PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir de paslanma.

Yasin D
27 Ocak 2023, 10:13
Herkese selamlar.

3.500km de pulsar 200NS motorumun zincirinde paslanmalar mevcut.

0 aldığımdan beri her 300km de gaz yağı ile temizleyip motul c4 ile yağlıyorum.

Bu paslanma zincirin ömrünü etkiler mi? bir zararı var mıdır? nasıl temizleyebilir miyim?

tommygun
27 Ocak 2023, 10:22
Zincir dışında oluşan hafif hafif paslanmaların kullanımınıza olumsuz etkisini pek göremezsiniz. Yine de yağmurlu havalardan sonra park ettiğinizde ya da motorunuzu yıkadıktan sonra zincirdeki ıslaklığı alın derim. İçiniz rahat değilse gaz yağı ve fırçayla girişin ama bir süre sonra tekrar oluşacaktır dışarıdaki o paslar. Benim zincir sürekli 90 numara yağ vasıtasıyla yağlanmaktadır. Ben temizleme gereği duymamaktayım ve de pas yok. Belki siz de alternatif farklı bir yağ deneyebilirsiniz.

Yasin D
27 Ocak 2023, 12:39
Zincir dışında oluşan hafif hafif paslanmaların kullanımınıza olumsuz etkisini pek göremezsiniz. Yine de yağmurlu havalardan sonra park ettiğinizde ya da motorunuzu yıkadıktan sonra zincirdeki ıslaklığı alın derim. İçiniz rahat değilse gaz yağı ve fırçayla girişin ama bir süre sonra tekrar oluşacaktır dışarıdaki o paslar. Benim zincir sürekli 90 numara yağ vasıtasıyla yağlanmaktadır. Ben temizleme gereği duymamaktayım ve de pas yok. Belki siz de alternatif farklı bir yağ deneyebilirsiniz.

Abi temizlememe gereği duymamaktayım derken eski yağı temizlemeden üstüne mi yağlıyorsun?

tommygun
27 Ocak 2023, 13:01
Abi temizlememe gereği duymamaktayım derken eski yağı temizlemeden üstüne mi yağlıyorsun?

Bende otomatik yağlama var, belli bir periyotta alt zincirin üst kısmına değen bir fırça var, o fırçanın içinden 90 numara yağ damlatılıyor. Dolayısıyla hem zincirim sürekli yağlı kalıyor, hem de o fırça zinciri temizliyor.

Motul C4'ü ben pek sevmemiştim geçmişte, zincirim sürekli pis görünüyordu ve de yağmur sonrası pas bende de oluyordu. Koskoca Motul'e mok atmayayım ama bu şanzıman yağları benim daha bir hoşuma gidiyor. Size böyle otomatik bir sistem alın, kullanın demiyorum, yanlış anlaşılmasın ama şu 90 numara yağı bir deneyin derim.

hokahey
27 Ocak 2023, 13:15
Bende otomatik yağlama var, belli bir periyotta alt zincirin üst kısmına değen bir fırça var, o fırçanın içinden 90 numara yağ damlatılıyor. Dolayısıyla hem zincirim sürekli yağlı kalıyor, hem de o fırça zinciri temizliyor.

Motul C4'ü ben pek sevmemiştim geçmişte, zincirim sürekli pis görünüyordu ve de yağmur sonrası pas bende de oluyordu. Koskoca Motul'e mok atmayayım ama bu şanzıman yağları benim daha bir hoşuma gidiyor. Size böyle otomatik bir sistem alın, kullanın demiyorum, yanlış anlaşılmasın ama şu 90 numara yağı bir deneyin derim.

Ben de şanzıman yağı kullanıyorum pek memnunum.

Yasin D
27 Ocak 2023, 13:40
https://www.trendyol.com/nova/90-numara-3-litre-disli-yagi-api-gl-4-asansor-sanziman-p-75174207?boutiqueId=61&merchantId=113275&advertItems=eyJhZHZlcnRJZCI6IjY2ZjkwMDNkLWZiYjEtNG EyZi05MzEwLWE4YTZhZjAzZjRkMSIsInNvcnRpbmdTY29yZSI6 MC41Mzc3MTg0MTM5NSwiYWRTY29yZSI6Mi4xNTA4NzM2NTU4LC JjcGMiOjAuMjUsIm1pbkNwYyI6MCwiZUNwYyI6MCwiYWR2ZXJ0 U2xvdCI6MSwib3JkZXIiOjAsInNlYXJjaFRlcm0iOiI5MCBOVU 1BUkEgxZ5BTlpJTUFOIFlBUMSeSSIsImF0dHJpYnV0ZXMiOiIi fQ==

Şanzıman yağı dediğiniz bu uygun mudur acaba? Maliyeti de çok iyi, her ay 180TL Motul C4 e veriyordum.

tommygun
27 Ocak 2023, 13:44
https://www.trendyol.com/nova/90-numara-3-litre-disli-yagi-api-gl-4-asansor-sanziman-p-75174207?boutiqueId=61&merchantId=113275&advertItems=eyJhZHZlcnRJZCI6IjY2ZjkwMDNkLWZiYjEtNG EyZi05MzEwLWE4YTZhZjAzZjRkMSIsInNvcnRpbmdTY29yZSI6 MC41Mzc3MTg0MTM5NSwiYWRTY29yZSI6Mi4xNTA4NzM2NTU4LC JjcGMiOjAuMjUsIm1pbkNwYyI6MCwiZUNwYyI6MCwiYWR2ZXJ0 U2xvdCI6MSwib3JkZXIiOjAsInNlYXJjaFRlcm0iOiI5MCBOVU 1BUkEgxZ5BTlpJTUFOIFlBUMSeSSIsImF0dHJpYnV0ZXMiOiIi fQ==

Şanzıman yağı dediğiniz bu uygun mudur acaba? Maliyeti de çok iyi, her ay 180TL Motul C4 e veriyordum.

Şöyle daha ucuz ve 1 lt ürün alsan daha iyi bence. Hem denemiş olursun, beğenmezsen de atarsın.
https://www.trendyol.com/greentech/90-numara-disli-yagi-1-litre-p-343464719?boutiqueId=61&merchantId=668664

Atincozkan
27 Ocak 2023, 15:10
ufak paslanmaların zararı yok.benim zincir 14binde bitti.bitmeye yakın ufak paslar vardı.o da yağmurda sürdügüm için.pas sökücüyle temizleyebilirsin

Ahmet Turan Peker
27 Ocak 2023, 19:45
ufak paslanmaların zararı yok.benim zincir 14binde bitti.bitmeye yakın ufak paslar vardı.o da yağmurda sürdügüm için.pas sökücüyle temizleyebilirsin

14 bin km de zinciriniz bozuluyor ve pas sökücü mü tavsiye ediyorsunuz.

motoloto
27 Ocak 2023, 20:03
3500 km de paslanması normal mi

Yasin D
27 Ocak 2023, 22:31
Şöyle daha ucuz ve 1 lt ürün alsan daha iyi bence. Hem denemiş olursun, beğenmezsen de atarsın.
https://www.trendyol.com/greentech/90-numara-disli-yagi-1-litre-p-343464719?boutiqueId=61&merchantId=668664

Abi sipariş ediyorum deneyeceğim teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:29 ----------

3500 km de paslanması normal mi

Valla bana da pek normal gelmedi. Acaba benden kaynaklı bir sorun mu var diye merak edip sizlere sormak istedim.

otopsici
28 Ocak 2023, 07:45
Abi sipariş ediyorum deneyeceğim teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:29 ----------

Valla bana da pek normal gelmedi. Acaba benden kaynaklı bir sorun mu var diye merak edip sizlere sormak istedim.

sevgili dostum bütün yazılanları okumak hoşuma gitmese de sana naçizane birkaç tavsiyede bulunayım

1 zincirin paslanmasının en büyük nedeni temizlemenizdir
Şöyle ki çoğu kullanıcı temizledikten hemen sonra zinciri yağladığı için zincir üzerindeki temizlik suyu yağın altında metale temas halinde kalır ve pasa neden olur.
bunun çözümü basittir temizlik yaptıktan sonra en az 2-3 saat bekleyip zincirin tamamen kurumasını bekledikten sonra yağlamaktır.

2. olarak ben şimdiye kadar hiç bir motorumun zincirini temizlik maksatlı temizlemedim.
şu anki motosikletimde zincir yaklaşık 15 bin km de ve halen temizlemiş değilim zincir temizliği tamamen sizin kozmetik kaygınızdan kaynaklanmaktadır.
gidip iş makinelerine bakın adamlar koskoca makinaları o kadar basınçla çalışan dev parçalarını asla temizlemez sadece yağlar geçerler. ki kullandıkları yağ gres yağıdır.

demem o ki siz bakım yaptığınızı sanırken aslında gereksiz uğraştığınız gibi zincire de zarar verirsiniz.

dipnot: bana motopiksel denen herifin videosunu izledim o şöle diyordu böyle yapıyordu tarzı yazı yazan arkadaşlar o herifle ilgili fikirlerimi yazsam engellenirim lütfen bana küfrettirmeyin

fatih.met
28 Ocak 2023, 19:25
zincir temizlemek eskiden hevesli olduğum için yaptığım bir şeydi, motor temiz görünsün, güzel görünsün diye yapardım ve 2016-2020 arasında benim tvs apache çok güzeldi, temizliğini yakışıklılığını herkes beğeniyordu ama son kazadan ve ekonomik sebeplerden sonra artık tekerlek dönsün yeter moduna girdim...

zinciri temizlemek artık benim için saçma ve gereksiz bir aktivite... iyice pislik biriktiyse wd40 ile kabasını alıyorum ve ertesi gün yine sıvı gress ile yağlıyorum sonra yine devam... kavurucu güneşli havada zinciri yağsız bırakmamaya dikkat ediyorum, onun dışında kışın zincir bakımını daha seyrek yapıyorum çünkü genel olarak hava daha nemli ve yağmurlu oluyor ve zincirdeki yontulma mevzusu daha az oluyor...

zincir bakımı yazın daha önemli diye düşünüyorum ama bilmiyorum öylemi gerçekten.

edit: her yola çıkmadan önce zincire üstün körü bakın derim, göz ile görülür bir kopukluk yada şekil bozukluğu olmadığı sürece devam edin fakat zincirde şekil bozukluğu var ise kopması yakındır... benim tvs apache nin zinciri koptu... koptuktan sonra fark ettim ki zincirin her yeri eğrilip bükülmüş. dandik 25 liralık zincirdi zaten.

joshua
28 Ocak 2023, 23:04
fazla temizlikten zincir yüzeyi korozyona uğruyor, zincir metalik yapısında bir bozulma olmaz merak etmeyin. Motul’un zincir yağını ben de hiç beğenmedim. Liqui Moly kullanıyorum çok daha iyi.

hokahey
29 Ocak 2023, 00:00
zincir temizlemek eskiden hevesli olduğum için yaptığım bir şeydi, motor temiz görünsün, güzel görünsün diye yapardım ve 2016-2020 arasında benim tvs apache çok güzeldi, temizliğini yakışıklılığını herkes beğeniyordu ama son kazadan ve ekonomik sebeplerden sonra artık tekerlek dönsün yeter moduna girdim...

zinciri temizlemek artık benim için saçma ve gereksiz bir aktivite... iyice pislik biriktiyse wd40 ile kabasını alıyorum ve ertesi gün yine sıvı gress ile yağlıyorum sonra yine devam... kavurucu güneşli havada zinciri yağsız bırakmamaya dikkat ediyorum, onun dışında kışın zincir bakımını daha seyrek yapıyorum çünkü genel olarak hava daha nemli ve yağmurlu oluyor ve zincirdeki yontulma mevzusu daha az oluyor...

zincir bakımı yazın daha önemli diye düşünüyorum ama bilmiyorum öylemi gerçekten.

edit: her yola çıkmadan önce zincire üstün körü bakın derim, göz ile görülür bir kopukluk yada şekil bozukluğu olmadığı sürece devam edin fakat zincirde şekil bozukluğu var ise kopması yakındır... benim tvs apache nin zinciri koptu... koptuktan sonra fark ettim ki zincirin her yeri eğrilip bükülmüş. dandik 25 liralık zincirdi zaten.

Nemli ve yağmurlu havalarda daha fazla yağlama yapman lazım çünkü paslanma daha çok olur.

fatih.met
29 Ocak 2023, 00:20
Nemli ve yağmurlu havalarda daha fazla yağlama yapman lazım çünkü paslanma daha çok olur.

benim kullandığım zincirler kaliteli değil, temizlik yapmadığım için hep yağlı kalıyordur ve bu yüzden paslanmıyordur o zaman. dediğim gibi artık görüntüye önem vermiyorum.

yaşlıveacemi
29 Ocak 2023, 15:15
dipnot: lütfen bana küfrettirmeyin
........::xs06::

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:09 ----------

Herkese selamlar.

3.500km de pulsar 200NS motorumun zincirinde paslanmalar mevcut.

0 aldığımdan beri her 300km de gaz yağı ile temizleyip motul c4 ile yağlıyorum.

Bu paslanma zincirin ömrünü etkiler mi? bir zararı var mıdır? nasıl temizleyebilir miyim?

Paslanmanın yapılan kilometre ile alakası yok.

Zincirinizi temizlemek isterseniz pamuklu bez ( eski atlet gibi tüysüz ) ile silin yeterli bence.

Siz zinciri gaz veya benzeri şeyle temizlediğinizde iyice kurutup zinciri yağa yatırmanız gerek. Ne kadar kurutursanız kurutun zincirin sağında solunda mutlaka biraz yağ çözücü kalır. Tekrar yağ sürdüğünüzde yağın altında bu çözücüler kalır ve o kısmın korunmasını engeller.

Yasin D
29 Ocak 2023, 15:50
Nöbetten çıkıp saatlerce gaz yağı aradığıma pişman oldum şimdi :mrgreen: Neyse bundan sonra fırça ile yalandan iki sürter yağ üstüne yağ sıkıp devam ederim.

tommygun
29 Ocak 2023, 15:55
Forumda geçmiş konularda arama yaptığınızda "zinciri yağ ile temizleyin" gibi tuhaf karşılanabilecek bir cümleye denk gelebilirsiniz. Ben hiç denemedim ama muhtemelen bu cümlenin anlatmak istediği "yağ çözücü ve pas yapıcı özelliği olmayan bir sıvı ile zinciri temizleyin" olabilir.

yaşlıveacemi
29 Ocak 2023, 17:19
Nöbetten çıkıp saatlerce gaz yağı aradığıma pişman oldum şimdi :mrgreen: Neyse bundan sonra fırça ile yalandan iki sürter yağ üstüne yağ sıkıp devam ederim.

Kabahat sende değil.

greyhorse
29 Ocak 2023, 17:29
Forumda gaz yağı ve wd 40 lobisi var.wd40'ın kellik ve iktidarsızlık dışında her derde deva olduğunu savunuyor.Gazyağcılar ise ;Alo reklamındaki her zaman beyaz kalan çamaşırlar gibi zincirlerin de her daim tertemiz olması gerektiğini savunuyor :)

otopsici
29 Ocak 2023, 19:09
Forumda gaz yağı ve wd 40 lobisi var.wd40'ın kellik ve iktidarsızlık dışında her derde deva olduğunu savunuyor.Gazyağcılar ise ;Alo reklamındaki her zaman beyaz kalan çamaşırlar gibi zincirlerin de her daim tertemiz olması gerektiğini savunuyor :)

öyle deme sen hiç japon sobası kullanmamışsın veya benzinli gaz ocağında müthiş yanıyor
ayrıca bitin (bildiğiniz böcek olan bit) tek ilacı gazyağıdır.
şaka bir tarafa da temizlik dediğim gibi sadece kozmetik kaygısı olanlar için gerekli yoksa hrc65 çelikten yapılmış did zincirler içine giren taşı bile öğütecek güçtedir sadece yağlı kalması yeterlidir

fatih.met
29 Ocak 2023, 19:16

wd40 kırmızı çizgimizdir, ona laf ettirmeyiz, hem wd40 pas sökücüdür yani zincirdeki yağı çözmez, inceltir ama çözmez, mazot da zaten en ince yağ olarak biliyorum... zincirdeki kaba pisliği almak için wd40 yada mazot kullanmakta sakınca görmüyorum. tabi wd40 pahalılaşmaya başladı, öyle eskisi gibi wd40 sıkarak fırça ile temizleme işi yapar mıyız? ben yapmam.

zincir çok dolmuş ise o seferki yağlamada sadece wd40 kullanırım ve bir kaç gün sonra yine sıvı gress sıkar devam ederim. ne bileyim ben böyle yapıyorum ve zincirde paslanma yok. ucuz zincire şimdi motul zincir yağı falan sıkmak günahtır ayıptır hem. wd40 bile hak etmiyor ama olsun.

Memcoş48
29 Ocak 2023, 23:42
Benim fikrim ve tecrübelerim Gaz yağı ile temizlik sonrası zincir dışarıdan bakınca ayna gibi parlasa da gaz yağının kuvvetli yağ çözme/bozma özelliği o-ring vb. zincirlerin ringlerindeki hayati önem taşıyan fabrikasyon yağı da alıp götürüyor. Zincir dışarıdan temiz gözükse de içeriden baklaların hareketli kısımları kısa sürede paslanmaya başlıyor ve sonrasında baklalarda kilitlenmeler başlıyor ve zincir normal ömründen çok daha kısa sürede çöp oluyor. Ben artık gazyağını o-ring ya da x-ring zincirlerde kullanmıyorum. Asfalt dışı sürüş pek yapmıyorum. Zincirimi düzenli olarak kontrol edip sadece yağlıyorum.