PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Conta yanması tamir edilirsse ileride sıkıntı çıkarır mı

Emirix
04 Ekim 2021, 20:25
2009 Model CBR125, 35.000 KM, Alacağım fiyat 7BİN. Fakat su yada yağ damlatma gibi bi sıkıntısı varmış, tamirci ya pompa değişcek yada conta yanmış o yapılacak demiş. Tamirden sonra sıkıntı çıkarır mı ?
https://i0.shbdn.com/photos/11/91/31/x5_95411913155p.jpg
https://i0.shbdn.com/photos/11/91/31/x5_954119131b46.jpg

F54
04 Ekim 2021, 20:32
bu motor 35000 km gibi durmuyor
veya çok kötü hava şartlarında bırakılmış/kullanılmış bence başka seçeneklere yönel senin için daha iyi olur
soruna gelirsek conta değişmesi önemli birşey değil ama üst kapak açılınca içinden ne çıkacağı da belli olmaz civciv bile çıkabilir

tommygun
04 Ekim 2021, 21:04
Konu hakkında bilgisi olanlar yanıtlayacaktır ama ben de sıvı conta olayını sorayım. Eski contanın kalıntılarının temizlendiğini, tork anahtarı kullanarak vidaların, saplamaların sıkıldığını farz edelim; normal conta, sanayide kestirilen conta ve sıvı conta arasında dayanıklılık anlamında fark var mıdır?

BloodyBaron
04 Ekim 2021, 22:12
Fiyatı çok uygun bence ama o motorun kaçıncı 35 bini Allah bilir. Ben bu fiyata alır mıydım alırdım sanırım ama bu motor başına büyük belalar açabilir. Yani bunu alayım 200 lira masraf edeyim kafam rahat bineyim motoru değil. Gerekirse motor kısmını iyice elden geçirmek lazım. Diskler balatalar ne durumda, teller be durumda, karbüratör ne durumda uzun iş yani. Uğraşırım ben de hallederim diyorsan al ama hiç anlamıyorum diyorsan ustaların eline bakarsın.

Ekarademir
04 Ekim 2021, 23:46
Konu hakkında bilgisi olanlar yanıtlayacaktır ama ben de sıvı conta olayını sorayım. Eski contanın kalıntılarının temizlendiğini, tork anahtarı kullanarak vidaların, saplamaların sıkıldığını farz edelim; normal conta, sanayide kestirilen conta ve sıvı conta arasında dayanıklılık anlamında fark var mıdır?

Kullanılan yere göre değişir o conta işi. Her bölümün farklı özellikte contası var.

Nikkfurie
05 Ekim 2021, 01:30

konu sahibinin sorduğu silindir kapak contası yerine sıvı conta kesinlikle kullanılamaz , devirdaim pompası , karter yada subap kapağı gibi yerlerde kullanılabilir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:20 ----------

2009 Model CBR125, 35.000 KM, Alacağım fiyat 7BİN. Fakat su yada yağ damlatma gibi bi sıkıntısı varmış, tamirci ya pompa değişcek yada conta yanmış o yapılacak demiş. Tamirden sonra sıkıntı çıkarır mı ?
https://i0.shbdn.com/photos/11/91/31/x5_95411913155p.jpg
https://i0.shbdn.com/photos/11/91/31/x5_954119131b46.jpg

eğer harareti geç farkedip kullanmışlarsa sekman kırıp silindir çizilmiş , subap lastikleri deforme olmuş hatta silindir kapağı eğrilmiş olabilir , bunları kontrol etmeden sadece conta değişip yürür hale getirilmişse işiniz şansa kalmıştır..

Sadistic
05 Ekim 2021, 01:57
Ben de 2008 model karbüratörlüsünü aldım. Şaside yamukluk, kaynak, düzeltme yoksa biraz daha uygun bir fiyata alınır.

Benim aldığım motor km de 50bin gözüküyor ama allah bilir kaçıncı 50bini

Alt motor attım 2013 model, Kural[Z] gibi naked yapmaya çalışacağım

Yaklaşık 5000tl motor + 3000tl alt motora para verdim 8bin tl ye maloldu

Henüz bitiremedim tesisat beni uğraştıracak çünkü taktığım alt motor enjeksiyonlu ve ufak tefek masraflar da çıkıyor ekstradan.

Aslında aklımda cbr250r alt motoru takmak vardı ama kime sorduysam uymaz şasiye dedi.

hasmet
05 Ekim 2021, 06:19
konu sahibinin sorduğu silindir kapak contası yerine sıvı conta kesinlikle kullanılamaz , devirdaim pompası , karter yada subap kapağı gibi yerlerde kullanılabilir..
+1 Modern silindir kapak contalari katman katman oluyor, hatta arada metal katmanlar da oluyor. İşlevi nedir bilmiyorum. Ama işlevi olmasa niye uğraşıp öyle üretsinler.

fazil
05 Ekim 2021, 08:06

Motor kapağındaki basınca karşı, motor kapağı contası metal oluyor, eğer aynı conta tekrar kullanılacaksa, sıvı conta yerine metal boyası sürüyorlarmış.

AzÇok
05 Ekim 2021, 13:15
2009 model ve 35 bin km... Benim motordan 8 yıl eski ve neredeyse aynı km.de. O kadar az kullanıyorum ki, çoğu zaman akü sökük duruyor. Motoru bilemem ama motorun sahibi arızalı. Yada hep geri geri gidiyor. :queen: