PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru wd 40 ile yıkadım

hokahey
17 Mayıs 2023, 00:32
Pazar günü motoru yıkamıştım. Bugün baktım gidon vidasinda hafif bir paslanma meydana gelmiş. Dedim herhalde paslanma başladı. Bir kutu wd 40 vardı evde. Motorun yer yerine güzelce sıktım. Kutuyu boşalttım adeta.

Sizce bir sorun teşkil eder mi?

killingroad
17 Mayıs 2023, 00:41
Fren sistemine sıkmamışsındır.
Lastiklere sıkmamışsındır.
Zincire sıktıysan biz bezle sil.
Genel yağlayıcı iyidir.

hokahey
17 Mayıs 2023, 00:59
Fren sistemine sıkmamışsındır.
Lastiklere sıkmamışsındır.
Zincire sıktıysan biz bezle sil.
Genel yağlayıcı iyidir.

Fren sistemi, lastikler ve zincir hariç tabii..

shruikan
17 Mayıs 2023, 01:07
çok çabuk toz/pislik yapışır. meydanda kalan yerlere wd40 yerine parlatıcı, cila, herhangi bi bakım ürünü kullanmak daha iyi.

Nikkfurie
17 Mayıs 2023, 01:17
3 defa hava filtresine 3 defa egzoza wd40 sıkmadıysan büyük sorun teşkil eder :D

hokahey
17 Mayıs 2023, 07:53
çok çabuk toz/pislik yapışır. meydanda kalan yerlere wd40 yerine parlatıcı, cila, herhangi bi bakım ürünü kullanmak daha iyi.

Hocam pas giderici olduğu için özellikle paslanmaya başlayan yerlere sıktım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:52 ----------

3 defa hava filtresine 3 defa egzoza wd40 sıkmadıysan büyük sorun teşkil eder :D

Toplu iğne ucu kadar yer kalmadı hocam.

sallami
17 Mayıs 2023, 08:55
WD 40 pas sökücüdür, pas önleyici değildir. pas önleyici olarak xcp tavsiye ederim. Şirkette deneme yapmak için sıktığım mastarlar 6 aydır paslanmadı.

bassturbin
17 Mayıs 2023, 09:29
Hiçbişey olmaz gayette güzel olmuş.Fren balatalarına gelse bile ısınınca kullanınca sıcaktan uçar gider.

Birdahakine hiçbir sorun teşkil etmeyip gayette heryerini besleyip yenileyebilen (lastik yere basan kısımları hariç) silikon spreyi tavsiye ederim.Plastik metal heryeri sıfır gibi olur bir süre korur fakat pas sökücü değildir.

hokahey
17 Mayıs 2023, 09:55
Sabah çıktım yola frenler tutmuyor! Vallahi kaza yapıyordum. Neyse, bir yandan gaz veriyorum bir yandan frenleri sıkıyorum falan bir süre sonra frenler on-line oldular :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:53 ----------

Bir şey soracağım, bu wd 40 sağlam olan torku yerinde cıvataları gevşetir mi?

bassturbin
17 Mayıs 2023, 10:34
Sabah çıktım yola frenler tutmuyor! Vallahi kaza yapıyordum. Neyse, bir yandan gaz veriyorum bir yandan frenleri sıkıyorum falan bir süre sonra frenler on-line oldular :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:53 ----------

Bir şey soracağım, bu wd 40 sağlam olan torku yerinde cıvataları gevşetir mi?

Kesinlikle gevşetmez, motorun sıkılmış vidaları gevşemez hatta sıcak soğuk gördüğünden oraya yapışırlar.Ve hatta açmak gerektiğinde bazı vidalar zor açılır veya açılırken kırılır kafa kısmı bozulur vs.Paslı oksitli bir yapışma oluyor vidalarda.

wing41
17 Mayıs 2023, 10:46
https://www.youtube.com/watch?v=O6Iss-FsMSE

hokahey
17 Mayıs 2023, 11:00
Kesinlikle gevşetmez, motorun sıkılmış vidaları gevşemez hatta sıcak soğuk gördüğünden oraya yapışırlar.Ve hatta açmak gerektiğinde bazı vidalar zor açılır veya açılırken kırılır kafa kısmı bozulur vs.Paslı oksitli bir yapışma oluyor vidalarda.

Eyvallah..

AzÇok
17 Mayıs 2023, 11:46
@hokahey

Senin motor yeni değilmiydi? Nasıl paslanır?

hokahey
17 Mayıs 2023, 12:40
@hokahey

Senin motor yeni değilmiydi? Nasıl paslanır?

Abi gidonu tutan küçük vidanın birisi hafif kahverengi olmuş. Çok küçük bir pas lekesi yani.

_recoo
17 Mayıs 2023, 13:17
Hiçbişey olmaz gayette güzel olmuş.Fren balatalarına gelse bile ısınınca kullanınca sıcaktan uçar gider.

Birdahakine hiçbir sorun teşkil etmeyip gayette heryerini besleyip yenileyebilen (lastik yere basan kısımları hariç) silikon spreyi tavsiye ederim.Plastik metal heryeri sıfır gibi olur bir süre korur fakat pas sökücü değildir.

hocam buna da bi ekleme yapayım, sakın ola seleyi silikon spreyle silmeye kalkmayın motorun üstünde duramıyosunuz benden söylemesi :queen:

AzÇok
17 Mayıs 2023, 13:23
Abi gidonu tutan küçük vidanın birisi hafif kahverengi olmuş. Çok küçük bir pas lekesi yani.

Pas giderme ile ilgili bir yöntem daha var. Bulaşık süngerinin sert tarafına sirke dökerek silebilirsin. Bu yöntemle paslanan bisiklet aynasını pırıl pırıl yaptım. Çıkarmak için biraz ovmak gerekiyor.

hokahey
17 Mayıs 2023, 14:24
Pas giderme ile ilgili bir yöntem daha var. Bulaşık süngerinin sert tarafına sirke dökerek silebilirsin. Bu yöntemle paslanan bisiklet aynasını pırıl pırıl yaptım. Çıkarmak için biraz ovmak gerekiyor.

Teşekkür ederim reis. Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Her yere wd40 sıkınca motor ışıl ışıl oldu. Parladı, göz alıcı hale geldi.

ERROR88
17 Mayıs 2023, 15:23
ne marka olursa olsun motor kapıda duruyorsa branda ıle dahı olsa paslanmaya mahkum 1 sene sonra değişime ınanamazsın

hokahey
17 Mayıs 2023, 17:40
ne marka olursa olsun motor kapıda duruyorsa branda ıle dahı olsa paslanmaya mahkum 1 sene sonra değişime ınanamazsın

Doğrudur. Aslında yatan motora bolca mazot sıkmak lazım. Paslanma olmasın diye.