PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü Hk.

Gorkem.IX
02 Ocak 2023, 22:26
Merhabalar,

BS marka ytz10s-bs 12v akü kullanıyorum motorumda. Geçtiğimiz hafta motosikletimin birkaç saniye geç marş almasından dolayı şarj etmek için akümü söktüm 10 saat kadar şarja koydum şarjdan çektiğim an 13 volt civarını görmüştü akü. Ertesi gün baktığımda 12.4v’a inmiş tekrar birkaç saat şarjın ardından 12.9v falan gördüm çıkardığım an aküde fakat aradan 1 gün geçti akü tekrar 12.4’e inmiş. Aküm 4.5 yıllık bir akü acaba daha gideri olur mu bu akünün 12.4’e inmesi bana sıkıntı çıkarır mı?

Cyan
02 Ocak 2023, 22:42
Ufak ufak miyadını doldurmaya başlamış. 12,4 yaklaşık %70-75 kapasite demek. Artık tam şarj tutmuyor... Taze aküler şarj hemen sonrasında henüz yüklenmemişken 13,6V'a kadar gösterebiliyorlar. (Yüklendikten sonra mantıklı seviyelere iniyor...)

Mr.wind
02 Ocak 2023, 23:46
Sarjdan cekinde gordugunuz deger yuzey geriliminin bir oyunu. Hicbir anlami yok. omenli olan ertesi gun verecegi deger.

zayif aku ile motosiklet kullanmak, statoru zorluyor. Bos aku statorden cok yuksek akim cekecektir. uzun sureli yuksek akim her devreyi zorlar, isindirir ve bir sure sonra yakar. Heleki zaten motor blogunun sicagi da var. O yuzden stator narin bir eleman.

Birde bu aku canlandirma isi zaten ölüyu diriltmek gibi. Hicbir zaman tam randiman vermiyor. Hani diyelim ki akunun yuzde 50 kapasitesi oldu. Yuksek voltaj ile sarj ediyorsun, sulfatlasmayi cozuyorsun.

Ancak bu sefer de yuksek voltaj plakalara zarar verdigi icin aku kapasitesini kaybediyor:)

Yani velhasil al yeni bi aku. Hem sarj angaryasindan kurtul, hemde motoruna zarar gelmesin.

Gorkem.IX
14 Ocak 2023, 17:49
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Asterion marka yeni bir akü aldım 12.8v veriyor kafam en aşağı 4 sene rahat eder umarım akü açısından :)

ogzcngdk
14 Ocak 2023, 18:25
Siz yeni akü almışsınız ama ben yinede bilgilendirme amaçlı yazıyorum, akü durgun halde 12,4 - 12,6 V arası bir değerde durur bu normaldir. Eski aküdede yeni aküdede bu voltajları okursunuz, eski veya bozuk bir aküyü tespit etmek için marş anında kaç volta düştüğüne bakılması lazım.

Motora soğuk havada marş yaparken akü voltajı 10,5 V altına düşüyorsa o akü gidici demektir, 9 V lara kadar marş basabilir diye düşünüyorum ama voltaj dahada düştüğü zaman marş yapmayacaktır. Yılı dolmuş veya bir şekilde bozulmuş aküleri kurtarmak zor iştir, yenisini almak en iyisi youtube takılanlar bilir desülfatör diye bir alet var bu alet akü derin deşarj olduğu zaman tekrar şarj almasını ve eğer ömrü varsa onu tamamlamasını sağlar. Akünün ömrünü uzatmaz.

Derin deşarj olmuş aküleri normal şarj cihazı ile şarj edemezsiniz desülfatör gereklidir.

Atincozkan
14 Ocak 2023, 19:47
Akunun omru zaten 3-5 sene.sonrasinda dusunmeden degistirin

Ramazan Can
15 Ocak 2023, 15:20
Desülfatör cihazı ile akünüzde oluşan sülfat kırılırsa akünüz kullanılabilir hale gelir video yardımcı olacaktır

https://youtu.be/z4PH9Yx72kU