PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kafayi egzoz ile bozmus motorcular

Hırbonen
09 Mart 2023, 13:40
Ulen yine egzoz basligi gorunce artik dayanamadim.

Abisi(sdadsda) siz cocuk musunuz ? Yani bu yaptiginiz cocukluk cunku,hic kusura bakmayin.
Motorun orjinal sesi kotuyse istedigin egzozu tak degisen bisikim olmuyor.kesin bilgi bu.

Yani bunu kendinize neden dert ediniyosuniz cidden anlamiyorum.Yok polis yakalar mi,ceza yazar mi,yasal mi,muayneden gecer mi sokup takıyorlar falan..

Bir de isi gucu birakip hobi olarak verilen cezalari iptal ettirmekle ugrasanlar vardi..gercekten cok ilginc adeta pskolojik bir problem lan bu,valla bak.

kuccuken bisikletin arka tekerine pet sise sikistirip mutlu olan cocuklar gibisiniz..kusura bakmayin.
Egitimli,kariyer sahibi,iyi sarap seven bir kadin,sevgilisini egzoz bakarken gorse ne dusunur ?

Cidden ne dusunur ? cocuk lann bu der.Edebiyat,tiyatro,sanatla ugrasacagina egzoz bakiyor kendine der.
Bir de dunya para verip full sistem egzoz falan aliyolar dsdadada hey allahim su adama guzel bir dert ver de kendine gelsin, lutfen...

arndiol
09 Mart 2023, 13:44
ben sessiz olsun istiyorum millet bağırsın istiyor. hiç bende anlamıyorum mantıgını.

Cyan
09 Mart 2023, 14:28
Helal be Hırbo, hem @espresso'nun hem de benim beğendiğim bir başlık açmışsın. Tebrik ediyorum.

Egzozçulara: Harbi ya, manyak mısınız arkadaşlar? Intake sesi varken insan egzozla mı tatmin olur? (Bu da Aprilia RS660'lı arkadaşımıza küçük bir gönderme olsun. Ben de seviyorum intake sesini bu arada, ama @killingroad başka bir konuda yazana kadar onun adının intake sesi olduğunu bilmiyordum, basitçe motor sesi diyordum.)

Beto87
09 Mart 2023, 17:20
Ulen yine egzoz basligi gorunce artik dayanamadim.

Abisi(sdadsda) siz cocuk musunuz ? Yani bu yaptiginiz cocukluk cunku,hic kusura bakmayin.
Motorun orjinal sesi kotuyse istedigin egzozu tak degisen bisikim olmuyor.kesin bilgi bu.

Yani bunu kendinize neden dert ediniyosuniz cidden anlamiyorum.Yok polis yakalar mi,ceza yazar mi,yasal mi,muayneden gecer mi sokup takıyorlar falan..

Bir de isi gucu birakip hobi olarak verilen cezalari iptal ettirmekle ugrasanlar vardi..gercekten cok ilginc adeta pskolojik bir problem lan bu,valla bak.

kuccuken bisikletin arka tekerine pet sise sikistirip mutlu olan cocuklar gibisiniz..kusura bakmayin.
Egitimli,kariyer sahibi,iyi sarap seven bir kadin,sevgilisini egzoz bakarken gorse ne dusunur ?

Cidden ne dusunur ? cocuk lann bu der.Edebiyat,tiyatro,sanatla ugrasacagina egzoz bakiyor kendine der.
Bir de dunya para verip full sistem egzoz falan aliyolar dsdadada hey allahim su adama guzel bir dert ver de kendine gelsin, lutfen...

Tek silindir, çift silindir motorlara egzoz takıp hem de susturucusuz egzoz ile kara patos gibi böğürten apaçilere ben de gıcığım ama 4 silindirde de şiir gibi namussuzun sesi. Susturucu ile kullanıp, bas bas bağırtmayan, milletin kafasını skmeyen benim gibiler yani.

fb__ömer
09 Mart 2023, 17:34
Keşke yarım silindir motosiklet olsa da onada takabilsem egzoz. Hepinize inat sonuna kadar straight pipe.

birbilent
09 Mart 2023, 20:12
Gece üç beş demeden ve hatta şu anda da Beylikdüzü'nde gezen, kıçı kırık motoruyla egzoz patlatan iğrenç insanlar.. Allah’ın kimsenin belasını verdiği yok ama buraya küfür yazamayacağım için: Allah belanızı versin, yeter.

Cyan
09 Mart 2023, 21:39
https://www.instagram.com/reel/CmNUogapaMk/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

:mrgreen:

Nikkfurie
09 Mart 2023, 21:58
Egzozcu tayfa genelde hafta sonu 200-300 km yapar , 300 km boyunca da 5 defa mola verir arada 3 saat yemek yer falan , o sesle İstanbul dan Antalya ya bile gitmek eziyet olur , birkere şöyle uzun yol gitseler dönüşte kesin orjinale dönecektirler..

espresso
10 Mart 2023, 00:48
https://www.instagram.com/reel/CmNUogapaMk/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

:mrgreen:

Bence eksik yapmış. Bir şekilde tekerden değil de zincirden falan alabilse ya da ön dişliden, pedal çevirme devrine göre ses çıkar daha gerçekçi olurdu. :)

arndiol
10 Mart 2023, 08:20
o değil de cg'lerden o ses nasıl cıkıyor arkadaş.

Cyan
10 Mart 2023, 09:23
Bence eksik yapmış. Bir şekilde tekerden değil de zincirden falan alabilse ya da ön dişliden, pedal çevirme devrine göre ses çıkar daha gerçekçi olurdu. :)

Aslında pedale bastıkça ses değişiyor biraz, elemanda standart pedal var, o yüzden sadece basarken güç aktarımı var, quick-release pedal olsa o zaman hem basarken hem çekerken güç uygulayabilirmiş. Yani mapping'i düzeltmemiş, egzozun güce katkısı yok :P

Metehan07-70
10 Mart 2023, 10:07
Farklı egzost takılıp, '' ulen işte bu olmuş'' dediğim iki alet var; biri s1000xr, diğeri tracer 900.
O tek silindir motora, susturucusuz boru takıp mahalle arasında gezenleri motora bantlayıp, şöyle 150-200 km aralıksız uzun yolda motor üstünde tutacaksın, tövbe edip, motora değil, mabadına bile susturucu takar yeminle.

arican
10 Mart 2023, 10:47
Snappy Cubumun motor ve egzos sesi orjinali bani mutlu ediyor.

Motoseverrr
10 Mart 2023, 11:03
Egzoza karşı değilim ama şartları var, mesela şöyle güzel yüksek hacimli sesi güzel motosikletimiz olur onaylı tatlı ses çıkartan egzoz olur veya sadece pistte kullanmak içinde egzoz kullanılabilir ama diğer türlü düz boru çekip milletin ahını almaya gerek yok, güzel şeydir ama yerine göre :).

Cyan
10 Mart 2023, 11:10
Egzoza karşı değilim ama şartları var, mesela şöyle güzel yüksek hacimli sesi güzel motosikletimiz olur onaylı tatlı ses çıkartan egzoz olur veya sadece pistte kullanmak içinde egzoz kullanılabilir ama diğer türlü düz boru çekip milletin ahını almaya gerek yok, güzel şeydir ama yerine göre :).

MT-09, Tracer 9 gibi modellerde hoş ses gelebiliyor ama sonradan takılanlar her türlü fabrikasyon egzozdan kayda değer fazla ses çıkarıyorlar.

3 silindir altı hacimden ve egzozdan bağımsız olarak güzel değil "bence"; 3 ve üstü için çok gürültülü olmadıkça egzoz takmaya değer olabilir...

Motoseverrr
10 Mart 2023, 11:33
MT-09, Tracer 9 gibi modellerde hoş ses gelebiliyor ama sonradan takılanlar her türlü fabrikasyon egzozdan kayda değer fazla ses çıkarıyorlar.

3 silindir altı hacimden ve egzozdan bağımsız olarak güzel değil "bence"; 3 ve üstü için çok gürültülü olmadıkça egzoz takmaya değer olabilir...

Aslında sizin motosikletinizden güzel ses alınır, onu 3 silindir değilde 2 silindir V-Twin yapsak daha doğru olur bence ama yine abartı ses olmaması kaydıyla :).

Cyan
10 Mart 2023, 11:39
Aslında sizin motosikletinizden güzel ses alınır, onu 3 silindir değilde 2 silindir V-Twin yapsak daha doğru olur bence :).

Fena değil; form faktörü dışında orijinal egzozdan memnunum. Bu arada 270 derece kranka sahip sıralı iki silindirler de bire-bir aynı sesi veriyor aslında. (Orta ve yüksek hacimde sıralı ve 270 derece kranklı motorlar artık bir endüstri standardı oldu denebilir; ilk başlatan TRX ve TDM serileriyle Yamaha olmuş, MT ve Tracer'lardan sonra iyice oturdu zaten...)

Motoseverrr
10 Mart 2023, 11:45
Fena değil; form faktörü dışında orijinal egzozdan memnunum. Bu arada 270 derece kranka sahip sıralı iki silindirler de bire-bir aynı sesi veriyor aslında. (Orta ve yüksek hacimde sıralı ve 270 derece kranklı motorlar artık bir endüstri standardı oldu denebilir; ilk başlatan TRX ve TDM serileriyle Yamaha olmuş, MT ve Tracer'lardan sonra iyice oturdu zaten...)

270 derece kranklar bahsettiğiniz gibi ses veriyor ama yine o V-Twin gümbürtüsü gelmiyor.

killingroad
10 Mart 2023, 11:50
O kadar da olsun. Cross-plane'ler genelde V taklidi yapmaya çalışıyorlar. Sıralı iki ise V2 gibi, sıralı 4 ise V4 gibi oluyor biraz.

@Cyan
Sadece motor sesi dersek MT-07/R7 ile RS660 aynı sese sahipler mesela, mekanik ses. ama Intake.. kalp kalp kalp.
Kim ne takar beni zerre ilgilendirmiyor ama gerçekten intake sesi varken egzoz sesi bana hep anlamsız geldi. emreRR'ın mesela 600RR'ın egzozlu sesi aslında güzeldi tamam, ama bir tane videosunu bitirene kadar kafam şişiyordu, benim çekebileceğim bir şey değil.

hasmet
10 Mart 2023, 16:08
V motor bir tane değil.

Harley'in tek krank pinli 45 derecesinden Honda'nın çift krank pinli 52 derecesine, oradan Kawasaki'nin 50'sine, Vrod'ın 60'ına, KTM'in 75'ine, Ducatinin 90'ına kadar bir sürü çeşidi var. Her birinin sesi, titreşimi, tepkisi acaip farklı.

Bırakın sadece krank açısıyla oynayarak paralel çift silindirden herhangi bir V motorun sesini birebir elde etmeyi, bir Harley'in sesi bile diğer tüm V2'lerden çok çok farklı.

V2 tipik kullanım için çok tatlı motor. Hacim yüksek olsa bile motor ince, görüntü olarak ta motosikletin merkezine cuk oturuyor ve orayı dolduruyor. Boxer gibi dışarı silindirler fırlamıyor, yatay 4 gibi dizlerin arasında 4 silindir taşımıyorsun.

tommygun
10 Mart 2023, 18:05
V motor bir tane değil.

Harley'in tek krank pinli 45 derecesinden Honda'nın çift krank pinli 52 derecesine, oradan Kawasaki'nin 50'sine, Vrod'ın 60'ına, KTM'in 75'ine, Ducatinin 90'ına kadar bir sürü çeşidi var. Her birinin sesi, titreşimi, tepkisi acaip farklı.

Bırakın sadece krank açısıyla oynayarak paralel çift silindirden herhangi bir V motorun sesini birebir elde etmeyi, bir Harley'in sesi bile diğer tüm V2'lerden çok çok farklı.

V2 tipik kullanım için çok tatlı motor. Hacim yüksek olsa bile motor ince, görüntü olarak ta motosikletin merkezine cuk oturuyor ve orayı dolduruyor. Boxer gibi dışarı silindirler fırlamıyor, yatay 4 gibi dizlerin arasında 4 silindir taşımıyorsun.

Ben mesela Suzuki Sv650A'da V-motor olmasına rağmen hiç ses duymamıştım. Çok sessiz çalışan bir makineydi.

hasmet
10 Mart 2023, 19:45
Ben mesela Suzuki Sv650A'da V-motor olmasına rağmen hiç ses duymamıştım. Çok sessiz çalışan bir makineydi.
Tek krank pinli 90 derece V2 de tipik 4 silindir gibi düzenli bir motor (mükemmel birincil dengeye sahip.) Genelde kulağa güzel gelen motor sesleri daha düzensiz çalışan dar açılı V2 lerde ortaya çıkıyor. Harley bu konuda ekstrem örnek. 45 derece, acaip dengesiz ve titreşimli, ama bir o kadar da güzel sesi. Rölantide ayrı güzel, hızlanırken ayrı güzel, limitte ayrı güzel.

Motoseverrr
10 Mart 2023, 19:48
V motor bir tane değil.

V olsunda ne olursa olsun :), mesela insanlar Ducatilerin seslerini pek sevmezler ama ben genelde seslerini çok seviyorum, hele o Panigale V4'ün MotoGp sesi beni benden alır. 45 derecelik Harley Davidson'un rölentide ve yük altındaki sesi, V-Rod'unda haykırışı bir başkadır. Bana kalırsa tüm V-L-Boxer motorlar bir ayrıcalık bir güzellik benim için.

Cyan
10 Mart 2023, 20:09
Tek krank pinli 90 derece V2 de tipik 4 silindir gibi düzenli bir motor (mükemmel birincil dengeye sahip.) Genelde kulağa güzel gelen motor sesleri daha düzensiz çalışan dar açılı V2 lerde ortaya çıkıyor. Harley bu konuda ekstrem örnek. 45 derece, acaip dengesiz ve titreşimli, ama bir o kadar da güzel sesi. Rölantide ayrı güzel, hızlanırken ayrı güzel, limitte ayrı güzel.

V45 https://www.youtube.com/watch?v=M9qwAlFHkL0
V90 https://www.youtube.com/watch?v=AG8gSJ9mjAI

Bana çok benzer geliyor açıkçası. Fark krank konfigürasyonundan çok egzoz tasarımıyla ilgili herhalde. Harley'ler haddinden fazla yüksek ses yapıyor, bence oradaki etkileyicilik faktörü "melodi"den gelmiyor, sesin şiddetinden geliyor gibi...

hasmet
10 Mart 2023, 21:19
V45 https://www.youtube.com/watch?v=M9qwAlFHkL0
V90 https://www.youtube.com/watch?v=AG8gSJ9mjAI

Bana çok benzer geliyor açıkçası. Fark krank konfigürasyonundan çok egzoz tasarımıyla ilgili herhalde. Harley'ler haddinden fazla yüksek ses yapıyor, bence oradaki etkileyicilik faktörü "melodi"den gelmiyor, sesin şiddetinden geliyor gibi...

Şahsen videolarda Ducatinin traktörümsü sesiyle Harleyin yük altındaki tatlı sesini farkediyorum. Tabii ki patlama ve sübap sesleri de farklı. Bir de Harleyin rölantisi videodaki gibi düzenli değil, kaotik. O da sese ayrı bir karakter katıyor.

fatih.met
10 Mart 2023, 21:59
ne biçim motorcusunuz be, egzoz sesi sevilmez mi püh size ben ne diyeyim.

şu sese bakar mısın abi kıyamet gibi resmen, 15. saniyeye sarın

https://www.youtube.com/watch?v=MBbskqcgs_o

edit: benim suzuki de böyle kükrüyor... bu kükreme değil, bu bambaşka bir şey, nasıl ifade edebilirim bunu bilemedim...

şiddetli sesleri severim, askerde HK G3 sesine bayılmıştım ama hayvan herifler sadece 5 el ateş etmeye izin verdiler. ilk yaptığım atışı hiç unutmuyorum, o nasıl şiddetli bir patlama öyle, 7.62x51 çapında mermisi var, yan, diğer 7.62 mermilerden farkı barut bölümünün x51 olması...

mesela keleş mermisi 7.62x39 çapında... aynı boyda ama barut bölümü ufak ve menzili ve etkisi düşük.

Nikkfurie
10 Mart 2023, 22:04
ne biçim motorcusunuz be, egzoz sesi sevilmez mi püh size ben ne diyeyim.

şu sese bakar mısın abi kıyamet gibi resmen, 15. saniyeye sarın

https://www.youtube.com/watch?v=MBbskqcgs_o

edit: benim suzuki de böyle kükrüyor... bu kükreme değil, bu bambaşka bir şey, nasıl ifade edebilirim bunu bilemedim...

şiddetli sesleri severim, askerde HK G3 sesine bayılmıştım ama hayvan herifler sadece 5 el ateş etmeye izin verdiler.

seviyoruz Fatihcim seviyoruz ama 15 sn seviyoruz :)

Cyan
10 Mart 2023, 23:50
...
mesela keleş mermisi 7.62x39 çapında... aynı boyda ama barut bölümü ufak ve menzili ve etkisi düşük.

Keskin nişancı olmayıp en fazla 100-150m'ye atacaksan (hadi bayağı iyisin diyelim; 200m olsun...) ikisi arasında pek fark yok, ikisi de düşmanı çok başarılı şekilde saf dışı eder. Askerliğini kalaşnikofla yapmış biri olarak daha kompakt, daha taşınabilir/hafif ve daha basit olan kalaşnikofu her zaman tercih ederim.

Jeo
11 Mart 2023, 02:29
Belli bir yaştan sonra ben kimsenin yüksek sesten haz duyduğunu düşünmüyorum. Yirmili yaşlarımın başların da o boğazdan bir sürü para verilerek alınan egzozları ilk parça olarak hatta daha motosiklet gelmeden sipariş verip alırdım. Yirmili yaşlarımın sonunda ise daha sessiz bir insana büründüm. Artık mümkünse hiç ses çıksın istemiyor, hatta bu yüzden ara sıra elektrikli modellere göz gezdiriyorum.
Zaten birde polis sorunsalı var. Hiç dil dökemem bu yaştan sonra kimseye ceza yazmasın diye. Yazarsa da ödemek ağrıma gidiyor. Sonra kolu komşu var. Bildiğiniz mahalle baskısı. Kız arkadaşımda kaldığım gecelerin sabahın da otuz yaşımdan sonra motosikleti sokağın sonuna itip çalıştırıyorum ki komşular uyanmasın, rahatsız olmasın. İnsan yaşlandıkça bilinçleniyor diyeceğim ama ses olayı da biraz zevk. Yine de kimseyi rahatsız etme hakkına sahip olmadığımız için bazı zevklerden feragat etmek yaşın yanında gelen bilincin ufak bir hediyesi işte.
Kendimde yapmış olmama rağmen sokaktan gecenin bilmem kaçında yüksek sesli bir motosiklet veya araba geçince rahatsız oluyor, bu yüzden artık kimseyi rahatsız etmemeye gayret gösteriyorum. Ettiğim kişileri de bulsam af dilerim vallahi.

Aynı zamanda sesin trafikte görünürlük sağlayarak kaza riskini azalttığı söylemine de zerre katılmıyorum. Aksine rahatsız olup sıkıştıran insanların da büyük bir risk oluşturduğu düşüncesindeyim. Sessiz ve derinden diyerek iyi sürüşler dilerim.