PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik sigortasına %260 zam yapmışlar

Sayfa : [1] 2

fazil
04 Haziran 2022, 14:12
Merhaba,

Geçen sene 260TL olan trafik sigortası, bu sene 690TL olmuş.
Ne kaza var ne bir şey.
Zam oranı %260

Geçen sene 43 bin liralik hasari karsiliyormus, bu sene 50 bin. Yani hasar karsimalasi sadece %20 artmis.

Lanet olsun, yaptırmıyorum...

https://i.hizliresim.com/phurns3.jpg (https://www.hizliresim.com/phurns3)

https://i.hizliresim.com/7cp85su.jpg (https://www.hizliresim.com/7cp85su)

https://i.hizliresim.com/9lhw037.jpg (https://www.hizliresim.com/9lhw037)

Cyan
04 Haziran 2022, 14:22
Benim de kasko Mart sonu yenilendi, geçen sene 2.300₺ olan poliçe hasarsız 6.600₺ oldu yani %287. Yaptırdım, motorun rayiç bedeli 100.000₺ üzerinde.

watercolours
04 Haziran 2022, 14:22
Bayılıyorum böyle haberlere. Şahlanan ülkenin ve artan refah düzeyinin tablosu adeta.

degerk
04 Haziran 2022, 14:24
Geçen seneden bu zamana kadar fiyatı %200-300 oranında artmayan bir şey yok. O yüzden normal karşılıyoruz artık.

watercolours
04 Haziran 2022, 14:25
Maaşlar artmadı.

fazil
04 Haziran 2022, 14:36
Kasko neyse de, karşıladığı teminat sadece %20 artmış, poliçe fiyatı da aynı oranda artmalıydı.
Tüketici mahkemesine başvurdum, aslında belki yaptırıp öyle başvurmak lazımdı bilmiyorum, sadece teklifi şikayet etmiş oldum.
Belki bir işe yarar.
Tımarhanede yaşamaya çalışmaya devam.

Yunus Özbek
04 Haziran 2022, 14:45
Benim hasarsızlık 5.Basamak. geçen sene temmuzda 480 liraya yaptırmıştım quick'ten. Temmuz yaklaşıyor bakalım benimki ne çıkacak.

f0cus
04 Haziran 2022, 15:42
Bu zamlar gezi olayları yüzüne oluyor
Vatan hainleri yüzüne hep

"Gezi olayları olmasaydı..."
https://img-s1.onedio.com/id-629b1be2518c0425573e9de0/rev-0/w-635/f-jpg/s-0d156f4db0138db1c8e65e5a432ba7b44dba44b9.jpg
'Milli gelirimizi 235 milyar dolardan aldık, 1 trilyon dolar sınırına kadar getirdik.
Şayet Gezi olayları ile başlayan ve devam eden ihanetlerin ülkemize kur, faiz, enflasyon şer üçgeni üzerinden ödettiği ağır bedeller olmasaydı bugün 1,5 trilyon doları bulan milli gelirle farklı yerlerde olacaktık.'

Kaynakça (https://youtu.be/DcP6zRUgLfg)

M.balibey
04 Haziran 2022, 16:38
Bu sigortanın yanından sınırsız imm yaptırmayı unutmayın 50 bin tl maddi hasar vermişler araç başına yağmur sensörü arızalandı benim aracın 3400 tl fiyatı verdiler 50 kuruş büyüklüğündeki sensöre parçalar çok arttı

Atincozkan
04 Haziran 2022, 18:06
380 di gecen sene,bu sene 730 odedim.

watercolours
04 Haziran 2022, 20:39
Bu zamlar gezi olayları yüzüne oluyor
Vatan hainleri yüzüne hep

"Gezi olayları olmasaydı..."
https://img-s1.onedio.com/id-629b1be2518c0425573e9de0/rev-0/w-635/f-jpg/s-0d156f4db0138db1c8e65e5a432ba7b44dba44b9.jpg
'Milli gelirimizi 235 milyar dolardan aldık, 1 trilyon dolar sınırına kadar getirdik.
Şayet Gezi olayları ile başlayan ve devam eden ihanetlerin ülkemize kur, faiz, enflasyon şer üçgeni üzerinden ödettiği ağır bedeller olmasaydı bugün 1,5 trilyon doları bulan milli gelirle farklı yerlerde olacaktık.'

Kaynakça (https://youtu.be/DcP6zRUgLfg)

Dedim ya, hep bunların dışındaki sebeplerden. Dersiniz ülkeyi yönetmiyorlar, hiç etkileri yok.

kdiner
04 Haziran 2022, 20:43
7.basamak 196tl ye geçen sene Ağustos ayında yapmıştım bende bekliyorum bakalım ne kadarcık geçirecekler.

mattiadestro
05 Haziran 2022, 01:57
600 küsüre yaptırmıştım Kasım ayında, CC düşürmeme rağmen 1200 lira ödedim bu hafta içi. sıkıntı büyük

Tefoo
05 Haziran 2022, 15:53
trafik sigortası geçen yıl 370 tl 6. basamak. bu yıl 533 tl 7. basamak. geçen hafta yaptırdım. 1. hazirandan sonra %25 zam gelecek muhabbeti vardı.
kasımda arabanın sigorta ve kasko ne olacak bakalım.

F54
05 Haziran 2022, 18:55
geçen yıl bir önceki yıla göre % 12 düşmüştü fiyatlar 202 1 motorum 206 1 motosikleti yaptırmıştım bu yıl daha 4 ay var zamanı gelince bakarız

nicknamer
05 Haziran 2022, 19:56
125 cc motosikletlerde ne kadar oldu acaba merak ediyorum. Yeniden 100 cc üstü motosiklet alıp, bu tutarları ödemek gözümde büyüyor. Kasımda otomobilin sigortası var 800 küsür tl idi. Umarım o tarihe kalmadan satılır.

birbilent
06 Haziran 2022, 00:53
Benim hasarsızlık 5.Basamak. geçen sene temmuzda 480 liraya yaptırmıştım quick'ten. Temmuz yaklaşıyor bakalım benimki ne çıkacak.

Geçen sene 487 lira ödedim, bu sene 5 olmuşum 1148 lira dedim.

Yunus Özbek
06 Haziran 2022, 01:04
Geçen sene 487 lira ödedim, bu sene 5 olmuşum 1148 lira dedim.

Benim ki de yaklaşık öyle çıkar o zaman.

arndiol
06 Haziran 2022, 08:09
hiçbir kaza vs. olmamasına rağmen 1 senede %50 fazla zamlı ödedim.

bu sene sonuna kadar 2 katı öderim artık

logaritma
06 Haziran 2022, 10:12
Arkadaşın karavana yeni 6 bin ödedi

toujours09
07 Haziran 2022, 10:11
dün inazumaya 660 ödedim.
:pr:

Öz_Musti
07 Haziran 2022, 12:08
Sigortacı değilim ama sigortacılara da kızmamak lazım. 690 lira sigorta yaptırılıyor,, karşıya vereceğimiz ufak bi far kırma, ayna parçalamada hasar 2-3 bin TL. 690 TL işçiliğe yetmez. Adam 690 liraya hasarlı aracı dükkandan içeri sokmuyor. Malesef iş dönüp dolaşıp buğdayı rusyadan pirinci yunanistandan ithal etmeye geliyor. Kendi kendine yetemezsen, para dışarı gider, döviz artar, maliyetler artar, sigortan pahalı çıkar. Yani "pirinci neden yunanistan'dan ithal ediyoruz biz" diye sorgulamazsan, trafik sigortası primin fazla çıkar.

Ben de geçen sene 260 civarına yaptırdım, Temmuz'da yenileme var, galiba ben de 600-700 verecem.

Enflasyon %70 falan, sigortacılar nasıl %200 zam yapabiliyor. Cumhurbaşkanımız, vatandaşımızı fahiş fiyat artışları altında ezdirmeyeceğiz demişti. Aslında bu da fahiş artış. Önlem alınmıyor mu?

Bir de aman diyeyim asistans hizmeti olan trafik sigortası yaptırın. TEM de giderken lastik patlasa 2.000 TL çekici parası verirsiniz. Diğer türlü 1-2 saat bekleniyor ama çekici alıp ilgili yere çekiyor.

Kerykeion
07 Haziran 2022, 12:56
Geçen sene 303 ₺'na Quick'ten yaptırdım.

Az önce 7. Basamak hasarsızlık (%45 indirim) ile 495 ₺'na yine Quick'e yaptırdım.

Geçmiş olsun.

gurcanozturk
07 Haziran 2022, 13:12
Sigortacı değilim ama sigortacılara da kızmamak lazım. 690 lira sigorta yaptırılıyor,, karşıya vereceğimiz ufak bi far kırma, ayna parçalamada hasar 2-3 bin TL. 690 TL işçiliğe yetmez. Adam 690 liraya hasarlı aracı dükkandan içeri sokmuyor.

Sigorta isinde maliyet oyle hesaplanmiyor. Sigorta dedigimiz sey adi uzerinde zaten, kullanmayanlardan da prim alip havuza koyup kaza/hasar olusanlar icin kullaniliyor limitler dahilinde. Yani aslinda riski satin aliyorlar, boluyorlar prim odeyenlere. 5 kisiden 690TL aliyorsun, bunlar 1 yil boyunca hic kazaya/hasara ugramiyor, kazaya ugrayan baska 1 kisinin 2000TL odemesi yapiliyor, havuza kaliyor 1450TL.

Biraz daha karmasiktir elbette, daha iyi bilenler daha iyi aydinlatacaktir.

logaritma
07 Haziran 2022, 13:31
Sonra diyorlar 50 cc motorlar neden bu kadar çok satıyor..

Valla benim gibi sigortasız olduğu için sadece 50cc ye tepki gösteren adam bile artık yalan yok sıcak bakıyorum bir tane ikinci motor olarak alıp atsam mı diyorum köşeye sağa sola kısa mesafe gidip gelmelik …. O hale geldik …

birbilent
07 Haziran 2022, 15:19
https://eksisozluk.com/entry/138452566

amacım ağlamak değil bilgi vermek:

cuma günü sigortam.net'ten, bitmekte olan trafik sigortamı zaten çok yükselmiş fiyatlarla yenilemek zorunda kaldım. geçen yıl, hasarsızlığı tavana yükselmiş eski motorumu satmadan yenisini aldığım için o indirimi yeni poliçeye yansıtamamışlardı, artık o motoru sattığım halde de yenilenen poliçeme indirimi yansıtamıyorlarmış.

ne yapacağız bu fiyatlarla diye sorunca; iki gün önce %25 zam geldiğini, üzgün olduğunu söyledi telefondaki hanımefendi sağ olsun. keşke iki gün önce arasaydınız dememe de yasal olarak yenileme sürecimin yeni başladığını iletti. o halde taksit yapalım; o da yok. size shell''den 75 liralık akaryakıt puanı verelim, dedi.

gittim shell kart aldım, sms ile gelen kodu girdim, bilmem kaça gönderdim, 48 saatte yüklenecek diye mesaj geldi ama yok. ertesi gün sorayım dedim, shell' e bağladılar; evet olmamış durun bakalım olmazsa manuel yükleyelim.. e bugün ikinci 48 saat doldu, artık can sıkan bir hal aldı, yükleseniz ya.. yok.. onlar da sigortam.net'e söylemişler de, sorunlar çıkmış da..

taahhütünüzü yerine getirmediğinizi ileteceğim insanlara deyince, iki firma da size kalmış dedi.. ben de sigortamın iptalini istedim.. bittikten sonra başka yerde yaptırırım artık..

edit: başlığın tam hali "07 haziran 2022 sigortam.net ve shell'in hediye akaryakıt rezaleti" olacaktı ama malum, karakter sınırı.. diyeyim de adet yerini bulsun. (swh)

f0cus
07 Haziran 2022, 19:18
https://eksisozluk.com/entry/138452566

amacım ağlamak değil bilgi vermek:

cuma günü sigortam.net'ten, bitmekte olan trafik sigortamı zaten çok yükselmiş fiyatlarla yenilemek zorunda kaldım. geçen yıl, hasarsızlığı tavana yükselmiş eski motorumu satmadan yenisini aldığım için o indirimi yeni poliçeye yansıtamamışlardı, artık o motoru sattığım halde de yenilenen poliçeme indirimi yansıtamıyorlarmış.

ne yapacağız bu fiyatlarla diye sorunca; iki gün önce %25 zam geldiğini, üzgün olduğunu söyledi telefondaki hanımefendi sağ olsun. keşke iki gün önce arasaydınız dememe de yasal olarak yenileme sürecimin yeni başladığını iletti. o halde taksit yapalım; o da yok. size shell''den 75 liralık akaryakıt puanı verelim, dedi.

gittim shell kart aldım, sms ile gelen kodu girdim, bilmem kaça gönderdim, 48 saatte yüklenecek diye mesaj geldi ama yok. ertesi gün sorayım dedim, shell' e bağladılar; evet olmamış durun bakalım olmazsa manuel yükleyelim.. e bugün ikinci 48 saat doldu, artık can sıkan bir hal aldı, yükleseniz ya.. yok.. onlar da sigortam.net'e söylemişler de, sorunlar çıkmış da..

taahhütünüzü yerine getirmediğinizi ileteceğim insanlara deyince, iki firma da size kalmış dedi.. ben de sigortamın iptalini istedim.. bittikten sonra başka yerde yaptırırım artık..

edit: başlığın tam hali "07 haziran 2022 sigortam.net ve shell'in hediye akaryakıt rezaleti" olacaktı ama malum, karakter sınırı.. diyeyim de adet yerini bulsun. (swh)

Sigortam.net sbm'deki tekliflerden bile fazla ücret çıkarıyor.
Eş-dosttan tanıdık yada işini iyi yapan bir sigorta acentesi bulup sbm'den 100-200 lira altına yaptırabilirdiniz

Keçi sigortam.net kazancım net derken saniyesine 3-4bin veriyor tv ekranında :king:

Bir ürün ne kadar reklamı geçiyorsa o kadar satışı pahalaşıyordur kanımca

Motosikletin sigortasını geçen sene 6. basamak 384'e yaptırmışım bakalım temmuzda ne çıkacak

joshua
07 Haziran 2022, 21:26
geçen temmuzda 7 bin tl ödemiştim motorlar ve arabalar için bu sene zamlardan sonra ne çıkacak düşünmek bile istemiyorum, en iyisi küçülmeye gitmek araç sayısını azaltmak.

fazil
07 Haziran 2022, 23:33
Eş-dosttan tanıdık yada işini iyi yapan bir sigorta acentesi bulup sbm'den 100-200 lira altına yaptırabilirdiniz

Bu mümkün mü, ben sbm'de en ucuz ray sigortayı gördüm bu sefer o da 620TL falan çikti, daha ucuza nasıl yaptırabiliriz, var mı bir öneri acenta falan?

espresso
08 Haziran 2022, 11:18
Bu mümkün mü, ben sbm'de en ucuz ray sigortayı gördüm bu sefer o da 620TL falan çikti, daha ucuza nasıl yaptırabiliriz, var mı bir öneri acenta falan?

Eşimin kardeşi sigorta acenteliği işi yapıyor, arabanın sigortalarını ona yaptırıyoruz ama motor için bende düşük fiyat zor hiç uğraştırma motor sigortası konusunda uzman acentelerden daha düşük fiyatlar çıkar demişti. Motorumu aldığımdan beridir 6 yıldır MRT sigorta adında bir acenteye yaptırıyorum motorumun sigortalarını. Trafik sigortasını geçen ekim ayında xmax 250 için 190 küsür lira bir şey çıkmıştı. Kasko da bu ay doluyor, bir kaç güne kadar arayıp haber verirler, bakalım ne kadar çıkacak göreceğiz.
MRT sigorta yeri nerededir hiç görmedim. Kadıköyde olduklarını biliyorum sadece. Kaskomu Unico sigortadan yapmışlardı. Trafik sigortası da her yıl başka bir şirketten çıktığı oluyor en ucuz hangi sigorta şirketinden çıkmışsa ondan yaptırıyorum. Kredi kartına taksit de yapıyorlar bu da iyi.

Öz_Musti
08 Haziran 2022, 11:58
Sigortada sadece fiyat odaklı da düşünmemek lazım.

Örneğin benim arabaya yaptırdığım kasko, 1 değil 2 hafta ve yılda 2 defa ikame araç veriyor. Ön cam kırılırsa yetkili serviste orjinal taktırmama izin veriyor. Başka bir şehirde arıza-kaza olursa istediğin şehire çekiyor. Bunu bir defa kullandım. İznik'de arabam bozuldu, İstanbul'a çektirdim. Trafik sigortası karşı tarafa 50 bin civarı bir gasar ödüyor. Çok pahalı olmasına gerek yok, motosikletle zor ama arabayla ortalama bir araca carparak 80-90 bin hasar verilebilir. Sigorta 50 bin veriyor üstünü bizzat sen karşılıyorsun. Kaskoda imms yeterli olursa kalan tutarı kasko karşılıyor. Bu tip detaylara dikkat edilmeli. Hatta çok ucuz kasko yaptıran akrabam, aracı başkası kullanırken kaza yaptılar. Sadece akrabamın aracı kullanması şartıyla hasar karşılanıyormuş. Kuruş para alamadılar kaskolu arabadan.

Poliçeyi okumanızı tavsiye etsem de daha 1 bilemedin 2 sayfada açıklanan rodaj kurallarını bile kimse okumadığı için 20-25 yıldır rodaj konusu halen daha bir bilinmez bu ülkede. Poliçenizi okumasanızda bari yukarda yazdıklarımı okuyun.

logaritma
08 Haziran 2022, 12:02
Arabada kaskolar 10 bin tl lere dayanmış ..

gurcanozturk
08 Haziran 2022, 14:12
Arabada kaskolar 10 bin tl lere dayanmış ..

Arabanin fiyati milyona dayandigi icin bence cok normal bu degerler. Sonucta toplanan primlerle odenecek o arabalarin hasarlari. Sahibinden'e bakip, arabasinin fiyati yukselince "ohhh ohhhh, bizim arabanin fiyati da guzel yukseldi haaaa" diyenler sigorta islerini de dusunsunler bir zahmet :)

f0cus
08 Haziran 2022, 19:15

Evet mümkün.
SBM sigorta firmalarının o an verebileceği en minimum fiyatı gösteriyor,
Ama acentenin yapabileceği iskonto gözükmüyor

İlk motosiklet sigortam
SBM'de 900 küsürdü, benim yaptırdığım 700 küsür
İkinci motosiklet sigortam
SBM'de 700 küsür, benim yaptırdığım 550'ydi
Üçüncü motosiklet sigortam
SBM'de 600'dü benim yaptırdığım 384 lira

İlk araba sigortam geçen sene
SBM'de 1900'dü, 1600'e yol yardım dahil yaptık

İyi bir sigortacınız varsa kesinlikle fiyatlar oynuyor,
Çoğu der ki "abi vallahi iskonto yapamıyorum SBM'de zaten görmüşsündür fiyatlar belli"
Hepsi fasa fiso çingene pazarlığı yapın hiç bilemediniz yol yardım hediye ederler

Tabi bu bahsettiklerim hep geçen sene için geçerli
Bu sene her ay üstüne koyarak zam yapıldığı için durumlar ne bilmiyorum, gelecek ay öğreneceğiz :queen:

fazil
08 Haziran 2022, 22:48
Aslinda en iyisi hic yaptirmamak da olabilir.
20 senedir motor kullaniyorum, hic kazaya karismadim, motor kullanimim da gittikce azaliyor bu arada.
Bu parayi ödemekten bıktım artık. Eger bir zarar verirsem gerekli parayi ödeyebilirim sanirim onun yerine, bu secenegi secmek iyi olabilir.
2-3 kat zammı kabul etmesi zor.
Eger polis cevirirse durumu anlatmayi dusunuyorum, durumla ilgili belgeleri (ve daha fazlasını) da yanimda tasiyabilirim.

birbilent
10 Haziran 2022, 16:55
birbilent;4686790]https://eksisozluk.com/entry/138452566

Birkaç gün önce yazdığım konu ile ilgili son durum. (alıntılamayı doğru yapamadım)

cuma günü sigortam.net'ten, bitmekte olan trafik sigortamı zaten çok yükselmiş fiyatlarla yenilemek zorunda kalmıştım.

edit: sigortam.net hemen arayıp memnuniyet verici ve makul davrandı.

edit: bir hafta sonunda shell de arayıp puanınızı yükledik, dedi.

Samet Ağır
10 Haziran 2022, 22:27
Bu pazartesi 2014 inazumaya ray sigortadan 594 liraya sigorta yaptırdım. 7. Basamaktayım.
2021 ekimde 2017 model cbf 150 için Quick ten 201 lira ödemiştim. Quick bu sefer 695 lira istedi.

M.balibey
11 Haziran 2022, 00:21
Aslinda en iyisi hic yaptirmamak da olabilir.
20 senedir motor kullaniyorum, hic kazaya karismadim, motor kullanimim da gittikce azaliyor bu arada.
Bu parayi ödemekten bıktım artık. Eger bir zarar verirsem gerekli parayi ödeyebilirim sanirim onun yerine, bu secenegi secmek iyi olabilir.
2-3 kat zammı kabul etmesi zor.
Eger polis cevirirse durumu anlatmayi dusunuyorum, durumla ilgili belgeleri (ve daha fazlasını) da yanimda tasiyabilirim.

En iyi ihtimalle aracı trafikten men ederler bence ya hiç treafiğe çıkarmayın yada zevk almaya bakıcaz durumdan

logaritma
11 Haziran 2022, 01:10
Trafik sigortasız motora binilmez kaza anında yüz misli fazlasını öderseniz …

Metela
11 Haziran 2022, 13:25
Banka ve sigortalar hiçbir şeyi umursamaz, gerçek enflasyonu gösteriyorlar işte %260, 448 TL trafik sigortam tuttu ama kasko fena, geçen sene 2200 tl olan kasko 5600 tl oldu, ilk sebep motor rayiç değerlerinin artması geçen sene ki motorum700 cc idi şimdi 900 ve geçen seneye göre motosikletler de iki katı fiyata geldi, ayrıca 25bn tl'de aksesuar eklemiştim, 4.<kademe hasarsızlık indirimim, eğitimlerim vs. anca bu kadar seneye kaç olacak meçhul. İşimiz iş yani.

killingroad
11 Haziran 2022, 14:58
Sigorta isinde maliyet oyle hesaplanmiyor. Sigorta dedigimiz sey adi uzerinde zaten, kullanmayanlardan da prim alip havuza koyup kaza/hasar olusanlar icin kullaniliyor limitler dahilinde. Yani aslinda riski satin aliyorlar, boluyorlar prim odeyenlere. 5 kisiden 690TL aliyorsun, bunlar 1 yil boyunca hic kazaya/hasara ugramiyor, kazaya ugrayan baska 1 kisinin 2000TL odemesi yapiliyor, havuza kaliyor 1450TL.

Biraz daha karmasiktir elbette, daha iyi bilenler daha iyi aydinlatacaktir.

Kabaca tüm sigorta sistemleri böyle çalışır zaten.
Ancak sorun, sigorta adının kökenine ters olacak şekilde bu işin maksimum kapitalizm ile çevirilmesi, daha derine ineceksek Banka = Sigorta zaten bambaşka yerlere gider.

Ama kabaca şöyle hesap edebilirsin.
O havuzdaki 1450TL'den genelde en cücük verilmeyen acenteler =) sonrasında merkezdeki çalışanlardan üst yöneticilerin maaşlarına ve primlerine gidiyor para. =) Hiç devletçi bir ekonomi taraftarı değilim alakalı konularda yazmışımdır, ancak sigorta doğası gereği biraz eğitim-sağlık gibi bir sektör ve devletin varlığı fena fikir gibi gelmiyor.

fazil
15 Haziran 2022, 10:39
Cimere şikayet ettim, gelen yanıta bakın:

Başvuru CevabıBaşvurunuz incelenmiştir.
Bilindiği üzere, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Trafik sigortası poliçelerine ilişkin primlerin tespiti” başlıklı Geçici 11’inci maddesiyle birlikte, 12.04.2017 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortasında araç grubu, basamak ve il grupları bazında azami prim uygulaması yürürlüğe girmiştir. Söz konusu mevzuat hükümleri doğrultusunda, zorunlu trafik sigortasında primler azami primleri aşmamak üzere sigortacılık esasına ve genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere uygun olarak il ve araç türü temelinde ilgili araç işleteni dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi neticesinde serbestçe belirlenmektedir. Söz konusu azami prim listesine https://www.sbm.org.tr/upload/Sbm/raporlar/trafik/2022/Trafik_Azami_Prim_2022_Haziran.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Bilgi edinilmesi rica olunur.

Sayın Yetkililer,
Geçen yıl 263TL'ye yaptırdığım zorunlu trafik sigortasına bu yıl sbm'den aldığım en düşük teklif 592TL'dir. (Geçen seneki sigorta şirketinin teklifi ise 670TL'dir)
Hasarsızlık indirimi 7. basamak olmasına ve herhangi bir kazaya karışmadığım halde, yapılması zorunlu bir işleme yapılan zam, geçen yılın iki katını geçmiş durumdadır.
Durumun değerlendirilmesi ve zorunlu olan bir sigortanın fiyatının devlet tarafından makul bir üst sınırla belirlenmesi gerekliliği, bu üst sınırın da makul bir ücrete getirilmesini rica ederim.

f0cus
15 Haziran 2022, 19:41

Bilindiği üzere, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Trafik sigortası poliçelerine ilişkin primlerin tespiti” başlıklı Geçici 11’inci maddesiyle birlikte, 12.04.2017 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortasında araç grubu, basamak ve il grupları bazında azami prim uygulaması yürürlüğe girmiştir. Söz konusu mevzuat hükümleri doğrultusunda, zorunlu trafik sigortasında primler azami primleri aşmamak üzere sigortacılık esasına ve genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere uygun olarak il ve araç türü temelinde ilgili araç işleteni dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi neticesinde serbestçe belirlenmektedir. Söz konusu azami prim listesine https://www.sbm.org.tr/upload/Sbm/raporlar/trafik/2022/Trafik_Azami_Prim_2022_Haziran.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Sayın Yetkililer,
Geçen yıl 263TL'ye yaptırdığım zorunlu trafik sigortasına bu yıl sbm'den aldığım en düşük teklif 592TL'dir. (Geçen seneki sigorta şirketinin teklifi ise 670TL'dir)
Hasarsızlık indirimi 7. basamak olmasına ve herhangi bir kazaya karışmadığım halde, yapılması zorunlu bir işleme yapılan zam, geçen yılın iki katını geçmiş durumdadır.
Durumun değerlendirilmesi ve zorunlu olan bir sigortanın fiyatının devlet tarafından makul bir üst sınırla belirlenmesi gerekliliği, bu üst sınırın da makul bir ücrete getirilmesini rica ederim.

Aynı şikayeti 3-5 kişi daha cimere yazsak bir sonuç alır mıyız acaba

tommygun
15 Haziran 2022, 19:50

Sayın Yetkililer,

Tarihin en ödlek hükümeti bizi yönetiyor, 2-3000 kişi daha Cimer'e şikayette bulunsa seçim öncesi trafik sigortası bile iptal edilebilir.

watercolours
15 Haziran 2022, 20:37
Cimer'e yeşil ışıkta geçtiğim halde ceza yazıldı deyin, "Kırmızı ışıkta geçmek trafik kurallarına aykırıdır ve ceza yazılır" diye cevap gelir.
Dedikleri doğru, ama soruyla alakasız.

TOTEMONS
16 Haziran 2022, 10:08
geçen yıl 660 tl
haziran 6 da yaptım 1540 tl
Zıkkım olsun!

levend84
18 Haziran 2022, 20:54
2018 yilinda 0km tescilli motosiklet

460tl corpus sigorta

sallami
18 Haziran 2022, 23:17
1 temmuzda hasar, 100.000 Tl ye çıkıyor dedi sigortacım. Bu fiyatlar x2 olacak dedi.

degerk
19 Haziran 2022, 00:05
Bugün 1360 liraya yaptırdım. Geçen sene 600 küsur liraydı. 600 civarına yaptırdığına dua et bence. Sana nasıl bu kadar ucuz çıkmış anlayamadım.

Ali Mert
25 Haziran 2022, 22:13
2000TL kasko, bu sene 4900 TL. %30 indirimle birlikte.
Şahlanıyoruz.

Kasko + sigorta 6000.