PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayak basamağı yerine arka frene basmak

Ncanpolat
08 Ekim 2022, 14:25
Merhaba arkadaşlar, bugün motoru Usta'dan aldım. Motoru sadece a2 dersinde kullandım. Öyle söyleyeyim. Ama ilk sürüşe göre manevralarım vs iyiydi. Usta'dan aldim neyse eve getireceğim. Evle usta arası 1.5 kilometre var. Bismillah dedik attık vitesi 1 e. İlk istopumu orada yaptım. Sıcağı sıcağına. Yolda gelene kadar 20 kere istop ettim. Önemli değil. Fakat asıl bomba şurada. Usta'dan motoru aldığımda ayak freninin oradaki basamak kapaliymis. Ve ben de o comezlikle bunu farketmedim. Gelene kadar motordan ufak ufak dumanlar çıkıyor. Cevredekiler de uyarıyor ama diyorum ki vites atamıyorum ya heyecandan o dur. Neyse kazasız belasız eve geldim. Ama nasıl balata kokuyor. Dan falan kalmamıştı. Ama balatalar da yeni degismisti. Şimdi tekrar arka balata değiştirmek gerekir mi ? Bu da benim ahmakligimdir.

tommygun
08 Ekim 2022, 15:29
Sıkmayın canınızı, olur öyle şeyler. Muhtemelen balata değişimi gerekmeyecektir de yine de bir kontrol etsin ustanız. Ben de geçenlerde frenleri kontrol ettirirken arka frene sert basmamı söylediler, Allah ne verdiyse tüm gücümle arka frene girdim. Servis çıkışında giderken arka frene basmam icap etti, her zaman arka fren pedalının olduğu yere basıyorum, basıyorum boşluk..Hiçbir şey yok. Durduğumda bir baktım arka fren pedalı yok, gözükmüyor üstten bakınca. Meğer 100 kg ağırlığımla ayı gibi abanınca pedal yamulmuş, daha doğrusu korkmuş da aşağıya kaçmış. Elle düzelttik de normale döndü.

fazil
08 Ekim 2022, 16:10
Motora alışıncaya kadar böyle şeyler olur. Ben de ikinci motorumu ilk aldığımda 250cc'den sonra 600cc'ye geçtiğim için, o gerginlikle arka freni fazla kullanmıştım. Fren hidrolik olduğu için hidrolik sıvısı çok ısınıp kaynamıştı ve fren boşalmıştı. Hidrolik sıvısını değiştirmiştim sonrasında, iyi bir bakım olmuştu.

yaşlıveacemi
08 Ekim 2022, 20:29
Çocukken yaz tatillerinde marangozda çıraklık yapardık. Kaza ile ara sıra çekici parmağımıza vururduk ustalar merak etme ustalık girdi derlerdi.

Sana da aynısı olmuş tabiri caizse ustalık girmiş. Yani böyle ufak tefek hatalarla ustalaşıyorsun.

HRider
09 Ekim 2022, 17:32
Aptallığıma gelip balataya wd-40 sıkmam dolayısıyla yaklaşık 7km arka frene basılı gitmek zorunda kaldım. Garanti olsun diye tüm yağ çıktıktan sonra bile 2-3 km basılı devam ettim. Sıfır sıkıntı. 1 sene daha kullandım o balatayı, 1 sene daha kullanırdım ama malum. At yaprağının biri terse atlayıp ben ona kafadan girene kadar bu kadar oldu.

natijax
09 Ekim 2022, 17:52
ilk başladığım zamanlar baktım motor hiçbir şekil gitmiyor. 1 saat 2 saat kullandım ama motor hiçbir şekil 60 üstü gitmiyor meğer tüm yol ayak ucum farkına varmadan arka frene basılı kalmış. aa dedim dur bir kaldırayım bir baktım motor 100ü gördü. oh dedim motorda problem yok.

olur yani kısaca

OnixsyS
09 Ekim 2022, 18:02
Merhaba arkadaşlar, bugün motoru Usta'dan aldım. Motoru sadece a2 dersinde kullandım. Öyle söyleyeyim. Ama ilk sürüşe göre manevralarım vs iyiydi. Usta'dan aldim neyse eve getireceğim. Evle usta arası 1.5 kilometre var. Bismillah dedik attık vitesi 1 e. İlk istopumu orada yaptım. Sıcağı sıcağına. Yolda gelene kadar 20 kere istop ettim. Önemli değil. Fakat asıl bomba şurada. Usta'dan motoru aldığımda ayak freninin oradaki basamak kapaliymis. Ve ben de o comezlikle bunu farketmedim. Gelene kadar motordan ufak ufak dumanlar çıkıyor. Cevredekiler de uyarıyor ama diyorum ki vites atamıyorum ya heyecandan o dur. Neyse kazasız belasız eve geldim. Ama nasıl balata kokuyor. Dan falan kalmamıştı. Ama balatalar da yeni degismisti. Şimdi tekrar arka balata değiştirmek gerekir mi ? Bu da benim ahmakligimdir.

normalde sürücü ayaklıkları kapanmaz yay olur geri açılsın diye ordaki yayında yenisini takarsan böyle şeyler olmaz bir dahaki sefere

fatih.met
09 Ekim 2022, 19:29
ben ilk vitesli motosikletimi almadan önce hiç vitesli motor kullanmamıştım sürücü kursunun sınav sırasında kullandırttığı motosiklet hariç... oda cg125 tarzı çok eski bir motosikletti, bisiklet gibi bir şeydi ve mobilete benziyordu, onu da direksiyon sınavından 1 gün önce sürdüm ve sadece 2 tur attım, motorun çalışma prensibini bildiğim için pek öğrenilecek bir şey yoktu aslında benim için, sadece 1 kere dahi olsa pratiğe dökmek gerekti...

2 sene scooter kullandıktan sonra ilk vitesli motorumu istanbul bahçelievler de bir kurye den aldım, D100 yolunun dibinden direk ana yola bağlandım götürdüm... ama senle aramızda şöyle fark olabilir, ben rüyamda çok cbf150 sürdüm, ilk vitesli motorumu almadan önce ve ehliyet sınavının motorunu da kullanmadan önce 5 ay boyunca rüyamda cbf 150 sürdüm... hatta rüyamda tvs apache ile RTE yi arkama almış sahte RTE den kurtarıyordum son sürat, üçüncü kasa beyaz tvs apache ile kurtardım RTE yi, o zamanlar apache nin beyazı yoktu ama benim rüyamda vardı işte.... oradan tecrüben vardı benim. şimdi de 8 yıllık 150cc serüveninden sonra suzuki gsr 600 aldım ve bir kaç gündür işe gidip geliyorum, işin kötü yanı rüyamda daha önce hiç 4 silindir 100 beygir makine sürmemiştim, tırsarak kullanıyorum 2 gündür...

uzun lafın kısası tecrübe olmayınca her türlü hata olabiliyor, başlangıçta yavaş olmakta fayda var... ara sıra rüyanda da sür oda ayrı tecrübe.

forumda sor millete, kaç kişi rüyasında cumhurbaşkanını artçı olarak bir yere götürmüş?

hasmet
09 Ekim 2022, 19:50
Demek ki arka fren tutuyor. Bu da bir şey. :) Bazı motosikletlerde arka fren pedalı tavsiye hükmünde çalışıyor...

Ncanpolat
09 Ekim 2022, 23:28
ben ilk vitesli motosikletimi almadan önce hiç vitesli motor kullanmamıştım sürücü kursunun sınav sırasında kullandırttığı motosiklet hariç... oda cg125 tarzı çok eski bir motosikletti, bisiklet gibi bir şeydi ve mobilete benziyordu, onu da direksiyon sınavından 1 gün önce sürdüm ve sadece 2 tur attım, motorun çalışma prensibini bildiğim için pek öğrenilecek bir şey yoktu aslında benim için, sadece 1 kere dahi olsa pratiğe dökmek gerekti...

2 sene scooter kullandıktan sonra ilk vitesli motorumu istanbul bahçelievler de bir kurye den aldım, D100 yolunun dibinden direk ana yola bağlandım götürdüm... ama senle aramızda şöyle fark olabilir, ben rüyamda çok cbf150 sürdüm, ilk vitesli motorumu almadan önce ve ehliyet sınavının motorunu da kullanmadan önce 5 ay boyunca rüyamda cbf 150 sürdüm... hatta rüyamda tvs apache ile RTE yi arkama almış sahte RTE den kurtarıyordum son sürat, üçüncü kasa beyaz tvs apache ile kurtardım RTE yi, o zamanlar apache nin beyazı yoktu ama benim rüyamda vardı işte.... oradan tecrüben vardı benim. şimdi de 8 yıllık 150cc serüveninden sonra suzuki gsr 600 aldım ve bir kaç gündür işe gidip geliyorum, işin kötü yanı rüyamda daha önce hiç 4 silindir 100 beygir makine sürmemiştim, tırsarak kullanıyorum 2 gündür...

uzun lafın kısası tecrübe olmayınca her türlü hata olabiliyor, başlangıçta yavaş olmakta fayda var... ara sıra rüyanda da sür oda ayrı tecrübe.

forumda sor millete, kaç kişi rüyasında cumhurbaşkanını artçı olarak bir yere götürmüş?

Rüyanın fantastikliğine bak. Hiç aklıma gelmezdi. Bu gece "perinçek, perinçek" diye niyetleyeyim. Belki motosikletle yarışırız kendisiyle.

pea
10 Ekim 2022, 08:34
Ulan ne güzel itiraf sayfasına dönmüş sayfa :queen:

Ama balatalar da yeni degismisti. Şimdi tekrar arka balata değiştirmek gerekir mi ?
Görmeden bir şey diyemeyiz. Ama olasılıklar şöyle:

A) Balata yandığı için sırlanmış, cam gibi olmuş olabilir. Bir zımpara atılırsa düzelir.
B) Balata bitmiş olabilir. Arkadan bakınca kalınlığı gözükür zaten. Gözükmüyorsa, bitmeye yakınsa ötmeye başlar. Bu durumda değiştirmek gerekir.
C) Frenler tutuyorsa sıkıntı yok, devam.

Ali Mert
10 Ekim 2022, 16:03
Ulan ne güzel itiraf sayfasına dönmüş sayfa :queen:

Görmeden bir şey diyemeyiz. Ama olasılıklar şöyle:

A) Balata yandığı için sırlanmış, cam gibi olmuş olabilir. Bir zımpara atılırsa düzelir.
B) Balata bitmiş olabilir. Arkadan bakınca kalınlığı gözükür zaten. Gözükmüyorsa, bitmeye yakınsa ötmeye başlar. Bu durumda değiştirmek gerekir.
C) Frenler tutuyorsa sıkıntı yok, devam.

Benim arka balata bittiğinde, balatayı tutan metalle de gayet fren yapılıyordu :) Diske zımpara attılar ama sorun yok. Arkadan ses geliyorsa ya da fren çok az tutuyorsa kesinlikle değiştirmek gerek. Biten balata olsun.

arndiol
10 Ekim 2022, 17:18
hocam tebrik ederim, cok amatörce şey okudum bu forumda ancak sizi en üst seviyeye alıyorum.

tecrube0
10 Ekim 2022, 18:48
Vitesli motosikletten sonra scootera ilk bindigimde geri geri cikarmam gerekiyor ulan diyorum bu niye gitmiyor neye takiliyor amortisore bastirip geri cekiyorum gelmiyor .Megerse debriyaji sıkıyormusum (arka fren ) :D
Benim motosiklette arka fren sadece zor anlarda tutuyor mesela hizli bastigim icin. 2 kere on balatalar bir kere baski balata degisti arka fren balatasinin disleri duruyor :D

fatih.met
10 Ekim 2022, 21:27
itiraf edeyim, motorlara yağ eklenmesi ve değiştirilmesi gerektiğini bilmiyordum, 2014 ağustos ayında aldığım ve ilk motosikletim olan 125cc scooter yağsızlıktan silindir piston kitlemişti.

ben geç ve yavaş öğrenen birisiyim, satan kişi bana yağ bakımından bahsetmemişti.

not: motosiklet ile işim olmazdı, bisikletçiydim ben, iş hayatına atılıp 1 ay boyunca otobüs işkencesine maruz kaldıktan sonra ne pahasına olursa olsun deyip hiç bilmeden etmeden bir çinli scooter almıştım... yoksa motosiklet işinde gönlüm yoktu benim. ilgim olmadığı içinde bilgim yoktu.