PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Serbest piyasa kavramini bir türlü anlamayan motorcu dostlarimiz

Firelight
28 Ocak 2023, 18:56
Yamaha neden aksesuarli satiyor ?
Honda neden motorlari el altindan galerilere satiyor ?
X bayi neden liste fiyatinin ustunde satiyor ?
İkinci el sifirindan pahali nasil oluyor ?

Hepsi olur,hepsi de makuldur.demek ki piyasa sartlari bu sekilde.

İki uc firma bir araya gelip,tuketicinin aleyhine olacak sekilde anlaşıyorlarsa ve bunu ispat edebiliyorsan ok.
Bunun disinda,yasananlarin tamami bana göre birakin sucu etik olarak bile problem yok.

Yillardir bmw turkiye yuksek fiyatlarla motorlarini satti,demek ki talep eden amator bir kitle var,adam neden yuksek fiyat cekmesin ?
Ben de olsam kesinlikle aynisini yapardim,,taa ki satislarim dusmeye,pazarda yer kaybetmeye baslayana kadar.

Simdi bazi nedenlerle motor az talep fazla,bundan dolayi bayiler karini maksimize etme yoluna gidiyor,son derece normal bir olay.
Cok eskiye gitmeye gerek yok,pandemin basinda anes motordan msx125 icin isa bey e kapora verdim,liste fiyatinindan tam yuzde 10 indirim almistim,gerci sonra motoru almadim neyse ...demek ki o zaman sartlar farkliymis.

İkinci el kullanilmis motorda liste fiyatindan yuksek olabilir motor yoksa,neden olmasin ?
Yani,konunun turk milletinin karektirsizligi,firsatciligiyla hic ilgisi yok.

Yani sunu bir ogretemedim size..insallah simdi net olmustur.

Syg

hasmet
29 Ocak 2023, 01:41
Yani sunu bir ogretemedim size..insallah simdi net olmustur.

Ben anladım öğretmenim, ama sınıf arkadaşlarım embesil anlamıyorlar işte.

Not. Sarkastiktir.

Firelight
29 Ocak 2023, 02:30
Ben anladım öğretmenim, ama sınıf arkadaşlarım embesil anlamıyorlar işte.

Not. Sarkastiktir.

Nelerde biliyor kerata sarkastik falan..okumus adam gercekten kendini aninda belli ediyor.
Ama iyiki not yazdin.Yoksa milllet bu ust seviyeden yaptigin komikligi cidddiye alabilirdi.

;)

hasmet
29 Ocak 2023, 05:45
Hirbo diye bi ezik var... Arada bir foruma dadanir, satasir, kufreder, kovulur gider... Neden derseniz kendini bi b?k zannederdi, sonra asagidakini kaldiramadi, ariza verdi zavalli:

https://i.postimg.cc/MXk8B8GS/hirbo.png

ilginiz yoktur umarim. Ama varsa zaten kisa surede ortaya cikar. Malum, kuyruk acisi buyuk :)

Firelight
29 Ocak 2023, 09:24
Sarkastiktir diye not dusmene hala guluyorum dostum :D
sarkazm agliyor gozleri yasli.Ne adamsin Hasmet bey :)

watercolours
29 Ocak 2023, 09:46
Hoşgeldin Hırbo. Arz talep konusunda dediklerine katılıyorum.

sallami
29 Ocak 2023, 10:06
Hanzocum bir kere hoş geldin.
İlk 3 satır için "Tüketiciyi koruma kanunu" ve "Rekabet kurumu" diye kanun ve kurumlar var. Ne kadar serbest piyasa denilse de, başıboş piyasa olmamalı. 4. satır içinse enflasyonist ortamın getirdiği panik diyebiliriz. Hele Türkiye'de "B" ve "M" le başlayan markaların araçları ülkemiz için "özel olarak" kalitesiz gönderiliyor. Bu 2 markadan aracım olmadı ama iyi bir sanayi sitesi çevrem vardır.

yaşlıveacemi
29 Ocak 2023, 14:52
Olay kimin, kimin yiyeceği suların yükselmesi alçalması hikayesinde anlatılan durum.

Not: Sarkastik mi? değil mi? bilmiyorum.

fatih.met
29 Ocak 2023, 19:36
milletin bunları bilmiyor olması zaten orta doğuda savaş sebebi değil mi? o kadar bilinçlenseydik aya giderdi bu coğrafya

TNtflich
30 Ocak 2023, 06:47
Bu dedikleriniz serbest piyasanın tanımı, kanunu zaten de asıl anlaşılmayan tam anlamıyla liberal bir ekonomide yaşamamamız. Devletin vergi oranlarını kendi görüşlerine veya çıkarlarına göre belirlediği ; pazardaki ürün/hizmet yelpazesini vergi arttırımı/indirimi/kaldırımı yoluyla şekillendiren ya da şekillendirme gücünü elinde bulundurduğu koşullarda serbest piyasanın en katıksız halini yaşıyormuş gibi konuşmak mantıklı değil kanaatimce. Çalışan kesmin büyük bir kısmı devletin belirlediği asgari ücrete tabiyken , geri kalanların birçoğunun da maaşları asgari ücretle kıyaslanarak / belirli yüzdelerle üstüne konularak dolaylı yoldan yine devlete bağlı şekilde belirleniyorken insanların "serbest piyasa" görünümlü karaborsacılığa karşı isyan etmesi gayet doğal. İnsanlar emeğinin karşılığını "serbest piyasaya" göre alamıyorken (yukarıda bahsettiğim sebepten) , aracın maaliyetinin de büyük bir kısmını vergiler belirliyorken, birden satışta özgürlükçü liberal ekonomi canlanıveriyor. Maaş serbest piyasaya dahil değil, ürünün pazara giriş fiyatı (vergisiz fiyatları tabi serbest piyasa ama) yüksek vergiden ötürü piyasaya dahil değil ama serbest piyasa birden satıcının fiyat politikasında vücut buluyor.
Serbest piyasada yaşasak dediklerine katılıcam da bizim insanımızın fırsatçılığını "serbest piyasa" diye yutturmaya çalışmasından bezdim artık.

Firelight
30 Ocak 2023, 07:58
bizim insanımızın fırsatçılığını "serbest piyasa" diye yutturmaya çalışmasından bezdim artık.

Peki insanimizin karakteri 3 yilda mi degisti.3 yil once neden boyle seyler yoktu ?

panic adak
30 Ocak 2023, 09:36
serest piyasa, denetimsiz piyasa demek değildir.

watercolours
30 Ocak 2023, 10:34
Fiyatlara müdahale olmaz, tekel ve kartelleşmeyi denetlersiniz. Market fiyatlarını değil. Mesela elektrik, doğalgaz, akaryakıt marketten daha tekeldir.

Seko
30 Ocak 2023, 11:01
İşte sen böyle düşündüğün için bu ülke adam olmuyor. Bu kadar geniş olmayın, birazcık bir şeyler batsın.

killingroad
30 Ocak 2023, 12:09
Bu dedikleriniz serbest piyasanın tanımı, kanunu zaten de asıl anlaşılmayan tam anlamıyla liberal bir ekonomide yaşamamamız. Devletin vergi oranlarını kendi görüşlerine veya çıkarlarına göre belirlediği ; pazardaki ürün/hizmet yelpazesini vergi arttırımı/indirimi/kaldırımı yoluyla şekillendiren ya da şekillendirme gücünü elinde bulundurduğu koşullarda serbest piyasanın en katıksız halini yaşıyormuş gibi konuşmak mantıklı değil kanaatimce. Çalışan kesmin büyük bir kısmı devletin belirlediği asgari ücrete tabiyken , geri kalanların birçoğunun da maaşları asgari ücretle kıyaslanarak / belirli yüzdelerle üstüne konularak dolaylı yoldan yine devlete bağlı şekilde belirleniyorken insanların "serbest piyasa" görünümlü karaborsacılığa karşı isyan etmesi gayet doğal. İnsanlar emeğinin karşılığını "serbest piyasaya" göre alamıyorken (yukarıda bahsettiğim sebepten) , aracın maaliyetinin de büyük bir kısmını vergiler belirliyorken, birden satışta özgürlükçü liberal ekonomi canlanıveriyor. Maaş serbest piyasaya dahil değil, ürünün pazara giriş fiyatı (vergisiz fiyatları tabi serbest piyasa ama) yüksek vergiden ötürü piyasaya dahil değil ama serbest piyasa birden satıcının fiyat politikasında vücut buluyor.
Serbest piyasada yaşasak dediklerine katılıcam da bizim insanımızın fırsatçılığını "serbest piyasa" diye yutturmaya çalışmasından bezdim artık.

Bu serbest piyasada olmadığımız anlamına gelmiyor ama. Evet Türkiye'de hala gereğinden fazla devlet kontrolü olan, fiyat kontrolü olan sektör var, ama bu satışa gelince serbest maaşa gelince değil gibi bir resim çıkartmamalı.

Satışta serbest piyasa uygulanıyor, satan kafasına göre fiyat çekiyor değil mi?
Emeğini satarken de bir şey sattığını fark eden insanlar da talep edecekler. Bu kadar basit. Serbest adı üstünde, serbestsin abicim, benim emeğimin karşılığı aylık 30bin TL net diyebiliyorsan ve biri bunu ödüyorsa sen de bu parayı alırsın. Tıpkı R25'i birilerinin 250bin TL vermesi gibi, hiç bir fark yok.

Yani serbest piyasada yaşıyoruz evet, ama acayip cahiliz ve çok çok kötü niyetli insanlar tarafından yönetiliyoruz. Bir açmaz olduğunda herkes hem fikir diye düşünüyorum.

AzÇok
30 Ocak 2023, 14:26
1980 yılından önce ayçiçek yağı ve mutfak tüpü karaborsacılığı yapılmıştı. Amaç kısa bir dönem görevde kalabilen Ecevit hükümetine karşı tepki oluşturmaktı. Karaborsacılara çok güzel paralar da kazandırılmıştı. Oturduğum semtte bir marketin deposuna baskın yapılıp büyük miktarda ayçiçek yağına el konulmuştu. Market sahibi hacı olduğu için olay çok konuşulmuştu. Şimdi adam rahmetli oldu. İşi çocukları yürütüyor. Madem karaborsacılık suç değil. Ben gidip çocuklarına haber vereyim. 40 sene önce el konulan ayçiçek yağlarını geri istesinler. Uygulamayı yapanlar rahmetlinin mezarı başına gidip özür dilesinler. Öyle değil mi Hırbo?

Firelight
30 Ocak 2023, 15:12
1980 yılından önce ayçiçek yağı ve mutfak tüpü karaborsacılığı yapılmıştı. Amaç kısa bir dönem görevde kalabilen Ecevit hükümetine karşı tepki oluşturmaktı. Karaborsacılara çok güzel paralar da kazandırılmıştı. Oturduğum semtte bir marketin deposuna baskın yapılıp büyük miktarda ayçiçek yağına el konulmuştu. Market sahibi hacı olduğu için olay çok konuşulmuştu. Şimdi adam rahmetli oldu. İşi çocukları yürütüyor. Madem karaborsacılık suç değil. Ben gidip çocuklarına haber vereyim. 40 sene önce el konulan ayçiçek yağlarını geri istesinler. Uygulamayı yapanlar rahmetlinin mezarı başına gidip özür dilesinler. Öyle değil mi Hırbo?

Hirbo mu ? Saygisizlik yapmayin ama ayip oluyor.

Ambargo zamani halkin temel tuketim maddelerini stoklayip yulsek fiyattan satmak sadece suc degil serefsizlik ayni zamanda.
Ama onda bile fiyatlarin artmasi lazim..cunku az ve degerli olan sey dikkatli sekilde kullanilmali,israf edilmemeli.

Sen motorla,temel tuketim mallini bir mi tutuyorsun ?

Abi o zaman ne duruyonuz bunun suc oldugunu dusunuyorsaniz dava acin.
Buralarda yazararak zaman kaybetmeyelim.

Ahh bu eski kafalar..

AzÇok
30 Ocak 2023, 15:42
Hirbo mu ? Saygisizlik yapmayin ama ayip oluyor.

Ambargo zamani halkin temel tuketim maddelerini stoklayip yulsek fiyattan satmak sadece suc degil serefsizlik ayni zamanda.
Ama onda bile fiyatlarin artmasi lazim..cunku az ve degerli olan sey dikkatli sekilde kullanilmali,israf edilmemeli.

Sen motorla,temel tuketim mallini bir mi tutuyorsun ?

Abi o zaman ne duruyonuz bunun suc oldugunu dusunuyorsaniz dava acin.
Buralarda yazararak zaman kaybetmeyelim.

Ahh bu eski kafalar..

Hırbonen yerine Hırbo yazınca saygısızlık mı oluyor? Ahh bu gençler :)

Piyasa serbest ise biz de serbest karar verebilmeliyiz. Ben mevcut durumda tereddütsüz Çin-Hint ürünlerini tercih ederim. Fakat, bir motosikleti liste fiyatının çok üstünde almak zorunda kalsaydım. Faturası kesilirken başında dikilirdim. En azından vergi kaybı olmasın diye.

watercolours
31 Ocak 2023, 00:34
Karaborsa ayrı bir şey, istediğin fiyattan satmak ayrı bir şey. Fiyatını belirlersin, vitrine koyarsın, sattığın fiyattan da vergisini verirsin.