PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ustaların balata spreyi fantezisi

hokahey
27 Kasım 2022, 17:54
O kadar çok seviyorlar ki balata spreyi ile elini yıkayanı gördüm de yüzünü yıkasa yadırgamam.

Nedir yahu bu balata spreyinin mucibesi?

Konu açılmışken, motor temizliğinde özellikle zincir ve arka dişli tarafları; balata spreyi boca etsek herhangi bir sorun teşkil eder mi?

IRau
27 Kasım 2022, 18:00
eskidendi o

1 şişe balata spreyi kaç para biliyo musun

Cyan
27 Kasım 2022, 18:27
Zincire sıkılması sıkıntılı olur. Penetrasyon ve yağ çözücü gücü fazla olan kuvvetli bir kimyasal diye biliyorum; o ringlere zarar verme veya altından sızma ihtimali yüksek.

Bende senelerdir duran (bir alışverişin yanında eşantiyon gelmiş) iki kutu Würth balata spreyi var, bu kadar zaman herhangi bir kullanım alanı veya fırsatı bulamadım, dolapta öylece yer kaplıyor...

Kasım38
27 Kasım 2022, 18:28
Zinciri balara spreyi ile temizlemeyin, faydadan çok zarar verirsiniz.

hokahey
27 Kasım 2022, 19:13
Peki oring reisleri zedelemeden üzerine boca edebilecegimiz bir balata spreyi muadili bir ürün var mıdır?
İnat ettim fantezi yapacağım.

Ncanpolat
27 Kasım 2022, 19:22
35 TL Polisan.

Motoseverrr
27 Kasım 2022, 19:43
Balata spreyi sıcak yüzeylerde kullanılmadığı (egzoz gibi) sürece yağı ve tozu en hızlı temizleyen bir sıvıdır benim için, bir tanıdığın Honda İnnova 125 motosikletine yağ değişimi ve arka balata değişimi yapmıştım eğer o sprey olsaydı daha temiz işçilik yapabilirdim özellikle o tıpayı açtıktan sonra etrafına sıçrayan yağı temizlemeyi çok daha kolaylaştırıyor, el yıkama fantezim olmasada parçayı onla yıkamak gibi bir fantezim vardır :).

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:40 ----------

Peki oring reisleri zedelemeden üzerine boca edebilecegimiz bir balata spreyi muadili bir ürün var mıdır?
İnat ettim fantezi yapacağım.

Bildiğim kadarıyla Motul'ün zincir temizleme spreyi var (https://shoptr.motul.com/motul-c1-chain-clean-0-4-litre-bakim-urunu.html) belki bu fantezinize uygun olabilir :P.

hokahey
27 Kasım 2022, 20:05
Balata spreyi sıcak yüzeylerde kullanılmadığı (egzoz gibi) sürece yağı ve tozu en hızlı temizleyen bir sıvıdır benim için, bir tanıdığın Honda İnnova 125 motosikletine yağ değişimi ve arka balata değişimi yapmıştım eğer o sprey olsaydı daha temiz işçilik yapabilirdim özellikle o tıpayı açtıktan sonra etrafına sıçrayan yağı temizlemeyi çok daha kolaylaştırıyor, el yıkama fantezim olmasada parçayı onla yıkamak gibi bir fantezim vardır :).

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:40 ----------

Bildiğim kadarıyla Motul'ün zincir temizleme spreyi var (https://shoptr.motul.com/motul-c1-chain-clean-0-4-litre-bakim-urunu.html) belki bu fantezinize uygun olabilir :P.

Ya böyle sıkacaksın, yağı kiri söküp alacak. Böyle bir sprey istiyorum.

Motoseverrr
27 Kasım 2022, 20:14
Ya böyle sıkacaksın, yağı kiri söküp alacak. Böyle bir sprey istiyorum.

Belki otomobiller için kullanılan motor temizleme spreyleride iş görebilir veya detay temizlik yapan yıkamacıların kullandığı ilaçlarda aradığınız şeyi bulabilirsiniz.

hokahey
27 Kasım 2022, 20:38
Belki otomobiller için kullanılan motor temizleme spreyleride iş görebilir veya detay temizlik yapan yıkamacıların kullandığı ilaçlarda aradığınız şeyi bulabilirsiniz.

Yav gecen gün bir çılgınlık yaptım ve arabayı oto yıkamaya götürdüm. Adam 10 dakikada arabayı ışıl ışıl yaptı. Adama dedim ki ya usta ben cilalı oto yıkama şampuanı, oto parlatıcı bir sürü ıvır zıvır kullanarak yarım gün temizlik yapıyorum, şu senin yaptığın işe ulaşamıyorum. Kimyasal dedi, kimyasal farkettiriyor.

Sahi bunlar ne kullanıyor da böyle oluyor var mi bilen?

Motoseverrr
27 Kasım 2022, 21:01
Yav gecen gün bir çılgınlık yaptım ve arabayı oto yıkamaya götürdüm. Adam 10 dakikada arabayı ışıl ışıl yaptı. Adama dedim ki ya usta ben cilalı oto yıkama şampuanı, oto parlatıcı bir sürü ıvır zıvır kullanarak yarım gün temizlik yapıyorum, şu senin yaptığın işe ulaşamıyorum. Kimyasal dedi, kimyasal farkettiriyor.

Sahi bunlar ne kullanıyor da böyle oluyor var mi bilen?

Arkadaşım vasıtasıyla tanıştığım bir detay temizlikci biriyle tanışma fırsadım oldu ve toptancısından falan bahsetmişti onun ilaçlarıda çok güzel temizliyordu toptancısının sitesini paylaşıyım belki işinize yarar.
https://www.detaymarketim.com

mesut hoca
27 Kasım 2022, 21:08
Yaşım 49 ,çocukluğumda sanayide çıraklık yaptım,ve hâlâ makina bakımı v.s işlerle uğraşırım,motosikletinin bakımını hep kendim yapıyorum,en iyi temizlik malzemesi hem ucuz,hem yağlayıcı,hem çözücü,bunun adı MAZOT(Diesel)kimyasallar cilde ve zincirdeki oring lere zarar verir,ama Mazot zarar vermez,tavsiyem olur

hokahey
27 Kasım 2022, 21:16
Yaşım 49 ,çocukluğumda sanayide çıraklık yaptım,ve hâlâ makina bakımı v.s işlerle uğraşırım,motosikletinin bakımını hep kendim yapıyorum,en iyi temizlik malzemesi hem ucuz,hem yağlayıcı,hem çözücü,bunun adı MAZOT(Diesel)kimyasallar cilde ve zincirdeki oring lere zarar verir,ama Mazot zarar vermez,tavsiyem olur

Teşekkür ederim hocam aslında bir sprey şişesine mazotu koyup fis fis sıkacaksın. En iyisi bu galiba.

hokahey
27 Kasım 2022, 21:17
Arkadaşım vasıtasıyla tanıştığım bir detay temizlikci biriyle tanışma fırsadım oldu ve toptancısından falan bahsetmişti onun ilaçlarıda çok güzel temizliyordu toptancısının sitesini paylaşıyım belki işinize yarar.
https://www.detaymarketim.com

Teşekkür ederim bir bakayim.

Motoseverrr
27 Kasım 2022, 21:21

Mazot güzel temizliyor hatta temizlenen parçaya belli bir miktar parlıklık veriyor ama arındırılması gereken yerlerden zor arındırılıyor, geçen günlerde arabanın hava filtre kutusunu komple söküp mazotla temizledim ama basınçlı havaya sahip olmasaydım mazotu arındırmam bir o kadarda zor olurdu, ama mazotu yağ ve reçine arındırmak için kullanmak en ucuz ve en zararsız yöntemlerden biri olduğu gerçeğinide değiştirmez.

espresso
27 Kasım 2022, 21:21
Araba temizleyicilerin arabanın iç kısmında kullandıkları kimyasallara gıcık oluyorum. Pis arabayla gezmeyi tercih ederim. Kesin bunların bünyeye zararı da vardır.
Bir keresinde arabanın içini temizleyenler ön camı neyle sildilerse normalde belli olmuyor ama karşıdan gelenlerin ışıkları ön camda dağılıp daha beter yapıyordu, pis hali daha iyiydi. Arabanın ön camından o maddeyi camsil ile silerek zar zor çıkarmıştım günlerce küfretmiştim.

Motoseverrr
27 Kasım 2022, 21:28
Teşekkür ederim hocam aslında bir sprey şişesine mazotu koyup fis fis sıkacaksın. En iyisi bu galiba.

Eğer kompresör makinanız varsa ucuna 1 adet mazot tabancası takıp yakın mesafeden sıkıp arındırabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:24 ----------

Araba temizleyicilerin arabanın iç kısmında kullandıkları kimyasallara gıcık oluyorum. Pis arabayla gezmeyi tercih ederim. Kesin bunların bünyeye zararı da vardır.
Bir keresinde arabanın içini temizleyenler ön camı neyle sildilerse normalde belli olmuyor ama karşıdan gelenlerin ışıkları ön camda dağılıp daha beter yapıyordu, pis hali daha iyiydi. Arabanın ön camından o maddeyi camsil ile silerek zar zor çıkarmıştım günlerce küfretmiştim.

Ön cama torpido parlatıcı sıçradıysa çıkarmak eziyetten başka bir şey değil, ön camdaki çıkmayan lekeleri temizlemek için saf alkol çok güzel iş görüyor tabi uygularken mutlaka temiz mikrofiber veya cam bezi kullanmanızı tavsiye ederim.

hokahey
27 Kasım 2022, 21:33
Eğer kompresör makinanız varsa ucuna 1 adet mazot tabancası takıp yakın mesafeden sıkıp arındırabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:24 ----------

Ön cama torpido parlatıcı sıçradıysa çıkarmak eziyetten başka bir şey değil, ön camdaki çıkmayan lekeleri temizlemek için saf alkol çok güzel iş görüyor tabi uygularken mutlaka temiz mikrofiber veya cam bezi kullanmanızı tavsiye ederim.

Maalesef kompresör yok, tabanca yok.

espresso
27 Kasım 2022, 21:52

Ön cam için çok uğraşıp çıkaramayınca içinde alkol olan elektronik devre temizleyici sprey ile silmiştim işe yaramıştı.

OnixsyS
27 Kasım 2022, 22:00
bende zincirimi mazotla tyemizliyorum ama yeniden yağlamadan önce zincirin üzerinde kalan tüm mazotu güzelce temizlemek gerekiyo
benim yaptıgım işlemler şöyle
-mazotu bir kutuya azcık döküp fırçayla zinciri temizlerim
-sonra bir güzel suyla yıkarım zincirin üzerini
-mendille ve bezlerle zincirin üzerindeki kapa suyu alırım
-en son kompresör makinesiyle bi güzel zincirden tüm suyu temizlerim
-tabi en zon güzelce 1 tur yağlama

mesut hoca
27 Kasım 2022, 22:40

Kesinlikle öyle

F54
27 Kasım 2022, 22:41
arkadaşlar konu balata spreyinden araba temizliği zincir dişli bakımına kadar gelmiş ken 2 kelime etmeden geçemeyeceğim
zincirinizi mazot ile temizlemeyin özellikle belli bir zaman sonra oringler çatlayıp düşüyor zincir boyun veriyor yani bozuluyor zinciri temizlemek yerine sürekli yağlayın pislik akıp gidecek zaten
temizlik konusuna gelince sarı güç baya işe yarıyor hatta hatta acayip etkili kakao lu dondurma vişne vb lekelerde çok etkili her yerde kullanıyorum

hokahey
27 Kasım 2022, 22:52
arkadaşlar konu balata spreyinden araba temizliği zincir dişli bakımına kadar gelmiş ken 2 kelime etmeden geçemeyeceğim
zincirinizi mazot ile temizlemeyin özellikle belli bir zaman sonra oringler çatlayıp düşüyor zincir boyun veriyor yani bozuluyor zinciri temizlemek yerine sürekli yağlayın pislik akıp gidecek zaten
temizlik konusuna gelince sarı güç baya işe yarıyor hatta hatta acayip etkili kakao lu dondurma vişne vb lekelerde çok etkili her yerde kullanıyorum

Sürekli yaglayinca bir süre sonra yağ tortusu oluşuyor. Bunu gidermek için temizlemek gerekiyor.

izzmarit
28 Kasım 2022, 11:24
ustaya napıyosun oraya sıkılırmı demeye kalmadan boca etti spreyi. arka maşayada geldi alt merkesin üzerinede heryere. maşada cilayı kaldırdı siyah renk griye döndü hemen silsemde.

dikkatli kullanılması gerekli. çok aşındırıcı bir madde.

killingroad
28 Kasım 2022, 11:34
Zincire neyin sürülüp neyin sürülemeyeceğine harcadığımız vakitle çay demlesek daha iyi olur. Bunu da 50 çeşit yağ, 10 çeşit temizleme yöntemini denemiş bir o kadarını araştırmaya "çalışmış" biri olarak söylüyorum, benim de bu konuda uzun uzun postlarım vardır belki ama gerçekten manyaklık artık.

Araştırmaya çalıştım diyorum zira adam gibi bir bilgi bulmak da mümkün değil.
Yamaha'nın kitapçığına bakıyorsun, kerosene vur geç diyor. Sonra Yamaha'nın üstünde gelen zinciri üreten DID'in kitapçığına bakıyorsun, zinhar kerosene vurma diyor. :)
Bunu test eden bağımsız biri var mıdır diye bakıyorsun, Kanadalı çıkıyor balona WD-40 sıkıyor diyor ki patladı :D Tamam elimzide malzeme bilimi var da, oring'lerde kullanılan malzemelere de her zincirde ne kadar hakimiz?

Balata spreyi ile zincir temizlenir mi? Temizlenir. Spreyin ucunu getirip oringlerin arasına sokup kırk saat basma yeter, oring'in arkasına geçerse kaş yaparken göz çıkarmaya döner iş, ama o olsa bile zincir ertesi hafta çöp mü olur? Hiç sanmıyorum. Her hafta sağanakta sürmek zorunda kaldığım dönem her akşam eve gelince zinciri WD40'ladım ıslak kalmasın diye,yine 30bin gitti zincir ve bu WD40'lı dönemin üstüne de 1,5 sene falan kullanıldı. e WD40'ı da balata spreyi için dediğim gibi dibine dibine sokarak sıkmadım, çapraz bir şekilde zincirde sağda solda kalan suyu itsin diye sıktım. Sıktıktan sonra da bezle sildim.

Şuanda da zinciri temizleyip motoru yıkıyorum/yıkatıyorum, sonrasında zincire bir şey sürmeden eve geliyorum. XCP'nin sıvı yağını almıştım, şırıngayla iki taraftan oring bağlantılarına çok hafifçe sürüp devam.

goreny
28 Kasım 2022, 12:05
bana göre cok mucizevi icat.. balata spreyinin onemini ben motosiklette degil ama arabada cok net anlamistim.henuz bu spreyin varligindan haberdar degilken arabanin frenleri az tutuyor diye 2 defa arabanin on balatalarini degistirtmistim.

megerse sorun disklerin yaglanmis, pis olmasiymis..bir ustada disklere balata spreyi sikmayi akil edememisti.en sonunda ben deneyip cozumu bulmustum..

simdi iki uc ayda bir hem araba hem motosiklete bol bol kullaniyorum..

tommygun
28 Kasım 2022, 12:39
Benim motorda yağ kaçağı olduğu zamanlar karenajları söküp gazyağı ile motor bloğuna girişmektense balata spreyi kullanarak temizlik yapmak bana daha kolay geliyordu. 404'ten çok memnun kalmadım ama Würth'ün spreyi güzeldi.

TanImsIz
28 Kasım 2022, 17:02
plakama zincir yağı sıçramıs ( nasıl becermisse ) bi tutam balata spreyi sıkıyımda temizlim dedim. oda nesi ? siyah harfler bembeyaz oldu. ne nalet şeymis. aklınızda bulunsun :(

M.balibey
28 Kasım 2022, 19:49
en ucuzu olmuş 27 lira eskiden 4 liraya alıyorduk. Garajda taban beton yağ emiyor değişimde damlarsa. Bir kutu sıkardım neredeyse temizlemek için.

logaritma
28 Kasım 2022, 19:51
Bir kutu Balata spreyi bir kutu wd40 bir kutu sıvı gres ile tamirhane servis bile açabilirsin

CRF
29 Kasım 2022, 10:02

Uzun yola çıkarken zincir temizlemek için benzincilerden mazot ve eski dış fırçam ve bir karton bardakla tertemiz yapmıştım zincirimi.