PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ölmüş Aküyü Kurtarma Desülfatör Cihazı Yapma

Ramazan Can
16 Ocak 2022, 21:34
https://youtu.be/z4PH9Yx72kU

Arkadaşlar öldü denilen her akü çöp değildir. Kurtarmak bizim elimizde . Aküde oluşan desülfatları desülfatör cihazı ile kurtarmak mümkün . Cihazı yapmayı gayet açıklayıcı olarak anlattım ve çektim. 50-60 liraya çok rahat yaparsınız .
Kanalıma abone olmanız ve videoyu beğenmeniz rıcam dır .

ulkerhan
17 Ocak 2022, 00:17
555 opamp ile yapmıştım işe yarıyordu. + bir tavsiyem, telefonu lütfen yan tutun. televizyonda izlenmiyor.

Ramazan Can
17 Ocak 2022, 06:05
555 opamp ile yapmıştım işe yarıyordu. + bir tavsiyem, telefonu lütfen yan tutun. televizyonda izlenmiyor.

Telefon işine dikkat edeceğim teşekkür ederim 🙏🏻

vandamme
17 Ocak 2022, 09:12
Benim aküde can çekişiyor son günlerde, denemek lazım böyle bir şey.

Teşekkürler.

Ramazan Can
17 Ocak 2022, 10:09
Benim aküde can çekişiyor son günlerde, denemek lazım böyle bir şey.

Teşekkürler.

Arabamın ve motorumun aküsünü kurtardı ucuz maliyetli deneyin kesinlikle

IRau
17 Ocak 2022, 13:06
bişey sorucam

bu akü nün performansa etkisi varmı

EthanHunt
17 Ocak 2022, 13:24

Arkadaşlar öldü denilen her akü çöp değildir. Kurtarmak bizim elimizde . Aküde oluşan desülfatları desülfatör cihazı ile kurtarmak mümkün . Cihazı yapmayı gayet açıklayıcı olarak anlattım ve çektim. 50-60 liraya çok rahat yaparsınız .

Kullandığınız kapasitör ve diyotun değerleri nedir? Rastgele almayayım..

Ramazan Can
17 Ocak 2022, 14:15
bişey sorucam

bu akü nün performansa etkisi varmı

Marşa etkisi ve ilk çalıştırmaya etkisi var

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:12 ----------

Kullandığınız kapasitör ve diyotun değerleri nedir? Rastgele almayayım..

Kondansatör 40 uf 450 V

50A 1000V köprü diyot

EthanHunt
17 Ocak 2022, 14:35

Ne kadar sürüyor bu işlem, fişte bırakıp gitmeye gerek oluyor mu, yani uzun sürüyor mu?

Ramazan Can
17 Ocak 2022, 14:41
Ne kadar sürüyor bu işlem, fişte bırakıp gitmeye gerek oluyor mu, yani uzun sürüyor mu?

Ben 5 kere doldur boşalt yaptım. Başında bekledim. 2 satte bitti . Akü dolarken 16 volta kadar çıkardım. 11 volta kadar geri düşürdüm.

EthanHunt
17 Ocak 2022, 15:25
Ben 5 kere doldur boşalt yaptım. Başında bekledim. 2 satte bitti . Akü dolarken 16 volta kadar çıkardım. 11 volta kadar geri düşürdüm.

11 volta düşürürken evde kullandığımız 220v duy ampül kullandınız dimi?

Ramazan Can
17 Ocak 2022, 16:14
11 volta düşürürken evde kullandığımız 220v duy ampül kullandınız dimi?

Yok 12 volt bişey kullanman gerekiyor aama hemen dokunmaman gerek aküye

babaçi
17 Ocak 2022, 22:58
Marşa etkisi ve ilk çalıştırmaya etkisi var

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:12 ----------

Kondansatör 40 uf 450 V

50A 1000V köprü diyot

2.41 amper şarz değeri verir,ilk şarda mutlaka akü kapakları açık olmalı.10 amperlik akünüzü 4 saatte doldurur.akünüzün amper değerine göre süreyi belirleyebilirsiniz.

ben ramazanın yaptığının değerlerin aynısını yapmıştım,bir tanede 0.40 amperlik yaptım motosiklet aküleri için.öldü denilip çöpe atılan 7 amperlik aküden duragan voltajda 13.11 voltu gördün ve şuan motorumda kullanıyorum

Ramazan Can
18 Ocak 2022, 08:50
2.41 amper şarz değeri verir,ilk şarda mutlaka akü kapakları açık olmalı.10 amperlik akünüzü 4 saatte doldurur.akünüzün amper değerine göre süreyi belirleyebilirsiniz.

ben ramazanın yaptığının değerlerin aynısını yapmıştım,bir tanede 0.40 amperlik yaptım motosiklet aküleri için.öldü denilip çöpe atılan 7 amperlik aküden duragan voltajda 13.11 voltu gördün ve şuan motorumda kullanıyorum

Abi eskilerden kimler kaldı biz kullan at yenisini tak değil, sorunu çöz değerlendir tamir yap kullanmayı dene diye uğraşan son nesiliz sanırım. Araba nın aküsünü ve sattığım fazerin evde duran aküsünğ bununla kurtardım . Herkese tavsiye ediyorum

drtayfun
18 Ocak 2022, 09:22
Yok, yeniden o günlere geri dönüyoruz. Açık ve net görünen o ki , ülke 70'li yıllar kadar fakir artık, o yüzden yamama - tamir günleri de başladı.
(Vay be, adamlar 20 yılda bizi 30 yıl geri götürmeyi başardı, her kesin harcı değil)

Ramazan Can
18 Ocak 2022, 09:36
Yok, yeniden o günlere geri dönüyoruz. Açık ve net görünen o ki , ülke 70'li yıllar kadar fakir artık, o yüzden yamama - tamir günleri de başladı.
(Vay be, adamlar 20 yılda bizi 30 yıl geri götürmeyi başardı, her kesin harcı değil)

Konuşunca suç oluyor susma hakkımı kullanıyorum 😀

drtayfun
18 Ocak 2022, 10:00
Siz o günleri bilmezsiniz, ben iyi hatırlıyorum. Kıbrıs savaşı nedeniyle batı ambargosu vardı, ülke 5 sente muhtaç hale gelmişti , aynı böyle enflasyon ve pahalılık , yokluk vardı, ama bir sebebi vardı o yüzden dişimizi sıktık o günleri atlattık. Şimdiki başka.

Ahmet Turan Peker
18 Ocak 2022, 10:11
Konuşunca suç oluyor susma hakkımı kullanıyorum 😀

Ramazan kapak açılmadan da yapılabilir mi NC aküsü kapak açılmıyor..

EthanHunt
18 Ocak 2022, 10:14

Bu işlem, 600w ups içindeki akülerde de işe yarar mı? Pc için aldığım akü 10 yaşına geldi neredeyse.

Ahmet Turan Peker
18 Ocak 2022, 10:20
Siz o günleri bilmezsiniz, ben iyi hatırlıyorum. Kıbrıs savaşı nedeniyle batı ambargosu vardı, ülke 5 sente muhtaç hale gelmişti , aynı böyle enflasyon ve pahalılık , yokluk vardı, ama bir sebebi vardı o yüzden dişimizi sıktık o günleri atlattık. Şimdiki başka.

Kesinlikle bilmezler
Eskiden herkes lastiği patlayan aküsü biten yada bozulan motoru hemen çöpe atar yenisini alır idi. Onun için de kimse bir motoru uzun süre kullanamaz 5 bin km binince hemen değişir yada çöpe atardı
Son 20 senedir ( 21-22 değil) herşey artık tamir ediliyor. Kimse çöpe motor atamıyor, tamir edilemeyecek iç lastikler kilot lastiği olarak, tamamen bozulan aküler de salata tabağı olarak kullanılıyor

Abi şu an herşeyin çok pahalı olduğu ve bir kriz olduğu gerçek.
Ama 2007-2013 arasında alt gelir gurubunun dahi motosiklet e Arabaya ulaşabilir olduğu belki de Türkiye de ki tek dönem olduğunu inkâr etmek nankörlük olmaz mı..

Ramazan Can
18 Ocak 2022, 10:36
Bu işlem, 600w ups içindeki akülerde de işe yarar mı? Pc için aldığım akü 10 yaşına geldi neredeyse.

Yarar diye düşünüyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:32 ----------

Kesinlikle bilmezler
Eskiden herkes lastiği patlayan aküsü biten yada bozulan motoru hemen çöpe atar yenisini alır idi. Onun için de kimse bir motoru uzun süre kullanamaz 5 bin km binince hemen değişir yada çöpe atardı
Son 20 senedir ( 21-22 değil) herşey artık tamir ediliyor. Kimse çöpe motor atamıyor, tamir edilemeyecek iç lastikler kilot lastiği olarak, tamamen bozulan aküler de salata tabağı olarak kullanılıyor

Ama 2007-2013 arasında alt gelir gurubunun dahi motosiklet e Arabaya ulaşabilir olduğu belki de Türkiye de ki tek dönem olduğunu inkâr etmek nankörlük olmaz mı..

Bu konudada tamamiyle haklısın abi 2007 ve 2013 bir çok insana ev araba motosiklet ve benzeri şeyler getirdi .
Ben varlık içindede olsam tamir etmekten yanayım ısraf ı sevmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:35 ----------

Kesinlikle bilmezler

Bu konudada tamamiyle haklısın abi 2007 ve 2013 bir çok insana ev araba motosiklet ve benzeri şeyler getirdi .
Ben varlık içindede olsam tamir etmekten yanayım ısraf ı sevmiyorum.

EthanHunt
18 Ocak 2022, 10:49

60 amperlik araç aküsü için deneyeceğim. 24 saat şarjda kalması riskli olur mu?

drtayfun
18 Ocak 2022, 10:51
Doğru olan kısmı şu, AKP'nin ilk 10 yılı ekonominin yükseliş dönemiydi, o dönem hem yönetim fena değildi, hem de dünyadan yağmur gibi yabancı sermaye yağdı ülkeye, bu da refah getirdi. Ama o zaman dedik ki : Bu paraları asfalta - binaya harcamayın, bu geçici bolluk , iş yeri - fabrika - eğitime harcayın , yarın para gelmeyecek, bizi o fabrikalar kurtaracak ! Ama nerdee, asfalta - betona ve imam okullarına harcadılar tüm parayı. Buyrun şimdi yiyin o betonları.
Tamir olayına gelince, eski dönem adamı olduğum için her şeyi tamir edebilirim, bana çok yabancı değil bu işler.

Ramazan Can
18 Ocak 2022, 10:56
60 amperlik araç aküsü için deneyeceğim. 24 saat şarjda kalması riskli olur mu?

Ampermetre takıp 16.5 i görünce kapatmalısınız

vandamme
18 Ocak 2022, 11:17

Motorun üstündeki akü 6 yıllık, bu işlem ile kurtarabilirmiyim acaba?

Exide marka güzel bir akü var üstünde. Son zamanlarda akü zayıfladı, ilk marşta zor çalışıyor motor.

EthanHunt
18 Ocak 2022, 11:29
Ampermetre takıp 16.5 i görünce kapatmalısınız

60 amper için 16.5 görünce kapatacağım ok, peki 7 amperlik motosiklet aküsünde hangi değeri görmem lazım?

Ramazan Can
18 Ocak 2022, 13:55
Motorun üstündeki akü 6 yıllık, bu işlem ile kurtarabilirmiyim acaba?

Exide marka güzel bir akü var üstünde. Son zamanlarda akü zayıfladı, ilk marşta zor çalışıyor motor.

Plakalar sağlamsa kesim kurtulur

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:54 ----------

60 amper için 16.5 görünce kapatacağım ok, peki 7 amperlik motosiklet aküsünde hangi değeri görmem lazım?

Yine aynı şekil 16 .5 i görünce bırak

Alisilin
19 Ocak 2022, 00:10
Noco marka şarj cihazım var memnunum.
Ölmüş aküyü kurtaramasamda zayiflamis aküleri kurtarıyor ve düzenli şarjda akü ömrünü uzatıyor.
Kurtarma modu da var. Yalnız 72 amper aküyü kurtaramadım. Şarj esnasında 1 göz kaynamıyordu. Sanırım plaka kopmuş.

2 araba 2 motosikleti 2 3 ayda bi ful sarjediyorum. Akü araç üzerinde şarj ediyorum.
Kapakları falan açmıyorum olduğu gibi takıyorum.
Ilk başlarda aracın elektronik aksamına beyne falan zarar verir diye cekindim ama 3 senedir bi sorun olmadi.

Ramazan Can
19 Ocak 2022, 08:30
Noco marka şarj cihazım var memnunum.
Ölmüş aküyü kurtaramasamda zayiflamis aküleri kurtarıyor ve düzenli şarjda akü ömrünü uzatıyor.
Kurtarma modu da var. Yalnız 72 amper aküyü kurtaramadım. Şarj esnasında 1 göz kaynamıyordu. Sanırım plaka kopmuş.

2 araba 2 motosikleti 2 3 ayda bi ful sarjediyorum. Akü araç üzerinde şarj ediyorum.
Kapakları falan açmıyorum olduğu gibi takıyorum.
Ilk başlarda aracın elektronik aksamına beyne falan zarar verir diye cekindim ama 3 senedir bi sorun olmadi.

Africa twin se bende üzerinee standart şarj aleti ile şarj ediyorum sıkıntı yaşamadım

babaçi
19 Ocak 2022, 21:36
Ramazan kapak açılmadan da yapılabilir mi NC aküsü kapak açılmıyor..

aküde muhtemelen sülfatlaşma olmuştur,ilk şarzda sülfatı kırmaya çalışıyor sistem ve aşırı kaynama ve ısınma ortaya çıkıyor bu sebeble ilk şarz mutlaka kapaklar açık olmalı ve açık havada yapılmalı.

işlemi yapmadan önce gözlerdeki su seviyesi kontrol edilmeli eksik olanlara saf su (klima yada yağmur suyu) konmalı.

önemli bir hususta aküde fiziki bir hasar varsa gözler içerisindeki plakalarda kopmalar olmuşsa desülfatör bir işe yaramıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:33 ----------

ramazan şimdi ben bu alate voltajı 17 ye gelince kesen bir devre yapacağım,fakat aküye ilk taktığında 200 voltlarla başladığı için muhtemelen çalışmayacak onu çözmeye çalışıyorum

ero__
19 Ocak 2022, 22:28

Tarih tekerrürden ibarettir diye boşuna demiyorlar :)

Ramazan Can
20 Ocak 2022, 10:20
aküde muhtemelen sülfatlaşma olmuştur,ilk şarzda sülfatı kırmaya çalışıyor sistem ve aşırı kaynama ve ısınma ortaya çıkıyor bu sebeble ilk şarz mutlaka kapaklar açık olmalı ve açık havada yapılmalı.

işlemi yapmadan önce gözlerdeki su seviyesi kontrol edilmeli eksik olanlara saf su (klima yada yağmur suyu) konmalı.

önemli bir hususta aküde fiziki bir hasar varsa gözler içerisindeki plakalarda kopmalar olmuşsa desülfatör bir işe yaramıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:33 ----------

ramazan şimdi ben bu alate voltajı 17 ye gelince kesen bir devre yapacağım,fakat aküye ilk taktığında 200 voltlarla başladığı için muhtemelen çalışmayacak onu çözmeye çalışıyorum

Abi yaparsan banada haber edermisin

Ahmetnabi cevabı çoşkun abi vermiş ben yeni gördüm sülfatlaşma varsa kapak açık olmalı

Ramazan Can
25 Ocak 2022, 09:19
Soğuk ve evde olduğumuz günlerde işinize yarar aktif olsun konu 😊

bektanist
29 Ocak 2022, 03:33
Aktif olmasına aktif olsun bilgi güzeldir almasını bilene. Bir kaç hatırlatma yapayım her akü kurtulacak diye bir şey yok yani plakalarda kopma olan akü kesilip açılmadan kopan plaka lehimlenmeden kurtulmaz.
Bir diğer konu bütün akülerin kapakları olur bu kapaklar açılmalıdır ve desülfe edilirken mutlaka hava girişi olan bir yerde olmalıdır yani odanın hava alması lazım. (sağlık için)
Eğer akü desülfatöre taktığınız anda 200v 90v gibi yüksek değerler görürseniz bu sülfatlaşmanın yüksek olduğunu gösterir minimum 10 12 saat şarjda kalarak sülfatı çözmeye çalışır (%127) yani aküyü kurtarıcam diye 1 akü parasını hiç edebilirsiniz.
Akü sülfatlaşmayı çözdü tamamen temizledi fakat 10v üstüne çıkmıyor ? işde şimdi zurnayla muhabbetin zamanı geldi bu plakada kopuk olduğunu gösterir ve dışardan müdahale etmenize olanak vermez yani kesmeden çözemezsiniz.
Bunu anlatma sebebim elektrik bilginiz ampul değiştirmekle sınırlıysa hiç bulaşmayın bence ama bilgim olsun ben denemek istiyorum diyorsanız bu işin mucidi ali ustayı izlemenizde fayda var. mantık aynı

https://www.youtube.com/watch?v=DVworGLnIp0&ab_channel=AliUsta

Ramazan Can
29 Ocak 2022, 10:01
Aktif olmasına aktif olsun bilgi güzeldir almasını bilene. Bir kaç hatırlatma yapayım her akü kurtulacak diye bir şey yok yani plakalarda kopma olan akü kesilip açılmadan kopan plaka lehimlenmeden kurtulmaz.
Bir diğer konu bütün akülerin kapakları olur bu kapaklar açılmalıdır ve desülfe edilirken mutlaka hava girişi olan bir yerde olmalıdır yani odanın hava alması lazım. (sağlık için)
Eğer akü desülfatöre taktığınız anda 200v 90v gibi yüksek değerler görürseniz bu sülfatlaşmanın yüksek olduğunu gösterir minimum 10 12 saat şarjda kalarak sülfatı çözmeye çalışır (%127) yani aküyü kurtarıcam diye 1 akü parasını hiç edebilirsiniz.
Akü sülfatlaşmayı çözdü tamamen temizledi fakat 10v üstüne çıkmıyor ? işde şimdi zurnayla muhabbetin zamanı geldi bu plakada kopuk olduğunu gösterir ve dışardan müdahale etmenize olanak vermez yani kesmeden çözemezsiniz.
Bunu anlatma sebebim elektrik bilginiz ampul değiştirmekle sınırlıysa hiç bulaşmayın bence ama bilgim olsun ben denemek istiyorum diyorsanız bu işin mucidi ali ustayı izlemenizde fayda var. mantık aynı
https://www.youtube.com/watch?v=DVworGLnIp0&ab_channel=AliUsta

Ali usta bu işin kralı hatta cihazı yapıp satıyor. Bilgilendirme için teşekkür ederim

Ramazan Can
02 Şubat 2022, 13:18
Güncel kalsın soğuk kış günlerinde akü ölmesin

Ramazan Can
10 Mart 2022, 20:21
Soğuk kış günlerinde lazım olabilir aküleriniz için

karşıyaka
10 Mart 2022, 20:41
Merhaba,
Saatlerce başında beklememek ve tehlikeli olmaması için otomatik kesecek bir uygulama yok mu?

Ben de malzemeler var uzun zaman önce satın almıştım fakat başında beklemek istemiyorum bir de balkonda yapacağım işlemi zehirlenmemek adına, otomatik durması güvenli olur çünkü yüksek DC gerilimler söz konusu.
Teşekkürler.

Ramazan Can
11 Mart 2022, 12:23
Merhaba,
Saatlerce başında beklememek ve tehlikeli olmaması için otomatik kesecek bir uygulama yok mu?

Ben de malzemeler var uzun zaman önce satın almıştım fakat başında beklemek istemiyorum bir de balkonda yapacağım işlemi zehirlenmemek adına, otomatik durması güvenli olur çünkü yüksek DC gerilimler söz konusu.
Teşekkürler.

Çok haklısınız bende açık alanda yapıyorum zehirlenmemek adına .
Otomatik kesen bir devre tabikide yapılır istenilirse

Ramazan Can
25 Kasım 2022, 14:13
Arkadaşlar havalar soğuyor akünüz sizi üzebilir bu desülfatör cihazı yaparak akü almaktan kurtulabilirsiniz.

ferhatkars
26 Kasım 2022, 00:09
ben de 3-4 tane DC 48 V luk adaptörler var... bunları seri bağlayıp direk aküye versek... aynı işi görür mü acaba... ama amperleri düşük... 0.5 amper... :cherry: zaten akü de 7 amper... :P

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:24 ----------

48 + 48 + 24+ 12 + 12 voltluk adaptörleri birleştirdim... dc 144 volt....
0.5+ 0,5+ 2 + 12,5+ 2 amper... bunlar da amper değerleri... 45 amperlik oto aküsü bağlı...kaynamaya başladı...
ilk 10 saniye sonra 18 volta çıktı... şuan da 16 v civarında kaynıyor...

Ramazan Can
26 Kasım 2022, 15:25
ben de 3-4 tane DC 48 V luk adaptörler var... bunları seri bağlayıp direk aküye versek... aynı işi görür mü acaba... ama amperleri düşük... 0.5 amper... :cherry: zaten akü de 7 amper... :P

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:24 ----------

48 + 48 + 24+ 12 + 12 voltluk adaptörleri birleştirdim... dc 144 volt....
0.5+ 0,5+ 2 + 12,5+ 2 amper... bunlar da amper değerleri... 45 amperlik oto aküsü bağlı...kaynamaya başladı...
ilk 10 saniye sonra 18 volta çıktı... şuan da 16 v civarında kaynıyor...

Aynı işi görmez bu cihazı yapman gerekiyor akü fiyatları ortada pişman olmazsın

ferhatkars
28 Kasım 2022, 01:00
Aynı işi görmez bu cihazı yapman gerekiyor akü fiyatları ortada pişman olmazsın

42 amperlik araba aküsü bağladım...
156 volta kadar verdim... ilk başlarda 18 volt gösterdi... sonra yavaş yavaş süştü...
10 saat kadar şarjda durdu... baştaki ve sondaki güzler kaynadı... ama diğer gözlerde haraket olmadı...
1 yıldır yatan ve 9 volt gösteren akü, şuan da 3 volt göstetiyor.... :P :queen:

Ramazan Can
28 Kasım 2022, 19:19
42 amperlik araba aküsü bağladım...
156 volta kadar verdim... ilk başlarda 18 volt gösterdi... sonra yavaş yavaş süştü...
10 saat kadar şarjda durdu... baştaki ve sondaki güzler kaynadı... ama diğer gözlerde haraket olmadı...
1 yıldır yatan ve 9 volt gösteren akü, şuan da 3 volt göstetiyor.... :P :queen:

Senin plakalar çürümüş dür büyük ihtimalle.

ferhatkars
29 Kasım 2022, 22:05
Senin plakalar çürümüş dür büyük ihtimalle.

1,5 yıldır atıl duran akü idi... deneyim dedim... youtube da adamın biri de anlatmış zaten.. "1 yıldan fazla süre boşta duran aküden umut beklemeyin" diye...

Ramazan Can
01 Aralık 2022, 11:46
1,5 yıldır atıl duran akü idi... deneyim dedim... youtube da adamın biri de anlatmış zaten.. "1 yıldan fazla süre boşta duran aküden umut beklemeyin" diye...

Sülfatlaşma sonunda çürüme yaptırıyor. Akabinde akü çöp. Düzgün şarjda tutulan akü 10 yıl kullanılır ama bakımı düzgün yapılmayan(şarjı düzenli takip edilmeyen) akü 2 yılda bozulabilir.