PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bunlar neyin kafasını yaşıyor arkadaşlar?

Ruling
08 Ocak 2023, 17:57
https://www.instagram.com/p/ChdEaI8jCRt/

insan gerçekten hayret ediyor.

espresso
08 Ocak 2023, 18:10

Kendi aralarında askercilik oynuyorlar işte.
Askerlik meraklısı olsam şimdiye emekli albay olmuştum ama böyle şeyler antimiliratist alerjilerimi tetikliyor, hiç işim olmaz.

Kasım38
08 Ocak 2023, 18:57
Benim bir arkadaşta böyle bir grupta, d.şk geçmekten başka bir seçenek kalmıyor bana.

arican
08 Ocak 2023, 19:05
Bir gruba ait olma ihtiyacı olan insanlar için bu gruplar...
Ben zaten yalnız ve özgür gezerim. Bana göre değil.

logaritma
08 Ocak 2023, 19:09
Bence bu tepkisel yaklaşımınız arkadaşlar yanlış ben öyle görüyorum en azından. Bu tür gruplar 50-60 yıldır var belki Amerika da var Avrupa da var Hindistana gitseniz eminim orda bile vardır bu tür gruplar sadece motorsiklette yok araba versiyonu da var outdoor grupları tarzında versiyonları da var ..

Bazı insanlar bu tip hiyararşik hayatı emir komuta zincirini kısım amir olayını seviyor bazıları ailesi gibi görüyor tamam eleştire bilirsiniz ama o tür gruplarda misal video da arkadaşın dediği de olabilir yapmazlar öyle şeyler o çok ekstrem bir örnek vermiş ama olabilir ..
işin şu yanıda var gruptan misal bir üyenin anne yada babası vefat etse gruptaki herkes canla başla yanında olur bütün işlerini çözer o üyenin elini sıcak sudan soğuk suya sokturmazlar yani onu yalnız bir başına bırakmazlar …

Bana ters ben o dünyanın adamı hiç olamadım gençken çok bu tip grupların yemeklerine gitsemde bir kaç kez festival grup gezilerine katılsam da benim dünyama çok ters ama çok bu tür yaşamı hayatı sevende var saygı duymak lazım ..

OnixsyS
08 Ocak 2023, 20:29
hiyerarşi sevip sabah git 5 te e5 te bekle biz sana gel diyene kadar diyenlerin tam cv ektedir
https://www.youtube.com/shorts/c5cQ11iYrCo
https://www.youtube.com/shorts/TqPwHI0QNSc

tommygun
08 Ocak 2023, 20:54
Videodaki arkadaşın Harley üzerine birçok videosu var ve gerçek anlamda tecrübeli bir sürücü. Aynı Harley ile 200 küsür bin km yapmış bir manyak. Grupmuş, prospectmiş, yelekmiş, bunlara benim kafam basmaz ama adam, kendi camiasında çok bilgili bir adam.

AzÇok
08 Ocak 2023, 21:10
Gerçek arkadaşlık ilişkileri yerine bu tarz ilişkilere fit olan insanlar henüz birey olamamıştır. En azından kişilik bozuklukları vardır. Sosyal ilişkilerde bu tarz hiyerarşi isteyen insanlara da iyi gözle bakmam. Toplumda her türden insan olmasına ise şaşırmam.

hasmet
08 Ocak 2023, 21:18
Herkes özgür, isteyen yapabilir tabii ki, ama saygı duymak zorunda da değiliz herhalde. Köpek Kuki için de geçerli bu :)

F54
08 Ocak 2023, 21:25
millet kafayı yemiş klüp kültürü iyi güzel diyelim ama bana ters
motosiklete özgürlüğün tadına varabilmek için biniyorum altımdaki ne motor olursa olsun ben kafama göre takılmak istiyorum öyle de yapıyorum dingilin biri bana git e5 te bekle diyecek bende gidip bekleyeceğim bsg
boş vakit bulduğum zaman kimseye haber etmeden ızgara malzemelerimi çaydanlığı alıp düşüyorum yola gidiyorum biraz yol yapıyorum kafa dinliyorum yanımda biri olup kafamı ütülesin dahi istemiyorum kuşları veya dalgaları dinliyorum bütün haftanın yorgunluğunu atıp geliyorum bebekler gibi uyuyup sabah mermi gibiyim

hasmet
08 Ocak 2023, 22:23
Videodaki arkadaşın Harley üzerine birçok videosu var ve gerçek anlamda tecrübeli bir sürücü. Aynı Harley ile 200 küsür bin km yapmış bir manyak. Grupmuş, prospectmiş, yelekmiş, bunlara benim kafam basmaz ama adam, kendi camiasında çok bilgili bir adam.

Orasi kesin. Camia koyun cunku :)

chetaq
08 Ocak 2023, 23:22
https://i.hizliresim.com/fensjjx.jpg (https://www.hizliresim.com/fensjjx)

yaşlıveacemi
09 Ocak 2023, 00:29
işin şu yanıda var gruptan misal bir üyenin anne yada babası vefat etse gruptaki herkes canla başla yanında olur bütün işlerini çözer o üyenin elini sıcak sudan soğuk suya sokturmazlar yani onu yalnız bir başına bırakmazlar …

Dayanışma sadece bu ve buna benzer guruplara has bir şey değil ki! Az çok hemen hemen her grupta ( hemşeri, siyasi, dini, akraba gibi ) olan bir şey.

natijax
09 Ocak 2023, 01:09
bu tarz insanlar ve bu arkadaşın belirttiği bizi arayamazlar dediği kişiler ezik karakterlidir gözümde. amacım hakaret değil kimse yanlış anlamasın ama bu net problemli bir kafa. emir ve komuta almak? birinin ağzına ve dediklerine bakmak? hadi alesine bakmak zorunda olup birinin altında çalışmak başka bir şey. sınırlar aşılmadıkça eyvallah.

ancak dediğim gibi birinin ağzına bakıyorsan karakterin eziktir. hiçbir şekil bu kafayı normal bulamam. isterse 300 yıllık bir oluşum olsun. komedi.
amacım gerçekten hakaret değil. ezik olmak da bir karakter en nihayetinde.

beni arayacak ve oraya git diyecek ahahahahaaa. çıldırırırım.

Gökhan_Aygün
09 Ocak 2023, 14:09

Bildiğin tarikat. Bu da şeyhlerinden biri. Acaba özel hayatında tarikatlara karşı mı?

hasmet
09 Ocak 2023, 19:03
Bildiğin tarikat. Bu da şeyhlerinden biri. Acaba özel hayatında tarikatlara karşı mı?
Muhtemelen. O sebeple tarikattan ziyade siyasal islamcıya daha çok benziyor bence. :)

tommygun
09 Ocak 2023, 19:41
@hasmet "tarikat" ile "Siyasal İslamcı" arasındaki farkı biz bilmeyenlere anlatır mısın? Tarikat sence iyi midir? Faydalı mıdır?

OnixsyS
09 Ocak 2023, 21:11
bazı arkadaşlar yorum yaparken bu kişilere aşığılamadan saygı duymak filan gerek demişte kendine saygı duymayıp başkasının ağzına bakan kişi kendine saygı duymuyo biz niye saygı duyalım

bu gün orda şurda beklerler yarın şehlerinini isteği için tötünü açarlar ondan sonraki günse ...

watercolours
09 Ocak 2023, 22:10
Askeriyede emir komuta kademesinin bir mantığı var. Zevk için yaptığım bir uğraşıda biri bana antin kuntin emir verecek.

satoyama
10 Ocak 2023, 01:01
e hani 2 teker özgürlüktü minakeyim

AleniDesais
10 Ocak 2023, 02:28
Günümüzde hayatta bir yere ait olma hissinden mahrum kalmış insanlar için cemaat ve diğer gruplar gibi bir seçenek. kendi hayatında kendini bir gruba vs ait hissedememiş insanlar için kendilerini ait hissettikleri ve bu hislerin sömürüldüğünü düşündüğüm gruplar kulüpler. beğenmek ve beğenmeme kişiye kalmış bir şey ama saygı duymaya çalışmaya çalışıyorum. eskiden bu işlerin köklerine indiğimizde bir kültüre, ideolojiye hizmet eden daha ciddi ve sadece sistemli olmakla kalmayıp çeşitli; sıkı ilişkiler içerisinde olan, birbirine güvenen, sert, yolsuzluğa açık, varoş insanlarca yapılabilecek operasyonlarda bulundukları ve böyle olaylar ile popülerliklerini duyurdukları ve yayıldıkları gerçeğine karşın Türkiye'de çokça zayıf, kasıntı, şekilci ve takıntılı olduklarını düşünüyorum. hani o adamlar motosiklet özgürlüktürü vs geçmiş kendilerince bir sistem kurup içine barınmış ve hayatını oradan geçindiriyorda. ben kendi motorumla gidip, aylarca mesai harcayıp, ezilip, E5 yan yolunda boş boş bekleyip bide bunların üzerine aidat gibi para ödeyip bu eziyete finansal katkıda bulunarak motosiklete ve kendime hakaret etmiş gibi hissederim. tabiki bu genel mc,mk,rc grupları hakkında görüşüm. aralarında illaki çok keyifli aktivitelerde bulunan keyifli insan topluluklarıda vardır ve var çok güzel projelerde organizasyonlarda bulunuyorlar. ve evet SoA izledim. ama bu genel kalıp algıcılar boş ego tatmini

hasmet
10 Ocak 2023, 03:44
@hasmet "tarikat" ile "Siyasal İslamcı" arasındaki farkı biz bilmeyenlere anlatır mısın? Tarikat sence iyi midir? Faydalı mıdır?
Açıkçası çok bilmiyorum. Arada bir abuk subuk şeyleri savunur pozisyona düşmemin sebebi genel olarak bağnazlığa aşırı karşı olmam.

Mesela bu başlıkta biri çıkıp "ahanda bunların topunu yasaklamak lazım" derse malesef bu dallamaları savunur duruma düşebilirim :) Vatandaş kendi isteğiyle herifin tekinin önünde hazırola geçmeyi tercih ediyorsa bundan kime ne? Enayilik suç değil sonuçta.

DickName
10 Ocak 2023, 07:07
Vatandaş kendi isteğiyle herifin tekinin önünde hazır ola geçmeyi tercih ediyorsa bundan kime ne? Enayilik suç değil sonuçta.

Öyleyse Adnan Hocamızın nesi vardı ki? Bana say deseler "sekiz bin altı yüz elli sekiz"e kadar sayamam.:silent:

https://haberhas.com/wp-content/uploads/8-BiN-658-YIL-YEDi.jpg

Cyan
10 Ocak 2023, 08:07
Açıkçası çok bilmiyorum. Arada bir abuk subuk şeyleri savunur pozisyona düşmemin sebebi genel olarak bağnazlığa aşırı karşı olmam.
...

Bağnazlığa "aşırı" karşı olup da aynı anda inançlı ve dindar olmak da enteresan değil mi?

Bağnaz: https://tr.m.wiktionary.org/wiki/ba%C4%9Fnaz
"...düşünceye, inanışa aşırı ölçüde bağlanıp ondan başka bir düşünce ve inanışı kabul etmeyen kimse..."

Kelime oyunu da yapmayalım lütfen; başka inanışı kabul etseniz ona geçersiniz, geçmediğinize göre kabul etmiyorsunuz...

hasmet
10 Ocak 2023, 09:09
Öyleyse Adnan Hocamızın nesi vardı ki?

Ayrintilari bilmiyorum. Lakin Wikipedia'nin dedigine gore Adnan hocaniz "cinsel saldırı", "rüşvet ve resmi belgede sahtecilik", "tehdit", "şantaj", "özel hayatının gizliğini ihlal", "kişisel verilerin kaydedilmesi" ve "tarihi eser kaçakçılığı" gibi suclar islemis... Velhasil isteyen "Bu herif bildigin sapik, gidiyom ben burdan" dediginde, "nah gidersin, aha bu fotograflara ve videolara bir bak istersen" demisse sorun tabi.

Bağnazlığa "aşırı" karşı olup da aynı anda inançlı ve dindar olmak da enteresan değil mi?

Bağnaz: https://tr.m.wiktionary.org/wiki/ba%C4%9Fnaz
"...düşünceye, inanışa aşırı ölçüde bağlanıp ondan başka bir düşünce ve inanışı kabul etmeyen kimse..."

Kelime oyunu da yapmayalım lütfen; başka inanışı kabul etseniz ona geçersiniz, geçmediğinize göre kabul etmiyorsunuz...

Kabul etmemek baska; suc saymak, ayrimcilik uygulamak, haksizlik yapmak cok baska. Baskalari da dini inancini benim gibi secmekte serbest. Asil benim baskalarinin inancina karismam hipokrasi olmaz mi? Oyle yaparsam baskalarinin benim inancima karismasina ne hakla itiraz edecegim?

Bagnazlik her ne kadar dindarlar arasinda daha yaygin olsa da dindarlara ozgu bir kavram degil. Hemen hemen her gorusun, dusuncenin, inancin bagnazi olabilir... Sahsi dusunce ve tercihlerini kanun addedip baskalarinin ozgurlugunu kisitlamaya yeltenen insanlar bariz birer bagnazdirlar.

Isterseniz kelime oyunu yapabilirsiniz. Bence cok bir sakincasi yok. Sahsen birakin kelime oyunu yapmayi, kendimi net ifade edebilmek icin sekiz oluyorum cogu zaman...]

Cyan
10 Ocak 2023, 09:39
...
Kabul etmemek baska; suc saymak, ayrimcilik uygulamak, haksizlik yapmak cok baska.
...
Bagnazlik her ne kadar dindarlar arasinda daha yaygin olsa da dindarlara ozgu bir kavram degil. Hemen hemen her gorusun, dusuncenin, inancin bagnazi olabilir... Sahsi dusunce ve tercihlerini kanun addedip baskalarinin ozgurlugunu kisitlamaya yeltenen insanlar bariz birer bagnazdirlar.
...

Tanımda suç saymak ve haksızlık yapmak yok. (Ayırımcılık zaten tanımın kendisinin sonucu, alası da "bazı" din kitaplarında yapılır, aklınıza ilk gelen en iyi örneklerden biri...)

Ek olarak, her türlü dogmatik düşünceye saplanmak bağnazlıktır. Dinler dışında çok fazla dogmatik düşünce bilmiyorum; belki sınırlı bazı felsefi akımlar ve totaliter siyası akımlar / yönetim şekilleri. Bunlara da dinimsiler diyelim... :D

hasmet
10 Ocak 2023, 10:50
... her türlü dogmatik düşünceye saplanmak bağnazlıktır. Dinler dışında çok fazla dogmatik düşünce bilmiyorum; belki sınırlı bazı felsefi akımlar ve totaliter siyası akımlar / yönetim şekilleri. Bunlara da dinimsiler diyelim... :D

Kelime oyunu derken neyi kastettiğini şimdi anlıyorum.

Bir dini kabul ediyorsam, diğerlerini kabul etmiyorum, onun için de bağnazım öyle mi? Çünkü kabul etsem o dine geçmem gerekir, tümevarımla her dine geçmem gerekir, vs. :)

ilahi Cyan.

Ben bir dine inanmayi tercih ediyorum. Nasil ben bir dini tercih ettiysem, baskalarinin da baska bir dini, baska bir inanc sistemini, ya da inancsizligi, agnozstikligi vs. tercih edebileceginin bilincinde olabilmeli, bunu kabul edebilmeliyim. Yoksa kabul etmem gereken mumkun olan her tercih degil tabii ki...

Bağnazlığı din çerçevesine sıkıştırmaya çalışmak boşa bir çaba. Bağnazlığı doğurmak için "saplanılan" düşüncenin dogmatik olmasına da gerek yok. İnsanların dogmatik olması yeterli.

"What iş a dogmatic person?
(dɔgmætɪk ) adjective. If you say that someone iş dogmatic, you are critical of them because they are convinced that they are right, and refuse to consider that other opinions might also be justified."

Dünya düzdür :wiinkk:

Beto87
10 Ocak 2023, 11:04

Bu bildiğin kölelik. Skerim hengurantını da motorunu da motosikletin en büyük güzelliklerinden birisi verdiği özgürlük hissidir. Bu bildiğin mallık.

Yanlış anlama sözüm sana değil.

Cyan
10 Ocak 2023, 11:09
Kelime oyunu derken neyi kastettiğini şimdi anlıyorum.

Bir dini kabul ediyorsam, diğerlerini kabul etmiyorum, onun için de bağnazım öyle mi? Çünkü kabul etsem o dine geçmem gerekir, tümevarımla her dine geçmem gerekir, vs. :)

ilahi Cyan.

Ben bir dine inanmayi tercih ediyorum. Nasil ben bir dini tercih ettiysem, baskalarinin da baska bir dini, baska bir inanc sistemini, ya da inancsizligi, agnozstikligi vs. tercih edebileceginin bilincinde olabilmeli, bunu kabul edebilmeliyim. Yoksa kabul etmem gereken mumkun olan her tercih degil tabii ki...

Bağnazlığı din çerçevesine sıkıştırmaya çalışmak boşa bir çaba. Bağnazlığı doğurmak için "saplanılan" düşüncenin dogmatik olmasına da gerek yok. İnsanların dogmatik olması yeterli.

"What iş a dogmatic person?
(dɔgmætɪk ) adjective. If you say that someone iş dogmatic, you are critical of them because they are convinced that they are right, and refuse to consider that other opinions might also be justified."

Dünya düzdür :wiinkk:

Ben imanı tam olup da "benimki tek doğrudur" demeyen birini tanımıyorum ve dahi hayal edemiyorum yalnız. Öyla anlaşılıyor ki kazın ayağı öyle değilmiş, yanlış biliyormuşum :D :D :D

OnixsyS
10 Ocak 2023, 14:02
olayın kısacası hep Sons of Anarchy izleyip ulan bizim neyimiz eksik diyen bebelerin oluşturduğu gruplar diziyi izleyip özenen diğer kişilerde ulan bizde katılalım diyolar konu basit

abiler 2 sık sok grup yüzünden birbirinizle tartışmaya ne gerek var , gelin hep beraber şileye gidip 2 gözleme yiyip dönelim hahahaha

logaritma
10 Ocak 2023, 15:55
olayın kısacası hep Sons of Anarchy izleyip ulan bizim neyimiz eksik diyen bebelerin oluşturduğu gruplar diziyi izleyip özenen diğer kişilerde ulan bizde katılalım diyolar konu basit

abiler 2 sık sok grup yüzünden birbirinizle tartışmaya ne gerek var , gelin hep beraber şileye gidip 2 gözleme yiyip dönelim hahahaha

Benim bildiğim 1996 97 yılında vardı klüp gruplar anotolian thunders mı öyle bir ismi ile başlayan bir grup vardı belki sonunu yanlış hatırlıyor olabilirim ama ilk ismi anotolian ile başlıyordu onu iyi hatırlıyorum hala dururmu bilmem.

Genel olarak konuya şunu yazıyım bu gruplara kimseyi zorla tehditle almıyorlar dimi insanlar seve seve gönüllü üye oluyorlar ve belli bir mertebeye gelene kadar her grubun ritüelleri var hiyararşisi var bunuda kabul ediyorlar .. kimse kusura bakmasında adam Özgür iradesiyle buna karar vermişse kimse bir laf edemez .. adam sanane kardeşim benim kararım sana ne oluyor der ..
O yüzden eleştirirken bence hakaret etmeden aşalamadan eleştirelim insanların özgür iradesiyle verdiği kararlar kimseyi ilgilendirmez ..

tommygun
10 Ocak 2023, 16:44
Benim bildiğim 1996 97 yılında vardı klüp gruplar anotolian thunders mı öyle bir ismi ile başlayan bir grup vardı belki sonunu yanlış hatırlıyor olabilirim ama ilk ismi anotolian ile başlıyordu onu iyi hatırlıyorum hala dururmu bilmem.

Genel olarak konuya şunu yazıyım bu gruplara kimseyi zorla tehditle almıyorlar dimi insanlar seve seve gönüllü üye oluyorlar ve belli bir mertebeye gelene kadar her grubun ritüelleri var hiyararşisi var bunuda kabul ediyorlar .. kimse kusura bakmasında adam Özgür iradesiyle buna karar vermişse kimse bir laf edemez .. adam sanane kardeşim benim kararım sana ne oluyor der ..
O yüzden eleştirirken bence hakaret etmeden aşalamadan eleştirelim insanların özgür iradesiyle verdiği kararlar kimseyi ilgilendirmez ..

"Thunders" demeyelim de "Tigers" diyelim hocam.

https://i.hizliresim.com/rq1hi3k.jpg (https://www.hizliresim.com/rq1hi3k)

logaritma
10 Ocak 2023, 17:25
bir tane vardı 1996-97 yılında arkadaşım üye olucam falan diyordu o yıllarda bayağı kafayı takmıştı ordan hatırlıyorum …

Mr.wind
10 Ocak 2023, 20:22
Aga simdi biz zaten hayatin sorumluluklarinin altinda ezilmişiz, köle olmusuz. Araba surerken tabutta yasiyormus gibi hissetmisiz. Ozgurlugu iliklerimize kadar hissetmek icin göt donduran havada bile motora cikmisiz.

Yani simdi hayatimda sadece kendime ayirabildigim 3-5 saat varken, bu degerli zamani sikko grubun kölesi olarak mi gecircem ahahahaha.

Yani boyle Dunyayi kurtaracak buluş icin falan bu fedakarligi yapsak hadi bi ihtimal kölelige razi olalim. Adam diyor e5 te git bekle ahahaha.

Dayi en azindan su soguk kis gunu ne icin cabaladigimizi, hangi amac ugruna e5 kenarinda canimizi tehlikeye attigimizi bilseydik belki bi motivasyonumuz olurdu.

Bu olusum espriyse komik. Gercekse Allah akil fikir versin diyorum.

hasmet
10 Ocak 2023, 21:52
Eskiden bir haber paylaşılmıştı. Bir MC grubu vapurda motosikletleri çalıştırıp bir sürü gürültü yapınca vatandaşlar tepki göstermiş, bunlar da kavga çıkarmışlardı.

Hatırlıyor musunuz?

Sonra o MC'den biri gelip durumu savunmaya çalıştıydı. Millet sorgulayınca birebir tehditler savurmuş (adresini bulup gelip kız gibi ağlatırız seni vs.), doğal olarak tepki almıştı. Sonra MC'nin sözcüsü gelip "yok efendim aslında biz şöyle iyiyiz, böyle iyiyiz, huzur evlerine gidip yaşlılara yardım ediyoruz, vs." dediydi.

Ben de "iyi, peki bu üyenizin yaptığı tehditler konusunda ne düşünüyorsunuz?" diye sorunca "Üyelerimizi çok dikkatli seçiyoruz, bizim üyelerimizse iyidir" muhabbetine girdiydi...

Yahu hangi dünyada yaşıyoruz? Eşşek kadar adamların hiç biri mi yanlış yapmıyor? Yapınca da yanlış diyemiyorsunuz öyle mi? Niye? Çünkü biriniz hepiniz, hepiniz biriniz için... Velhasıl suç örgütüne dönüşmeye çok elverişli bir yaklaşım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:44 ----------

Ben imanı tam olup da "benimki tek doğrudur" demeyen birini tanımıyorum ve dahi hayal edemiyorum yalnız. Öyla anlaşılıyor ki kazın ayağı öyle değilmiş, yanlış biliyormuşum :D :D :D

Bilemiyorum. "benimki tek doğrudur" tabiri sorunlu görünmekle birlikte "yanlış"a yaklaşımı belirler zararlı neticeler verip vermeyeceği...

"Dinde zorlama yoktur." önemli bir nokta. Eğer yanlışsa niye doğruya zorlamıyoruz insanları? Çünkü asıl yanlış olan zorlamanın ta kendisi.

Teoride böyle laga luga etsem de gerçek hayatta işleyişin çok farklı olduğunu anlayabiliyorum. Gel gelelim sözde aydınımız bağnazlıktan kendini ne kadar uzaklaştırabilmiş ki cahil dindarımız bağnazlıktan kurtulmuş olsun?

Ruling
12 Ocak 2023, 00:46
https://www.instagram.com/p/Cji6E0Nju7p/

:queen::queen::queen::queen:

OnixsyS
12 Ocak 2023, 00:49
https://www.instagram.com/p/Cji6E0Nju7p/

:queen::queen::queen::queen:

videoyu tekrardan izleyince kendi yorumumu görüp tekrardan güldüm ya

motoru satarken yemin bozuluyo, yeniden yemin etmen gerekiyo sjdjsdjsdjsd

watercolours
12 Ocak 2023, 08:05

Asıl zorla alınsalar eleştirmemek lazım. Garibanı zorla dahil etmişler deriz. Ama adam kendi seçiyor böyle bir şeyi. Eleştirmek serbest yani. Tabii hakaret etmeden.