PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir ara yağsız zincir haberleri vardı

motoloto
20 Ocak 2023, 21:36
Bilen gören var mı kullanan yağsız olması hayramı alamet yoksa yağ fabrikaları mı engel oldu

Nikkfurie
20 Ocak 2023, 22:12
Bmw nin sukuterlerinde zincir yağ dolu bir haznenin içinde çalışıyor , dış ortamla hiçbir teması yok , sorduğun böyle birşey olabilir mi ?

greyhorse
20 Ocak 2023, 22:35
Bahsettiği sinterlenmiş burçları olan zincir olabilir.bakım ve yağlama gerektirmiyor.Yeni bir teknoloji de değil.motosikletlerde kullanılmıyor galiba?

hasmet
20 Ocak 2023, 23:34
BMW'nin saçmaladığı bir şey diye hatırlıyorum.

O-ring'li zincir hiç fena değil bence. Tahminim bazılarımız fazlaca abartıyoruz. Zannedildiği kadar sık yağlanması gereken bir şey değil. Yağlanmanın kritik olduğu kısım zaten her zaman yağlı.

Bahsettiği sinterlenmiş burçları olan zincir olabilir.bakım ve yağlama gerektirmiyor.Yeni bir teknoloji de değil.motosikletlerde kullanılmıyor galiba?
İlginç. Böyle bir şey olduğunu bilmiyordum. Teknoloji güzelmiş ama ıslak, tozlu ve 80 derece üzeri ortamlarda çalışmıyormuş...

Self-lubricating limitations: Do not use in wet environments. Dusty environments will absorb lubrication from bushings. Do not use in temperatures over 175ºF. Once lubrication from sintered bushing is depleted, rapid chain wear will occur. Self-lube sintered bushings are not suited for high shock load applications.

motoloto
21 Ocak 2023, 07:25
Hiç yağlanma gerekmiyormuş bmw nin üst modellerinde kullanılıyormuş zincir için ayrı bir yağ deposu olması güzel diğer markalarda olsa iyi olur oringli zincirlerde dişlinin iç kısmına yağ girmiyormuş

sanausbe
21 Ocak 2023, 09:00
Şu anda S1000XR bizde de bu zincirle satılıyor, M Endurance Zinciri, yağlama gerektirmiyor.

elessartt
21 Ocak 2023, 11:07
M Endurance zinciri önce bakımsız demişlerdi fakat incelemelerde bunun doğru olmadığı anlaşılmıştı. Daha sonrasında "az bakım isteyen zincir" olarak değiştirdiler.

https://comoto.imgix.net/blog_content_image/image/77917/gallery/Regina_HPE_chain_care_instructions.png

yaşlıveacemi
21 Ocak 2023, 11:46
Benim 100 cc cup motosiklet 25.000 km oldu zinciri şimdiye kadar hiç yağlamadım.:)

motoloto
21 Ocak 2023, 15:02
Yaşlı çekişinde bir düşüş 100 km de fazla yakmaya başladı mı

hasmet
21 Ocak 2023, 16:54
BMW'nin saçmaladığı bir şey diye hatırlıyorum.

E doğru hatırlıyormuşum yahu :)

https://www.revzilla.com/common-tread/bmws-maintenance-free-m-endurance-chain-put-to-the-test

Hiç yağlanma gerekmiyormuş bmw nin üst modellerinde kullanılıyormuş zincir için ayrı bir yağ deposu olması güzel

Nereden edindiniz bu bilgiyi? Hava-civa gibi sanki.

motoloto
21 Ocak 2023, 18:01
Hasmet bir ara internette okumuştum yağsız zincir diye çok saçma geldi

yaşlıveacemi
22 Ocak 2023, 14:01
Yaşlı çekişinde bir düşüş 100 km de fazla yakmaya başladı mı

Dikkat etmedim. Dur şu zinciri sevabına bir yağlıyayım. Bakalım bir şey olacak mı?

Beto87
23 Ocak 2023, 01:12
Hiç yağlanma gerekmiyormuş bmw nin üst modellerinde kullanılıyormuş zincir için ayrı bir yağ deposu olması güzel diğer markalarda olsa iyi olur oringli zincirlerde dişlinin iç kısmına yağ girmiyormuş

C4 ile 2 tur yağlayınca bir ay gidiyor şehir içinde. Ayrı yağ haznesini bunlar tutup ulaşılamayacak bir yere filan koyarlar sonra uğraş dur. Eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyin.