PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bayiden motor sıfır km motor almak.

Motora
11 Haziran 2022, 23:35
Merhaba 2022 model yamaha mt25 almak istiyorum,bulunduğum ilçede yamaha bayisi olmadığı için çevre illerden almayı düşünüyorum fakat bayiler motor yok diyorlar. Bu motoru nasıl tedarik edebilirim. Yardımcı olurmusunuz? Herhangi bir yamaha bayisine gidip sıraya yazılmak yetiyormu yoksa çevre illerdeki bayilere de extradan yazılmak mı gerekiyor. Bu süreç nasıl ilerliyor. Teşekkürler

tecrube0
12 Haziran 2022, 01:06
Valla bayiye gidip yazılacaksın honda bayileri kapora alıyor ama fiyat garanti değil yani bugün 100 der ama motor geldiğinde 120 olur gibibir durum var ikinci ellersıfırdan pahalı şuanda :)

canberkgry
12 Haziran 2022, 03:08
Muhabbet çip krizi falan değil. Ülkenin ekonomik durumuyla alakalı bence.

yaşlıveacemi
12 Haziran 2022, 12:44
Dün mondial bayi / servisine motosikletimi tamir için götürdüm. Bu ay için bize 14 tane motosiklet verdiler daha gelmeden satıldı dedi.

Bir tarafta yandık bittik diyenler, bir tarafta bana araba, motosiklet ver diye bayi önünde bekleşenler. :sunny:

tecrube0
12 Haziran 2022, 12:53
Dün mondial bayi / servisine motosikletimi tamir için götürdüm. Bu ay için bize 14 tane motosiklet verdiler daha gelmeden satıldı dedi.

Bir tarafta yandık bittik diyenler, bir tarafta bana araba, motosiklet ver diye bayi önünde bekleşenler. :sunny:

Çünkü daha da zam gelecek artık alamayacağız diye borç harç alıyor insanlar . Trendyolda çalışmak için 20000 liraya spontini scooter aldım.2 yıl kredi çektim toplam geri ödemesi 33000 lira motosikletin şuanki bayi fiyatı 34000 lira

yaşlıveacemi
12 Haziran 2022, 13:08
Çünkü daha da zam gelecek artık alamayacağız diye borç harç alıyor insanlar . Trendyolda çalışmak için 20000 liraya spontini scooter aldım.2 yıl kredi çektim toplam geri ödemesi 33000 lira motosikletin şuanki bayi fiyatı 34000 lira

Ne diyeceğimi bilemedim. En iyisi son kalan para ile huni almak.

erensel
12 Haziran 2022, 13:10

Abi yüksek enflasyonunun olduğu dönemlerde elinde para olanlar yada geliri borçlanmaya yeten insanlar almak istedikleri ürünleri fiyat artışlarından etkilenmemesi için bir an önce almak ister.
Esas yananlar yeterli geliri ve birikimi olmayan insanlar olur. Herşeyin fiyatı sürekli arttıkça eldeki kısıtlı imkanlar büyük çile olur.

seyfi0
12 Haziran 2022, 13:30
Abi yüksek enflasyonunun olduğu dönemlerde elinde para olanlar yada geliri borçlanmaya yeten insanlar almak istedikleri ürünleri fiyat artışlarından etkilenmemesi için bir an önce almak ister.
Esas yananlar yeterli geliri ve birikimi olmayan insanlar olur. Herşeyin fiyatı sürekli arttıkça eldeki kısıtlı imkanlar büyük çile olur.

Beni ne güzel tarif ettiniz hocam

logaritma
12 Haziran 2022, 14:20
Çoğu insanlar motorsiklet arabayı yatırım vasıtası olarak görüyor o yüzden elinde para tutmak istemiyor mala yatırmak istiyorlar çoğu insanlar..

muyurekli
12 Haziran 2022, 14:58
1.5 sene önce de yoktu bayilerde mt25 :) bu iş cidden sinir bozucu.

degerk
12 Haziran 2022, 15:27
Kapora verip sıraya yazılman lazım. Bayilere her ay 3-5 motor düşüyor. Gelen motorlar sırada kim varsa ona gittiği için sırada değilseniz motor almanız imkansız.

Motora
13 Haziran 2022, 20:57
Tek bir bayiye yazılmamız yeterlimi Yoksa çevre illerdeki bayilere de ekstradan yazılmalımıyım? Birde gerçekten sıra gelince arıyorlarmı? Boşuna umut bağlamaktan istemiyorum çünkü bu işin ticaretini yapanlara el altından gelen tüm motorları sıraya bakmaksızın vereceklerse sıraya girmeninde Bi anlamı kalmaz.

-ZERO-
13 Haziran 2022, 21:04
motosikletler de arabalar gibi bayiden çıkmadan galerilere satılıyor artık. 2020 yılında sıfır km r25 aldığımda, bayiden sıfır km motor çıkartan son sıradan vatandaşlardan biri olacağımı hiç tahmin edemezdim.

tommygun
13 Haziran 2022, 21:08
Ben emek vermeden gelen kazancın bereketine inanmayanlardanım. Gayrimenkul sektörünün farklı bir alanından para kazansam da emlakçıların büyük bir çoğunluğu ve de araba/motor farketmez galericilerin hemen hemen hepsinden nefret etmekteyim.

Pandemisini de hükümetin berbat ekonomi yönetimini de halkımızın fırsatçılığını da Allah bildiği gibi yapsın. Almayın kardeşim, almayın. Mecbur değilsiniz. Fırsatçıların üşüştüğü, distribütörlerin bile galericilerle beraber hareket ettiği marka ve modelleri almayın.

Mt25 iyidir, güzel motordur ama farklı illerde deli gibi aratacak kadar muhteşem bir motor değildir.

Beto87
14 Haziran 2022, 13:00
Ben emek vermeden gelen kazancın bereketine inanmayanlardanım. Gayrimenkul sektörünün farklı bir alanından para kazansam da emlakçıların büyük bir çoğunluğu ve de araba/motor farketmez galericilerin hemen hemen hepsinden nefret etmekteyim.

Pandemisini de hükümetin berbat ekonomi yönetimini de halkımızın fırsatçılığını da Allah bildiği gibi yapsın. Almayın kardeşim, almayın. Mecbur değilsiniz. Fırsatçıların üşüştüğü, distribütörlerin bile galericilerle beraber hareket ettiği marka ve modelleri almayın.

Mt25 iyidir, güzel motordur ama farklı illerde deli gibi aratacak kadar muhteşem bir motor değildir.

Ağzına sağlık reis. Ne motormuş bu mt25/r25 arkadaş ya. Millet kapısında sıra oluyor yine de alamıyor. O paralara 2.el de temiz ne makinalar var.

harun27
14 Haziran 2022, 13:25
Her bayide ne hikmetse ya plakalı sıfır km ya da 50 100 km de sıfır ayarında cok aranan motorlardan var. Bunlar da ne hikmetse cok yakın tanıdık dostlarının. Yersen tabi işte

degerk
14 Haziran 2022, 13:41
Ağzına sağlık reis. Ne motormuş bu mt25/r25 arkadaş ya. Millet kapısında sıra oluyor yine de alamıyor. O paralara 2.el de temiz ne makinalar var.
O paralara ikinci el ne var mesela?

logaritma
14 Haziran 2022, 13:59

Düşük hacimde çift silindir motor zaten mt25 r25 dışında yok şu anda düşük hacimde getirilen bütün motorlar tek silindir o yüzden zaten akranı dengi yok ..

Cfmoto bajaj ktm honda hepsi düşük hacimde tek silindir Suzuki de var gsxr var oda tercih edilmiyor çok..

Motora
15 Haziran 2022, 15:04
Mt25 hayaldi, hayal olmaya devam edecek, tam parayı biriktirdim bu sefer alacağım diyorum bu seferde motor bulamıyorum. Şu motoru alıp kullanmadan sadece mt25 den değil yamaha nın tüm motorlarından soğudum resmen. Bu işe çözüm bulacak kişi yamahanın kendisi, bayii ile olacak iş değil. Sıraya girilecekse yamahanın resmi sitesinden sıraya girilir, gerekli teminat bedeli yatırılır motor geldikçe ordaki listeye göre sipariş eden kişinin bulunduğu bayiiye gönderilir oradan teslim. Bu durum yamahanında işine geliyor 110bin yazdığı motor 160 bine 2.ci el olarak satılıyor, adam bu durumu görünce her ay zam yapıyor. 2.ci el artınca sıfır artıyor, sıfır arttıkça 2.ci el tavan yapıyor. Piyasa Çakalları yüzünden anca karşıdan bakmakla yetiniyoruz.

erensel
15 Haziran 2022, 15:12

BMW G310R olabilir mesela yada Honda CB500F
Ama gönlünüz 0 KM'den yana ise hiçbir 2.El içinize sinmeyebilir.

logaritma
15 Haziran 2022, 15:37
Bence kendinize almıycağınız motoru başkasına tavsiye etmeyelim.. g310r çok güzel motor kötü değil ama hadi aldın kaza yaptın Allah göstermesin sende bir şey yok en basit ön maşa iki amortisör gösterge gitti Borusan dan parça istedin ne kadara gelicek o parça fiyatları..

Hadi onu geçtim aylardır ilanlarda olan g310r lar var sen aldın ne kadar zamanda satıcan yada aldığın motor ne kadar değer prim yapıcak basit örnek şimdi gittin ikinci elden 80 bine g310r aldın diyelim gittin aynı fiyata R25 de aldın bir tane tam bir sene sonra ikisinide sattın diyelim R25 olucak belki 160-170 bin … bana göre g310r 110-120 bin lerde şahsi fikrim kalıcak ..

Şahsi fikrim devir zarar etme devri değil ..
Piaggio kymco sym gibi markalarda bile kar elde edersin belli ölçekte çünkü ciddi bir müşteri kesimi var özellikle ikinci elde Japon’lar aşırı prim yapmasından ötürü bu markalara çok fazla yönelim oldu ama egzotik yada çok sofistike markalar hiç bir şekilde para derdi gütmeyen parasal sıkıntısı olmayan kısıtlı belli bir kitle dışında bence kimseye hitap etmiyor ..

degerk
15 Haziran 2022, 16:14
BMW G310R olabilir mesela yada Honda CB500F
Ama gönlünüz 0 KM'den yana ise hiçbir 2.El içinize sinmeyebilir.
Sorun ikinci el zaten. İkinci el eski makinelerde dolandırılma korkusu ve güvensizlik hakim. İkinci el Motoru bitik halde idareten toplanmış patlamaya hazır makine dolu. Arkadaşın ikinci elde ne motorlar var dediği lise ikiye giden kardeşimle yaşıt makineler. Ya da Türkiye’de üç beş kişinin haberdar olduğu modelller.
İnsanlar R25-MT-25 muhteşem motorlar olduğu İçin sıraya girip R25 diye delirmiyor. Bizim ülkede 250cc sınıfında başka sıfır düzgün alternatif yok. Yoksa R25 parasına 16 yaşında motoru bitik 600cc makineye de binebilirsin. R25 parasına 600cc ss biniyorum diye ego mastürbasyonu yaparken sırt çantanda motor yağıyla gezersin ama. Masraf açtığında hakkıyla yaptırmak istersen de 30-40 binden başlar.

f0cus
15 Haziran 2022, 19:40
Bence kendinize almıycağınız motoru başkasına tavsiye etmeyelim.. g310r çok güzel motor kötü değil ama hadi aldın kaza yaptın Allah göstermesin sende bir şey yok en basit ön maşa iki amortisör gösterge gitti Borusan dan parça istedin ne kadara gelicek o parça fiyatları..

Hadi onu geçtim aylardır ilanlarda olan g310r lar var sen aldın ne kadar zamanda satıcan yada aldığın motor ne kadar değer prim yapıcak basit örnek şimdi gittin ikinci elden 80 bine g310r aldın diyelim gittin aynı fiyata R25 de aldın bir tane tam bir sene sonra ikisinide sattın diyelim R25 olucak belki 160-170 bin … bana göre g310r 110-120 bin lerde şahsi fikrim kalıcak ..

Şahsi fikrim devir zarar etme devri değil ..
Piaggio kymco sym gibi markalarda bile kar elde edersin belli ölçekte çünkü ciddi bir müşteri kesimi var özellikle ikinci elde Japon’lar aşırı prim yapmasından ötürü bu markalara çok fazla yönelim oldu ama egzotik yada çok sofistike markalar hiç bir şekilde para derdi gütmeyen parasal sıkıntısı olmayan kısıtlı belli bir kitle dışında bence kimseye hitap etmiyor ..

Almak mesele değil yürütmek mesele diye bir kaide var ecnebi tarafında
Senelik yaptığı kmnin yakıtından tut lastik harcamasına kadar hesap kitap yapıyor işini bilen adam.

Bizim milletimize bu durumu anlatınca yiaaa sen ne anlarsınnn diyor geçiyor
Adam mercedes'in bilmem ne model aracına biniyor aylık kazancının ödeyebildiği maksimum fiyata almış, ufak bi kaza yapıyor, 25-30bininden olup
Sahibindende ilana atıyor Çıtır Hasarlı. Tertemiz. İlk sahibinden. Araç fazlalığından satılık. Son 3 cümle birleşince zaten sistem ilan fiyatına otomatik 75bin ekliyor :mrgreen:

Motosiklet tarafı daha bomba
Bir arkadaşım bmw gs almaya yöneliyordu, parça fiyat listesini açtım tövbe ederek kaçtı
Kıçı kıytırık eline alıp 3-5 kauçukçu gezsen 5 liraya alacağın oring 150 lira :queen: :santa:

tommygun
15 Haziran 2022, 19:48
Geçmişte yaygın kullanılmış motorlarda muadil ürün bilgisi bir şekilde yeni jenerasyon kullanıcılara aktarılıyor. Ben mesela 2008 model (14 yıllık) bir Kawasaki kullanıyorum, bizde öyle bir muadil listesi yapılmış ki hararet müşürü için Honda Civic, benzin pompası için Suzuki Carry benzin pompası almam gerektiğini biliyorum keza eski motorum Sym Wolf'te de benzer bir liste var.

İşletme maliyeti evet çok önemli ama her eski motor da krank kırıp 30-40.000 TL masraf açacak diye bir kaide yok. Bayiden sıfır motor aldığınızda garanti ayağına en tırt işlem için bile yetkili servise gitmek durumundasınız. Bence işletme maliyetine bunu da eklemek gerek.

Motora
17 Haziran 2022, 13:53
Sitesinden 2022 model parasına heves diyede,aynı paraya ikinci el 2018 model almakta pek mantıklı gelmiyor. Defalarca yetkililere mesaj attım öneride bulundum, sıraya yazılma işlemini tc, tel, + teminat ile resmi sitenize başvuruda bulunulsun, sıramız geldiğinde bulunduğumuz ile gönderin oradan teslim alalım diye öneride bulundum. Bayilerin eline kalınca bize sıra gelmez dedim. Öneriniz yetkili kişilere iletilmiştir diyorda o işten de Bi sonuç çıkacağını sanmıyorum.

Motora
18 Temmuz 2022, 20:54
Bugün son Bikere daha şansımı denemek için 350km uzaktaki satış bayisi ile görüşüldükten sonra alınan cevap ; hammedde sıkıntısı yüzünden 2022 modellerin tedarik sıkıntısı yüzünden sıfır motor gelmiyor, kapora verip sıra bekleyenlerin kaporalarını geri vermeye başladık, belki 2023 yılında tekrardan kapora verip sıraya alma işlemi yapılabilirmiş. Al satçıların eline düşmektense yamaha almaktan vaz geçerim daha iyi, vazgeçtimde.