PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır Motor Alma (Alamama) Sorunu

SCelen
01 Eylül 2022, 02:00
Selamlar,

Honda pcx125 almayı istiyorum sarı sitede sıfır bayi fiyatının 15bin üstüne satıyorlar. Peki ben bu bayilerden sıfır motor alamayacakmıyım arkadaşlar. Ne zaman arasam motor yok elimizde diyorlar. Sıraya sokun kapora vereyim diyorum yok yapamıyoruz diyorlar. Lütfen bilen bir üstat yol yordam göstersin. Nasıl pcx'ime kavuşabilirim :pale:

erensel
01 Eylül 2022, 09:03
Benimde çok zoruma giderdi.
Cebimde param var, almayı istediğim modelin Türkiye satışı da var.
Ama bayilerde yok. Daha yüksek fiyatlarla galerilerde var.

arndiol
01 Eylül 2022, 09:25
Merkez şehirlerden uzak bayilere gidin oralarda sizi sıraya alacak bulursunuz.

sarı sitede tefecilere para vereceğine alma motoru daha iyi.

ahmetmert58
01 Eylül 2022, 09:39
bir arkadaşım bir kaç ay önce sıfır xmax almak istedi. aramadığı bayii kalmadı. en son izmir'de bir bayii " bu yıl ki satış sınırımızı doldurduk bu sene daha araç gelmez gelse bile size satmazlar " demiş. benim tahminim önümüzde ki yıl gelecek olan araçların bile sahibi bellidir.

denizz1
01 Eylül 2022, 11:06
Bayiilerden umudu kesmek lazım artık,bulunduğum yerde ki yamaha bayisine gidip 0 MT-25 için yazılmak istediğimi söyledim,"isim yazılmakla olmaz 40 bin fazlan varsa hemen verelim" dedi.Bayiilerde çözmüş artık işi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:03 ----------

Merkez şehirlerden uzak bayilere gidin oralarda sizi sıraya alacak bulursunuz.

sarı sitede tefecilere para vereceğine alma motoru daha iyi.

İnanın fark etmiyor bulunduğum yer yazlık bir yer 100 bin nüfusu vardır yoktur kışları ona rağmen durum bu bence arkadaş için en iyisi 10-15 fazla verip sahibinden almak,zaten ekonomi böyleyken 3-5 aya aldığı fiyatın çok üstüne çıkar hem motorunu almış olur hemde kullandığı ona kalmış olur.

logaritma
01 Eylül 2022, 13:17
Paranın yettiği neyse onu al .. alma diyenler sana iyilik yapmıyor niye yapmıyor bugün misal 80/90 bine almadığın motor yarın 100-120 olucak sonraki ay 120-140 olucak daha sonraki aylar arttıkça artıcak ve sen keşke şu kadarken alsaydım paramda vardı o zaman pahalı diye inat etttim almadım diyeceksin..

watercolours
01 Eylül 2022, 13:42
Hey büyük Allahım. Yağ kuyruğu sefaletinden motosiklet kuyruğu refahına erdi halkımız. Şükretmeyelim de ne yapalım?

denizz1
01 Eylül 2022, 14:17
Paranın yettiği neyse onu al .. alma diyenler sana iyilik yapmıyor niye yapmıyor bugün misal 80/90 bine almadığın motor yarın 100-120 olucak sonraki ay 120-140 olucak daha sonraki aylar arttıkça artıcak ve sen keşke şu kadarken alsaydım paramda vardı o zaman pahalı diye inat etttim almadım diyeceksin..

arkadaş çok haklı,geçen sezon nmaximi alırken çekingen davranıp 20k fazla verip xmax 250 almadım hemde sıfır.Cekingen davranmayıp alsaydım şuan 150-160 binlik bir motorum vardı.Paranin yettiği üst limit neyse al gitsin düşünme bile.

arndiol
01 Eylül 2022, 14:51
Konu fark edip etmemesi değil. Sıfır motora bineceğim diye komisyon koyan dolandırıcılara ekstra para vereceğime o motora binmem daha iyi.

kimse kusura bakmasın, 100 binlik motoru 120 e satan adamdan "nasılsa zamlanacak motor yok piyasada" diye ala ala sistem bu hale geldi. millet "nasılsa alacaklar" diye bayileri sömürüyor.

logaritma
01 Eylül 2022, 14:59
Konu fark edip etmemesi değil. Sıfır motora bineceğim diye komisyon koyan dolandırıcılara ekstra para vereceğime o motora binmem daha iyi.

kimse kusura bakmasın, 100 binlik motoru 120 e satan adamdan "nasılsa zamlanacak motor yok piyasada" diye ala ala sistem bu hale geldi. millet "nasılsa alacaklar" diye bayileri sömürüyor.

Alma o zaman alan alıyor piyasa bir şekilde dönüyor sende almayarak bireysel eylemlerine devam edebilirsin ..

degerk
01 Eylül 2022, 16:09
Motosiklet stokları ne zaman bollaşır ve talep düşmeye başlar işte O zaman liste fiyatından motosiklet alabiliriz. Şu zamanlarda ve önümüzdeki birkaç sene içinde liste fiyatı üzerinden motosiklet almayı unutun. Bayiler de liste fiyatının 15-20 bin üstüne satıyor. MT-25 için bizim buradaki bayide sıra yok 160 bin verene hemen motorunu veriyorlar.

lordmayros
01 Eylül 2022, 16:21
ben 1 ay boyunca cf moto NK 150 aradım bayi fiyatı 51.250 ama kimsede yok olan da 62.500 den aşağı vermedi
ikinci eller bu fiyatlardan da pahalı en son baktım olacak gibi değil her geçen gün fiyatlar gidiyor bu kışa motoru garaja koydum koydum dedim kendi kendime sıfır motoru çok sıkı pazarlıkla 59.000 tl ye aldım biniyorum şuan 300km oldu
beklerseniz gerçekten sonunu kimse göremiyor o yüzden nacizane tavsiyem aldın aldın

arndiol
01 Eylül 2022, 16:59
Alma o zaman alan alıyor piyasa bir şekilde dönüyor sende almayarak bireysel eylemlerine devam edebilirsin ..

Almıyorum zaten, almadıgım için de alanı belli sınırlar içerisinde eleştiriyorum.

logaritma
01 Eylül 2022, 18:06
Almıyorum zaten, almadıgım için de alanı belli sınırlar içerisinde eleştiriyorum.

senin bugün misal sıfır liste fiyatı 100 bin liralık bir motor dışarda 120 bin diye 20 bin fazla vermemek için almadığın motoru vatandaş alıyor misal 5-6 ay sürse kurlar enflasyon piyasa falan filan 150-160 a oda satıyor..
sen almaya bilirsin senin 5-6 ay sonra cebindeki 100 bin gene 100 bin .. hatta enflasyon karşısında o 100 bin liranda eriyor ..
Eleştir tabii yapabilirsiniz doğal hakkın ama eleştirinin bir mantığı olmalı ..

arndiol
02 Eylül 2022, 09:11
senin bugün misal sıfır liste fiyatı 100 bin liralık bir motor dışarda 120 bin diye 20 bin fazla vermemek için almadığın motoru vatandaş alıyor misal 5-6 ay sürse kurlar enflasyon piyasa falan filan 150-160 a oda satıyor..
sen almaya bilirsin senin 5-6 ay sonra cebindeki 100 bin gene 100 bin .. hatta enflasyon karşısında o 100 bin liranda eriyor ..
Eleştir tabii yapabilirsiniz doğal hakkın ama eleştirinin bir mantığı olmalı ..

abi olaydaki şu noktayı kaçırıyorsun; zaten böyle olmasının sebebi bu komisyoncular.
Su an nasılsa satılıyor diye herkes 100 binlik motoru bayilerden toplayıp 120'ye satıyor. Yani en baştan bunlara bu gücü vermeseydik konuyu acan arkadaş büyük ihtimal bayiye gittiği zaman kendisini sıraya yazdırabilecekti.

Benim civarımda bile adamlar arabasını satıp 3-4 motosiklet icin kendini sıraya yazdıran insanlar var. sadece kar etmek için.

Cyan
02 Eylül 2022, 10:29
Bu milletin finansal okuryazarlık seviyesi yükselmediği ve hükümetler de ("reel sektöre akacak şekilde") yatırımı teşvik edici politikalar üretmediği sürece böyle sürünürüz. (Aslında o sürünme aşamasını da geçtik, bir nesil sonra kendi ülkemizde parya olacağız benden demesi...)

Ekleme: Bir de ahlak seviyesinin de yükselmesi (insanların yaşantısında / davranışlarında somutlaşması) lazım...

Nasate
02 Eylül 2022, 10:44
Malesef bu durum bütün araçlarda var. İnsanlar öğrendi sıfır araç alıp daha pahalıya satmayı. Güya devlet önlem getirdi.. Adam ceza parasını da üstüne ekleyip öyle satış yapacak.
1 ay önce xmax250 sordum 80 kişi sırada dedi. 3-5 tane geliyormuş sevkiyatta. Düşün birde aradan özel kişileri öne almadan hali bu :)
Ya model değiştirip düşün yada 2. el sıfıra yakına bak fazla para vermek istemiyorsanız. Bu işin çözümü yok şuan için..

tommygun
02 Eylül 2022, 11:14
Ahalimiz "para da para" diye kıç baş yırtıyor, herkesteki bu ticaret merakı da hep bu yüzden. Tam parayı bulmaya ramak kalmışken onca geçen yılın getirdiği stres ve sinirden "Er kişi niyetine.." durumları oluyor. İlk akşam tavuklu pilav ve ayran, sonraki birkaç gün "ahh ahh, vahh vahh" ve ardından onca parayı ya yenge yiyor, ya hayırsız çocuklar ya da bir baltaya sap olamamış damat.

watercolours
02 Eylül 2022, 11:21
İnsanlarda gelecek kaygısı had safhada. Herkes ekonomi çok iyi diyor ama ele geçen paranın yetmediğinin farkında. Ek para bulacak yollar arıyorlar.

seyfi0
02 Eylül 2022, 12:15

Bide alma o zaman diyor. Galiba seninde elinin altında bir kaç malzeme var. Yapılan bu soyguna pembe kılıflar giydirerek örtpas edilemez. İkişer, dörder, bayiden sıfır moturu alan dolandırıcılar mı dersin alsatçı sözce kurnazlar mı dersin artık ne dersin?

logaritma
02 Eylül 2022, 12:34
Bide alma o zaman diyor. Galiba seninde elinin altında bir kaç malzeme var. Yapılan bu soyguna pembe kılıflar giydirerek örtpas edilemez. İkişer, dörder, bayiden sıfır moturu alan dolandırıcılar mı dersin alsatçı sözce kurnazlar mı dersin artık ne dersin?

Bende malzeme falan yok almak isteyen alır kimsenin hiç bir şeyi ört bas ettiği yok piyasa ortada fiyatlar ortada bayi fiyatı ortada dışarda galeri fiyatları ortada enflasyon belli ekonomi belli herkesin cebindeki para belli ..

İnsanlar duygusal davranacak lüksü yok olmadığı için alıyor zaten insanlar senin gözünden bakmak zorunda değil adam 20 bin fazla verip alıyor mal sahibi oluyor zaten 5-6 ay sonra satsa 120 ye aldığı motoru kur enflasyon falan filan oranlarında 150-160 satıyor adamın zararı varmı yok .. ama 20 fazla vermemek için parasını bekletse hem motorsuz kalıcak hem alıcağı motorun sıfır bayii fiyatı artıcak üstüne galeri fiyatları artıcak üstüne enflasyon oranında cebindeki para eriycek ne oldu eline ne geçti hiç bir şey ..

Sizin derdiniz bayilerden üçer beşer çekilen motorların peşine mi düşmek mal sahibi mi olmak buna karar verin bence yoksa hepimiz görüyoruz senin dediğin olayları zaten ilanlar da görülüyor işte adam almış üçer beşer mt forza r25 falan filan uçuk rakamlardan ilanlara koymuş gidip şikayet edebilirsin ama karşı tarafta serbest piyasa ekonomisi istediğim fiyatı çekerim kime ne diyebilir ..

arndiol
02 Eylül 2022, 13:22
yahu tekrar belirtiyorum siz olayın temelini kaçırıyorsunuz.

zaten bu al-sat yapıp bayilerdeki stokları tüketip sizi kendine mecbur bırakan adamlara prim vermeseniz, adamlar bu işi yapmayacak.

Bu işi yapmadıgı için zaten Bayiye gittiğinizde stok ya da sıra boşlugu olacagından motor alabileceksiniz.

Zaten bu durumda enflasyon ya da fiyat farkı olayı sıkıntı olmayacak cünkü motor alabileceksiniz.

abi nasıl bir ülke olduk kara borsayı destekleyip onları savunuyoruz pes ya.

logaritma
02 Eylül 2022, 13:36

zaten bu al-sat yapıp bayilerdeki stokları tüketip sizi kendine mecbur bırakan adamlara prim vermeseniz, adamlar bu işi yapmayacak.

Bu işi yapmadıgı için zaten Bayiye gittiğinizde stok ya da sıra boşlugu olacagından motor alabileceksiniz.

Zaten bu durumda enflasyon ya da fiyat farkı olayı sıkıntı olmayacak cünkü motor alabileceksiniz.

Canım kardeşim kimse karaborsayı desteklemiyor savunmuyor senin dediğin doğru ama bende sana diyorum ki bu bireysel senin almamanla yada iki üç kişinin almaması ile değişecek bir durum değil ..

Sende bunu anlamıyorsun senin tepki koyman yada üç beş kişinin tepki koyması piyasaya bir etkisi olmaz toplu şekilde 3 bin 5 bin kişi tavrınızı koyarsanız o bir etki eder ama bireysel koyduğun tepki sadece senin cebine zarar..

Emin ol senin kadar bende karşıyım bu piyasanın fiyat hallerine fakat birde realite var ben realite yi anlatıyorum..

watercolours
02 Eylül 2022, 13:46
Toplumda davranış değişikliği bireysel başlar.
Bu mantıkla herkes yere çöp atıyor diye ben de atarım, ta ki bütün toplum bir anda atmamaya başlayana kadar. Mantıklı mı? Değil. Bugün tek ben atmam, yarın 10 kişi atmaz, öbür gün 1000, vs. Herkes bir şey yapmak için herkesin bir anda hareket etmesini beklerse daha çok işi var bu memleketin.

logaritma
02 Eylül 2022, 14:14
Vatandaş da bugün alamazsam yarın hiç alamam endişesi var o yüzden alıyor çünkü hesaba kalmadığınız bir enflasyon döviz ekonomi ticaret faktörü var ..

Altını kalın kalın çiziyorum bende karşıyım bu fiyatlandırmaya ama gerçeklere gözümüzü kapatmakta olmaz ..

killingroad
02 Eylül 2022, 14:39

abi o iş öyle olmuyor.
Türkiye tamamen rant ekonomisi üzerine kurulu bir yapıda. rant ekonomisi diye de devlet eliyle yapılan hırsızlıklardan bahsetmyorum, bugün adil bir hükümet gelse de (uzun yıllar doğru programları uygulamadığı müddetçe) türkiye rant ekonomisine devam eden bir yer olacaktır.

bu ülkede ekonomi bu hale gelmediğinde yatırım olarak görülen şeyler nelerdi? ev, arsa, takı işte yastık altına altın falan. bu ülkede betona, toprağa para gömülür, bunların değerlenmesi beklenir ve değerlendir de. bunun kelime karşılığı ranttır. Bizim kültürel ekonomik yapımızda nakti ekonomiye katarak değerlendirme yoktur, en en fazla insanlar bankaya para koyarlar banka ekonomiye kazandırır. bireysel olarak bu çok çok düşük oranda kalır.

yatırım için ev almak ile yatırım için motosiklet almak arasında hiç bir fark yoktur.

oturmayacağı evi satın alan adama kimse rantçı fırsatçı pezevenk demiyorken (hatta toplumun bir çok kesiminden de "helal olsun bak çalışmış kazanmış geleceğini kuruyor" gibi övgü alıyor), binmeyeceği motoru fiyatı artacağı için satın alana neler deniyor. bu açıklamayı yapmama gerek olmaması lazım ama, yapayım yine de. bir tane bindiğim arabam, bir tane bindiğim motosikletim var, pek de prim yapacak rant sağlayacak bir motosiklet değil bildiğiniz üzere =) yan ben kendi davranışımı meşrulaştırmak amacında değilim. ama ülkenin gerçeği buyken kendini koruyabilmek için hareket eden insanlarda sorunun çözümünü bulamayız. ya finansal cehaletten, ya başka bir takım güvensizliklerden ötürü insanların bana göre de yanlış tercih yapıyor olmaları onları suçlamam için yeterli değil. toplumsal yüzeye dağılmış, geniş kitlelerin yaptığı yanlışların adresi o bireyler değildir, bu tüm toplumlar için geçerli. hükümetlere verilen yetkiler unutulmamalı. sorun da oradan kaynaklıdır, çözüm de. hele türkiye gibi devletin (doğru ellerde olsa dahi) günümüz koşullarına göre aşırı fazla noktada hayata müdahil olduğu yerlerde, kesinlikle kaynak burasıdır. çözümün de kaynağı, sorunun çıktığı yerde aranmalı.

eskiden topluma nazaran güzel kazanan insanlar ev alıyordu, arsa alıyordu. sonra yavaşça bu otomobillere doğru kaydı, büyük bir kitle elindeki nakdin erimemesi için otomobil alımına yöneldi, haksız çıktıklarını iddia edebilir misiniz? (hayır bu yükselişin sorumlusu onlar değil. bir ürünün sıfırında bu kadar vergi varsa ikinci eli de yüksek olur, verginin amortismanını beklemeyin :) ) benzer bir şekilde eskiden otomobillerde gezen kitle de motosiklete kaydı.

bir tane bizzat tanıdığım insan, Hollanda'da yaşıyor, burada evi falan var bir kaç tane, bir tanesinin garajında bir PCX yatıyor. Benim abuzittin verse token'ına $50 deneme yatırımı yapmam gibi o da bir ara bir tane PCX almış. Benzetmeyi finansal ürünler üzerinden yapmıyorum, benim o kadar param vardı alayım bakayım ya dedim ki riski çok çok daha yüksek bir ürüne gittim, o adam da kaç paraysa ne zaman aldığını tam bilmiyorum atıyorum 50bin TL'ye değerlenme ihtimali daha yüksek bir ürüne yöneldi. Ya motosiklet dediğiniz şey temel gıda mı? insanlık hakkı mı? almak isteyenlerin hakkını yemiş falan filan garip şeyler.
e aynısı galeriler için de geçerli. market nasıl bakkaldan ucuza satıyor? toptan daha ucuza aldığı için. e motosiklet sürümü bu kadar olan bir şey değil, toptan alım enflasyon da hesaba katıldığında ucuza almaktır.

eğer bir resmi motosiklet bayisi müşterilere yok çekip el altından galeriye satıyorsa bu etik değildir.
eğer bir resmi motosiklet bayisi motosikletler varken ve satılmamışken bunları depoda saklıyor ve müşterilere motor yok diyorsa bu etik değildir.
ama ben bir galeri açıp motosiklet satın alıp (normal bir vatandaş gibi) bunu 6 ay sonra satışa koymak için alabilirim. bu kimseyi ilgilendirmez. kalkar aynı modelden kıtlık çıkarak kadar piyasadan toplarsam o zaman başak konu, bunlar da inanmazsınız ama modern ülkelerde tespit edilmesi kolay olan şeyler. =) piyasanın yükselmesinin sebebi de kesinlikle bu kişiler de-ğil.
benim geçen yaz 140'a aldığım motor olmuş bu yaz 290. hangi galeri hangi bayi neyi stoklasa nolur stoklamasa nolur. ve başa dönecek olursak insanların bunu yapmaması için bu ekonomik koşulların olmaması gerekir zaten. 2005-2015 arasında niye bu çakallar fırsatçılar rantçılar kan emiciler yoktu ortada?

arndiol
02 Eylül 2022, 14:57
ama ben bir galeri açıp motosiklet satın alıp (normal bir vatandaş gibi) bunu 6 ay sonra satışa koymak için alabilirim.

Bahsettıgımız bu kısım değil, bahsettiğimiz su an motor stoklarını alan al-satçıların yüksek fiyattan ürün koyması. bugun gördüm daha, sıfırı 69 bin tl olan ns200 80bine koyuyor.
Senin dediğin olay yatırım olayı , benim dediğim olay stokları bilinçli şekilde sömürüp karaborsacılık yapmak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:56 ----------

Canım kardeşim kimse karaborsayı desteklemiyor savunmuyor senin dediğin doğru ama bende sana diyorum ki bu bireysel senin almamanla yada iki üç kişinin almaması ile değişecek bir durum değil ..

Sende bunu anlamıyorsun senin tepki koyman yada üç beş kişinin tepki koyması piyasaya bir etkisi olmaz toplu şekilde 3 bin 5 bin kişi tavrınızı koyarsanız o bir etki eder ama bireysel koyduğun tepki sadece senin cebine zarar..

Emin ol senin kadar bende karşıyım bu piyasanın fiyat hallerine fakat birde realite var ben realite yi anlatıyorum..

abi olay zaten burada patlıyor. herkes ben almasam ne olacak başkası alacak dediği için.
Ne yazık ki toplu olarak bunu da yapamayacagımız için bu böyle sürer gider gibi.

Nasate
02 Eylül 2022, 15:45
işin birde şu boyutu var. Evet almayalım vs. ama şuan cebimde 50k para var ve motor almak istiyorum. Tepki koydum diyelim 50k ya dolar aldım. İleride dolar düştü veya yükseldi bilemem o an bozdurup tekrar alabilecek miyim ? Bunun malesef garantisi yok ülkede. Bir anda dolar düşe de bilir ve bu sebepten dolayı alacağım ürünü alamam. Fakat mecbur kaldık aldık diyelim motoru biraz pahalıya, ürünün zaten fiyatı sürekli artışta.. E zaten dolar düşse bile bir ürünün fiyatı bu ülkede düşmezzz ! Ozaman noldu risk almadan en azından yatırım yapmış olduk.
Evet primcilerde kazanmış oldu ama en azından sende bu süreçte kafayı yememiş oldun. ( Tabiki büyük çapta kar koyanlara değil lafım ! onların ta .... )
( sıfırı 115bin olan motoru 145bin-185bin e koyarsan böyle derim.. )
Dünyanın başka hiç bir ülkesinde böyle bir durum yok. 4bin$ olan motor kalkıpta 8bin$ olamaz... Kabul etmek lazım TR ekonomisini..