PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. el alınan ceketteki ter kokusunu nasıl geçirebilirim?

MOTO62
12 Ocak 2023, 20:38
Arkadaşlar merhaba. 2. el zarar görmemiş bir deri ceket aldım. Yazlık Held hörgüçlü korumalı deri ceket.

Ancak koltukaltında bayağı yoğun bir ter kokusu var. Limon-su karışımı yaptım geçmedi, sinirlendim banyoda çocuk şampuanı ile yıkadım dış kısmında koku çoğunlukla gitti ancak iç taraftan koklayınca tekrardan geliyor.

Bu kokuyu bu ceketim içinden nasıl geçirtebilirim ?

Ceket şunun aynısı : https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-motosiklet-ekipmanlari-kask-kiyafet-ekipman-held-deri-mont-horguclu-1065948857/detay

tommygun
12 Ocak 2023, 20:53
Febreze'nin şöyle bir ürünü var, bir deneyin derim. İlla ki işe yarar ama istediğiniz sonucu alamazsanız, mecburen motosiklet ekipmanında tecrübe kazanmış bir kuru temizlemeci şart görünüyor.

https://i.hizliresim.com/s6tfd41.jpg (https://www.hizliresim.com/s6tfd41)

Buarada montu satın aldığınız kişinin koltuk altlarını şey edeyim. İnsan hiç mi deodorant kullanmaz, temizliğine önem vermez?

MOTO62
12 Ocak 2023, 21:03
Febreze'nin şöyle bir ürünü var, bir deneyin derim. İlla ki işe yarar ama istediğiniz sonucu alamazsanız, mecburen motosiklet ekipmanında tecrübe kazanmış bir kuru temizlemeci şart görünüyor.

https://i.hizliresim.com/s6tfd41.jpg (https://www.hizliresim.com/s6tfd41)

Buarada montu satın aldığınız kişinin koltuk altlarını şey edeyim. İnsan hiç mi deodorant kullanmaz, temizliğine önem vermez?

Sorma hocam ya. AĞIR bir koku var normal değil. Havalandırdım vs çok uğraştım geçmiyor. Ceketin koltuk altları deri değil kumaş. Ama işlemiş resmen. Bir de işin kötü yanı, bu kokuyu yapan bildiğiniz gibi bakteriler. Bana bulaşmasından korkuyorum.

Atincozkan
12 Ocak 2023, 22:32
çok kolay.sabunlu suda 1-2 gün beklet

hokahey
12 Ocak 2023, 23:11
Kuru temizleme şirketine ver.

Thracian
12 Ocak 2023, 23:54
Deri mont yıkanmaz,mecburen kuru temizleye vermek gerek.Varsa içlik ve korumaları çıkar küvette yıka,ceketi kuru temizlemeye ver.

hasmet
13 Ocak 2023, 00:25
çok kolay.sabunlu suda 1-2 gün beklet
Hakiki deri için bunu tavsiye etmem.

Koku belki çıkar ama derinin canını da birlikte götürebilir... Dayanıksız, kuru, çatlamaya meyilli bir materyal kalabilir geriye.

MOTO62
13 Ocak 2023, 17:22
Kuru temizleme şirketine ver.

Bazı kısımlarda kaydıran plastik benzeri bir şey olduğu için kuru temizleme en fazla 30 derecede yıkarım dedi, verdim ama geçmedi koku.

hokahey
13 Ocak 2023, 17:42
Bazı kısımlarda kaydıran plastik benzeri bir şey olduğu için kuru temizleme en fazla 30 derecede yıkarım dedi, verdim ama geçmedi koku.

O zaman bas kimyasalı. Bakteri öldürücü şeyler sık.

Mr.wind
13 Ocak 2023, 22:44

Aga dayanamicam sormam lazim bunu nasil bir insanoglu yapmis olabilir? Adamin igrenc kokusu montun molekullerine islemis.

21. yuzyil teknojisi adamin ter kokusunu cikarmak icin yetersiz kaliyor. Bunu yapan suan aramizda elini kolunu sallaya sallaya geziyor.

doberman
13 Ocak 2023, 22:52
adamın 10 santimlik koltukaltı kılları gözümün önüne geldi

espresso
14 Ocak 2023, 12:46
Bu kadar abartı koltuk altı kokusu olabilir mi? Deri'nin kendi kokusu olmasın o? Deri de nemlenince kokar.

panic adak
14 Ocak 2023, 13:32
"Valet Pro Enzyme Odour Eater" bu malzeme işini görür. parçalayıcı enzimler ve bakteri ile tertemiz olur.

ryangt
14 Ocak 2023, 13:51
o kadar derine işlemişse ter kokusu olmayabilir. Süt/peynir suyu gibi bir sıvı döküldüyse geçmiş olsun zor iş. Araba koltuğundan bilirim.

motoloto
14 Ocak 2023, 19:25
Ter kokusu gideren deodorant sık işe yaramazsa parfüm

tommygun
15 Ocak 2023, 09:00
Bu kadar abartı koltuk altı kokusu olabilir mi? Deri'nin kendi kokusu olmasın o? Deri de nemlenince kokar.

Abi montun eski sahibinin koltukaltları ölmüş, çürümüş, gömmeyi unutmuşlar.

motoloto
15 Ocak 2023, 11:39
Tommygun banyoda kese lif yapıyorum banyo kapısına gelmeden her yerim ter içinde kalıyor yazın nasıl sıcakların ve istanbulun ne kadar aşırı nemli olduğunu da bilirsin.Ayrıca ter kokmayacam diye sakın deodorant vb sıkmayın cildin gözeneklerini tıkıyor cilt nefes Almıyor.Ter kokusuna dikkat eden kaç kişi dişlerini temizliyor ağız kokusu daha berbat daha çok kokuyor
Dipnot:Montu satan ben değilim

TIGERSHARK
15 Ocak 2023, 12:45
Tırı vırı malzemelere para verip masrafını arttırma . Kuru temizleme sana farz olmuş.

Yukarıda arkadaşın dediği sabunlu suda iki gün beklet işini de sakın yapma. Belki bir ihtimal koku azalabilir ama deri suyu emeceği için şişer montun şekli geri dönüşü olmayacak şekilde bozulabilir. Sonra Ütü falanda fayda etmez.

fb__ömer
15 Ocak 2023, 13:52
Kuru temizlemeye vererek.

tommygun
15 Ocak 2023, 20:09
Tommygun banyoda kese lif yapıyorum banyo kapısına gelmeden her yerim ter içinde kalıyor yazın nasıl sıcakların ve istanbulun ne kadar aşırı nemli olduğunu da bilirsin.Ayrıca ter kokmayacam diye sakın deodorant vb sıkmayın cildin gözeneklerini tıkıyor cilt nefes Almıyor.Ter kokusuna dikkat eden kaç kişi dişlerini temizliyor ağız kokusu daha berbat daha çok kokuyor
Dipnot:Montu satan ben değilim

Duştan hemen sonra banyo kapısına gelene kadar terleme oluyorsa konuyu nem ve gözeneklerin açılmasına bağlayabiliriz. Lakin duş sonrası da teke gibi kokuyorsak burada sağlık anlamında bir problem vardır, bunu iyice araştırmak gerek. Sprey deodorantları ben de sevmiyorum ama antiperspirant özellikli bir roll-on çok iyidir, hele pudralıysa muhteşem. Tabi ki dediğiniz gibi bunlar cildin gözeneklerini bir miktar tıkar ama 3-5 gün yıkanmayan adamlar için sıkıntıdır bu, her gün yıkanan adamın sağlığına olumsuz etkisi olacağına düşünmüyorum. Diş temizleme olayı farklı. Fırçalamadan tutun da ip kullanımı, düzenli diş taşı temizliği, düzenli yapılması gereken bir çok iş var. Mesela ağız sağlığımız bozulduğun bu bize bir gün kalp krizi geçirtecek bir risk oluşturuyormuş, böyle birşey okumuştum.

Ben bu konuda sizden şöyle farklı düşünüyorum, bence dandik bir deodorant bile kullanmayan adam dişlerine de bakmaz.

Ekarademir
16 Ocak 2023, 01:29
Daha keskin bi koku ile çözülebilir. Kaliteli bi parfümü boca et. Yada en iyisi hacıyağı diye bilinen kokulardan dök oraya.

siyanoz
16 Ocak 2023, 13:58
Deri mont bakımı yapan bir yere verin onlar daha iyi bilir

uakdem
16 Ocak 2023, 16:36
Denemedim ama kötü kokular ve çıkmayan lekeler için kolayı öneriyorlar. deneyin bir şey kaybetmezsiniz. Birde yıllar önce arabanın içine balık suyu dökülmüştü kokusunu 2 yıl kadar hiçbir şey çıkaramadı. 2 yıl sonra arabada unutulan ve 1 gece bekleyen sucuk bütün kokuyu almıştı.

AleniDesais
17 Ocak 2023, 13:29
bence parfüm febrez deodorant gibi başka bir koku ile bastırmaktansa bir deri mont ceket ustasına danışıp yardım isteyebilirsin kokunun asıl kaynağından kurtulmak için çünkü kokuyu ne kadar bastırırsan bastır koku takıntısı olan birisiysen o koku bulamaçıda seni çok rahatsız edicek.

MOTO62
17 Ocak 2023, 18:14
Arkadaşlar bir güncelleme yapayım.

Ceketi tekrardan yıkadım bebek şampuanı ile. Koku ilk zamankine göre az, ama hala geliyor. Sonra Stop Smell diye bir ürün aldım neredeyse ürünün tamamını ceketin koltukaltına sıktım , iç tarafta hala koku var ancak dış taraftaki koku yok oldu gibime geliyor, koklamaktan burnumun direği kırıldı :D

Tekrardan bu ürünü sıktım şu an balkona atıp 1 2 gün havalandıracağım. Sonra burayı tekrardan güncellerim. Eğer olmazsa yakacağım ceketi.

tommygun
17 Ocak 2023, 18:19
Arkadaşlar bir güncelleme yapayım.

Ceketi tekrardan yıkadım bebek şampuanı ile. Koku ilk zamankine göre az, ama hala geliyor. Sonra Stop Smell diye bir ürün aldım neredeyse ürünün tamamını ceketin koltukaltına sıktım , iç tarafta hala koku var ancak dış taraftaki koku yok oldu gibime geliyor, koklamaktan burnumun direği kırıldı :D

Tekrardan bu ürünü sıktım şu an balkona atıp 1 2 gün havalandıracağım. Sonra burayı tekrardan güncellerim. Eğer olmazsa yakacağım ceketi.

Ben bu montun önceki sahibi kimse onun eşine, dostuna çok üzüldüm. Bu nasıl koku arkadaş? Fare mi yedin? Teke mi kemirdin?

hokahey
17 Ocak 2023, 18:26
Ben bu montun önceki sahibi kimse onun eşine, dostuna çok üzüldüm. Bu nasıl koku arkadaş? Fare mi yedin? Teke mi kemirdin?

Bazı insanların kokusu doğuştan kötü oluyor. Ayrıca bol baharatlı yemek yiyen toplumlardaki insanlar da kötü korkuyorlar.

BoraKara
17 Ocak 2023, 21:48
Kokan kısımlar kumas demissin, deri kisma bulastirmadan boyama imkani var ise, kumas boyasi ile boya. Hic bir koku kalmadigini goreceksin.

Onur34
18 Ocak 2023, 23:57
Koltuk alti kismini bi terzide kestir at. Oraya da yeni parca diktir.

okanbagiscan
19 Ocak 2023, 11:03
Kokunun kumaştan olduğuna eminmisin.Yani koltuklatındaki kumaştan deriye nüfus etmiş olabilir.Kumaş üzerinde yaptığın işlemler belkide ondan pek işe yaramıyordur.

greyhorse
19 Ocak 2023, 16:25
Sorun deri monttan çıkmayan ter kokusu değil.Deriye sinen isterse kız arkadaşının kokusu olsun o koku çıkmıyor.internet üzerinden deri mont aldım.Hacı yağı gibi ağır ve yoğun bir parfüm kokusu vardı. Ne yaptıysam o kokuyu çıkaramadım.Montu giyemedim de ,Sonunda elimden çıkardım.

tnjşhn
19 Ocak 2023, 18:43
ilk once eczaneye gidip ayak ve ayakkabi kokusu icin olan alkol bazli spreylerden alabilirsiniz yada durumu eczanede anlatirsaniz size yardimci olabilirler deri ustundeki bakteriler tekrardan ureyecegi icin bu islemi tekrar edebilirsiniz

motoloto
19 Ocak 2023, 21:28
Yaptığın masraf çektiğin stres kaybettiğin zaman sıfır fiyatını belki solladı aklıma derin dondurucu geldi ben de böyle bir rahatsızım belki soğuk kokuyu yok edebilir.Ürün zarar görürse sorumlu değilim

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:45 ----------

Bak bakteri öldürücü de olabilir fısfıs olur ilacı suda erit dök dalga değil fikir ürettim

MOTO62
19 Ocak 2023, 22:09
Yaptığın masraf çektiğin stres kaybettiğin zaman sıfır fiyatını belki solladı aklıma derin dondurucu geldi ben de böyle bir rahatsızım belki soğuk kokuyu yok edebilir.Ürün zarar görürse sorumlu değilim

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:45 ----------

Bak bakteri öldürücü de olabilir fısfıs olur ilacı suda erit dök dalga değil fikir ürettim

Döktüm hocam stop smell diye bir şey var sözde koku yapan bakterileri yiyor . Neredeyse yarısını döktüm ama bakalım nasıl olacak.

Gouranga
19 Ocak 2023, 23:50
Eczanelerde ve veterinerlerde bir ara borik asit satılırdı. Sulandırıp köpeklerin kedilerin gözlerine sıkardık çapaklanınca ya da yaraya, antibakteriyel olarak.
Yıllar önce halısahadan sonra ayakkabıyı poşette unutmuştum. 4 gün sonra aklıma geldiğinde rezalet bir koku vardı. Nemlendirip içine borik asit boca edip 3 gün bekletmiştim. Ne koku ne bişey kaldı, tekrarlamadı da... Belki işine yarar.

MOTO62
21 Ocak 2023, 11:49
Bir güncelleme daha yapayım.

Toplamda 2 kere çocuk şampuanı ile yıkama ve havalandırmadan sonra STOP SMELL adlı bir ürünü alıp koltukaltlarına sıktım ve ceketi tekrardan havalandırdım.

Sonuç: Koku yüzde 95 gitti.