PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontak kapat Türkiye 20 Haziran

tommygun
17 Haziran 2022, 17:44
Arkadaşlar benzin, motorin fiyatları arşa ulaştı. Benim gibi zart zurt gezenler bile "Bu haftasonu motoru çıkarmasam mı acaba?" diye düşünür hale geldi.

Sosyal medyada gördüğüm ve bir çok kişinin desteklediği yasal ve demokratik bir protesto eylemi başlıyor. 20.Haziran.Pazartesi günü kontak kapatma eylemi yapılıyor. Bunu sadece o gün araç kullanmamak olarak değerlendirmemek gerek o gün, önceki gün, sonraki gün vs yakıt almamak eylemini de bu işe katabiliriz.

İçimizde motosiklet sürerek geçimini sağlayan arkadaşlar var, ekmek kavgasından dolayı onlara "gel, bu eyleme katıl" diyemem ama ülke genelinde yeteri kadar kalabalık olabilirsek ve günlerce yakıt almazsak ve de bunu diğer demokratik ve yasal protesto yöntemleriyle birleştirirsek belki bazı değişimlere ön ayak oluruz.

Seçimlere daha 1 sene var, "Yaa bu işler boş işler yaaa" diyecek olan arkadaşlardan da alternatif fikirler duymak isterim.

https://i.hizliresim.com/k14u7sa.jpg (https://www.hizliresim.com/k14u7sa)

kasırga genç
17 Haziran 2022, 17:58
ben de protestoya katıldım. bugün son kez dolaştım. motoru garaja çektim brandayı örttüm.

IRau
17 Haziran 2022, 18:13
ben en son seninle buluştuğumda sürdüm garajda duruyor

sadece 20 haziranda değil tüm hafta kullanıcam

SuleymanE
17 Haziran 2022, 18:20
Destekliyorum. Bi faydası olur mu? Bence olmaz ama yine de şimdilik daha iyi uygulanabilir bir fikrim olmadığı için bu eyleme köstek olmaktansa destek olmayı tercih ediyorum.

Bende kontak kapatacağım, oradan +1 kişi beni de yazın kontak kapatacaklara :)

tommygun
17 Haziran 2022, 18:24
Destekliyorum. Bi faydası olur mu? Bence olmaz ama yine de şimdilik daha iyi uygulanabilir bir fikrim olmadığı için bu eyleme köstek olmaktansa destek olmayı tercih ediyorum.

Bende kontak kapatacağım, oradan +1 kişi beni de yazın kontak kapatacaklara :)

Hz.İbrahim kıssasındaki ateşi ağzındaki bir damla suyla söndürmek için koşan karınca gibi en azından hangi safta olduğumuz belli olsun.

SuleymanE
17 Haziran 2022, 18:36
Hz.İbrahim kıssasındaki ateşi ağzındaki bir damla suyla söndürmek için koşan karınca gibi en azından hangi safta olduğumuz belli olsun.

Aynen öyle hocam. Akaryakıta karşı gösterilecek tüm eylem ve tepkilere destek vereceğim. En azından safımız belli olsun.

İşe yaramaz diye düşünmemin sebebi başımızdaki malum şahsın inadından vazgeçmemesi ve dünyada benzeri görülmemiş bir ekonomi politikasında ısrarı yüzünden ekonominin dibi görmesinden.

Bu şahıs ne zaman inadından vazgeçip, düzgün bir ekonomisti hazinenin başına koyup onu bağımsız bırakırsa, belki o zaman fiyatlarda düzelme başlar. Şu anda kasa bomboş tamtakır, dolar roket olmuş uzaya gidiyor, tüm dünyada brent petrol varil fiyatı da yükselişte. Bu denkleme göre akaryakıt fiyatlarının gideceği yön maalesef belli.

"Biz dolar la mı maaş alıyoruz sanki, bize ne dolardan" diyen kesime bir hatırlatma, bakın akaryakıt dolar üzerinden hesaplanıyor :)

f0cus
17 Haziran 2022, 18:39
https://www.youtube.com/shorts/ZLBq1iKl1FE

Yeni yasayı hatırlatmak isterim

tommygun
17 Haziran 2022, 18:43
Aynen öyle hocam. Akaryakıta karşı gösterilecek tüm eylem ve tepkilere destek vereceğim. En azından safımız belli olsun.

İşe yaramaz diye düşünmemin sebebi başımızdaki malum şahsın inadından vazgeçmemesi ve dünyada benzeri görülmemiş bir ekonomi politikasında ısrarı yüzünden ekonominin dibi görmesinden.

Bu şahıs ne zaman inadından vazgeçip, düzgün bir ekonomisti hazinenin başına koyup onu bağımsız bırakırsa, belki o zaman fiyatlarda düzelme başlar. Şu anda kasa bomboş tamtakır, dolar roket olmuş uzaya gidiyor, tüm dünyada brent petrol varil fiyatı da yükselişte. Bu denkleme göre akaryakıt fiyatlarının gideceği yön maalesef belli.

"Biz dolar la mı maaş alıyoruz sanki, bize ne dolardan" diyen kesime bir hatırlatma, bakın akaryakıt dolar üzerinden hesaplanıyor :)

Ben başımızdakinin gerçek anlamda korkak olduğunu, tüm politikalarını halk genelindeki tepkiye göre şekillendirdiğini düşünüyorum. Şu an bile göstermelik rakamlarda sığınmacılar ülke dışına gönderilmeye, buna uygun politikalar uygulanmaya başladı. Nasip, kısmet bilemem belki hiç yararı olmaz, belki de bir süreliğine zamları engelletir halk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:41 ----------

Korkarak yaşanmaz. Bizden geçti bari çoluğumuz çocuğumuz adam gibi bir Türkiye'de yaşasın.

SuleymanE
17 Haziran 2022, 18:51

Valla hocam kimseye küfür etmiyoruz, hakaret etmiyoruz. Gayet demokratik şekilde sadece tepkimizi gösteriyoruz. Buna da karışan çıkmaz herhalde.

Sırf kontak kapattık diye başımıza bir iş geleceğinden de korkacaksak ohooo, biz hiç yaşamayalım o zaman...

Zaten bu gidişle bu akaryakıt fiyatlarıyla tüm ülke komple mecburi olarak kontak kapatacak, mazot 30u geçti... :mrgreen:

f0cus
17 Haziran 2022, 19:04
Korkarak yaşanmaz. Bizden geçti bari çoluğumuz çocuğumuz adam gibi bir Türkiye'de yaşasın.

Valla hocam kimseye küfür etmiyoruz, hakaret etmiyoruz. Gayet demokratik şekilde sadece tepkimizi gösteriyoruz. Buna da karışan çıkmaz herhalde.

Sırf kontak kapattık diye başımıza bir iş geleceğinden de korkacaksak ohooo, biz hiç yaşamayalım o zaman...

Zaten bu gidişle bu akaryakıt fiyatlarıyla tüm ülke komple mecburi olarak kontak kapatacak, mazot 30u geçti... :mrgreen:

Valla abilerim zamanında gezi olaylarında sırf bir parkta oturuluyor, kamp kuruluyor diye neler neler konuşuldu çizildi,
İçki içiyorlar, zina yapılıyor denildi. Provokatörler için biçilmiş kaftandı, ne yapıldıysa ne edildiyse direnen halkı gördü sadece gözler
Suçlusu direnen halk oldu %51.4'ün gözünde.
Şu kontak kapatma olayı yapılsın emin olun haberlerde ilaç bekleyen ilaç alamadı, evinde aç kaldı, işe gidemedi kovuldu diye şeyler görürsünüz, suçlusu yine muhalif taraf olur.

O yüzden o tarihten itibaren hiç bir eyleme katılmıyor, katılmayı da desteklemiyorum. Acayip oyunlar dönüyor, düşüncelerimi anlatsam belki bir kesim bu andaval ne diyor der diğer kesim ise fetöcü der, kim bilir belki yeni yasayla evimden alır götürürler.
Belki fark edenler olmuştur, alaycı tavırla bir nevi karikatür yada zaytung tarzı ironik paylaşımlarım oluyordu. Real hayatımda da bu şekilde ilerliyorum, ne yalan söyleyeyim hoşuma da gitmiyor değil. Sağcı ve solcu kişilerin birbirini didiklemesi. Neyse fazla uzatmayayım bu başlığı görünce yazmak istedim

Son olarak bu şarkıda bir hatıra olarak kalsın burada
https://www.youtube.com/watch?v=Sawe3dPzOHU

fz6_fazer
17 Haziran 2022, 19:32
Ekim ayından beri binmiyorum,destekliyorum hepinizi

tommygun
17 Haziran 2022, 19:36
Valla abilerim zamanında gezi olaylarında sırf bir parkta oturuluyor, kamp kuruluyor diye neler neler konuşuldu çizildi,
İçki içiyorlar, zina yapılıyor denildi. Provokatörler için biçilmiş kaftandı, ne yapıldıysa ne edildiyse direnen halkı gördü sadece gözler
Suçlusu direnen halk oldu %51.4'ün gözünde.
Şu kontak kapatma olayı yapılsın emin olun haberlerde ilaç bekleyen ilaç alamadı, evinde aç kaldı, işe gidemedi kovuldu diye şeyler görürsünüz, suçlusu yine muhalif taraf olur.

O yüzden o tarihten itibaren hiç bir eyleme katılmıyor, katılmayı da desteklemiyorum. Acayip oyunlar dönüyor, düşüncelerimi anlatsam belki bir kesim bu andaval ne diyor der diğer kesim ise fetöcü der, kim bilir belki yeni yasayla evimden alır götürürler.
Belki fark edenler olmuştur, alaycı tavırla bir nevi karikatür yada zaytung tarzı ironik paylaşımlarım oluyordu. Real hayatımda da bu şekilde ilerliyorum, ne yalan söyleyeyim hoşuma da gitmiyor değil. Sağcı ve solcu kişilerin birbirini didiklemesi. Neyse fazla uzatmayayım bu başlığı görünce yazmak istedim

Son olarak bu şarkıda bir hatıra olarak kalsın burada
https://www.youtube.com/watch?v=Sawe3dPzOHU

İstiklal marşımız "Korkma!" diye başlar. O olur, bu olur, korkmayalım hocam. Siz faydalı olacağına inanmıyorsanız ya da gönül bağı anlamında bu eylemi desteklemiyorsanız varsın olsun katılmayın tabi, zorla değil ama lütfen korkmayın.

ilker a.
17 Haziran 2022, 20:27
Yarın süreceğim muhtemelen, sonra çekerim garaja.
Zaten zırt pırt çıkacak halim yok ki :(

Burkay_44
17 Haziran 2022, 21:53
20 hazirana beni de ekleyin kontak kapatıyoruz çıkmıyoruz.

chcts1
17 Haziran 2022, 23:27
destekliyorum
kaz yaptılar bizi

EneS_Turker
18 Haziran 2022, 00:19
Kontak kapatırız tabiki ama en güzeli büyük şehirlerde toplanıp eylem şeklinde kontak kapatmak olurdu . Adamlar korkusuzca ırzına geçiyor halkın biz neden korkacakmışız. Ne kaldı kaybedecek.

Kerem34_
18 Haziran 2022, 01:44
Kapatmıyorum diyenler de 2 ay sonra kapatacak zaten.

Laffer eğrisi her zaman çalışır, vergi oranlarını arttırırsan vergi gelirin sıfırlanır. Öncelik kaçak, sonrası hiç kullanmamak diye devam eder. Hazineye sular seller gibi vergi akarken bu durumdayız, bu sular durulduğunda ne olacak siz düşünün.

tarzan rıfkı
18 Haziran 2022, 13:15
1 gün kapatsanız ne ooluurr kapatmasanız ne olur allahh aşkına.onlarda biliyor 1 gün ile hiç bir şey olmadığını.zaten benzinini almışın kontak kapatsanız ne olacak:)deseniz 1 hafta kimse yola çıkmasın benzin almasın uçağa binmesin 'otobüse şehirler arası' binmesin hahh işte o zaman bir şeyler olabilir değişebilir doğru.ben en son mayıs ayında benzin aldım kontak hala kapalı sürmedimde öyle duruyor.20sinde yollara çıkarım rahat rahat stres atarım 21inde geri kaldırırım artık allah razı olsun:)

DickName
18 Haziran 2022, 13:44
1 gün kapatsanız ne ooluurr kapatmasanız ne olur allahh aşkına.onlarda biliyor 1 gün ile hiç bir şey olmadığını.zaten benzinini almışın kontak kapatsanız ne olacak

https://i.ibb.co/4SNsSxK/gelGel.jpg

AzÇok
18 Haziran 2022, 13:46
Böyle devam ederse motosikleti ekmekle takas edeceğiz. 20 Haziran kontak kapalı. Son söz.

hokahey
18 Haziran 2022, 18:27
Kontak kapatmak ile akaryakıt fiyatları düşmez.

mitmuallim
19 Haziran 2022, 06:37
Ben gezmeye gidiyorum gelince kontak kapatacağım, kapatanlar umarım sesini duyururr

satoyama
19 Haziran 2022, 06:39
böyle durumlara çoğu kişinin uyacağını sanmıyorum, böyle şeyler için örgütlü halk geleneğimiz yok, o gelenek 41 sene önce öldürüldü.. bu kapatma işlemleri 12tl geçtiğinde yapılırdı yapılsa.

watercolours
19 Haziran 2022, 09:10
Hiçbir şey yapmıyorum. Çünkü herşey gayet güzel.

tarikbaba02
19 Haziran 2022, 13:15
Akaryakıt fiyatlarına itiraz etmek kadar saçma birşey görmedim benzinin çıkarma maliyeti lojistiği depolanması benzinliğin karı belli asıl paramızı değersizleştirenlere milletvekillerimize bakanlara ve cbye. Akaryakıt fiyatları sadece devletin eline geçerse ucuzlar hatta isteseler bedava yaparlar. Bu sayede zenginlerin ve şirketlerin benzin masrafını da halk üstlenir :)

tommygun
19 Haziran 2022, 19:55
Arkadaşlar biz de biliyoruz 1 gün yakıt almayıp motor kullanmamakla bir cacık olmayacağını.

İçimizde bile hala "o gün yollar boş olur, ben rahat rahat kullanacağım" diyen de var , sanki Ötv ve Kdv ne bilmeyip ilk defa duyuyormuş gibi "akaryakıt fiyatlarına itiraz etmek kadar saçma birşey yok" diyen sürücüler de var.

Ben ve benim gibi birçok kişi Ak Parti'yi desteklemiyor, oy vermiyor. Ne yapalım? milletvekillerini evlerine girerken yakalayıp ırzlarına mı geçelim? Korumaları olmadan denk getirip dövmeye mi çalışalım? Yasal ve demokratik bir eylem var demişiz. Burada bir kampanyayı duyurmuşuz. İnanın, inanmayın sıkıntı değil. Alternatif çözüm önerisi istemişim, o da yok. E o zaman destek olmuyorsanız köstek olmayın be birader.

Açık konuşayım, benzinin litresi 100 TL de olsa müstahak bize. Daha biz kendi içimizde beraber hareket edemiyoruz. Anca R25 300.000 TL olduğunda "az daha koy ybr al" diye espiri kasalım.

OsaK
20 Haziran 2022, 08:46
Ben de kontak kapatıyorum bugün ve yarın. Bu başlığa yazılan bazı mesajları görünce gerçekten üzüldüm. Millet olarak bu koşullardan daha iyisini hak ediyoruz demek istiyorum ama .......

siyanoz
20 Haziran 2022, 09:28
Kontak kaç haftadır kapalı işe gitmek için bisiklet aldım hem belki kiloda veririrm.

atalayalper
20 Haziran 2022, 10:08
Amsterdam veya Kopenhag gibi dümdüz bir coğrafyada yaşasaydık yapacağım ilk şey bisiklet almak olurdu. Sizin adınıza sevindim. Cidden ırzımıza geçtiler bunun hesabını çok kötü verecekler maymun gözünü açtı artık! Ve bu arada kontak kapatabilen herkese saygılar sevgiler ben kapatamadım zekeriyaköy - bomonti arası gidiş geliş araçsız mümkün değil. Fakat cidden eğer metro kullanabiliyor olsam sadece metroya binerek gideceğim yere gidebilseydim kesinlikle bu ortamda ne araba ne de motor ikisini de kullanmazdım. Net.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:02 ----------

Sana bazı sorularım var;
1)Dünyada brent petrol fiyatları hangi para birimi üzerinden işlem görüyor?
2)Ülkemizdeki dolar kuru şu anda kaç TL?
3)Dolar kuru rte'nin faiz arttırmama politikasının uygulandığı son 3-4 yıldır yüzde kaç yüz değer kazanmış??
4)Faiz arttırımı Türkiye'de 2018 yılından öncesine kadar yapıldığı gibi yapılsaydı dolar kuru 17 değil de 5 tl olsaydı şu anda benzin litre fiyatı ne olurdu?
5)Bu dört maddeden bir çıkarım yapabildiysen ne ala.

ufoz
20 Haziran 2022, 10:36
Bugün kontak kapatAmayacağım. Zira ben zaten yıllardır kontak kapatıp eylemimi yapıyorum.

Her gün sabah evden-işe 4 km arabayla gelinir. Araba park edilip motosiklet çıkarılır bende.
Bu sayede her gün 3-4 litre civarında daha az yakıt harcanır.

Protestoya katılan arkadaşları saygıyla karşılamakla birlikte,
hem geç kalındığını, hemde bu eylemin kişisel egoyu tatminden öteye gitmeyeceğini düşünmekteyim.

Kontak kapatmak tümden otomobili, motosikleti vs ile beraber olur.
Ses getirecek şekilde kitlelere ve ilgililere ulaşmakla olur.

Bizim bir gün kontak kapatıp trafiğe çıkmamamızla kimse ilgilenmez.

Haftada bir gün, şehrin herhangi bir kesiminde topluca 30 saniye kontak kapatın bakın o zaman neler oluyor.

Kalın sağlıcakla...

wqaz00
20 Haziran 2022, 10:46
Bu ülke hak ediyor bazı şeyleri de işte kurunun yanında yaşta yanıyor bizler gibi. Desteklediğim eylemdir 10 km yürüyeceğim bugün mecburen 😂

Nasate
20 Haziran 2022, 11:49
Farketmeden uymuşum bugün buna :) Artık toplu taşımaya geçiyorum tam da eşimle bunu konuştuk, günlük en az 10 tl cebime kalacak :)

Alman_
20 Haziran 2022, 14:15
Malum işlerimden dolayı h.içi zaten kontak açmıyorum. Servisle işe gidip Genel müdürlükten şubeye 25 dk yürüyorum. Anadolu yakasında oturuyor avrupa yakasında çalışıyorum. Benzinin yanında birde köprü parası var. İşim olmadıkça motoru kullanmıyorum hafta içi. H.sonu da damacanaya para vermemek için bizim buralarda hem motorla gezmiş oluyorum hemde 20 lt su almaya beykozun ormanlık alanlarından içme su almaya gidiyorum.

okanbagiscan
20 Haziran 2022, 15:54
Arkadaş millet nasıl kontak kapattı.Okullar da tatil oldu bu sabah işe zor geldik trafik yoğunluğundan.
Bizde zaten kontak kapalı.Arabayı az kullanmaktan akü gitti yenisine 1200tl bayıldık .Yakında motorun aküsüde gümler bide o girer bi tarafımıza.

Öz_Musti
20 Haziran 2022, 16:06
Kontak kapanmamış, her yer dolu. Yürürken gördüm.

natijax
20 Haziran 2022, 16:11
yoldan bildireyim motoru ustadan alacağım için çıktım yoksa katılabilirdim buna. alakası var mıdır bilemem ama pek motorluya denk gelmedim bugün. hatta yarın ben de çıkmayayım yerimizi belli edelim. çıkmak zorunda olanlar bir şekil bilgi versin.

xtrafrozen
20 Haziran 2022, 16:43
Toplumu kin ve düşmanl..

O başka birşey miydi ? :)

tarzan rıfkı
20 Haziran 2022, 17:56
antalyada hazır kontak kapatmışken 'milletimiz duyarlı ya' dedim basmaya çıkıyim nasılsa yollar boştur.normal günden çok daha kalabalıktı yolun yarısından geri döndüm:cherry::cherry: inşallah 50 lira olur bakalım duyarlılık seviyesinde bir değişiklik olucakmı:)

DickName
20 Haziran 2022, 20:01
Reyiz köprüye en az iki adam daha koymalı. Gerçekten çok sıra oluyor.
Yalnız suri ile afgan ile olmaz o iş. Afrikanın kara bağrından yetişmiş iki adam.

ufoz
22 Haziran 2022, 13:34
Petrolün varil fiyatı yaklaşık %6 oranında düştü.

Bizdeyse, yükselen benzin/mazot fiyatının düşmesiyle ilgili bir nida yok henüz!

arican
22 Haziran 2022, 16:16
Hava yağmurlu olduğundan mecburen kontak kapatmış oldum. Ama benimki çok etkili bir eylem değil zaten...

tommygun
22 Haziran 2022, 16:24
Takip ettiğim kadarıyla eylem pek tutmadı, pek sahiplenilmedi. Pazartesi günü de toplu taşıma camından armut gibi seyrettim yoldaki motorluları.

Ben de Cumartesi günü motoru Şile Tüvtürk'te muayeneye sokmadan önce depoyu fullemiştim. O gün biraz gezdim, eve geldiğimde benzin ışığım yanıyordu. Pazar, Pazartesi, Salı kullanmadım. Yakıt da almadım, toplu taşımaya bindim.

Tavşan şeyini taşa sürtmüş de "dağı şey ettim" demiş. Bizimki biraz öyle oldu. Umarım ileride daha etkili yollar bulunur da işe yarar.

sharkspeedr2
22 Haziran 2022, 21:07
Takip ettiğim kadarıyla eylem pek tutmadı, pek sahiplenilmedi. Pazartesi günü de toplu taşıma camından armut gibi seyrettim yoldaki motorluları.

Ben de Cumartesi günü motoru Şile Tüvtürk'te muayeneye sokmadan önce depoyu fullemiştim. O gün biraz gezdim, eve geldiğimde benzin ışığım yanıyordu. Pazar, Pazartesi, Salı kullanmadım. Yakıt da almadım, toplu taşımaya bindim.

Tavşan şeyini taşa sürtmüş de "dağı şey ettim" demiş. Bizimki biraz öyle oldu. Umarım ileride daha etkili yollar bulunur da işe yarar.
etkili yol falan yok abi unut bunu
bizim milletimizden bu konuda birşey olmaz

ufoz
22 Haziran 2022, 21:44

Etkili yol var. Aynen böyle kontak kapatılacak.
Ama evin garajında değil.

Beşiktaşın göbeğinde bir kırmızı ışık süresi.
Eminönünde bir kırmızı ışık süresi...
Gibi, gibi...

Bak o zaman nasıl basında manşetler atılıyor...

espresso
22 Haziran 2022, 21:48
Yakıt zamlarından en çok etkilenen çiftçiler meclisin önüne gübre yığdıklarında, kamyoncular da bütün ülkede otoyolları tıkadığında belki o zaman düzelir. Gelişmiş/medeni dediğimiz avrupa ülkelerinde böyle yapıyorlar.

Ekrem_06
22 Haziran 2022, 22:07
Biraz eski bir haber ancak yapılacaksa böyle yapılmalı bence..

Fransa'da fiyat artışı eylemi: Çiftçiler hükümet binalarının önüne gübre döktü

https://cdn.iha.com.tr/Contents/images/2019/48/3115643.jpg

https://s2.dmcdn.net/v/RhrLD1VawF8pD5htG/x1080