Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Polisi Keyfi Egsoz Cezası Yazmak İsteyince :)))

Sayfa : 1 [2] 3 4

hasmet
10 Şubat 2022, 01:02
Sende sacmalamissin..polis ağzı alkol kokan birine sen içki icmissin diyerek cezayı kesiyor mu.once ölçüyor.ceza sınırı nedir 0.50 ve üstü promildir.olcmedigin sesin cezası var mı...evde beslenen köpekleri komşular şikayet ediyor.cok ses çıkarıyor diye.once geliniyor evin dışındaki gürültü seviyesi tespit ediliyor.sonra şikayetçi kişinin yatak odasına ses ölçer konuluyor.dikkat edin şikayetçi kişinin yatak odasına konuluyor...rahatsız edici ses bagirti havlama uluma neyse oradaki seviyeyi geçmezse hiçbir şey yapılamıyor.ne yapıyorlarmış ses ölçüyorlarmis..

Üç tekerli motorlu ve elektirikli araçlarda arkadaşım kask mevzuna ceza yazmak isteyen polise yazamazsın diye itiraz edince polis olurmu yeaaa deyip ceza yazarken mevzuatta bu araçlarda kask zorunlulugu olmadığına dair yazıyı göstermişler ceza yazılmamış.bunuda bilgi olarak burada soyleyim.polis bile bilgili değilken forumdaki arkadaşlar süper biliyor..HEKİM KİM DİR ? BAŞİNA GELDİGİNDE ÇÖZÜM BULANDİR.basina gelmezse iskembeden atan tutan çok olur forumdaki arkadaşlar gibi.

Uc cumle kurmusum. Hangisi sacma?

Amerika'da çoğu eyalette polis egzosun sesini çok yüksek bulduysa desibelmetre olmadan ceza kesebiliyor.

Bu bir gercek. Ingilizceniz varsa internette arayin bulun okuyun.

Çünkü her polise desibelmetre taşıtmak, kullanma eğitimi vermek, bakımını yapmak, kalibre etmek, zamanı gelince değiştirmek, astarı yüzünden pahalıya gelen bir şey.

Bu da yukaridaki gercegin sebebi.

Rahatsız edici ses desibelmetre olmadan da anlaşılabilecek bir şey.

Bir keresinde Harley'in biri oyle bir gaz verdi ki 1 blok otedeki benim odum koptu. Bunu goren bir polis bu zararliya ceza yazamamali mi?

Asil sizin verdiginiz ornekler sacma. Her karakolda bir desibelmetre bulundurmakla her trafik polisinde bir desibelmetre bulundurmanin maliyeti ayni mi? Hic alkol almamis, ama uyusturucu ya da crack kullanmis, normal davranislar icinde olamadigi ayan beyan belli olan birine polis "buyur git" mi diyecek? Orada portatif laboratuar kurup hangi uyusturucu maddeyi aldigini tespit etmek zorunda mi?

Tundzhay
10 Şubat 2022, 01:12
Artik en dandik telefonlar bile desibel olcuyor. Ama koskoca amerikada desibel olcen karakol yok. Amerika bizi kiskaniyor. Sey o avrupamiydi…

bsabora
10 Şubat 2022, 01:48
Uc cumle kurmusum. Hangisi sacma?

Amerika'da çoğu eyalette polis egzosun sesini çok yüksek bulduysa desibelmetre olmadan ceza kesebiliyor.

Bu bir gercek. Ingilizceniz varsa internette arayin bulun okuyun.

Çünkü her polise desibelmetre taşıtmak, kullanma eğitimi vermek, bakımını yapmak, kalibre etmek, zamanı gelince değiştirmek, astarı yüzünden pahalıya gelen bir şey.

Bu da yukaridaki gercegin sebebi.

Rahatsız edici ses desibelmetre olmadan da anlaşılabilecek bir şey.

Bir keresinde Harley'in biri oyle bir gaz verdi ki 1 blok otedeki benim odum koptu. Bunu goren bir polis bu zararliya ceza yazamamali mi?

Asil sizin verdiginiz ornekler sacma. Her karakolda bir desibelmetre bulundurmakla her trafik polisinde bir desibelmetre bulundurmanin maliyeti ayni mi? Hic alkol almamis, ama uyusturucu ya da crack kullanmis, normal davranislar icinde olamadigi ayan beyan belli olan birine polis "buyur git" mi diyecek? Orada portatif laboratuar kurup hangi uyusturucu maddeyi aldigini tespit etmek zorunda mi?
Hangi örnek saçma alkol örneği mi ? Köpek ten çıkan sesin ölçülmesi mi ?
Yolda alkol alan birinin ne kadar alkollü oldugunu ölçmek ilk polisin elinde.olcer bunu ceza tutanağında okuyabilirsin.neyle ölçtü elindeki alet ile ölçtü..bu örneğin neyi saçma ?
Komsunun sikayetci olduğu köpek örneği havlıyor diye kimse köpeği alamıyor yolu ne sana anlattım ses ölçülmesi...
Amerikan polislerine ateş olcer gibi alet veriyorlar plakayı okuyor ,radarı veriyor hızı ölçüyor alkol promil ölçer aleti veriyor ama ses ölçer veremiyor ha sacmalamissin işte...ve ayrıca Türkiye'de dahil alkol metreye uflemiyorsan seni hastaneye götürüyorlar orda tıbbi ölçüm oluyor.Senin Amerikan polisin mahkemeyi orda kurup infaz yetkisine sahip de kişinin uyuşturucu alıp almadığını anlamak için adli tıp denilen olayi bilmiyor mu ? Saçmalamak için elinden geleni yapmışsın..Harley için polis zararlı ya ceza yazmamalimi demişsin..hemşerim okuduğunu iyi anla.Biz kimseye gürültu yaptığı için çevre rahatsızlığına sebep olduğu için ceza yazilmamali demiyoruz...polisin keyfi davranışına ve verdiğimiz karsiligin yasal dayanağı karşısında ceza yazamasını konuşuyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:44 ----------

Artik en dandik telefonlar bile desibel olcuyor. Ama koskoca amerikada desibel olcen karakol yok. Amerika bizi kiskaniyor. Sey o avrupamiydi…

Amariga bizi kıskanıyor.

hasmet
10 Şubat 2022, 02:10
Amerikan polislerine ateş olcer gibi alet veriyorlar plakayı okuyor ,radarı veriyor hızı ölçüyor alkol promil ölçer aleti veriyor ama ses ölçer veremiyor ha sacmalamissin işte...
Bir şey aklınıza yatmayınca saçma olmuş olmuyor ama. Belki de siz mantıksız birisiniz, ya da yanlış olmaya tahammülünüz yok? Ben olanı yazdım, internet elinizin altında, bana laf yetiştireceğinize "acep harbiden öyle mi" deyip aratıp öğrenin, sizin dediğiniz gibi miymiş, benim dediğim gibi miymiş anlayın. Ya da ortaokul öğrencisi gibi "olmaz olmaz ben haklıyım banane banane" demeye devam edin. Size kalmış.

bsabora
10 Şubat 2022, 02:30
Bir şey aklınıza yatmayınca saçma olmuş olmuyor ama. Belki de siz mantıksız birisiniz, ya da yanlış olmaya tahammülünüz yok? Ben olanı yazdım, internet elinizin altında, bana laf yetiştireceğinize "acep harbiden öyle mi" deyip aratıp öğrenin, sizin dediğiniz gibi miymiş, benim dediğim gibi miymiş anlayın. Ya da ortaokul öğrencisi gibi "olmaz olmaz ben haklıyım banane banane" demeye devam edin. Size kalmış.

Yok aklıma yatmayinca olmaz o öyle demiyorum.
Ben Türkiye de yaşıyorum Türk kanunları ile haşır nesirim ve saçma dediğin örneklerim doğru yerinde örnekler. Trafik Suçu Ve diğer suçlar ispat ve yasal dayanak ister.Amerika da polis istediği araca dur der, canınin istedigi zenciye kimlik sorar zenci niye soruyon der polis artislik yapar tutuklamak ister sebepsiz fakat zenci FBI çıkar sonrasi Yusuf Yusuf.bir zencinin boğazına sırf zenci olduğu için basarak onu boğarak oldurebilir.(cani istediğinde bunu yapamaz da keyfi olgunu varsaydigimiz ve karşı çıktığımız şeyler).Bunlar Amerika'da olan şeyler ve bizim yaşadığımız Şeyler Türkiye ye özgü.Benim abim senin abini döver değil dayanakları olan şeyleri konuşuyorum.Sense sacmaliyorsun

hasmet
10 Şubat 2022, 05:16
Ben Türkiye ile ilgili bir şey söylemedim ki, Amerika ile ilgili söyledim. Siz de saçma olduğunu iddia ettiniz. Yazdığımın doğru olduğunu internetten aratıp çok kolay öğrenebileceğinizi yazdım.

Cevap olarak zenciden girip FBI'dan çıkıp alakalı alakasız bu kadar laf dökmenize gerek yoktu. Tercihim orta okul çocuğu gibi takılmak deseydiniz de anlardık.

serif abi
10 Şubat 2022, 09:01
@ bsabora Arkadaşın hakkını arayıp haksızlıga ugramamasını yaptıgı davranışı dogru buluyorum polisin keyfi uygulaması önlemek için sen yanmazsan ben yanmaz isem kimse karşı çıkmaz ise nasıl çıkarız aydınlığa öncelikle bunu söyleyim.

Adana memur arkadaş iyi niyetli davranmış.. Zengin değil isen Yandaş değil isen Kimse kusura bakmasın ülke hak kanun adalet yok .Misal adamın motoru malı çalınır ,neden sağlam kilitlemedin diye hırısızı değil malı çalınan adamı göz altına alabilecek seviyede bizde ki adalet uygulayışı..(kanunlar böyle değil uygulama böyle)

GAriban ise tanıdığı yok ise memurun tabi bir de şöyle bir durum var bizim insanımız candaş veya godoman değil ise bilgili konuşandan korkar kanun kanun konuşursun ise çekinir durduk yerime başıma iş almayım diye ... Fakat o gün bir üst seviye Candaş/yandaş tanıdığı olan memura denk gelsen adamın da canı sıkıntılı olsa kimse kusura bakmasın bağırta bağırta şırınga ile mabadından kan alırdı kimse bir şey yapamazdı. Ha yazılı kanun önünde %100 sen haklısın o da zorbalık yapıyor ama UYGULAMA bizde yerlerde malesef sonuç bu.

Diğer bir konuda Z10 bildigim kadarı ile tam bilmiyorum ama 250-300 TL binlik araç olarak biliyorum yanlış da biliyor olabilirim tam emin değilim , belli gelir seviyesinde ,kişilerin alabileceği bir ürün . Polis memuru gariban ise o da karşısında ki godoman ,çevresi olan okumuş birisi gibi görmüş ,veya candaş oldugunuzu düşünmüş bir ses etmemiştir, aynı mizansen 500 lük 600lük eski püskü bir genç ile cereyan etse ,Sizin dediklerinizi 1/1 aynısı dese polis memuru yine arabasının bağajından o meşhur 50 lik şırıngayı çıkarır bunu yapanı tuşe pozisyonuna getirir ,kan almaya başlardı . Zorbalıgını hukuksuzlugunu yapardı.

Sonuç ne olur ise olsun sizin yaptıgınız gibi davranmak lazım belki 5-10 kişi yanar ama sonuçta tüm motorları çektirecek kadar otopark ve çekicileri yok , haklı oldugun konuda sonuç ne olur ise olsun sonuna kadar arkasında durmak lazım.

Not: yazdıklarım egsoz susturuculu ve yasal sınırlar içinde geçerli , milleti rahatsız edici seviye de ise pek iyi konuşmuyorum öyle kişiler için

zheroen
10 Şubat 2022, 11:07
Ha bu arada belirteyim kanun AZAMİ DIŞ GÜRÜLTÜ SEVİYELERİ diyor.
Yani şu devirde şu kadar olacak demiyor en fazla bu kadar çıkarabilir diyor.
Yani en fazla 84 desibel gürültü yapabilirsiniz diyor.

84 desibel N2/N3 araç tipleri için geçerlidir diyor.
başka tipi bağlamaz
motosikletlere göre bir mevzuat olmadığı gibiegzoz muanesi de yoktur.
çevreyi rahatsız eden ses diye geçirilmiştir üzerinde durulmamıştır.
kanun yok diye milletin canını okumanın anlamı ne?
çok düşünceliyseniz kanun ile ilgi çalışma yapmayıp bize saran devlete anlatın derdinizi
bizimde yakındığımız konu o zaten
kanunda yoruma açık yer olmaz.Eğer olursa, gücü olan keyfine göre yargılar.:farao:

gurcanozturk
10 Şubat 2022, 11:11
Hep kanundan dem vurmuşsunuz ya
sürekli motor boyu künyesinde 5500 devirde 97 desibel yazıyor kardeşim yapmışsınız.
hata arkadaşın biri akropovic egzoz sokağa uygunluk belgesi atmış

hadi gelin kanun ne diyor bakalım.
motor gücü 150 kw dan büyük olanlar için sınır 84 desibeldir.
bundan küçük olanlar için daha düşüktür diyor.
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=6431&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Hocam, rahatsizlik konusunda seninle hemfikirim ancak kacirdigin sey; o linkini verdigin yonetmelikte bahsedilen M/N siniflari motosikleti kapsamiyor. M sinifi minibusleri, N sinifi kamyonetleri belirliyor.

Egzos konusunda da, ulkede bu konuda hem kullanici hem de denetim konusunda bosluklar ve vurdumduymazliklar var.

Kullanici gurultu yapmayi seviyor, sekil sukul seviyor, yapan muhendis salakmis gibi davranip daha iyisini ariyor, sanki Rossi gibi 2-3HP kazanarak virajlara daha iyi girecegini dusunuyor.

Kolluk kuvvetleri de keyfi davranabiliyor, isini hic yapmayabiliyor, yarim yamalak yapabiliyor.

Kagit uzerinde 5500 devirde belirli bir gurultu seviyesine uysa da, kullanici hep 5500 devir/dk mi yapacak saniyorsunuz bu arada? Durdugu yerde kesiciye sokmayi marifet goren mallar var sokakta, egzosu delenler var, kontrole giderken sunu yap cikista sunu yaparsin diye akil verenler var, var oglu var.
Bu arada dunyanin her yerinde var bu mallardan, sadece bizim ulkemize ozgu bir durum degil.

bsabora
10 Şubat 2022, 12:47
Ben Türkiye ile ilgili bir şey söylemedim ki, Amerika ile ilgili söyledim. Siz de saçma olduğunu iddia ettiniz. Yazdığımın doğru olduğunu internetten aratıp çok kolay öğrenebileceğinizi yazdım.

Cevap olarak zenciden girip FBI'dan çıkıp alakalı alakasız bu kadar laf dökmenize gerek yoktu. Tercihim orta okul çocuğu gibi takılmak deseydiniz de anlardık.
Ölçüm ile verdiğim orneklere saçma diyen sensin.
Bunlara saçma diyemezsin çünkü gerçekler.
Sacmalamissin bir adamin ağzı alkol kokuyor diye ona ceza yazacak polis vs var ise keyfi davranmıştır buna örnek olarak alkol promil ölçen alet olduğunu Amerika'da dahi olsa bunu bu şekilde olması gerektiğini yasal sınırı geçip geçmediğini bu şekilde anlayabilecek lerini yazdım...sende sacmalamanin dik alasıni yazıp oraya laboratuarmi kurmaya zorunlumu demişsin polis için.bende adli tıp olduğunu polisin oraya yolladigini yazdım..sana daha yasal dayanaklari nasıl anlatabilirim.bunlari anlamayacak zeka seviyesindeki insanlara burada laf anlatiyorum ve dedim ki Burası Türkiye Amerika'da polis birine sırf zenci olduğu için bunları yapabilir gördük Amerika'ya özgü biz Türkiye'de yaşıyoruz Kısaca konunun özü polisin keyfi davranışına çıkışımız var sen gibi algıları düşük arkadaşlara klavyede iki gündür laf anlatmaya çalışıyoruz..bak son kez yazıyorum..ses gürültü desibel ölçer ile ölçülür sürekli olduğu tesbit edilir ceza o şekilde yazılır.basina gelirse kuyruğunu bir kişi memur diye kistirma Karsisinda konusabil diye yazdım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:11 ----------

@ bsabora Arkadaşın hakkını arayıp haksızlıga ugramamasını yaptıgı davranışı dogru buluyorum polisin keyfi uygulaması önlemek için sen yanmazsan ben yanmaz isem kimse karşı çıkmaz ise nasıl çıkarız aydınlığa öncelikle bunu söyleyim.

Adana memur arkadaş iyi niyetli davranmış.. Zengin değil isen Yandaş değil isen Kimse kusura bakmasın ülke hak kanun adalet yok .Misal adamın motoru malı çalınır ,neden sağlam kilitlemedin diye hırısızı değil malı çalınan adamı göz altına alabilecek seviyede bizde ki adalet uygulayışı..(kanunlar böyle değil uygulama böyle)

GAriban ise tanıdığı yok ise memurun tabi bir de şöyle bir durum var bizim insanımız candaş veya godoman değil ise bilgili konuşandan korkar kanun kanun konuşursun ise çekinir durduk yerime başıma iş almayım diye ... Fakat o gün bir üst seviye Candaş/yandaş tanıdığı olan memura denk gelsen adamın da canı sıkıntılı olsa kimse kusura bakmasın bağırta bağırta şırınga ile mabadından kan alırdı kimse bir şey yapamazdı. Ha yazılı kanun önünde %100 sen haklısın o da zorbalık yapıyor ama UYGULAMA bizde yerlerde malesef sonuç bu.

Diğer bir konuda Z10 bildigim kadarı ile tam bilmiyorum ama 250-300 TL binlik araç olarak biliyorum yanlış da biliyor olabilirim tam emin değilim , belli gelir seviyesinde ,kişilerin alabileceği bir ürün . Polis memuru gariban ise o da karşısında ki godoman ,çevresi olan okumuş birisi gibi görmüş ,veya candaş oldugunuzu düşünmüş bir ses etmemiştir, aynı mizansen 500 lük 600lük eski püskü bir genç ile cereyan etse ,Sizin dediklerinizi 1/1 aynısı dese polis memuru yine arabasının bağajından o meşhur 50 lik şırıngayı çıkarır bunu yapanı tuşe pozisyonuna getirir ,kan almaya başlardı . Zorbalıgını hukuksuzlugunu yapardı.

Sonuç ne olur ise olsun sizin yaptıgınız gibi davranmak lazım belki 5-10 kişi yanar ama sonuçta tüm motorları çektirecek kadar otopark ve çekicileri yok , haklı oldugun konuda sonuç ne olur ise olsun sonuna kadar arkasında durmak lazım.

Not: yazdıklarım egsoz susturuculu ve yasal sınırlar içinde geçerli , milleti rahatsız edici seviye de ise pek iyi konuşmuyorum öyle kişiler için

Zx 10 ninja 60 bin liradan başlar fiziki durumu motor Kondüsyonu üzerindeki donanım extralarina göre 450 bin liraya kadar var.benim motorum sıradan bir motor 2004 model.aldigimda üzerindeki egsozu ile aldım.Aman ses olsun derdimde olmadı zira boş soba borusu tipi egsozda sevmem. hayatim boyunca hiç bir hükümete yandaş Candaş yoldaş olmadım.soracak olursan Bülent Ecevit i severim.Efendi adamdı.Adana'da yaşıyorum başıma gelen bir olayı anlattım.Arkadaslar başlarına gelirse diye yazdım.bir kişi yazdıklarımı gayet anlayıp aynı duruma düşerse uygulayabilir diye yazdım.polise benim tavrim nettir çocukkende korkmazdim simdide korkmam sinmem.Benim bireysel bir hatam ile trafik suçu işlersem ki işledim parcaciya girdim kaskımi motor üstüne koydum çıktığımda çalmışlardi o sinirle eve giderken polis kaskın nerde dedi çalındı desende neye yarar.kafanda trafikte kask olacak Lami cimi yok olacak.yazdi ağzımı acmadim.is hak aramaya geldiğinde polise konuşurum.keyfine göre davranmasini engellerim.yakalayamadigi apacinin hırsını kendimden çıkarttirmam.Siringa mevzuna gelince bu şehirde Şırınga Millette.

otopsici
10 Şubat 2022, 13:35
Yok yav cidden diklendigim için yaka kamerası açıp telefona desibel ölçer yükleyip bana haddimi mi bildirecektin o polis olsaydın.iyiki o polis değilsin telefonunada desibel ölçer yüklemedin...bunu yapsaydın bende acar kamerayı onuda çekerdim sonrada sana sorardım o desibel ölçerin kalibrasyonu varmı diye.boş konuşmuş sacmalamissin resmen.kendine kendine burda boş konusmanin nirvanasini yapmışsın.32 den ceza yazamaz.Git öğren gel dostum. İnternetten Google'dan desibel ölçer indirecekmis :) :) ..ceza iptali yapan hakimden de iyi biliyorsun kanunu.Kanunu bağlamaz dediğin şeyi kanun söylüyor zaten.boş beleş bedavaya Konusmussun.Kanunu baglamazmis.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:42 ----------

Sende sacmalamissin..polis ağzı alkol kokan birine sen içki icmissin diyerek cezayı kesiyor mu.once ölçüyor.ceza sınırı nedir 0.50 ve üstü promildir.olcmedigin sesin cezası var mı...evde beslenen köpekleri komşular şikayet ediyor.cok ses çıkarıyor diye.once geliniyor evin dışındaki gürültü seviyesi tespit ediliyor.sonra şikayetçi kişinin yatak odasına ses ölçer konuluyor.dikkat edin şikayetçi kişinin yatak odasına konuluyor...rahatsız edici ses bagirti havlama uluma neyse oradaki seviyeyi geçmezse hiçbir şey yapılamıyor.ne yapıyorlarmış ses ölçüyorlarmis..

Üç tekerli motorlu ve elektirikli araçlarda arkadaşım kask mevzuna ceza yazmak isteyen polise yazamazsın diye itiraz edince polis olurmu yeaaa deyip ceza yazarken mevzuatta bu araçlarda kask zorunlulugu olmadığına dair yazıyı göstermişler ceza yazılmamış.bunuda bilgi olarak burada soyleyim.polis bile bilgili değilken forumdaki arkadaşlar süper biliyor..HEKİM KİM DİR ? BAŞİNA GELDİGİNDE ÇÖZÜM BULANDİR.basina gelmezse iskembeden atan tutan çok olur forumdaki arkadaşlar gibi.

sen o gürültülü egzozla benim evimin önünden bir geç bak o zaman sana nasıl boş yapılırmış nasıl saçmalanırmış uygulamalı olarak nasıl göstereceğimi görürsün.
hiç kimse kusura bakmasın beni evimde bağırta bağırta geçen şerefsizin biri rahatsız ederse o egzozu ona sıcak sıcak motosikletiyle birlikte sokarım
o zaman ciyak ciyak bağırırsınız bu ülkede kanun nerede diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:27 ----------

84 desibel N2/N3 araç tipleri için geçerlidir diyor.
başka tipi bağlamaz
motosikletlere göre bir mevzuat olmadığı gibiegzoz muanesi de yoktur.
çevreyi rahatsız eden ses diye geçirilmiştir üzerinde durulmamıştır.
kanun yok diye milletin canını okumanın anlamı ne?
çok düşünceliyseniz kanun ile ilgi çalışma yapmayıp bize saran devlete anlatın derdinizi
bizimde yakındığımız konu o zaten
kanunda yoruma açık yer olmaz.Eğer olursa, gücü olan keyfine göre yargılar.:farao:

hocam aynı şeyi diyorum.
yani açık açık gürültü var ve insanlar rahatsız oluyor.
bu kadar basit.
bunun için ekstrem şeylere gerek yok.
ayrıca o mahkeme kararını veren hakimi de alıp oturtup iyice bir egzoz manyağı yapmalılar ki bir daha apaçinin biri egzoz cezası bozmaya geldiğinde has.... ordan desin.

bunların fakir olanı cg nin egzozunu matkapla delip gece yarıları ortalığı inletiyorlar. farkı para vermiş olması

zheroen
10 Şubat 2022, 13:54
sen o gürültülü egzozla benim evimin önünden bir geç bak o zaman sana nasıl boş yapılırmış nasıl saçmalanırmış uygulamalı olarak nasıl göstereceğimi görürsün.
hiç kimse kusura bakmasın beni evimde bağırta bağırta geçen şerefsizin biri rahatsız ederse o egzozu ona sıcak sıcak motosikletiyle birlikte sokarım
o zaman ciyak ciyak bağırırsınız bu ülkede kanun nerede diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:27 ----------

hocam aynı şeyi diyorum.
yani açık açık gürültü var ve insanlar rahatsız oluyor.
bu kadar basit.
bunun için ekstrem şeylere gerek yok.
ayrıca o mahkeme kararını veren hakimi de alıp oturtup iyice bir egzoz manyağı yapmalılar ki bir daha apaçinin biri egzoz cezası bozmaya geldiğinde has.... ordan desin.

bunların fakir olanı cg nin egzozunu matkapla delip gece yarıları ortalığı inletiyorlar. farkı para vermiş olması

Hayır aynı şey değil...
ölçüm yoruma açık değildir. ama sen bu sesten rahatsız oldun , ben bu sesten rahatsız oldum demek yoruma ve zevklere göre değişir.
bu kadar basit...
ben niye kendini kanun zannaden cahil tiplere, sahip olduğum malların suç olduğunu kabul edeyim ?
bu topic, Türkiye'de sistemin neden bozuk olduğunu gösteren temsili halidir.

zheroen
10 Şubat 2022, 14:42
Aynı fikirdeyim ama gürültü konusu gerçekten göreceli değil.
kanun eksik olabilir bunlar düzeltilir.
Polisin tavrı kötü olabilir bunlar konuşulur.

bak mesela bu konuyla ilgili daha önce yazmıştım. arkadaşın bebeği zor yatıyor 3 soytarı gece gelip bunun evinin önünde egzoz bağırtıyorlar.
çocuk kaç gün boyunca bunları sokak sokak aradı.
her gece polis çağırıyorum polis gelince kaçıyorlar gittikleri gibi geri geliyorlar.
sonunda yakalattı çocukları ama evinde huzur bırakmamışlardı

uzunluk,ağırlık ve hacim ölçü birimleri nasıl göreceli değil ise ses birimleride göreceli değildir.
kesindir,mutlaktır...
bizde kanunun bilime ve ilime göre tamamlanması ve adaletsiz uygumaların olmamasını istiyoruz o kadar.
eğer mondial'e açık egzoz takan biri ile uğraşmayıp bin cc motoru olan adam cevirmede durdu diye keyfi uygulama gösteriyorsan,görevi ve yetkiyi kötüye kullanıyorsun demektir,direk işinden azad edilmesi lazım...

Atincozkan
10 Şubat 2022, 15:17
O degil de genelde slip onlar cok gurultu yapmiyor,ne zaman ara boru ile desteklense ses daha da artiyor.bi kanun ciksa sadece slip onlar yasal olsa daha iyi olur.hatta slip ona susturucu takinca nornal egzosla ayni ses cikiyor

hasmet
10 Şubat 2022, 15:26
@bsabora, Amerika'daki uygulamayı yazdım. Sırf dediğinize ters düşüyor diye saçmalamışsın dediniz. Doğru olduğunda ısrar edip "buyrun aratın" deyince de zekama hakaret edip şahsımı küçümsemeye başladınız.

Kusura bakmayın ama sizden ziyade sizinle muhatap olmak durumunda kalan polis memurlarına güvenirim bu durumda. Makul ve özgüvene sahip biri değilsiniz belli ki.

arndiol
10 Şubat 2022, 15:41
konuya değil de ismini vermek istemediğim bir arkadaşın her zamanki gibi ortalıgı karıştırmak için neler yazdıgını okumaya geldim.

bsabora
10 Şubat 2022, 15:42
@bsabora, Amerika'daki uygulamayı yazdım. Sırf dediğinize ters düşüyor diye saçmalamışsın dediniz. Doğru olduğunda ısrar edip "buyrun aratın" deyince de zekama hakaret edip şahsımı küçümsemeye başladınız.

Kusura bakmayın ama sizden ziyade sizinle muhatap olmak durumunda kalan polis memurlarına güvenirim bu durumda. Makul ve özgüvene sahip biri değilsiniz belli ki.
Konunun neyini anlamıyorsun ben Amerika'da yaşamıyorum velevki doğru dediğin Amerika'da buldog köpeği gibi burnu olan polis koklayıp cezayı yazdı bende buna istinaden diyorum ki o öyle yapılmaz.kisinin Alkollü olduğunun dayanağı nedir ? nedir cevap verebiliyormusun ? Verdiğin cevap bayağı bir cevap olan polis oraya laboratuar kurmak zorunda değil.Benim söylediğim ise polisin ceza yazarken kanunilik ilkesine bunu dayandirmasi gerekiyor.ya adlı tibba yolayacak uyuşturucu varmı yokmu anlamak için yada promil ölçer varsa alkolü ölçüp limit yada limit aşımıni tespit edecek buna mecbur olduğunu anlatıyorum ve bana diyorsunki Google dan bakmıyor araştırmıyorsun.Yahu bunun neyini araştıracağım.Amerika da polis it gibi koklayıp suçlu bulabilme yeteneğine sahip ve ceza yazma hakkında sahip ceza yazılan kişininde itiraz etme hakkı bulunmuyor oylemi..Kusura bakma saçmalıyorsun kardesim.Ben de benimle muhatap olan polis adil,işini kanundan ayrılmamak kaydı ile iş yapiyorsa ona güvenirim.it burunlu kokuyla ceza yazacak polise veya kulağıyla aha ses yüksek ceza yazabilir diyen kişiye güvenemem.

Metehan07-70
10 Şubat 2022, 15:50
En azından, şu başlık altında, hiç kimse motosikletler egsoz sesi istediği kadar serbest olsun demiyor, ben de dahil. Ben kendi motorumda bile fazla sese tahammül edemiyorum. Lakin misal son sattığım rx3 evonun homurtusu çok hoşuma gidiyordu. Yani demem o ki bu yüksek ses olayı, sadece kulakla ölçünce, çok göreceli bir kavram oluyor. Bunun için teknik, teknolojik bir denetim şart. Tamam bazı hanzoların deldiği, taktığı egsozlar ölçüme gerek kalmadan, -evet bu çok ses çıkarıyor denebilir, ama siz tutup ta bir ybr ile bir zx10 un egsoz sesini aynı değerlendiremezsiniz. Ben bir grup sürüşünde rastladım, memur, arkadaşın evosuna -bunun egsozu çok ses çıkartıyor dedi, arkadaş durumu izah edemeyeceğini anlayınca, ben hemen çantada bulunan uygunluk belgesini çıkarttım, bu egsozların orjinal olduğunu söyledim, sonra buradan bişey çıkmayacağını anlayan memur arkadaş bu kez çantalara dadandı vay efendim ruhsata işli mi diye, onu da uygunluk belgesinde gösterince (ki benimkinin ruhsatta da yazıyordu), çevirdi lafı, hadi tamam size bu seferlik bişey demiyeceğim diyip saldı.
Yani kanun yapıcılar ve uygulayıcılar, herkese adil ve ölçülü davransa amenna, ama bu ses konusunda mümkün değil, kaldı ki herkesin kulağı aynı hertz de duyma yetisine sahip değil, sana gürültülü gelen bana sessiz gelebilir, bunun çözümü de, teknoloji ve bilimden destek almaktır.
Bu iş öyle evimin önünden geçene şöyle yaparım, çocuğumu uyandırana böyle yaparımla olmaz. Günde kaç insana egsoz monte edebilirsin ki totalde. Tam tersi ile de karşılaşabilirsin bazen.

sallami
10 Şubat 2022, 15:55
Ülen hoşşikler ben mesela rüzgara karşı 5 metre attırabiliyorum.
Dersin ki, evet arkadaşım, polise karşı yaptığını doğru buluyorum, veya bulmuyorum. Dış güçleri (Haşmet) ne karıştırıyorsunuz. Enflasyonda sizin yüzünüzden azıyor. Tartışma konusunun çıkar bir yeri yok, çıkmaz sokak gibi konu. İnanmıyorsan he he de geç.

bsabora
10 Şubat 2022, 16:00
En azından, şu başlık altında, hiç kimse motosikletler egsoz sesi istediği kadar serbest olsun demiyor, ben de dahil. Ben kendi motorumda bile fazla sese tahammül edemiyorum. Lakin misal son sattığım rx3 evonun homurtusu çok hoşuma gidiyordu. Yani demem o ki bu yüksek ses olayı, sadece kulakla ölçünce, çok göreceli bir kavram oluyor. Bunun için teknik, teknolojik bir denetim şart. Tamam bazı hanzoların deldiği, taktığı egsozlar ölçüme gerek kalmadan, -evet bu çok ses çıkarıyor denebilir, ama siz tutup ta bir ybr ile bir zx10 un egsoz sesini aynı değerlendiremezsiniz. Ben bir grup sürüşünde rastladım, memur, arkadaşın evosuna -bunun egsozu çok ses çıkartıyor dedi, arkadaş durumu izah edemeyeceğini anlayınca, ben hemen çantada bulunan uygunluk belgesini çıkarttım, bu egsozların orjinal olduğunu söyledim, sonra buradan bişey çıkmayacağını anlayan memur arkadaş bu kez çantalara dadandı vay efendim ruhsata işli mi diye, onu da uygunluk belgesinde gösterince (ki benimkinin ruhsatta da yazıyordu), çevirdi lafı, hadi tamam size bu seferlik bişey demiyeceğim diyip saldı.
Yani kanun yapıcılar ve uygulayıcılar, herkese adil ve ölçülü davransa amenna, ama bu ses konusunda mümkün değil, kaldı ki herkesin kulağı aynı hertz de duyma yetisine sahip değil, sana gürültülü gelen bana sessiz gelebilir, bunun çözümü de, teknoloji ve bilimden destek almaktır.
Bu iş öyle evimin önünden geçene şöyle yaparım, çocuğumu uyandırana böyle yaparımla olmaz. Günde kaç insana egsoz monte edebilirsin ki totalde. Tam tersi ile de karşılaşabilirsin bazen.
Evet belge ile cevap yerinde olmuş.Buradan polisin Bir şey bulayım ceza yazayım zihniyeti var olduğu görülüyor.Bu tarz yaklaşmayan polisde var.Soylenen açıkça belli Egsoz var ceza yazacağım bizim söylediğimiz de hayır yazamazsiniz sebebide bu.Bu güne kadar bu kadar çok Egsoz cezası yazılması ceza yazılan sürücünün bilgisinin olmaması...
Sokaktan geçerken Egsoz montaj işine gelince montaja gelir trioval montajli mabada sahip olup geri dönme ihtimalini bilmeli.

otopsici
10 Şubat 2022, 16:10

Ben bir ileriye götürüp ilk mesajında yazdığı polise atarlanma işinin de uydurma olduğunu düşünüyorum.
Hatta iddiaya girerim polis çevirmesinde trafikçiye "bokunu yiyeyim abi" çekmiştir.

otopsici
10 Şubat 2022, 18:59
hiç kıvırmaya gerek yok madem o kadar delikanlısın buraya motosikletinin marka modelini ve plakanı yaz olayın geçtiği günü ve saati de ya orda görevli memur arkadaşlara ulaşıp olayın aslını soralım.
var mısın?

watercolours
10 Şubat 2022, 19:07
Hepsini okumadım, yorumlarımı söyleyeyim.
İlk mesajı yazanı destekliyor ve tebrik ediyorum.
Birisi, "Egzozunda sorun olmayan, polisin gaz vermesinden rahatsız olmaz" demiş. Zamanında pişkin bir siyasetçi usulsüz dinlemeler hakkında "Kanunsuz bir şeyi olmayan kişi polis dinlemesinden korkmaz" demişti. Aynı mantık. Benim hata yapmıyor oluşum, usulsüz arama, dinleme, dokunma yapana ses çıkarmayacağım demek değildir.
Hasmet'in dediği ise ana konuyla örtüşmüyor. Hasmet diyor ki ABD'de polis yüksek ses çıkaran motora ceza yazabiliyor. Neye yazıyor? Yüksek ses çıkarabilene değil, çıkarana. Aynısı burada da mümkün. Polis kulakları inlete inlete giden otomobil veya motosikleti durdursun, kabahatler kanunundan ceza yazsın, kimse itiraz etmez. Ama ilk mesajda tarif edilen şey bu değil. Gürültü yapmadan giden motorun gazını kökleyip bu çok gürültü yapıyor demek bambaşka birşey.

tommygun
10 Şubat 2022, 19:17
Gerçi redline'ye sokup ses ölçme fikri de saçma, redline'da muhtemelen her motorun sesi manyak gibi çıkacaktır. Aşağıya eski motorum Sym Wolf'ün kocaman egzozunun resmini bırakıyorum, 250 cc motorda benden büyük egzoz vardı ama redline'da o bile çok ses çıkarırdı.

https://i.hizliresim.com/t04nfbp.JPG (https://www.hizliresim.com/t04nfbp)

bsabora
10 Şubat 2022, 19:58
hiç kıvırmaya gerek yok madem o kadar delikanlısın buraya motosikletinin marka modelini ve plakanı yaz olayın geçtiği günü ve saati de ya orda görevli memur arkadaşlara ulaşıp olayın aslını soralım.
var mısın?
Teneke Bey sesin bet geliyor.Al bak ruhsat arasındaki hakime sokmayı düşündüğün karar bu.Yazdiklarini print screenle kaydettim.Hani hakime sokacaksin ya kararı egsozu. Adana daki polis senin emir erin mi ? Adana'ya soracakmis.Sanki her köşede duran polis aynı polis onu bulacak. Ve burada kişisel bilgilerimizi paylaşmanızı istemen ne demek oluyor. delikanlılıktan bahsedecek son kişisin...Daha yeğen yazamayan adamsın,konuşmayı bilmeyen adamsın.Ozel mesaj geldi onlarda senin boş beleş olduğunu yazmışlar.Kiviran biri varsa oda sensin karşımda kazanmana imkan yok.hakime sokacağın kararda işte burdan bak ne yaziyor.Kim kime sokar onu bilemeyiz artık.https://r.resimlink.com/6yu2.jpg (https://resimlink.com/6yu2)
https://r.resimlink.com/6yu2.jpg (https://resimlink.com/6yu2)

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:32 ----------

Hepsini okumadım, yorumlarımı söyleyeyim.
İlk mesajı yazanı destekliyor ve tebrik ediyorum.
Birisi, "Egzozunda sorun olmayan, polisin gaz vermesinden rahatsız olmaz" demiş. Zamanında pişkin bir siyasetçi usulsüz dinlemeler hakkında "Kanunsuz bir şeyi olmayan kişi polis dinlemesinden korkmaz" demişti. Aynı mantık. Benim hata yapmıyor oluşum, usulsüz arama, dinleme, dokunma yapana ses çıkarmayacağım demek değildir.
Hasmet'in dediği ise ana konuyla örtüşmüyor. Hasmet diyor ki ABD'de polis yüksek ses çıkaran motora ceza yazabiliyor. Neye yazıyor? Yüksek ses çıkarabilene değil, çıkarana. Aynısı burada da mümkün. Polis kulakları inlete inlete giden otomobil veya motosikleti durdursun, kabahatler kanunundan ceza yazsın, kimse itiraz etmez. Ama ilk mesajda tarif edilen şey bu değil. Gürültü yapmadan giden motorun gazını kökleyip bu çok gürültü yapıyor demek bambaşka birşey.

Konunun özeti tamda budur.Bir kaç Arkadaş bunu sulandirdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:34 ----------

Gerçi redline'ye sokup ses ölçme fikri de saçma, redline'da muhtemelen her motorun sesi manyak gibi çıkacaktır. Aşağıya eski motorum Sym Wolf'ün kocaman egzozunun resmini bırakıyorum, 250 cc motorda benden büyük egzoz vardı ama redline'da o bile çok ses çıkarırdı.

https://i.hizliresim.com/t04nfbp.JPG (https://www.hizliresim.com/t04nfbp)

evet redline da hepsi cok ses cıkarıyor.Buna bakarak işleme tabi tutuluyoruz.Buna karşıyız.Sınırlaamalar ne ise o konu üzerinden değerlendirmeler yapılmalı

Mr.wind
10 Şubat 2022, 21:46
Buralar karismis, yeni fikir belirtmek farz oldu.

1-kanun uygulayicisi keyfi davranip usulsuzluk yapiyor, ki yaptigi hem suc, hem yanlis hemde zatandasa zorbaliktir.

2-konu sahibi arkadasin yasadisi aksiyonu, ekipmani veya modifikasyonu yok. Buna dayanarak hakkini ariyor. tebrikler

3-kanun uygulayicisi usulsuzlukte diretmiyor, yanlisindan donuyor, vatandasi magdur etmiyor. hatasindan dondugu icin ona da tebrikler

4-bazi arkadaslar "turk polisine posta koyamassin oglim şişssssssst akilli ol" minvalinde gereksiz cikis yapiyor. size tebrik yok.

5-bazi arkadaslar da "sizin egsozunuz yuzunden kafamiz mikiliyor" tarzi serzeniste bulunuyor. o mesajlarin yeri bura degil.

6-bazi arkadaslar ise hakkini savunan ve adaleti tecelli ettiren konu sahibi arkadasa sebebini bilmedigim sekilde yukleniyor. size de tebrik yok ve yuh var. amaciniz ne anlamis degilim.

7-kimisi de yakmis sigarasini kargasayi uzaktan izliyor.

AzÇok
10 Şubat 2022, 23:10

1-kanun uygulayicisi keyfi davranip usulsuzluk yapiyor, ki yaptigi hem suc, hem yanlis hemde zatandasa zorbaliktir.

2-konu sahibi arkadasin yasadisi aksiyonu, ekipmani veya modifikasyonu yok. Buna dayanarak hakkini ariyor. tebrikler

3-kanun uygulayicisi usulsuzlukte diretmiyor, yanlisindan donuyor, vatandasi magdur etmiyor. hatasindan dondugu icin ona da tebrikler

4-bazi arkadaslar "turk polisine posta koyamassin oglim şişssssssst akilli ol" minvalinde gereksiz cikis yapiyor. size tebrik yok.

5-bazi arkadaslar da "sizin egsozunuz yuzunden kafamiz mikiliyor" tarzi serzeniste bulunuyor. o mesajlarin yeri bura degil.

6-bazi arkadaslar ise hakkini savunan ve adaleti tecelli ettiren konu sahibi arkadasa sebebini bilmedigim sekilde yukleniyor. size de tebrik yok ve yuh var. amaciniz ne anlamis degilim.

Yazdıkların biri hariç doğru.

Sigara kullanmıyorum :) Seviye çok düşünce de başlığı takip etmiyorum.

Mr.wind
10 Şubat 2022, 23:35
Yazdıkların biri hariç doğru.

Sigara kullanmıyorum :) Seviye çok düşünce de başlığı takip etmiyorum.

Bende 5 sene oldu biraktim kültablasini yiyesim geliyor hala:)

harun27
11 Şubat 2022, 11:30
Bilincli tavırlarınız için sizi tebrik ederim öncelikle haklarınızı muhafaza eden bir vatandaş oldugunuz aşikar. Keşke herkes sizler gibi bilincli olsa. Lakin mevzuat der ki motosiklet veya genel anlamda arac üzerinde yapılan her türlü teknik değişiklik ruhsata işli olmalıdır. Yani bu ne demek oluyor amcalar istese yola uygunluk belgesinde yazan lastiğin modelinden farklı bir lastik bile kullansanız cezayı yazabilir. Sistemde böyle bir açık var ne yazık ki. Örneğin çantalı motorsikletlere yakın bir zaman öncesinde ruhsata işletme zorunlulugu geldi. Yani amcalar istese motorun orjinal donanımında bulunmayan bir donanım diyerek cezai işlem uygulayabilirdi. Forum ahalisine tavsiyem cevirmelerde ılımlı olmak ve haklarını bilmektir. Benimde başıma geldi cbr 650f motosikletim varken. 4. 5. Viteste giderken yolda durdurdu, belli ki öncesinde tatsız olaylar yaşanmış. Komiser idi sanırım memurun rütbesi gaz ver dedi kaba bir tavırla bende sizin gibi belirli bir devire kadar verdim. Sonrasında kenara cektiler arabayı egzozundan cok ses cıkıyo ceza yazıcam dedi. Bende yazamazsınız cünkü orjinal dedim. Nerden bilelim tapa manşon vs yapmadıgını muayneye gir orjinalliğini tescille cezanı iptal edelim gibi saçma sapan bir tavıra maruz kaldım. Ardından bende sert bir şekilde kanıtlarım iptal ederim ve çalısamadıgım için ayrıca iş ücretimin kaybını da size ayrı dava açarak talep ederim dedim adam boyle bir cümle duyunca şok oldu. Ardından kısa bir suskunlugun ardından hadi git işine dedi tüm kabalıgı ile öylece ayrıldık. Yazmıs olsa cok eğlenirdik orda cünkü mobese eds altında oldu tüm olay :)

bsabora
11 Şubat 2022, 12:13
Bilincli tavırlarınız için sizi tebrik ederim öncelikle haklarınızı muhafaza eden bir vatandaş oldugunuz aşikar. Keşke herkes sizler gibi bilincli olsa. Lakin mevzuat der ki motosiklet veya genel anlamda arac üzerinde yapılan her türlü teknik değişiklik ruhsata işli olmalıdır. Yani bu ne demek oluyor amcalar istese yola uygunluk belgesinde yazan lastiğin modelinden farklı bir lastik bile kullansanız cezayı yazabilir. Sistemde böyle bir açık var ne yazık ki. Örneğin çantalı motorsikletlere yakın bir zaman öncesinde ruhsata işletme zorunlulugu geldi. Yani amcalar istese motorun orjinal donanımında bulunmayan bir donanım diyerek cezai işlem uygulayabilirdi. Forum ahalisine tavsiyem cevirmelerde ılımlı olmak ve haklarını bilmektir. Benimde başıma geldi cbr 650f motosikletim varken. 4. 5. Viteste giderken yolda durdurdu, belli ki öncesinde tatsız olaylar yaşanmış. Komiser idi sanırım memurun rütbesi gaz ver dedi kaba bir tavırla bende sizin gibi belirli bir devire kadar verdim. Sonrasında kenara cektiler arabayı egzozundan cok ses cıkıyo ceza yazıcam dedi. Bende yazamazsınız cünkü orjinal dedim. Nerden bilelim tapa manşon vs yapmadıgını muayneye gir orjinalliğini tescille cezanı iptal edelim gibi saçma sapan bir tavıra maruz kaldım. Ardından bende sert bir şekilde kanıtlarım iptal ederim ve çalısamadıgım için ayrıca iş ücretimin kaybını da size ayrı dava açarak talep ederim dedim adam boyle bir cümle duyunca şok oldu. Ardından kısa bir suskunlugun ardından hadi git işine dedi tüm kabalıgı ile öylece ayrıldık. Yazmıs olsa cok eğlenirdik orda cünkü mobese eds altında oldu tüm olay :)

İş onların müşkül duruma düşmesi söz konusu olunca kendilerini çok düşünürler.Bilincli içi dolu duruş önemli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:11 ----------

Şimdi bazılarına sacmalamissin dememdeki sebep sizin direk doğru işin özetini çıkarmanız.Sizede teşekkürler.

3RE3RA
11 Şubat 2022, 14:10
otopsici arkadaş; senin motorun da gazı açtığında şehir içi hız limitini aşabiliyor. polis seni durdurup radar ölçümü olmadan hız limitini aştın cezan şu kadar derse gidip paşa paşa ödeyecek misin?
daha nasıl bir örnek vereyim, pikniğe giden arabayı durdurup araçta bıçak var, şiş var, yanıcı madde var deyip ceza yazarsa susacak mısın?
sesini duymadığı, ölçüm cihazı olmadan keyfi uygulama yapmaya çalıştığı için şahıs kendince hakkını aramış. şahsi malına, arama izni olmadan, arabana arama yapamayacağı gibi motosikletine de bunu yapamaz, kontağı alamaz, gazı açamaz, üstüne binemez. ayrıca madem bu kadar polisin nöbet tuttuğu yere kadar ulaşacak gücün var, sor bakalım ensesi kalınlara neden ses etmiyorlar, suriyeliler motora 5 kişi binerken neden durdurmuyorlar? arkadaşa diyorsun ya delikanlıysan şöyle böyle yap diye, o kadar gücün varsa bunları sor ve cevabı bizimle paylaş biz de bilelim polisler neden böyle yapıyormuş

bsabora
11 Şubat 2022, 14:17
otopsici arkadaş; senin motorun da gazı açtığında şehir içi hız limitini aşabiliyor. polis seni durdurup radar ölçümü olmadan hız limitini aştın cezan şu kadar derse gidip paşa paşa ödeyecek misin?
daha nasıl bir örnek vereyim, pikniğe giden arabayı durdurup araçta bıçak var, şiş var, yanıcı madde var deyip ceza yazarsa susacak mısın?
sesini duymadığı, ölçüm cihazı olmadan keyfi uygulama yapmaya çalıştığı için şahıs kendince hakkını aramış. şahsi malına, arama izni olmadan, arabana arama yapamayacağı gibi motosikletine de bunu yapamaz, kontağı alamaz, gazı açamaz, üstüne binemez. ayrıca madem bu kadar polisin nöbet tuttuğu yere kadar ulaşacak gücün var, sor bakalım ensesi kalınlara neden ses etmiyorlar, suriyeliler motora 5 kişi binerken neden durdurmuyorlar? arkadaşa diyorsun ya delikanlıysan şöyle böyle yap diye, o kadar gücün varsa bunları sor ve cevabı bizimle paylaş biz de bilelim polisler neden böyle yapıyormuş

Hocam hiç sanmıyorum bu dediklerinizi yapabileceğini.Kendiside biliyor bunu.Bilincli yapıyor.Sebebi düşüncelerinin içi boş mesnetsiz olması.Bir mesaj geldi bir çok konuda bu şekilde davrandığı konusunda.Buradan anlaşılıyor ki bu kişinin mental sorunları var.Kendisinin bundan haberi olmayabilir.Cok zorlanmasına gerek yok.Bir kere madara oldu.Madara olmuş kişiler bu sekilde yapar.Konunun özetini çıkaranlar gayet durumu iyi anladı.

ero__
11 Şubat 2022, 14:21
Yüzlerce bıçağın, baltanın, kesici delici aletin, yanıcı ya da patlayıcı kimyasalların raflarında asılı olan alış-veriş merkezlerine girişte yapılan üst aramasında erkeklerden çakıyı, kadınlardan törpüyü almaya çalışan insanlarız vesselam.

Herhangi bir avm'de 2 dk. içerisinde molotof yapmak çok basit. Niye 2 dk? E boş şişe yok malum içiceeez :P

tommygun
11 Şubat 2022, 14:36
Yüzlerce bıçağın, baltanın, kesici delici aletin, yanıcı ya da patlayıcı kimyasalların raflarında asılı olan alış-veriş merkezlerine girişte yapılan üst aramasında erkeklerden çakıyı, kadınlardan törpüyü almaya çalışan insanlarız vesselam.

Herhangi bir avm'de 2 dk. içerisinde molotof yapmak çok basit. Niye 2 dk? E boş şişe yok malum içiceeez :P

Ben çok eskiden yolda birine dalarım diye çantamda çekiç taşıyordum. O şekilde defalarca avm.ye girdim ve kimse de "hayırdır hemşerim nereye böyle?" diye sormadı.

yaşlıveacemi
12 Şubat 2022, 13:31
Ben bir ileriye götürüp ilk mesajında yazdığı polise atarlanma işinin de uydurma olduğunu düşünüyorum.
Hatta iddiaya girerim polis çevirmesinde trafikçiye "bokunu yiyeyim abi" çekmiştir.

Bokunu yiyeyim abi diyen değil,

devletin kendisine vatandaşa hizmet etsin diye verdiği yetkiyi vatandaşı ezmek için kullanan insanlıktan nasibini almamış mahluklar utansın.

Hırbonen
12 Şubat 2022, 19:47
Bende 5 sene oldu biraktim kültablasini yiyesim geliyor hala:)

Ya benim de 2 sene olacak hala canim istiyor nolcak boyle bilmiyorum.

Ahhh ulan ahh sunu gunde 2 3 adet icebilmeyi bir turlu basaramadim cok uzucuu

Mr.wind
12 Şubat 2022, 21:01
Ya benim de 2 sene olacak hala canim istiyor nolcak boyle bilmiyorum.

Ahhh ulan ahh sunu gunde 2 3 adet icebilmeyi bir turlu basaramadim cok uzucuu

morukcum oyle 2-3 olmuyor iste 3 gun sonra pakete donuyorsun yine..

Bide derler birseyden vazgecme esigi 21 gundur falan filan tiriviri. 5 sene olmus hala kahvaltidan sonra, kahve icerken cigerim yaniyor ahah

whitedeamon
12 Şubat 2022, 23:34

7 numara benim işte.Lakin konu sahibi arkadaşı bu yorumlara karşı sabrından ötürü alkışlıyorum.Birde sorum var.Denilmiş ya egzoz orjinal olmasa bile (marka egzoz olmak kaydıyla) işlem yapılamaz diye bu bir nevi araçta teknik değişiklik kapsamından cezai işlem uygulanmasına olanak tanımaz mı?Modifiye yapmak gibi yani mesela.Polis dese ki ses düzeyinden yazmıyorum ama motorun üstünde fabrika çıkışı egzoz yok o yüzden araçta teknik değişiklik yapmışsın tüv’den zarttan zurttan proje falanda çizdirmemişsin bu yüzden yazıyorum dese orada bizi dumur edemez mi ki?

watercolours
13 Şubat 2022, 00:02
7 numara benim işte.Lakin konu sahibi arkadaşı bu yorumlara karşı sabrından ötürü alkışlıyorum.Birde sorum var.Denilmiş ya egzoz orjinal olmasa bile (marka egzoz olmak kaydıyla) işlem yapılamaz diye bu bir nevi araçta teknik değişiklik kapsamından cezai işlem uygulanmasına olanak tanımaz mı?Modifiye yapmak gibi yani mesela.Polis dese ki ses düzeyinden yazmıyorum ama motorun üstünde fabrika çıkışı egzoz yok o yüzden araçta teknik değişiklik yapmışsın tüv’den zarttan zurttan proje falanda çizdirmemişsin bu yüzden yazıyorum dese orada bizi dumur edemez mi ki?

Bu konu çok tartışıldı. Egzoz teknik değişiklik sayılmıyor. O kadar ki para verseniz bile ruhsata işletemiyorsunuz teknik değişiklik değil diye.

whitedeamon
13 Şubat 2022, 01:02
Bu konu çok tartışıldı. Egzoz teknik değişiklik sayılmıyor. O kadar ki para verseniz bile ruhsata işletemiyorsunuz teknik değişiklik değil diye.

Hatırlıyorum o konuları ama nihai cevabı hatırlamadım.Neyse bence gayet güzel bi muhabbet o zaman.Sustucusuyla egzoz olur olur bundan sonra.Tabi fiyatlar benim için evet artık alınır mantıklı kıvamına gelince.Şu an param olsa da alasım yok motor.Ne zaman yönetim değişir yada mantıklı kararlar verilmeye başlar fiyatlar mantıklı seviyelere çekilir o zaman olur.

bsabora
13 Şubat 2022, 14:44
Hatırlıyorum o konuları ama nihai cevabı hatırlamadım.Neyse bence gayet güzel bi muhabbet o zaman.Sustucusuyla egzoz olur olur bundan sonra.Tabi fiyatlar benim için evet artık alınır mantıklı kıvamına gelince.Şu an param olsa da alasım yok motor.Ne zaman yönetim değişir yada mantıklı kararlar verilmeye başlar fiyatlar mantıklı seviyelere çekilir o zaman olur.
Egsoz teknik değişiklik olmuyor.Kimse onun için belge veremiyor.Tuv Turkten bu egsozlar geçiyor.Diger yazı yazan yok mevzuat şöyle diye yazan cahil saçmalayan iki üç arkadaşın aksine Egsoz ses üretmez.Motorun ürettiği sesi absorbe eder Bir kısım sesi filtre ederek düşürür.

Luc
13 Şubat 2022, 15:59
Değerli arkadaşlar, tekrar ediyorum: her sertifikası olan egzoz cadde kullanımına uygundur diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

bsabora
13 Şubat 2022, 16:37
Değerli arkadaşlar, tekrar ediyorum: her sertifikası olan egzoz cadde kullanımına uygundur diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir.
Burda konu bahsi egsozun sertifikali olmasi değil..Polisin keyfi ceza yazmak istemesi karşılığında verdiğimiz cevap ve ceza yazamamasi üstündedir.Arabanin çürüyen egsozunu egsozcuya gidip sıfırını alıyorsunuz orjinalmi yok,sertifikası var mı yok ? Egsozcu kendisi imal etmiş.İmal Etme izni bile yok.Tuv den geçiyor mu geçiyor.Teknik belge bile verilemiyor.
Polis Dayımın v8 klasik savrolesine gaza basta kulagimizin pası gitsin dayıcim diyor.V8 savrole sesi piyasadaki bütün motorlardan fazla çıkıyor ve diyor ki polis bunların sesi böyle çıkar.

Luc
13 Şubat 2022, 18:26
Burda konu bahsi egsozun sertifikali olmasi değil..Polisin keyfi ceza yazmak istemesi karşılığında verdiğimiz cevap ve ceza yazamamasi üstündedir.Arabanin çürüyen egsozunu egsozcuya gidip sıfırını alıyorsunuz orjinalmi yok,sertifikası var mı yok ? Egsozcu kendisi imal etmiş.İmal Etme izni bile yok.Tuv den geçiyor mu geçiyor.Teknik belge bile verilemiyor.
Polis Dayımın v8 klasik savrolesine gaza basta kulagimizin pası gitsin dayıcim diyor.V8 savrole sesi piyasadaki bütün motorlardan fazla çıkıyor ve diyor ki polis bunların sesi böyle çıkar.

Herkes yanlış yapıyor diye o yanlış doğru olmaz. Lütfen kulaktan dolma bilgilerle yanıltıcı bilgilendirmeler yapmayınız. Burası açık bir platform ve birçok kişi yararlanıyor. Sürücü ispat etmekle mükellef yaptığı değişikliğin kanuna uygun olduğunu...

İKİNCİ BÖLÜM
Motorlu Araçlara Ait Şartlar
Araçların karayoluna uygunluğu ve teknik esaslar:
Madde 29 – (Değişik: 17/10/1996-4199/12 md.)
Araçların yapım ve kullanma bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uymasızorunludur. Yapım safhasında, araçların Tip Onayı Yönetmeliği ile buna bağlı diğer yönetmeliklerin çıkarılmasına Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilidir. Tip Onayı Yönetmeliği ve buna bağlı diğer yönetmelikler Bayındırlık ve İskan Bakanlığının görüşü alınarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca düzenlenir.

Araçların teknik şartlara uygunluğu:

Madde 30 – Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara
uygun durumda bulundurulması zorunludur.
b) (Değişik: 21/5/1997-4262/4 md.) .....ve [B]çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran
araçları kullanan sürücüler 3 600 000 lira para cezası,
İle cezalandırılırlar.
(b) bendindeki şartlara uymayan ve uyumsuzluğu trafik emniyetini tehlikeye düşürmeyecek nitelikte olan araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ihtar olunur. İhtarda verilen süre için teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde araç trafik zabıtasınca trafikten men edilir.

Madde 32 – (Başlığı ile Birlikte Değişik:18/10/2018-7148/17 md.)
Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliğin işleten tarafından otuz gün
içinde araç tescil belgesine işletilmesi zorunludur. Bu fıkra hükmüne uymayan işletenlere 108 Türk lirası idari
para cezası verilir. Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenip
bu durum ilgili tescil kuruluşunda araç tescil belgesine işletilinceye kadar trafikten menedilir.

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda 1.002Türk lirası idari para cezası uygulanır. Ayrıca, araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten menedilir.

bsabora
13 Şubat 2022, 19:25
Herkes yanlış yapıyor diye o yanlış doğru olmaz. Lütfen kulaktan dolma bilgilerle yanıltıcı bilgilendirmeler yapmayınız. Burası açık bir platform ve birçok kişi yararlanıyor. Sürücü ispat etmekle mükellef yaptığı değişikliğin kanuna uygun olduğunu...

İKİNCİ BÖLÜM
Araçların yapım ve kullanma bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uymasızorunludur. Yapım safhasında, araçların Tip Onayı Yönetmeliği ile buna bağlı diğer yönetmeliklerin çıkarılmasına Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilidir. Tip Onayı Yönetmeliği ve buna bağlı diğer yönetmelikler Bayındırlık ve İskan Bakanlığının görüşü alınarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca düzenlenir.

Madde 30 – Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara
b) (Değişik: 21/5/1997-4262/4 md.) .....ve [B]çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran
İle cezalandırılırlar.
(b) bendindeki şartlara uymayan ve uyumsuzluğu trafik emniyetini tehlikeye düşürmeyecek nitelikte olan araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ihtar olunur. İhtarda verilen süre için teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde araç trafik zabıtasınca trafikten men edilir.

Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliğin işleten tarafından otuz gün
içinde araç tescil belgesine işletilmesi zorunludur. Bu fıkra hükmüne uymayan işletenlere 108 Türk lirası idari
para cezası verilir. Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenip
bu durum ilgili tescil kuruluşunda araç tescil belgesine işletilinceye kadar trafikten menedilir.

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda 1.002Türk lirası idari para cezası uygulanır. Ayrıca, araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten menedilir.

Sayın abi ; Ben birebir yaşadığım olayı yazıyorum konu başlığındaki konudan hariç bir konuyu yaşadım ve kulaktan dolma değil. araba egsozu konusu oldu tragikte Egsoz için teknik belge verilemiyor ve burda sen haklısın ben hakliyim davasıda yok.O yolladığın yazılari biz yıllar evvelden biliyoruz.Egsoz teknik belgeye tabi değil.Yoksa ülkede trafikte araç göremezsiniz.madem biz kulaktan dolma biliyoruz polis niye yazmadı bize . Polis 32 den yazarım dedi yazaman Dedik.31 den yazamadi.Buyursun yazsin ozaman.

kolestroll
13 Şubat 2022, 19:36
Aynı tepkiyi İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ver bakalım yiyorsa… O egzozu söker münasip bir yere monte ederler.

bsabora
13 Şubat 2022, 19:43

İKİNCİ BÖLÜM

İle cezalandırılırlar.

Daha önceki motorumda yazılan cezaya hakimin yazısı tespit ettin mi diyor...başka bir zaman durduran polis Egsoz var ceza kesecem diyor gene kesemen diyoruz.hadiya diyor aynı motora yazilan ceza iptal mahkeme kararını görünce tamam diyor.tespit etsin nerde edecek tuv de edecek degilmi biz kamera kaydına kadar hakime vermişiz daha siz yok mevzuat böyle şöyle demeyin...bilginiz olsun bir gün is guzar polis Egsoz veya bir başka konuda size yazmak isterse itiraz edebilirsiniz.dayanaklariniz var...Ülkede tonla mevzuat varda hukuki dayanagi ve senin bindigin aracı kapsiyormu acaba.bu mahkemeler neden bizleri haklı buluyor bunca mevzuata rağmen ?
https://resmim.net/cdn/2022/02/13/m2O2W.jpg (https://resmim.net/)

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:39 ----------

Aynı tepkiyi İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ver bakalım yiyorsa… O egzozu söker münasip bir yere monte ederler.

Zorunami gitti ? Senin bi tarafına monte ettilerse memnun isen benim için sorun yok.Yasadiginiz yerde kiciniz havada gelen giden monte ediyorsa biseyi o senin problemin.bize onu yapacak adam her şeyi göze almali.Bos yorumcusun ve trolsun..üyeliğin 02 Şubat 2022 ne ara üye oldun geldin bize burda konuşuyorsun.Atilan eski üyelerden veya yedek hesap yapılmış birisin.

yaşlıveacemi
13 Şubat 2022, 20:23

Burada mevzu atarlanmak, memura nasıl posta koydum, madara ettim değil. Mevzu memurunda, memurun karşısında ki vatandaşında kurallara uymasını sağlamak.

İdeal olanda bu değil mi.

Siz doğru olduktan sonra kimse size bir şey yapamaz memurunda memuru var korkma. Ha biraz uğraşırsın o ayrı konu.

bsabora
13 Şubat 2022, 20:33
Burada mevzu atarlanmak, memura nasıl posta koydum, madara ettim değil. Mevzu memurunda, memurun karşısında ki vatandaşında kurallara uymasını sağlamak.

İdeal olanda bu değil mi.

Siz doğru olduktan sonra kimse size bir şey yapamaz memurunda memuru var korkma. Ha biraz uğraşırsın o ayrı konu.
Abi cevap verdiğin kişi ve kişiler hayatı boyunca korkutulmus ,otoriteye ne yaparsa yapsın karşı çıkılamayacagi ogretilmistir.Dis dünyaya korku ile bakan kişiler hakkını arayan kişilere karşı hayret eden bunun mümkün olmayacağını dusunen kişiler.Polisin amiri yok mu ,amirin üstü yokmu valiye kadar yolu var olmadı iç işleri bakanlığı..çok bu şekilde 2 sene 3 sene uğraştık..Korkaklara laf anlatılmaz

YasinC
13 Şubat 2022, 20:35
Beş maymun deneyi sonucuna dönmüş ülkenin hali. Adam hakkını aramış kötü olmuş. Yok Ankara'da, İstanbul da olsaymış bla bla.. Ülkenin kırsalın da hakkını arayabiliyorsun ama şehrinde arayamıyorsun? Sonra sırasıyla herkesin canı yanınca ağlıyor. Müstahak böyle topluma.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Beş_maymun_deneyi