PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YBR 125 ESD Düşük Alternatör Voltajı

electroma
14 Aralık 2021, 22:07
Merhaba, 2014 YBR 125 ESD sahibiyim. Motorun alternatör sargısından düşük voltaj alıyorum. Bu nedenle aküm günden güne deşarj olup bitmiş. Statoru söküp yenisiyle değiştirirerek denedim. Fakat yine 6.11 Volt gibi düşük bir gerilim ölçüyorum. Gaz verince 5Volt civarına iniyor. Bir türlü çözemedim sorun ne olabilir?

patron_58
14 Aralık 2021, 22:33
Statör değiştiyse sorun konjektör olabilir.Niye ölçmeden sargıyı değiştin

electroma
14 Aralık 2021, 22:57
Bobini ölçtüm: 0.7 ohm. Sağlam gibi duruyor aslında. Fakat stator çıkışı düşük gerilim gösteriyor. Yani daha konjektöre girmeden düşük gerilim veriyor. Haliyle konjektör çıkışında da düşük gerilim oluşup, aküye bu gerilim aktarılıyor. Böylece akü deşarj oluyor. Bu yüzden emin olabilmek için yenisini aldım taktım. Bu yenisini de 0.7 ohm ölçtüm.

Tekpiston
15 Aralık 2021, 09:46
Selamlar,
Konjektör, fazla akım çekip statörden gelen voltajı düşürüyor olabilir. Ohm metre ile ölçmek net bilgi vermeyebilir.
Tesisatda kaçak olup olmadığına da bakmanızı tavsiye ederim.

electroma
26 Aralık 2021, 12:37
Bu zaman zarfında depoyu söktüm konjektörü tekrar çıkarttım ölçtüm sağlam. Tüm elekrik yüklerini devre dışı bıraktım tekrar çalıştırdım. Şuan sargı çıkışı 5V iken konjektör girisişi 4V civarı. Yani arada bir kısa kablo var sadece ve 1V oynuyor. Konjektör çıkışı ise 2V'a kadar düşüyor.

Selamlar,
Konjektör, fazla akım çekip statörden gelen voltajı düşürüyor olabilir. Ohm metre ile ölçmek net bilgi vermeyebilir.
Tesisatda kaçak olup olmadığına da bakmanızı tavsiye ederim.

Bir de konjektör alıp denerim. Kısa devre olduğunu düşünüyorsunuz sanırım. Fakat olağan üstü bir ısınma yok konjektörde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

Dün konjektör aldım taktım. Bir gelişme yok. Tamamen aynı değerleri alıyorum. Acaba sorun elektrik değil de mekanik olabilir mi? Örneğin bobini endükleyen mıknatıs zımbırtının dişlileri bozuktur filan. Böyle bir problem yaşayan var mı?

F54
26 Aralık 2021, 23:49
benim de ybr varken konjektör bozuldu bundan dolayı aküyü bitirip yolda bırakmıştı
hayatımda ybr namına kötü bir anı olmuştu

electroma
12 Ocak 2022, 13:25
@F54 ben de YBR125 kullanırken çok defa düşünmüşümdür; bu nebiçim yamaha bu ne biçim japon diye. Satın alırken "yamaha kalite" diye aldık ama çin çıktı. Yine de motorun sesini özledim valla hem de şehiriçi daha iyi oluyor. Fakat neredeyse bir buçuk yıldır yatıyor ve muayene senesi dolacak neredeyse. Şu işi hâlâ çözemedim.

kenangul
12 Ocak 2022, 14:11
ben de aşşa yukaru aynı sorun ile ugrasıyorum. volant mıknasıtısı ozelligini kaybetmesinden dolayı elektrik uretme sorunu oluyor.

şu anda bir usta degiştirdi. bugun takıp denencek.