PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurdum insanındaki eksoz merakı

Sayfa : [1] 2

hokahey
03 Ocak 2023, 18:50
Cbf 150 varken olmuyordu ama domi 250'ye geçince genci yaşlısı elleriyle "gaz aç eksozu öttür" işareti yapıyor. Nedir lan bu eksoz merakı anlamış değilim. Gazı açıp eksozu öttürünce nasıl bir tatmin duygusu oluşuyor merak ediyorum doğrusu.

tommygun
03 Ocak 2023, 19:00
Pipi küçükse aradaki ayıbı gürültüyle kapatıyor halkımız.

"Ben trafikte fark edilmek istiyorum" diyene bakma, hepsi küçük pipi.

Motoseverrr
03 Ocak 2023, 19:08

Harleyci emmilerim affetsin ama "LOUD PIPES SAVE LIFES" sloganları aklıma geldi :).

OnixsyS
03 Ocak 2023, 19:10
Harleyci emmilerim affetsin ama "LOUD PIPES SAVE LIFES" sloganları aklıma geldi :).

harleycilerin küçük değil yok direk hahaha

fb__ömer
03 Ocak 2023, 19:11
Kaliteli orjinal egzoz candır. Adam gibi kullandıktan sonra kimse rahatsızda olmuyor.

OnixsyS
03 Ocak 2023, 19:15
Kaliteli orjinal egzoz candır. Adam gibi kullandıktan sonra kimse rahatsızda olmuyor.

reis kaliteyle alakası yok 2 silindir üstündeki motorlara yakışıyo 4 değilse çöp bir ses oluyo

logaritma
03 Ocak 2023, 19:40
Aynen tek silindir motorda alınan ses motor sahibine göre ses olabilir ama başkalarına göre sadece kulak yorulması gürültü .. ses alıcaksan minumum çift silindir olmalı düşük yüksek hacim fark etmez ama motorun tipi sese etki eder misal V motor 250cc den ses paralel çift silindire oranla daha tok çıkar piston açısı manifolta yakınlık itibari ile ..

Mr.wind
03 Ocak 2023, 21:41
Egzoz hakli beyler dagilalim lutfen.

(sesi cok cikan haklidir)

OnixsyS
04 Ocak 2023, 10:27
Aynen tek silindir motorda alınan ses motor sahibine göre ses olabilir ama başkalarına göre sadece kulak yorulması gürültü .. ses alıcaksan minumum çift silindir olmalı düşük yüksek hacim fark etmez ama motorun tipi sese etki eder misal V motor 250cc den ses paralel çift silindire oranla daha tok çıkar piston açısı manifolta yakınlık itibari ile ..

2 silindirde çöp altına imza atarım

F54
04 Ocak 2023, 12:01

akrep li 660 veya ktm 690 dinlemeden kulak yorulması sanılabilir o çata pata sesini sadece kullananlar bilir
evet 4 silindir trafikte heyecan yaratabilir fakat tek silindir çift silindir hatta hatta 3 silindir de meraklısına aynı heyecanı yaşatıyor v twin sıralı tek silindir fark etmez markalı egzoz her zaman iyidir keşke imkan olsa afrika ya arrow veya sc alıp takabilsem

bassturbin
04 Ocak 2023, 12:05
Bazı insanların hoşuna gidiyor haz,zevk veriyor, seviyorlar motor sesi duyunca seviniyorlar enerji oluyor gayet normal bence..

Cyan
04 Ocak 2023, 13:31
Bazı insanların hoşuna gidiyor haz,zevk veriyor, seviyorlar motor sesi duyunca seviniyorlar enerji oluyor gayet normal bence..

Beni şimdiye kadar enerji dolduran tek motor sesi F1 arabalarının motor sesi oldu. O sesi "canlı" duyana kadar millet yarış pistlerine ülke ülke neden dolaşıp gidiyor anlamamıştım. Bazı bünyelerde bağımlılık yapabilir öyle bir şey, duyunca anlıyor insan. Çok garip bir şey, anlatılır gibi değil...

ryangt
04 Ocak 2023, 13:41

kısmen katılmakla birlikte, aramızda bu ses için kestirebilesi olan arkadaşlar olabilir
https://www.youtube.com/watch?v=lal5UgVyiiU&t=230s

ahmetmert58
04 Ocak 2023, 14:12
tamamen zevk meselesi. ben şahsen 4 silindirli motorların egzoz seslerini sevmiyorum. çok feza bi ses oluyor eyvallah ama benim başımı şişiriyor. ben daha çok paralel çift silindir motorlara yakıştırıyorum egzozu. mesela bi africa olur, tenere 1200 olur, tracer 700 olur, hele bir de 1250 gs var ki bir egzoz sesi bu kadar mı muazzam olur. lakin 250 cc ve altına egzoz takmayın yahu gerçekten çok rahatsız edici bir sesi var. şu r25'lere bir egzoz koyuyorlar resmen milleti rahatsız etmeye yönelik.

Cyan
04 Ocak 2023, 14:34
tamamen zevk meselesi. ben şahsen 4 silindirli motorların egzoz seslerini sevmiyorum. çok feza bi ses oluyor eyvallah ama benim başımı şişiriyor. ben daha çok paralel çift silindir motorlara yakıştırıyorum egzozu. mesela bi africa olur, tenere 1200 olur, tracer 700 olur, hele bir de 1250 gs var ki bir egzoz sesi bu kadar mı muazzam olur. lakin 250 cc ve altına egzoz takmayın yahu gerçekten çok rahatsız edici bir sesi var. şu r25'lere bir egzoz koyuyorlar resmen milleti rahatsız etmeye yönelik.

V-twin SV650 ve DL650 de katalım madem listeye :) Bacağım kadar egzoz var buna rağmen çok hoş (ve yüksek olmayan) bir sesi var. Akrapovic vs. takılsa kim bilir nasıl olur? (Yüksek sesi sevmiyorum ama kesinlikle...)

wing41
04 Ocak 2023, 14:41

https://www.youtube.com/watch?v=QBTofT3aGFQ

:)

bassturbin
04 Ocak 2023, 15:18
Beni şimdiye kadar enerji dolduran tek motor sesi F1 arabalarının motor sesi oldu. O sesi "canlı" duyana kadar millet yarış pistlerine ülke ülke neden dolaşıp gidiyor anlamamıştım. Bazı bünyelerde bağımlılık yapabilir öyle bir şey, duyunca anlıyor insan. Çok garip bir şey, anlatılır gibi değil...

Haklısınız imkanı durumu yada birşekilde motoru yoksa bazı insanların özellikle çocukların gençlerin o sevdadan mobilet bile geçse başları döner bizim çocukluğumuzda olduğu gibi:wiinkk:

Siyahi
04 Ocak 2023, 15:48
Normalde hiç eksoz sesi merağım, hevesim yoktur ama geçen benim kızı okul çıkışında motorumla almaya gittim. Zil çaldı, erken çıkan bebeler benim motoru görünce "abi, ses versene, gaz versene" diye toplanmaya başladılar. Her ne kadar "benden o ses çıkmıyor" desemde illa ki kontağı açtırdılar bana. Vitesi boşa aldım, veledin birine "Gel sen ses ver" dedim, gaz kolunu ona doğru çevirdim. Çocuk bi kaç kere yokladı, baktı aradığı ses yok. "Pehh hiç bi şey yokmuş bunda yaaa" deyip grupça ayrıldılar başımdan.
İşte tam o an da ne yalan söyleyeyim "ulen bi 4 silindirli makinamız olmadı ki" diye iç geçirdim. Kendim için değil de, sırf millet tatmin olsun :mrgreen:

hokahey
04 Ocak 2023, 17:21
Normalde hiç eksoz sesi merağım, hevesim yoktur ama geçen benim kızı okul çıkışında motorumla almaya gittim. Zil çaldı, erken çıkan bebeler benim motoru görünce "abi, ses versene, gaz versene" diye toplanmaya başladılar. Her ne kadar "benden o ses çıkmıyor" desemde illa ki kontağı açtırdılar bana. Vitesi boşa aldım, veledin birine "Gel sen ses ver" dedim, gaz kolunu ona doğru çevirdim. Çocuk bi kaç kere yokladı, baktı aradığı ses yok. "Pehh hiç bi şey yokmuş bunda yaaa" deyip grupça ayrıldılar başımdan.
İşte tam o an da ne yalan söyleyeyim "ulen bi 4 silindirli makinamız olmadı ki" diye iç geçirdim. Kendim için değil de, sırf millet tatmin olsun :mrgreen:

Hee aynısı bende de oldu. Çocuklar karşıdan işaret ediyorlar gaz aç gaz aç diye.

tommygun
04 Ocak 2023, 17:26
Ustam sigortadan 2011 model bir 1000 rr düşürmüş, toparlayıp kek kardeşlerimize satacak. Dün dükkana geldiğimde bir inceledim de hakikaten çok kalın motor. Benim motor 100 cc gibi ince kaldı 1000 rr yanında. Neyse, orijinal egzoz takılıyken motoru bir çalıştırdık, uwwwww kapalı mekanda kıyamet gibi ses koptu. Deneme amaçlı egzozu söktük, motoru yine çalıştırdık, sağır olacaktım gürültüden. 4 silindirin sesi farklı, yani öyle egzoz kaynaklı değil de bloktan yüksek bir ses geliyor gibi.

killingroad
04 Ocak 2023, 17:27
Henüz "intake" sesine tercih edebileceğimbir eksoz sesine denk gelemedim. Flatplane V8 veya V12'lerin eksoz sesi olabilir ama onlar da zaten başka bir Dünya ve o sesler dahi uzaktan hoş geliyor anca, kendi aracımda istemezdim onu. Bir de V10 var tabi gönlümün sultanı. Ama yine de güzel bir intake sesini de V10 sesine tercih ederim.

1. Intake sesi.
2. V10 sesi.

Tövbeler olsun. Bu ikisine bitiyorum.

Cyan
04 Ocak 2023, 17:30
Ustam sigortadan 2011 model bir 1000 rr düşürmüş, toparlayıp kek kardeşlerimize satacak. Dün dükkana geldiğimde bir inceledim de hakikaten çok kalın motor. Benim motor 100 cc gibi ince kaldı 1000 rr yanında. Neyse, orijinal egzoz takılıyken motoru bir çalıştırdık, uwwwww kapalı mekanda kıyamet gibi ses koptu. Deneme amaçlı egzozu söktük, motoru yine çalıştırdık, sağır olacaktım gürültüden. 4 silindirin sesi farklı, yani öyle egzoz kaynaklı değil de bloktan yüksek bir ses geliyor gibi.

Ferik'te bir 1000rr vardı egzoz yapılan. O neydi öyle!? Çılgın...

Ama yani o motor o egzozla motor kullanılmaz; hem dünyanın küfrünü yersin hem de sağır olursun. Motor gerçekten bir canavar.

tommygun
04 Ocak 2023, 17:33
Ferik'te bir 1000rr vardı egzoz yapılan. O neydi öyle!? Çılgın...

Ama yani o motor o egzozla motor kullanılmaz; hem dünyanın küfrünü yersin hem de sağır olursun. Motor gerçekten bir canavar.

Ben arkadaşların hoşgörüsüne sığınıp küçük pipi diye espri yapıyorum ama Ferik, iyi firma ve güzel iş çıkarıyor egzoz konusunda.

OnixsyS
04 Ocak 2023, 18:20
https://www.youtube.com/watch?v=QBTofT3aGFQ

:)

ben hala imza atabilirim yani beni töt etmek için 1700 cc lik makineyi göstermeniz ne bileyim bu motordan kaç tane var şahsen ben daha 1 tane gördüm bizim bi abide oda fazla dışarı çıkarmıyo aleti

2 silindirden güzel bi sese benzer ses çıkması için 1700cc oda güzelliği tartışılır 4 silindirin o senfonik güzelim sesiyle bu yarışamaz yarışması teklif dahi edilemez
şu 250 sisicikten dahi daha güzel ses çıkıyor

https://www.youtube.com/watch?v=D5yVDRPTQhw&t=129s&ab_channel=LucHeijnen

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

kısmen katılmakla birlikte, aramızda bu ses için kestirebilesi olan arkadaşlar olabilir https://www.youtube.com/watch?v=lal5UgVyiiU&t=230s

reis ama bu abart egzoz değilki bu hasmı has motorun verdiği orjinal ses pardon senfoni :queen:

hasmet
04 Ocak 2023, 19:53
Hiç mi cruiser duymadınız yahu?
4 silindir = dikiş makinası. Bağırttırmadığın müddetçe güzel ses hayal.
Dar açılı V2 = :) rölantisi bile güzel. Kalkışı ayrı, gaz kapaması ayrı güzel.

Motoseverrr
04 Ocak 2023, 20:50
Hiç mi cruiser duymadınız yahu?
4 silindir = dikiş makinası. Bağırttırmadığın müddetçe güzel ses hayal.
Dar açılı V2 = :) rölantisi bile güzel. Kalkışı ayrı, gaz kapaması ayrı güzel.

Ses konusunda motosikletlerde HD leri tek geçerim, Scream Eagle ve stage 4 131 cubic yükseltme oldumu daha ötesi yok, rölentisi ayrı güzel, gaz açısı ayrı güzel ve kapamasıda bir başka güzel bu sesi hiç bir İndian V twinleri ve Japon cruiserleri bu sesi veremiyor. HD motosikletler yapı kalitesi olarakta bana en üst markalardan biri olarak geliyor.

logaritma
04 Ocak 2023, 22:35
Egzos sesi silindir ve manifolta endeksli bir şey işin içinde mühendislik var teknik var bilim var matematik var ..
Bunu çokta tartışmanın bence manası yok tabii tartışın sorun değil ama bin yıllık mühendisliği yıkamasısınız .. silindir sayısı arttıkça ve manifolt yolu kısaysa ses o kadar dolu ve güzel çıkar ..
Eskiden V8 aracım vardı egsoza gerek yok rölantide bile boğa gibi homurdardı biraz gazı veriyim ara sokakta bütün araçların alarmları öterdi ve kendi op orjinal fabrikasyon egzosu idi ..
isteyen Google lasın egzos sesi dediğimiz şeyin nasıl oluştuğunu silindir piston manifolt nedir bu ses nasıl çıkar araştırsın.
Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok şahsi fikrim …

sefamertcmn
04 Ocak 2023, 23:43

Çöp mü? 2017 CBR500R motoruma egzoz yaptırdım gayette tok ve tatmin edici bir sesi var.

https://imgyukle.com/f/2023/01/04/JUbmOU.jpeg

hasmet
05 Ocak 2023, 02:45
@logaritma, bin yıllık mühendislik demişken, kullandığın V8 motorlu araç Hititler dönemine ait olmasın? Malum Hammurabi'nin motorlu araçların emisyon ve gürültü kurallarını düzenleyen yasaları günümüzden çok farklıymış. :queen:

Beto87
05 Ocak 2023, 09:40
Düşük cc motorda tek, çift silindir fark etmez hepsinin sesi çöp egsoz takınca. Yüksek cc her motora egzoz yakışır susturuculu olduğu sürece. Ayrıca ülkemize has bir şey değil egzoz, aksine cezalardan dolayı bizde az egzoz kullanımı (en azından yüksek cc de).

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:38 ----------

Yapma yanarız.

xtrafrozen
05 Ocak 2023, 09:43
Bugün de kücük pipili olduk, çok şükür ..

tommygun
05 Ocak 2023, 09:48
Latife yaptık arkadaşlar, kimse üzerine alınmasın.

Hepimiz maşallah kürek sapı gibiyiz.

Şükrü Çelik
05 Ocak 2023, 10:13

Aa lütfen TNT 250'mi dinlemenizi öneririm 😁😁.

Beto87
05 Ocak 2023, 10:18
Aa lütfen TNT 250'mi dinlemenizi öneririm 😁😁.
Fabrika çıkış egzozu o sayılmaz. Namussuzlar nasıl yapmışsa harbiden 4 silindir sesi veriyor motor.

hokahey
05 Ocak 2023, 10:54
Latife yaptık arkadaşlar, kimse üzerine alınmasın.

Hepimiz maşallah kürek sapı gibiyiz.

Abi tr'de bu konu gurur meselesi yapılır çünkü herkesin makinası 30 cm üstüdür, balta sapı gibidir, dikiş makinası gibi saniyede 100 darbe atarak çalışır. İstisnası yoktur.

OnixsyS
05 Ocak 2023, 11:51
Aa lütfen TNT 250'mi dinlemenizi öneririm ����.

reis iyi hoşta onuda sakaryadan zonguldağa gidip geldim o motorla ses güzelde baş ağrıtıyo 140 larda gidemiyosun vır vır vır başını ağrıtıyo

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

Çöp mü? 2017 CBR500R motoruma egzoz yaptırdım gayette tok ve tatmin edici bir sesi var.

https://imgyukle.com/f/2023/01/04/JUbmOU.jpeg

reis aynı motor bende var bende egzozla az oynıyarak normal sesinden biraz daha güzel ses elde etsemde bizim burda bahsettiğimiz ses biraz o değil güzel olan ses egzozdan değil motordan çıkan sestir yoksa direk son susturucuyu çıkar nasıl bi kükrüyo daha katalizör varken bile ama boş ses yani sadece baş ağrıtır arkanda söverler skdsjdjsd

logaritma
05 Ocak 2023, 12:58
@logaritma, bin yıllık mühendislik demişken, kullandığın V8 motorlu araç Hititler dönemine ait olmasın? Malum Hammurabi'nin motorlu araçların emisyon ve gürültü kurallarını düzenleyen yasaları günümüzden çok farklıymış. :queen:

Bin yıllık olmasada eskiydi 1994 camaro z28 idi 5.7 V8 motor vardı ,..

YsNLzTrK
05 Ocak 2023, 15:02
Dünyanın parasını verip Vance and Hines egzoz aldım, sesi ve duruşu bana mükemmel geliyor sanıyordum, meğersem küçük pipiliymişim.

hasmet
05 Ocak 2023, 15:31
Bin yıllık olmasada eskiydi 1994 camaro z28 idi 5.7 V8 motor vardı ,..
Chevy small block. Eğer dediğin kadar gürültülüyse tahminim egzos borusunun stratejik yerlerine ufak delikler açmışlardır.

Gökhan_Aygün
05 Ocak 2023, 16:07
Birkaç elektrikli motosiklet prototipi inceledim ve egzoz sesi ile alakalı "istediğin sesi seçebileceğin" gerçekçi bir ses verebildiklerini gördüm.

Hatta kulaklık takıp egzoz sesini direkt müzik dinler gibi kulaklıktan da alabiliyorsun. Tabii şu an "gerçeği gibi olmaz" diye düşünenler olabilir. Tabii muhtemelen bu düşünceler de "otomatik vites araba zevksiz/kullanılmaz" diyenler gibi tarihe karışacaktır. Yani gelecekte muhtemelen istediğiniz sesi duyacaksınız öyle ya da böyle. Gerçi bu durum egzoz üreticileri açısından da risk olabilir ::bira01::

İşte o zaman ortaya çıkacak "egzozu çevreye hava atmak için mi takıyormuşsun yoksa sesini sevdiğin için mi?".

HRider
06 Ocak 2023, 10:34
Buraya geleli 2 ay oldu, hiçbir avrupalıda beyaz insanın arabasında egzoz görmedim. Ne kadar egzoz takan varsa vietnamlı hintli pakistanlı iranlı arap lübnanlı. Ortadoğu fareleri ve orta asya fukaraları bu ezikliklerini bunla kapatıyolar sadece. Ne bileyim, benim herhangi bir yorumum yok egzoz hakkında ama burada durum böyle.

hokahey
06 Ocak 2023, 12:54
Buraya geleli 2 ay oldu, hiçbir avrupalıda beyaz insanın arabasında egzoz görmedim. Ne kadar egzoz takan varsa vietnamlı hintli pakistanlı iranlı arap lübnanlı. Ortadoğu fareleri ve orta asya fukaraları bu ezikliklerini bunla kapatıyolar sadece. Ne bileyim, benim herhangi bir yorumum yok egzoz hakkında ama burada durum böyle.

Küçükken annesinin babasının sevmediği, disipline etmediği, ilgi göstermediği çocuklar büyüyünce o sevgiyi, o ilgiyi gürültü yaparak çekmeye çalışıyorlar.

Çevrede dikkat çekici hareketler yapanlar aslında "beni sevin, bana ilgi gösterin" mesajı veriyorlar.

Keşke her il ve ilçe merkezinde ilgi ve sevgi büroları olsa. Sevgi açlığı çeken oraya gidip kendini sevdirse. İlgi isteyenin ihtiyacı giderilse. İnsanlar o zaman daha anlayışlı olurdu.

ryangt
06 Ocak 2023, 14:16
sizi gidi humanist liboş sevgi pıtırcıkları sizi, işte bu hep sizin eseriniz :queen:

https://www.youtube.com/watch?v=HvZ68P3xffg

hasmet
06 Ocak 2023, 15:51
"Ortadoğu fareleri" gibi sadece yere bağlı ağır ifadeler kullanmamanızı tavsiye ederim. Bizim de yaşadığımız yer ortadoğu coğrafyası. Vietnam, Hindistan, Pakistan, İran ve Lübnan da insan yaşamıyor mu hiç?

Gariptir, yurt dışında ayrımcılık namına ne gördüysem Amerikalılardan değil, göçmenlerden gördüm. Millet o kadar nefret etmiş ki kendinden, kendine benzer herkese karşı bir tavır var içinde aşamadığı. Yazık.

HRider
06 Ocak 2023, 16:10
"Ortadoğu fareleri" gibi sadece yere bağlı ağır ifadeler kullanmamanızı tavsiye ederim. Bizim de yaşadığımız yer ortadoğu coğrafyası. Vietnam, Hindistan, Pakistan, İran ve Lübnan da insan yaşamıyor mu hiç?

Gariptir, yurt dışında ayrımcılık namına ne gördüysem Amerikalılardan değil, göçmenlerden gördüm. Millet o kadar nefret etmiş ki kendinden, kendine benzer herkese karşı bir tavır var içinde aşamadığı. Yazık.

Evet doğru, hemşehri hemşehriyi gurbette öpermiş. Farklı memlekette kendi insanından başkasından zarar gelmez kimseye. Ortadoğu lağımından konuşuyorum. Doğrudur efenim, yıllardır kullandığım ifade ve doğruluğunu pek çok kez kanıtlamış bi ifadedir. Öznel değil, aksine nesnelliği uluslararası bilinen bir tanımdır. Ülkenin insanlarını sevmiyorum genel olarak toplum ahlakını yetersiz hatta medeniyetin ötesinde maymundan evrimleşen ilk toplum olarak görüyorum. Nerde fırsatçılık, nerde fitne, nerde dedikodu, nerde iki yüzlülük bu topraklardan geliyor. Doğal olarak böyle bir önyargı oluşması gayet olağan.

espresso
06 Ocak 2023, 16:20
sizi gidi humanist liboş sevgi pıtırcıkları sizi, işte bu hep sizin eseriniz :queen:

Bu amerikalılar sahiden biraz bişi yani.
https://pbs.twimg.com/media/E4KR1xpXwAMLCct.jpg

wing41
06 Ocak 2023, 16:21
ben hala imza atabilirim yani beni töt etmek için 1700 cc lik makineyi göstermeniz ne bileyim bu motordan kaç tane var şahsen ben daha 1 tane gördüm bizim bi abide oda fazla dışarı çıkarmıyo aleti

2 silindirden güzel bi sese benzer ses çıkması için 1700cc oda güzelliği tartışılır 4 silindirin o senfonik güzelim sesiyle bu yarışamaz yarışması teklif dahi edilemez
şu 250 sisicikten dahi daha güzel ses çıkıyor
https://www.youtube.com/watch?v=D5yVDRPTQhw&t=129s&ab_channel=LucHeijnen

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

reis ama bu abart egzoz değilki bu hasmı has motorun verdiği orjinal ses pardon senfoni :queen:

Estf. yanlış anlaşıldım.

Zevk ve tarz meselesi taraftarlığa gerek yok. Ben 4 silindirdense V2 daha çok seviyorum. 1700cc olmasına da gerek yok bkz;

https://www.youtube.com/watch?v=g_8dnpSBMfk

ahmetmert58
06 Ocak 2023, 16:54
V-twin SV650 ve DL650 de katalım madem listeye :) Bacağım kadar egzoz var buna rağmen çok hoş (ve yüksek olmayan) bir sesi var. Akrapovic vs. takılsa kim bilir nasıl olur? (Yüksek sesi sevmiyorum ama kesinlikle...)

valla tadından yenmez. çift silindirli bütün motorlar candır. sinek vızıldamasındansa tok sesi tercih ederim :cat: ayriyeten bence daha naif olmasından ötürü çift silindirli motorlar 3 ve 4 silindirli motorlara göre sizi daha çok hayatta tutar, tabi bu da her çift silindir için geçerli değildir daha naif olur derken duke 1290 r gibi motorlardan bahsetmiyorum :mrgreen:

Beto87
06 Ocak 2023, 21:57

Bu ne yahu motora kedi kaçmış gibi ciyaklıyor.
Bir de ne egzozmuş be millette fena kuyruk acısı bırakmış. Susturucu ile ve çok bağırtmadan kullanan kullanır, he diğerlerine ben de gıcığım o ayrı.

hasmet
07 Ocak 2023, 18:26
daha naif olur derken duke 1290 r gibi motorlardan bahsetmiyorum :mrgreen:
Superduke 4500 devir altı orta hacimli cruiser gibi pıt pıt pıt gidiyor. :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

Evet doğru, hemşehri hemşehriyi gurbette öpermiş. Farklı memlekette kendi insanından başkasından zarar gelmez kimseye. Ortadoğu lağımından konuşuyorum. Doğrudur efenim, yıllardır kullandığım ifade ve doğruluğunu pek çok kez kanıtlamış bi ifadedir. Öznel değil, aksine nesnelliği uluslararası bilinen bir tanımdır. Ülkenin insanlarını sevmiyorum genel olarak toplum ahlakını yetersiz hatta medeniyetin ötesinde maymundan evrimleşen ilk toplum olarak görüyorum. Nerde fırsatçılık, nerde fitne, nerde dedikodu, nerde iki yüzlülük bu topraklardan geliyor. Doğal olarak böyle bir önyargı oluşması gayet olağan.
Ön yargınızın gerekçesini reddetmiyorum. Zararlı neticelerinden, netice vereceği haksızlıklardan bahsediyorum.

Bulunduğunuz yerde aynen sizin gibi bir ön yargıya sahip bir İranlı göçmenin sizi "orta doğu lağımından çıkan bir ortadoğu faresi" olarak görüp öyle davranmasını tasvip ediyor musunuz?