya durumum gayet iyi..Zaten kendi parasının çok çok fazlasını koydum yerine..Benzinliğe sadece wcye girmek için gidiyorum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:25 ----------

bende kısa mesafelerde elektrikli modellere geçtim ve genel gidişat elektriklilere doğru yavaş yavaş kayıyor ama kısa mesafeler arası için geçerli tabi ki ayrıca Ankara içinde elektrikli araç almak isteyenlere yardımcı olurum xterkan77@hotmail.com iletişime geçerseniz bir markanın yetkili servisiyiz
baya zamandır da foruma iş yoğunluğundan giremedim ,herkese kazasız belasız sürüşler
ayrıca hachiko kardeşim senin de araçla ilgili sorunun olursa iletişime geçebilirsin, senin aracının yetkili servisiyiz :D ,hatta forumda çay içmeye sohbet etmeye gelen arkadaşlara kapım açık :D

Aaa yakın olsaydık keşke vallahi kesin gelirdim..Yine de iletişime geçeceğim hocam.. Teşekkürler..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

Batarya konusunda ise şunu anlatayım..Bataryanın içinde beyin var sözüm ona güç kontrolü sağlıyor..Fakat bu pek iyi çalışmıyor , naalesef bu beynin tek görevi bataryanın 64voltun altına 84 voltun üstüne çıkmamasını sağlıyor..Tek tek hücre kontrolü yapmıyor her hücre bazen adam gibi dolmuyor.Her hücre 4.2v 20 hücre var 84v fakat bazı hücreler zamanla tam dolmuyor ve bu voltaj 82ye 81e ve aşşağısına düşüyor..Bataryanın tam dolum voltajı 84 bu arada.İşi bilen kullanıcılar bu bataryayı açıp sıkıntılı hücrelere balans yapıyor ..Ve dışarıda satılan beyinler var telefondan kontrol edebiliyorsun bluetooth ile..Bunu bataryanın içine monte edip..Telefondan her hücrenin durumuna bakıyorlar..Ve bu beyin her hücreyi kontrol ediyor ve 64 voltun altında aracı çalıştırabiliyor..Biraz zahmetli ama iyi bir çözüm oluyor..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:34 ----------

Dediğim beynin yazılımı ve ana ekranı...

https://i.hizliresim.com/jwv4amy.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:56 ----------

Dün çayırovadan kadıköye gittim sipariş için.. Git gel 88 km

Geri geldiğimde kalan şarj

https://i.hizliresim.com/nstey0d.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:02 ----------

https://i.hizliresim.com/fe563lk.jpg

Arkasına çanta taktım yedek batarya alacağım diye ameliyat araya girince kaldı ama dizüstü vs taşıyorum iyi oldu..

Siyahi
24 Ekim 2023, 15:22
https://i.hizliresim.com/rs0gd5m.jpg (https://www.hizliresim.com/rs0gd5m)

Muhtemelen benim tavsiyem üzerine satın almıştınız. :)
Volta vs5 içimde halen uhde kaldı. Tenere ile şehiriçinde zorlandığım için emekliliği gelmiş eski bir elektrikli scooter ödünç aldım. Ama şehir içinde yavaşlığı nedeniyle aşırı sıkıntı yaşatıyor. Sabah ve akşam yoğun iş trafiğinde bile gücü düşük olduğu için uyum sağlayamıyorum. VS5 işe gidiş-geliş için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Yalnız aklımda bir kaç soru var.

1.) Motorlu araçları alır gibi yine notere gidip ruhsat ve plakamı çıkarıyoruz?
2.) Trafik sigortası yapmak zorundayız sanırım. Öyle ise yaklaşık ne kadar trafik sigortası ücreti çıkıyor?
3.) MTV oluyormu?
4.) TÜVTÜRK muayene Volta VS5 içinde geçerli mi?

Daha önce soruldu mu bu sorular bilmiyorum ama bizleri aydınlatabilirseniz sevinirim

hachiko
24 Ekim 2023, 15:41
https://i.hizliresim.com/rs0gd5m.jpg (https://www.hizliresim.com/rs0gd5m)

Muhtemelen benim tavsiyem üzerine satın almıştınız. :)
Volta vs5 içimde halen uhde kaldı. Tenere ile şehiriçinde zorlandığım için emekliliği gelmiş eski bir elektrikli scooter ödünç aldım. Ama şehir içinde yavaşlığı nedeniyle aşırı sıkıntı yaşatıyor. Sabah ve akşam yoğun iş trafiğinde bile gücü düşük olduğu için uyum sağlayamıyorum. VS5 işe gidiş-geliş için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Yalnız aklımda bir kaç soru var.

1.) Motorlu araçları alır gibi yine notere gidip ruhsat ve plakamı çıkarıyoruz?
2.) Trafik sigortası yapmak zorundayız sanırım. Öyle ise yaklaşık ne kadar trafik sigortası ücreti çıkıyor?
3.) MTV oluyormu?
4.) TÜVTÜRK muayene Volta VS5 içinde geçerli mi?

Daha önce soruldu mu bu sorular bilmiyorum ama bizleri aydınlatabilirseniz sevinirim

Normal araçlar için ne oluyorsa aynısı oluyor vergi hariç :D Vergi yok hocam..

1- Plaka ruhsat var çıkartmayan çok ama doğru olanı çıkartılması.
2- Trafik sigortam var 2000 tl ödedim..Yaptırmayan yine çok bir kere babamın elektrikli ilee çevirdiler çıkarın demişti polis.
3- Mtv yok.
4- Muayene var bendeki 2025 hazirana kadar şu an..

Araç konusuna gelirse kesinlikle alın hala piyasada rahat bulunuyor ve bu araç satışı devam ederken piyasanın en iyisi idi f/p olarak (bmw vs dahl) ..Girmediği delik yer yok altında oyuncak gibi ama gayet güçlü ve hızlı..Üstte yazdım burgman piaggio x9 500 dahil en sevdiğim makine bu.. Bana öyle şeyler kazandırdı ki şimdi yedek parça ile uğraşmayayım ve yedek batarya alıp menzilini 220 kmye kadar çıkarmak için ikincisini alacağım..Düşünün gofret parasına 100 km yol gidiyorsunuz sıfır ses sıfır ısı sıfır koku sadece rüzgar sesi..Ve 80 km hız bunu iki kişide rahat görüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:35 ----------

Bu ay 780 tl işyerine elektrik faturası geldi..Bir ay boyunca vs5 burada şarj oldu ve 2000 küsür km yol gitti..Tabiki işyerinin tüm elektrik gideri de buna dahil..:mrgreen:

hachiko
05 Kasım 2023, 01:35
Arkadaşlar 3 ay oldu vs5i alalı toplam 5800 km yol yaptım bu sürede..İkinci el aldığım için şu an araç 6850 kmde..

Çıkan sıkıntılar

1- Tam dolu hali 84v olan batarya şu an tam dolumda 82v gösteriyor..İlginç olan menzilde düşüş yok.Muhtemelen 10 binde bakım isteyecek balans yapılacak veyahut bataryaya beyin takılacak..
2- Elinle taşırken motoru frenden gırc gırc çok az bir sürçme sesi geliyor..Kronikmiş bunlarda..Fakat fren harika ayrıca kombine fren var..

Bu süre zarfında piaggio x9 500 üzerinden değerlendirirsem 12 bin tl yakıt tasarrufum oldu..2 bin tl yağ vs bakım masrafı tasarrufum oldu.. 3 ayda 18 kere tekil siparişe çıktım 7 bin tlye yakın sipariş kazancı .. ..Piaggio varken bu 3 aylık sürede 6yı geçmez idi.. Sağa sola sepet ürün bakıyorum çok iyi para kazandırır bu ürünler bazen boş dönüyorum hali ile yaktığım yakıt az buz olmuyor..Bunlardan en az 5 bin tl kazancım oldu..

Yolda bir çok insan bakıyor bazıları bir çok soru soruyor yolda kafasını çeviren motorcular var..

Soru sormak isteyen olur ise yardımcı olurum.. Yaşadığım deneyimlerim şimdilik bunlar ..

Sağlıcakla kalın..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:03 ----------

Yazmayı unutmuşum . Çıkan sıkıntılara ek madde olarak

3- Ön konsolda poşet takmak için askılık var bu aşırı kötü ve kırıldı...Fakat vidasını büyük bir pulla tutturdum kamyon taksam çeker..