PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuşda kalkarken motor "Feryat" Ediyor. Çıkmıyor!(CBR 125R)

barut7
31 Ağustos 2021, 15:12
motorsikletim ( CBR 125R respol) dik bir yokuşda kaldırmaya çalıştıgımda hiç gitmiyor nerdeyse.
hafif bi yokuşda kaldırınca yokuşda çıkmaya devam ederken debriyajı bırakamıyorum yoksa stop ediyor.
normal giderken bile yokuş tırmanınca debriyajı hafif sıkıyorum yoksa stop ediyor .
nedeni ne olabilir ?
yorum ve görüşleriniz için şimdiden sağolun.

akü , buji, hava filtresi , yag, fren balatası yeni değişti.

pea
31 Ağustos 2021, 16:01
fren balatası yeni değişti.

Balatalar düzgün takılmamış olabilir. Vites boştayken tekerlekler rahat dönüyor mu?

SuleymanE
31 Ağustos 2021, 16:57
Debriyaj balataların fazla aşınmış(bitmeye yaklaşmış) ise bu sebeple kaçırıyor ve stop etmene sebep oluyor olabilir. Özellikle bayırda kalkarken zorlanma vs debriyaj balatalarının kavramayı düzgün yapmadığına işaret eder.

Ha birde motoruna yanlış yağ koyulduysa, balataların bitmemiş dahi olsa oda debriyajın kaçırmasına neden olabilir. Bazı skuter için geliştirilmiş yağlar ıslak tip debriyajlara uygun değil, kavramada sorun çıkarır.

Bir servise veya ustaya göstermende fayda var, net teşhisi koyar.

watercolours
31 Ağustos 2021, 20:51
İfadeye bayıldım.

barut7
01 Eylül 2021, 16:33
fren blataları taktırmadan öncede böyleydi.motor yagını yeni değiştim. ona uygun motul 10 - 40 koydum.
geriye debriyaj balatası kalıyor sanırım.

Teşekkürler arkadaşlar zamanınızı ayırıp görüş belirttiğiniz için. başka fikri olan varsa yazabilir. aynı sorunu olanlarda faydalanabilir.

Ozan arıcı
01 Eylül 2021, 17:01
Sadece yokuş çıkarken mi böyle yapıyor? Düz yolda da gitmemezlik ya da hızlanmama problemi var mı?

barut7
04 Eylül 2021, 16:39
Sadece yokuş çıkarken mi böyle yapıyor? Düz yolda da gitmemezlik ya da hızlanmama problemi var mı?

Düz yolda peynir ekmek gibi gidiyor. dik bir yokuşda durdugum zaman kalkmıyor motor. yokuş görünce çıldırıyorum bu motorun sayesinde. debriyaj balatası aldım usta yoğundu haftaya takacam. düzelirse buraya yazarım.

hasmet
04 Eylül 2021, 20:13
motorsikletim ( CBR 125R respol) dik bir yokuşda kaldırmaya çalıştıgımda hiç gitmiyor nerdeyse.
hafif bi yokuşda kaldırınca yokuşda çıkmaya devam ederken debriyajı bırakamıyorum yoksa stop ediyor.
normal giderken bile yokuş tırmanınca debriyajı hafif sıkıyorum yoksa stop ediyor .
nedeni ne olabilir ?
yorum ve görüşleriniz için şimdiden sağolun.

Sorun debriyajda degil gibi geliyor bana. Debriyaj duzgun calisiyor olmasa boyle olmaz ki.

Belli ki motorun gucu yetersiz geliyor ki debriyaja asilarak devri, yani gucu arttirmak durumunda kaliyorsunuz.

Ya motorun gucu azaldi bir sekilde, ya da motora eskisinden daha cok yuk bindiriyorsunuz (agir aksesuar, yakin zamanda kilo artisi, vs.)

barut7
05 Eylül 2021, 16:02
debriyajı kullanarak motorun gücünü arttırıp öyle çıkmaya çalışıyorum hep yokuşlarda ! . doğru.
motor bana çok güçsüz geliyor yokuşlarda. 87 kiloyum.
düz yolda bişey yok.yokuşa tırmanırken hissediyorum motor gücünün azaldığını.
dur bi bakalım debriyajı bi değiştirimde.yazarım oldu mu olmadımı.

Ekarademir
05 Eylül 2021, 16:12
Debriyajda değil sorun. Debriyaj işini düzgün yapmıyor olsa bırakınca stop etmez kaçırır. Ama bu şekilde sürdüğün için zaten mahvetmişsin balatayı değiştirmek iyi olur.

Bende motorun gücüyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Ama sadece yokuşta yapması kafa karıştırıyor. Bi yerde bi sıkışma sürtme olsa düzdede belli eder.

barut7
15 Eylül 2021, 16:17
Bilgilendirme amaçlı durum güncellenmesi yapıyorum.
Ustan sorun Debriyaj balatası değil de "GAZ KELEBEĞİ " nin işi bitmiş dedi ! .motor yük altında (yokuş) tam gazlamıyor. 1,500 TL si var dedi. bende masrafı duyunca ordan tam gaz kaçtım .
ikinci el gaz kelebeği bakıyorum sağda solda.

tommygun
15 Eylül 2021, 17:51
Bilgilendirme amaçlı durum güncellenmesi yapıyorum.
Ustan sorun Debriyaj balatası değil de "GAZ KELEBEĞİ " nin işi bitmiş dedi ! .motor yük altında (yokuş) tam gazlamıyor. 1,500 TL si var dedi. bende masrafı duyunca ordan tam gaz kaçtım .
ikinci el gaz kelebeği bakıyorum sağda solda.

Sıfırını 600 küsür TL.ye satıyorlar. Parça kodu falan alabilirsen belki muadil Çinli daha uygun birşeyler bulabiliriz.

https://www.dokuyucu.com.tr/honda-cbr-125-komple-gaz-kelebegi-511

barut7
25 Eylül 2021, 18:27
tamam arkadaşlar. gaz kelebeğini değiştirmeyip sadece debriyaj balatasını değiştirdim. canavar gibi oldu. aynı sorunu olanlar faydalansın .
zamanını ayırıp mesaj yazanlara teşşekkür ettim.