PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren balatasını değiştirdim fren tutmaz oldu

oktayakgoz
13 Kasım 2021, 20:47
Oğlumun kullandığı motorun ön fren balataları bitti bende balata alıp taktım. Fakat çok hissiz oldu. Tutmuyor değil ama anlamadığım bir şekilde hissizleşti bir ayarı var mı bunun ?

Alper600RR
13 Kasım 2021, 20:54
Abi yeni balatan eski diskine alişma evresinde. Yeni değişimlerde olur boyle 200/300 km sonra duzeir

oktayakgoz
13 Kasım 2021, 21:16
O kadar sürer mi ya. 50 km oldu düzelmeyince sorun var sandım.

levend84
13 Kasım 2021, 21:25

Fazla bile sürer,

ben değişim yaptıktan sonra abartmiyorum 200km de anca kendıne gelmişti

Bu durum balata cinsine göre değişir,

sinterli,yarı sinterli,bakır sinterli olarak diske alışma süreleri değişkendir

Tutmuyor olayında ise,

balata disk flanşını ısırıyor mu?

kaliperden sistem havasını alın.

genelde ben değişim yaparken,ince zımpara ile balata yuzeyınden hafif paso alıyorum,alışma süresi kısalıyor.

Nikkfurie
13 Kasım 2021, 21:36

diskin kenarları aşırı fatura yapmışsa düşündüğünüzden çok daha uzun sürer..

tarzan rıfkı
13 Kasım 2021, 21:57
disk ne kadar eskiyse o kadar uzun sürer normaldir.disk farklı aşınmış balata farklı,birbiriyle eşleşicekler işte

ulkerhan
13 Kasım 2021, 22:50
kalitesizse olur. ebc balata takıyorum. iki defa şehir içi işe gidip geliyorum alışıyor. toplam 30 km yetiyor.

zheroen
13 Kasım 2021, 23:17
Balataları koymak için fren kaliperlerini söktüğünüz zaman baltalar ve disklerinin birbirine paraleliğini artık kaybetmiş olursunuz.
kaliperlerde parçanın sıfır için pim yoktur. o yüzden ;
ön tekerleği boşa alıcak şekilde motoru askıya alıyoruz
kaliperi yerine oturtunca tatlı boşluklu vidayı sıkıyoruz.
tekerleiğ döndürüyoruz ve ön freni sıkıyoruz
böylece balatlar diski ısırdığı için disk ile paralel olmuş oluyor ve vidayı artık tork değerine göre sıkabiliriz
https://www.motorcyclistonline.com/resizer/c2YcM2a4mTW0hunx__gwo0C4uGo=/1000x750/smart/cloudfront-us-east-1.images.arcpublishing.com/octane/DTDRATGMUHH5MWVDUMAZ43YXAE.jpg

adm12
14 Kasım 2021, 10:11
Baltayı değiştirdiğinizde, fren hidroliğini de kontrol ediniz. Balatayı takarken, kaliper pistonları hareket etmis olabilir. Fren hortumunda hava olabilir. Balatayı değiştirmisken hidroliği de degistirseniz iyi olur. Hidroliği değiştirmek zor geliyorsa, en azından hidrolik haznesinin kapağını açın ve fren kolunu üst üste sıkarak pompalayın hava kabarcıkları yukarı çıkacaktır. Son olarak balata değişimi sırasında diske ve balataya yağ bulaşmış olabilir eliniz vasıtasıyla. Balata spreyi ile iyice temizleyin.(Not: Kendi motosikletlerimde edindiğim tecrübeler den yola çıkarak yazdım)

hasangazili
14 Kasım 2021, 12:12
Balataları koymak için fren kaliperlerini söktüğünüz zaman baltalar ve disklerinin birbirine paraleliğini artık kaybetmiş olursunuz.
kaliperlerde parçanın sıfır için pim yoktur. o yüzden ;
ön tekerleği boşa alıcak şekilde motoru askıya alıyoruz
kaliperi yerine oturtunca tatlı boşluklu vidayı sıkıyoruz.
tekerleiğ döndürüyoruz ve ön freni sıkıyoruz
böylece balatlar diski ısırdığı için disk ile paralel olmuş oluyor ve vidayı artık tork değerine göre sıkabiliriz
https://www.motorcyclistonline.com/resizer/c2YcM2a4mTW0hunx__gwo0C4uGo=/1000x750/smart/cloudfront-us-east-1.images.arcpublishing.com/octane/DTDRATGMUHH5MWVDUMAZ43YXAE.jpg
Çok teknik bir bilgi! Paylaşım için teşekkürler.

FeJohn
14 Kasım 2021, 12:47
Oğlumun kullandığı motorun ön fren balataları bitti bende balata alıp taktım. Fakat çok hissiz oldu. Tutmuyor değil ama anlamadığım bir şekilde hissizleşti bir ayarı var mı bunun ?

Öncelikle merhabalar. Motosikletin marka modeli ve aldığınız fren balatalarının marka modelini yazar mısınız?

Bunu isteme sebebim;

Fren balataları çok çeşitlidir. Double H, yarı sinterli, organik, carbon gibi. Ve ayrıca çoğu kişi farketmeden büyük motorlara scooter fren balatası takıyor ve fren problemi yaşıyor. Bu tarz detaylara dikkat ettiniz mi acaba?

Ayrıca balata seçimiyle alakalı detaylı bilgileri Barkın abimizden dinleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=dWlrBpYgJv8&t=545s

oktayakgoz
14 Kasım 2021, 14:45
Cevaplar için herkese çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

Hidroliğe dikkat etmedim açıkçası kontrol edeceğim.

freni söküp tekrar paralel yapmaya çalışacağım.

zheroen
16 Kasım 2021, 10:50
Cevaplar için herkese çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

Hidroliğe dikkat etmedim açıkçası kontrol edeceğim.

freni söküp tekrar paralel yapmaya çalışacağım.

küçük bir detayı da altını çizmekte fayda var
kaliperi yerine sıkarken freni bırakmadan yapıyoruz