PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RKS RN180 Garip Zırıltı Sorunu

hardy1234
17 Aralık 2021, 14:57
Arkadaşlar herkese merhaba , forumda uzun süredir aktif değildim tekrardan geri döndüm.Şöyle bir sorunum var , motorum rn180.Motorda ilk aldığımda hiçbir problem yoktu ve şuan 25binde.3-4 hafta öncesinde yağ bakımı gelince motul 7100 koydum ondan 2-3 gün sonrada shellin performans yakıtını aldım ve motoru 200 km daha sürdüm.Sonrasında sürerken garip bir zırıltı sesi gelmeye başladı bildiğiniz bozuk para şıngırtısı gibi özellikle orta devir bandında çok geliyordu. (bir süre sonra rolantide , debriyajı çekince hertürlü gelmeye başladı.)sonrasında bir ustaya götürdüm ve kranktan olduğunu düşündük motoru indirdik ama sorun kranktan çıkmadı,ustanın yanından ayrıldım.Sonraki gün motor oldu diye aradı.Motoru aldım gerçekten ilk günkü gibi olmuştu. Usta dedim ne olmuş ? usta dediki motorun üst kapağı fazla kurum bağlamıştı ve segmanlarda sorun vardı tüm segmanlar değişti üst ölü nokta ve subap ayarı yapıldı sorun muhtemelen tam sentetik yağ koymaktan dedi.Herneyse çıktım ustadan 200 300 km sonra bu ses tekrar gelmeye başladı.Sizce bu ses neyden dolayı geliyor? (ses motorun içinden geliyor sanki motorun sol tarafına daha yakın bir yerden).

Motoseverrr
17 Aralık 2021, 15:13
Titreşimden dolayı kimi parçalar gevşemiş olup onlar bu tarz zırıltı yapıyor olabilir, sorun blokda değilde grenaj, depo bağlantıları gibi yerlerden geliyor olabilir.

xterkan
17 Aralık 2021, 15:24
debriyajı çekince geliyorsa ,debriyaja bakmak lazım, tasta göbekte boşluk var mı diye ve ses artan bir ses değilse ,motorun çalışmasında gitmesinde sorun yoksa, çok önemli değil anlamını taşır ,segmanlarda sorun olsa hemen yağ atar motor, debriyaj tası gibi geldi bana takip et

hardy1234
17 Aralık 2021, 15:44
Titreşimden dolayı kimi parçalar gevşemiş olup onlar bu tarz zırıltı yapıyor olabilir, sorun blokda değilde grenaj, depo bağlantıları gibi yerlerden geliyor olabilir.

hocam bu zırıltı civata zırıltısı gibi değil hani zincir korumaya zincir sürter ya o ses gibi bir zırıltı ve motorun içinden geliyor.Ek olarak zincir gergi ayarı yeni yapıldı dişliyide kontrol ettim oraya da sürtmüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

debriyajı çekince geliyorsa ,debriyaja bakmak lazım, tasta göbekte boşluk var mı diye ve ses artan bir ses değilse ,motorun çalışmasında gitmesinde sorun yoksa, çok önemli değil anlamını taşır ,segmanlarda sorun olsa hemen yağ atar motor, debriyaj tası gibi geldi bana takip et

Hocam sadece debriyaj çekince değil her zaman geliyor debriyajı çekersem , rolantide gaz verirsem , viteste giderken hertürlü geliyor.Makina 11 bin devir çevirebiliyor 9k devirde kullandığımda ses gelmiyor veya ben duyamıyorum ama orta devir bandında bariz bir ses var geneldede kompresyon yaparken geliyor

xterkan
17 Aralık 2021, 16:28
yani sesi dinlemek lazım, birde motoru açtık dedin, bir şey yok dedin ,iyi bakılmadı mı ? sesi takip et artıyorsa sıkıntı var demektir ,motor sabit çalışırken yapıyorsa bakılacak yerler motor çalışan aksamları , vitese takınca ve giderken yapıyorsa bakılacak yerler motor debriyaj ve şanzıman aksamları başkada ne desek boş, bir arkadaşta yazmış gevşek v.s nereler olabilirse incele