PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Niye zamlardan yakınıyoruz?

ismaileren
20 Ağustos 2021, 10:17
Gerçekten niye zamlardan yakınıyoruz.
Yakınmamız gereken şeyin motosiklet fiyatları olmadığını bir örnek ile açıklayayım.

ABD'DE bir lokantada bulaşık yıkayan birisi saatliği 11$ ile çalışıyor. Haftada 45 saat çalışma ile aylık yaklaşık 2156$ dolar kazanır bulaşıkcı.

Orada Honda NC 750x Liste Fiyatı 8499$.
Yani onların bulaşıkcısı orada bunu 4 maaşı ile alabilir.

Bizde bulaşıkcı asgari ücret alır. 2825₺
Bizde Honda NC 750x Liste Fiyatı 113.600₺
Bizim bulaşıkcı ise 40 maaşı alabiliyor.

Alım gücümüz 10 kat daha az.
Avrupa içinde hesap yapıldığında benzer sonuçlar çıkıyor.

Demem o ki; asıl sorun motorların zamlanması değil, bizim alım gücümüzün düşmesi

tommygun
20 Ağustos 2021, 10:20
Honda,Yamaha'ya küfretmek o alım gücünün düşmesinden sorumlu en tepe kişiye alenen küfretmekten daha risksiz ve tehlikesiz. Bu nedenle alım gücü konusunu yüzeysel geçip zamlara odaklanmak daha güvenli.

cıbılduck
20 Ağustos 2021, 10:24
Reserved. Bu konu 3 sayfa olur.

[Bu konuya reklam alınır. İletişim: özel mesaj]

YasinC
20 Ağustos 2021, 10:31
Eğlenceli bir konu daha

https://media.giphy.com/media/ls4jRse6ElxPX0naWO/giphy.gif

ismaileren
20 Ağustos 2021, 10:33
Honda,Yamaha'ya küfretmek o alım gücünün düşmesinden sorumlu en tepe kişiye alenen küfretmekten daha risksiz ve tehlikesiz. Bu nedenle alım gücü konusunu yüzeysel geçip zamlara odaklanmak daha güvenli.
Hocam sözlerinizin hem komik hem üzücü yanları var. Ve maalesef yüzde yüz doğru sözler

Cyan
20 Ağustos 2021, 10:40
Gerçekten niye zamlardan yakınıyoruz.
Yakınmamız gereken şeyin motosiklet fiyatları olmadığını bir örnek ile açıklayayım.

ABD'DE bir lokantada bulaşık yıkayan birisi saatliği 11$ ile çalışıyor. Haftada 45 saat çalışma ile aylık yaklaşık 2156$ dolar kazanır bulaşıkcı.

Orada Honda NC 750x Liste Fiyatı 8499$.
Yani onların bulaşıkcısı orada bunu 4 maaşı ile alabilir.

Bizde bulaşıkcı asgari ücret alır. 2825₺
Bizde Honda NC 750x Liste Fiyatı 113.600₺
Bizim bulaşıkcı ise 40 maaşı alabiliyor.

Alım gücümüz 10 kat daha az.
Avrupa içinde hesap yapıldığında benzer sonuçlar çıkıyor.

Demem o ki; asıl sorun motorların zamlanması değil, bizim alım gücümüzün düşmesi

Maalesef. Tam da bu yüzden batıda sosisi ağızlarıyla yiyorlar biz başka şekil... Millet halinden memnun, bu durumda ne denir bilemedim, bir arıza var sanırım. :) :) :)

sanausbe
20 Ağustos 2021, 10:47
Ben 2003-2007 arasında Berlin’de yaşarken 1 odalı (salon yok) evin kirası 350 euro civarıydı. Şimdi 900-1000 euro altına ev bulunamıyormuş. Evden kastım; içine girebileceğiniz minimum büyüklük, mutfak, banyo.

Bizde 10.000 liraya iyi, lüks ve büyük bir ev-daire bulunabilir. Ama bizde kiralar bu orana kıyasla çok düşük.

Diyeceğim o ki, her yerin kendisine göre dinamiği var ve bu 10 birim para, orada asgari ücret şu kadar-bu kadar tantanasının çok da geçerli olmadığını genç arkadaşlar okuyarak-düşünerek anlamalı.

Bizim alım gücümüz çok düşük. Özellikle ithal mal alırken. Avrupa’da da herşey güllük gülistanlık değil, Almanya’ya gidince ortalık 10 maaşla alınmış Mercedes veya 4 maaşla alınmış NC ile kaynamıyor. O insanlar da geleceklerini ipotek edip borç altına girmiyorlar. Ortalama 2000-2500 euro kazancın en az yarısı kiraya, yarısı da insan gibi yaşamaya gidiyor. Ulaşım için de çoğu insanın özel araca ihtiyacı yok.

SuleymanE
20 Ağustos 2021, 10:50
Ama onlar domatı daneynen alıyolar yiğenim. 1 domat orada kaç avro senin haberin var mı? Oralarda ev kirası 5bin avroymuş(ABD'de!!!).

Ayrıca onlarda bi covid aşısı ABD'de 100 avroyken bizde bedava.

Neden? Çünkü biz dünya lideriyikkk.

Hala itiraz ediyosan çıkar cebindeki telefonu göster! Bu ülkede 1980 de cep telefonu bile yoktu!

Yani anlayacağın oyun büyük yiğenim, büyük resmi görmek lazım.

Selam ve dolar ile...

watercolours
20 Ağustos 2021, 11:03
Takmışlar 1000 avro kiraya. Adamlar artan 1000 avroyla dışarda yemek yiyor, sinemaya tiyatroya gidiyor, yurtdışına tatile gidiyor, kısaca insanca yaşamaya ek olarak keyif verici aktiviteler yapabiliyor mu? Yapıyor. Geçiniz.
Almanların az harcama sebepleri tutumluluk. 2. Dünya Savaşı sonrasındaki yokluğu yeni nesillere anlatıyorlar. Parası olsa bile ihtiyacı olandan fazlasını almamayı tercih ediyor.

ismaileren
20 Ağustos 2021, 11:11
Ben 2003-2007 arasında Berlin’de yaşarken 1 odalı (salon yok) evin kirası 350 euro civarıydı. Şimdi 900-1000 euro altına ev bulunamıyormuş. Evden kastım; içine girebileceğiniz minimum büyüklük, mutfak, banyo.

Bizde 10.000 liraya iyi, lüks ve büyük bir ev-daire bulunabilir. Ama bizde kiralar bu orana kıyasla çok düşük.

Diyeceğim o ki, her yerin kendisine göre dinamiği var ve bu 10 birim para, orada asgari ücret şu kadar-bu kadar tantanasının çok da geçerli olmadığını genç arkadaşlar okuyarak-düşünerek anlamalı.

Bizim alım gücümüz çok düşük. Özellikle ithal mal alırken. Avrupa’da da herşey güllük gülistanlık değil, Almanya’ya gidince ortalık 10 maaşla alınmış Mercedes veya 4 maaşla alınmış NC ile kaynamıyor. O insanlar da geleceklerini ipotek edip borç altına girmiyorlar. Ortalama 2000-2500 euro kazancın en az yarısı kiraya, yarısı da insan gibi yaşamaya gidiyor. Ulaşım için de çoğu insanın özel araca ihtiyacı yok.

İşte tamda bu bakış ( onlar iyi değil, onlarda kötü. Halimize şükredelim bakış açısı) bizde hiçbir iyileşme veya gelişme olamayacak.

Orada bir maden işçisi 5000€ maaş alıyor.
Ben Soma'lıyım. Bizde maden işçisi 5000₺ maaş alıyor.

Ve oradaki insanlar hiçbir malın hayalini kurmadıkları için tüketim çılgınlığı yaşamıyorlar. Ortalık 10 maaşla alınan mercedes veya 4 maaşla alınan NC ile kaynamıyor. Alım güçleri var ama almıyorlar. Ulaşım altyapılarıda güçlü zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:05 ----------

Takmışlar 1000 avro kiraya. Adamlar artan 1000 avroyla dışarda yemek yiyor, sinemaya tiyatroya gidiyor, yurtdışına tatile gidiyor, kısaca insanca yaşamaya ek olarak keyif verici aktiviteler yapabiliyor mu? Yapıyor. Geçiniz.
Almanların az harcama sebepleri tutumluluk. 2. Dünya Savaşı sonrasındaki yokluğu yeni nesillere anlatıyorlar. Parası olsa bile ihtiyacı olandan fazlasını almamayı tercih ediyor.

Kalan 1000€ değil. Hiç değil.
Almanya da mühendis maaşları 65.000€ yıllık seviyesinden başlıyor.
Yani yeni mühendis 5500€ aylık kazancı var.
Kalan 4500€ ile kral gibi yaşarlar

blueway2
20 Ağustos 2021, 11:15
Bende NC'ye çok şükür kavuştum.Allah herkesin gönlüne göre hayırlısını nasip etsin.Ama verilen paranın yüksekliği sebebiyle bir türlü meblağı sindiremedim.Sürekli ne gerek vardı elimdeki 250 likte yeterdi,çok para gitti şeklinde psikoloji bozuldu.Sadece almaklada bitmiyor işletim maliyetide yüksek,vergisi bakımı parçası vb.Alırken ödenen vergilerin yüksekliği sebebiyle çok pahalıya alıyoruz.

watercolours
20 Ağustos 2021, 11:30
İşte tamda bu bakış ( onlar iyi değil, onlarda kötü. Halimize şükredelim bakış açısı) bizde hiçbir iyileşme veya gelişme olamayacak.

Orada bir maden işçisi 5000€ maaş alıyor.
Ben Soma'lıyım. Bizde maden işçisi 5000₺ maaş alıyor.

Ve oradaki insanlar hiçbir malın hayalini kurmadıkları için tüketim çılgınlığı yaşamıyorlar. Ortalık 10 maaşla alınan mercedes veya 4 maaşla alınan NC ile kaynamıyor. Alım güçleri var ama almıyorlar. Ulaşım altyapılarıda güçlü zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:05 ----------

Kalan 1000€ değil. Hiç değil.

O mühendis. Asgari ücretliye bile 1000 avro kalıyordur ve onunla da rahat bir şekilde yaşıyor.

hulk94
20 Ağustos 2021, 11:49
Pardon da türkiyede de 1000 lira altına doğru düzgün ev yok ki, ne anlatıyosunuz?

Kerem34_
20 Ağustos 2021, 12:03
Adamlar 2 yıl artan bozukluklarını kumbaraya atsa burada yazlık alacak duruma geldiler, hala Berlin'de ev kirası bin ağro muhabbetleri dönüyor.

Birincisi Berlin'de amele sınıfı az, ücretler yüksek, bu sebeple koymuyor oturan adama. Siz köyden indim şehire misali direkt Berlin'e zıplamayın zaten, bir haftasonu gezmeye gitseniz yeter. Türkiye gibi değil, adamların bütün şehirleri aynı gelişmişlik düzeyinde. Emirgan'da yalıda oturan, 100bin lira kira veren adama da koymaz mesela, ona oranla kazanıyor çünkü. Ha Berlin'de amelesiniz, ev tutacak durum yok. O zaman da belediyenin kapısını bir çalsanız elinden gelen yardımı yapıyor adamlar.

İkincisi 1000 ağro orada 10000 lira değil, hala 1000 ağro. G10 ülkelerinden herhangi birinde 2500 euro kazanamayan bir adam sıçtığı boku da temizleyemez, götünde bokuyla gezer. O ülkelerde geriye kalan 1500 ağroyla istediğiniz her şeyi yaparsınız. Hayır her sabah beluga havyarı yemenize, kombininize göre rolls royce rengi seçmenize gerek yok. Dedeniz de tarladayken hanım havyarı getir de şu somun ekmeğe sürelim demiyorsa tabii.

pea
20 Ağustos 2021, 12:54

Brüt maaş bu. %40 civarı vergi ödüyorlar. 3300€ alan yeni mühendis de hiç duymadım, ortalama 3-5 senelik mühendis maaşı o.

watercolours
20 Ağustos 2021, 12:57
Varsın 2000 alsın, adamlar kalan 1000 avroyla hayatın tadını çıkarıyor. Burada kendi evinde oturan adam tek asgari ücretle ayın sonunu zor getirir.

Cenk Ayvaz
20 Ağustos 2021, 13:02
Burada, Almanya'da, büyük şehirlerde çok önemli bir işiniz olmadığı sürece kimse oturmak istemiyor. Kiralar nispeten çevre il ve ilçelere göre yüksek kalıyor. Büyük şehirlerde oturmak zorunda kalanlar ise WG denilen ortak paylaşımlı daireleri seçerek problemlerini çözüyorlar. Parası olanlar için burada da problem yok.
Almanya'da kiradan çok kiralık ev bulma problemi var. Ev bulmak gerçekten problem. Eski evleri restore etmek çok pahalı olduğundan dolayı bir çok ev atıl şekilde sahiplerinin ölmesini bekliyor. Bu arz talebin aynısı Türkiye'de olsa ev kiraları ne düzeyde olurdu merak ediyorum.

Ayrıca 1000 Euro kira olayını neden hemen 10 ile çarparak Türkiye ile kıyaslıyoruz anlamıyorum. 1000 birim olarak bakarsak İstanbul'da bu fiyata kiralık düzgün bir ev var mıdır acaba?

Ben büyük şehirde yaşamıyorum. İş yerime araba ile 30dk mesafede nispeten küçük bir şehirde yaşıyorum. Ev kiram 650 Euro ve evim 70 m2. Bunun içine kiler ve depo dahil değil. Isınma giderim ile sıcak soğuk su giderim ve atık bedellerim bu fiyatın içine dahil. Maaşımın da yarısı yapmıyor. Kalanı ile çok şükür geçinebiliyorum.

Burada da hayat o kadar kolay değil ama lütfen Türkiye ile kıyas yapmayalım.

hokahey
20 Ağustos 2021, 13:02
Yine Almanya-Türkiye kıyaslamasına başlamışsınız.

Arkadaşlar bu tür kıyaslama yaparken gözünüzün önüne ortalama bir Alman vatandaşını getirin. Kafanızda canlanan Alman imajını düşünün. Daha sonra ortalama bir Türk taksici, galerici, emlakçı, müteahhit düşünün. Düşündünüz mü? Evet şimdi görüyoruz ki kim nasıl yaşıyor ve neyi hakediyorsa onu alıyor. Dağılabilirsiniz.

Not: ben dürüst, çalışkan bir vatandaşım diyorsanız maalesef yanılıyorsunuz çünkü ne kadar iyi olursanız olun toplum ortalaması ne kadar ise siz de o kadarsınız çünkü herkes içinde yaşadığı toplumun bir parçasıdır.

ismaileren
20 Ağustos 2021, 13:23
Niye hep Almanya.
Buyrun size Finlandiya

https://youtu.be/SLgDQlAjv1s

serif abi
20 Ağustos 2021, 13:40
Valla ben hiç hayatım dan memnun değilim ,

Hökümetiniz den acil bir istegim köprüye bir adam daha koysun olmuyor böyle tek adam ile performansı düşüyor sıra oluyor ..

Ben memnun değilim hükümütemizin bu işe el atması lazım bir adam koymalı köprüye yazık değil mi bu kadar ahaliye..

Robinson_C
20 Ağustos 2021, 13:55
Ben bu zamlardan hiç etkilenmiyor hep 100 TL lik benzin alıyorum, yok yav o başka konuydu sanırım,

Mr.wind
20 Ağustos 2021, 14:03
Beyler kusura bakmazsaniz bir sitemde bulunacagim birde benzetme yapacagim.

Sitem: Yeter artik bu konuyu konusmayalim. Bu durum tartismaya acik bir konu degil. Adamlarin alim gucu bizden en az 7-8 kat fazla. Bu bir gercek. Hepimiz biliyoruz bu konuyu.

Hatta bu gercekligin sebeplerini de biliyoruz. Yani problem belli, sonucu belli. Konusulcak birsey varsa cozumdur. Cozum de zaten konusulacak bir sey degil ya neyse.

Benzetme: temcit plavi

Cyan
20 Ağustos 2021, 14:06
(En fakir AB ülkelerinden) İspanya'dan örnek: Proje yaptığımız bie İspanyol fabrikasında istisnasız tüm işçilerin arabası vardı (servis diye bir şey yok orada), öğle yemeklerinde de arabalarına binip dışarıda yemek yiyorlardı. (Yemek parası da yok. Öğle tatilleri de 2,5 saat bu arada...)

Seat'ın (modeli hatırlamıyorum) giriş seviyesi bir arabası da 13.000€ idi. (Azami 7-8 maaş...)

Netice: Şu demin bahsettiğim sosis meraklıları memleketi p.ç etti vesselâm.

Osm@n
20 Ağustos 2021, 14:21
Valla ben hiç hayatım dan memnun değilim ,

Hökümetiniz den acil bir istegim köprüye bir adam daha koysun olmuyor böyle tek adam ile performansı düşüyor sıra oluyor ..

Ben memnun değilim hükümütemizin bu işe el atması lazım bir adam koymalı köprüye yazık değil mi bu kadar ahaliye..

Hem de bu elemanlar Afrika menşeli olmalı. Çinliynen Caponnan olmaz o iş.

espresso
20 Ağustos 2021, 14:26
Niye hep Almanya.
Buyrun size Finlandiya

[video]https://youtu.be/SLgDQlAjv1s[/url]

Artık bizden geçti bari çocuklara yarasın diye en iyi eğitim sistemi olan finlandiya'yı gözüme kestirdim. Hele bir pandemi bitsin.

erensel
20 Ağustos 2021, 14:38

İşte bizimde gönlümüzden geçen
dört asgari ücret karşılığında orta sınıf bir motosiklete sahip olabilmek.
ama gelde bunu telefonunu göster diyen dayılara anlat

watercolours
20 Ağustos 2021, 15:02
O dayılara göre Fatih zamanında 3 ayda gidilen yere şimdi 4 saatte gidiliyor. Fatih bile reisin yanına yaklaşamaz o dayılara göre. Utanmasalar Hz Muhammed zamanında cep telefonu yoktu, reis sayesinde oldu diyecekler.

tommygun
20 Ağustos 2021, 15:08
Bende artık yaşlıya saygı, sevgi kalmadı. Geçen simitçi amcaya simit içine zeytin ezmesi, krem peynir sürmesini rica ettim. Bana gevşek gevşek "kim uğraşır onunla yawwww" dedi. Ana avrat küfrettim, sinir krizi geçirdim. Ölmeyeceğini bilsem yumruk atacaktım.

ismaileren
20 Ağustos 2021, 16:21
O dayılara göre Fatih zamanında 3 ayda gidilen yere şimdi 4 saatte gidiliyor. Fatih bile reisin yanına yaklaşamaz o dayılara göre. Utanmasalar Hz Muhammed zamanında cep telefonu yoktu, reis sayesinde oldu diyecekler.

Zengin şehrin en gösterişli sokağına ve o sokaktaki insanların elindeki telefonlara bakıp memleket çok iyi demeyi marifet sanıyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:19 ----------

Bende artık yaşlıya saygı, sevgi kalmadı. Geçen simitçi amcaya simit içine zeytin ezmesi, krem peynir sürmesini rica ettim. Bana gevşek gevşek "kim uğraşır onunla yawwww" dedi. Ana avrat küfrettim, sinir krizi geçirdim. Ölmeyeceğini bilsem yumruk atacaktım.

Ataerkil toplum düzeni ve yaşlıya KOŞULSUZ saygı bir toplum hastalığı bence.
Saygı hak edilmeli

Yayan
20 Ağustos 2021, 17:07
Hayat ; " hardcore " olmuş , üzüldüğün derde bak....!!!!

serif abi
20 Ağustos 2021, 20:47
Hem de bu elemanlar Afrika menşeli olmalı. Çinliynen Caponnan olmaz o iş.

Africa kökenli olur ise tabi daha iyi olur 🤣🤣 en güzeli , ama öncelik bir adam daha koysunlar ☺️☺️

Gökhan_Aygün
20 Ağustos 2021, 20:59
Dostum bizi ABD ile karşılaştırman biraz tuhaf olmuş, şimdi ABD dediğin zaman ( Amazon, Google, Apple, Microsoft, Facebook, Tesla )

Daha da basitleştirmek gerekirse "önce hüplet sonra gümlet" (Cappy) , (Colgate) ile bembeyaz dişler, bir (Coca Cola) içip de serinlesek, biranın yanına (Doritos) alalım, (Duracell) ile daha uzun ömürlü pil, (Gilette) Mach 3 ile pürüzsüz traş, (Lay's) ama patatesler Türkiye'den .. bla bla bla .. gördüğün gibi ne kadar da senin dünyanı ele geçirmiş markalar .. aslında esir alınmış durumdasın ..

Yani ; Kendin üretim yapıp bunu bütün dünyaya satamazsan ...

[ ki zamanında renkli gözlü büyük bir adam "yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı" da dedi, "bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir" de dedi ]

.. daha çok açarız böyle başlıklar ..

brigantes
20 Ağustos 2021, 21:41
Bu olay siyasete girmeden açıklanamaz , o yüzden yüzeysel olarak bahsedecek olursak ; sadece motor değil domates , salatalık da pahalı ülkede çünkü paranın değeri yok. Hızla venezuella seviyesine doğru ilerliyoruz .. sonumuz hayır ola.

watercolours
20 Ağustos 2021, 23:25
Venezuela'dan farkımız, biz Müslümanız, cennete gideceğiz.

tommygun
20 Ağustos 2021, 23:53
Venezuela deyip geçmemek gerek. Adamlar tarih boyu 7 Miss Universe, 5 Miss World çıkarmışlar. Şekilli, şemalli ulus. Bizdeki bor gibi onlarda da hayvan gibi de petrol rezervleri var. Bizdeki kırtoların latin versiyonları da onlarda var. Aynı esmerlik, aynı bıyık.

xterkan
21 Ağustos 2021, 00:47
Bende NC'ye çok şükür kavuştum.Allah herkesin gönlüne göre hayırlısını nasip etsin.Ama verilen paranın yüksekliği sebebiyle bir türlü meblağı sindiremedim.Sürekli ne gerek vardı elimdeki 250 likte yeterdi,çok para gitti şeklinde psikoloji bozuldu.Sadece almaklada bitmiyor işletim maliyetide yüksek,vergisi bakımı parçası vb.Alırken ödenen vergilerin yüksekliği sebebiyle çok pahalıya alıyoruz.

bende içime sinmediği için 2 senedir büyük motoru bıraktım zaten idare eden bir araç var, birde pulsar motor ,şimdilik yeter, bu fiyatlara büyük cc alırım almasına ama sendeki gibi o duygu benim içime de sinmeyecekti :D o kazığa binmem arkadaş :D

arndiol
23 Ağustos 2021, 11:11
hepinizin ağzında diş cebinde telefon.

ekonomi cok iyi.

:queen:

blueway2
23 Ağustos 2021, 11:25
bende içime sinmediği için 2 senedir büyük motoru bıraktım zaten idare eden bir araç var, birde pulsar motor ,şimdilik yeter, bu fiyatlara büyük cc alırım almasına ama sendeki gibi o duygu benim içime de sinmeyecekti :D o kazığa binmem arkadaş :D

valla ben aşamadığım için sonunda zorla aldırdılar,sonra bide yeni kasası çıktı.Allah ömür verirse bineceğiz nasipse,piyasalarda durdu zaten olan oldu yani

nick.dll
23 Ağustos 2021, 22:22
boşa çalışıp boşa yaşıyoruz ,bu saatten sonra millet anca aç karnını doyurmaya bakar bir şeylere sahip olmaya değil

okanius
24 Ağustos 2021, 10:40
Yaşamakla hayatta kalmayı bir tutuyoruz. Bize hep şükretmeyi öğretmişler. Bir işin, başını sokacak bir evin ve yiyecek aşın varsa şükret :jocolor:

EMRE_R19
24 Ağustos 2021, 11:09
Sen çıkar bakim telefonununu

killingroad
24 Ağustos 2021, 11:24
2021'in ilk günleri..
6 yıllık telefonumu değiştirsem mi acaba diye internetten fiyatlara bakıyorum.
Sonra kapadım RS660 Facebook gruplarına girdim.. "Ön sipariş açıldı Aprilia sitesinden sipariş verdim kaçırmayın" diye mesajlar gelmeye başladı.

Ben telefondan emin olamıyorum (hala aynı telefonu kullanıyorum) adamlar çerez söyler gibi internetten motosiklet için sipariş veriyorlar..

Bu kadar.
Ha bu arada Almanya'da en kötü yerin kirası 1000 oyro.

TOTEMONS
24 Ağustos 2021, 11:29
2016 yılında 5300 nakit ödeyerek 0 km Honda CBF 150 aldım.
Sigorta fiyatı 1700 tl çıkınca ruhsat çıkartmadım bekledim fiyatların düşmesini.
1.5 yıl bekledim düşmeyince aynı aldığım fiyata bayiye sattım.Hiç kullanmadan showroomda beklemişti.
Sattıktan Sonra nemi oldu?
-Sigorta fiyatları düştü
CBF nin fiyatı 12.00e çıkıp üretimden kalktı.
İşte ekonomisi karaborsaya düşen polemikçi,üçkağıtçı,manipülasyoncu dolu bir ülkede yaşıyoruz.Karaborsacı,üçkağıtçı,manipüleci olmazsan kendi paranla bu ülkede rezil oluyorsun