PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sokaktan 2 kere geçen 2 kişi kasklı motosiklet

mklcts
17 Ağustos 2021, 22:53
Artık hırsızlık haberlerini okumaktan her motor sesine irkilerek cama koşar oldum. Baktığımda scooter üzerinde iki kişi full face kasklı yavaş yavaş ilerliyorlardı sokakta insanlar vardı geçip gittiler. Benim motorum da yol üzerinde duruyordu. Gündüzleri oraya bırakıyorum binip gitmesi kolay olsun diye. Saat geç oldu aşağı inip motoru yerine alayım dedim tam aşağı indim aynı motor yine sokağa girdi. Ben motora binip marşa basınca hızlanıp devam ettiler. Belki çok paronayak oldum bilmiyorum ama dikkat etmek gerekiyor.

Kural [ Z ]
17 Ağustos 2021, 23:13
Birkaç gün aynı yere bırakmasanız iyi olur gibi.

natijax
18 Ağustos 2021, 00:28
her zaman motor duvara baksın. çıkarken rahat çıkarım diye araba gibi ters park etmeyin. en az 2 disk kilidi olsun. arkada disk varsa bir ön bir arka.
bu duvara park etme olayının diğer güzel yanı disk kilidini unutursanız sürmeye başlamadan geri geri geleceğiniz için tak diye fark edeceksiniz. çalıştırıp gazla fark etmek daha kötü olabilir. birkaç kez unuttum hepsini de geri geri çıkartırken fark ettim. zaten sürmediğim için sıkıntı olmadı.

bence 2 tane disk kilidi gayet uzak tutar diye düşünüyorum çok uğraşmaları gerekir almaları için. konuya yorum yapamicam ben başka şekilde değerlendireyim dedim konuyu

hokahey
18 Ağustos 2021, 00:54
Motorunu gözlüyor olabilirler. Keşif yapıyor olabilirler. Dikkatli olmakta fayda var.

cıbılduck
18 Ağustos 2021, 12:12
Teknotakip taktırın.

JK5F
18 Ağustos 2021, 12:48
Komşunun oğlu gelmiş mt-25'iyle, basit bir bisiklet zinciriyle bağlamış. Dedim bunu uçururlar, kasko falan var mı bari, yok. Çocuk akşam geldi, sabaha motor yoktu. Benimkinin de brandasını açıp bakmışlar, kafam kadar zinciri ve disk kilidini görünce ellememişler. Motor sokakta duracaksa bence en az bir zincir, bir disk kilidi (tercihen abus gibi bir marka ve alarmlı) ve kasko olmadan gece rahat uyunmaz. Gündüz gözü de yapıyorlar bu işi, ofisin önüne bıraktım bir şey olmaz demeyin, aldısı götürdüsü bir dakika.

yaşlıveacemi
18 Ağustos 2021, 13:18
Çinli ucuz faturalı gelmiş takip cihazlarında alın kafanız rahat olsun. En azından çalınırsa bulmanız kolay olur.

erensel
18 Ağustos 2021, 13:32
Tamda bu sebepten ayda 140 TL otopark abonelik parası veriyorum

Kerem34_
18 Ağustos 2021, 14:40
Motosikleti otoparka bırakıp diğer motosiklet sahiplerini de tanıyorsanız uyarın. Keşif tamam, gözlerine kestirdikleri bir motosiklet varsa bugün sabaha karşı 3-4 gibi uçururlar.

Deadly Sto(R)m
18 Ağustos 2021, 15:03
Tamda bu sebepten ayda 140 TL otopark abonelik parası veriyorum

Motosikletin marka modeli ne bilmiyorum ama ben 10 ay otopark parasına kaskolu geziyorum...

Kerem34_
18 Ağustos 2021, 15:24
Motosikletin marka modeli ne bilmiyorum ama ben 10 ay otopark parasına kaskolu geziyorum...

Genelde öyle çıkmıyor hocam ücretler, motosiklet sizinki gibi kazası az model olacak da, ehliyet yaşı yüksek olacak da, kullanan yaşlı olacak da bir ton şart istiyorlar. Genç yaş, genç ehliyet, yeni kasa Mt25 için çıkan fiyatlar 8 10.000tl civarları. 80 ay otopark parası falan benim için. Bir de kaskoyu tek seferde, otoparkı 80 ay taksitle ödüyorum. F30 BMW'den nasıl daha çok kasko parası verebilirim akıl erdirmek mümkün değil.

YasinC
18 Ağustos 2021, 16:45
Motoru bağladığın yeri değiştir ve bir süre tilki uykusunda ol

arndiol
23 Ağustos 2021, 11:15
%90 hırsızdır. klasik taktik.

motoru farklı yerde tutun bir süre.

İsmailTKDMR
23 Ağustos 2021, 11:22
Bizim mahallede de geçen hafta iki motosiklet çalındı. Bu sıralar dikkatli olmakta fayda var.

motov34
24 Ağustos 2021, 12:52
Klasik taktiklerden bir tanesi hocam, dikkat edin.
Kapalı garaj varsa sizin için daha iyi olur.

Daha dün yakın abim anlattı. Arkadaşı motosikleti kapıya bırakıyor. Üstünü değiştirip gelene kadar motosiklet çalınmış. Aman dikkat.

gurcanozturk
24 Ağustos 2021, 13:37
Klasik taktiklerden bir tanesi hocam, dikkat edin.
Kapalı garaj varsa sizin için daha iyi olur.

Daha dün yakın abim anlattı. Arkadaşı motosikleti kapıya bırakıyor. Üstünü değiştirip gelene kadar motosiklet çalınmış. Aman dikkat.

Kapali garaj/otopark yetmiyor bazen. Daha dun Zafer Akcay instagram storysinde paylasti, GS1150 calinmis kapali garajdan. Kilit, zincir var miydi bilmiyorum ama muhtemelen yoktur.

espresso
24 Ağustos 2021, 14:43
Benim motor kapalı garajda duruyor şu anda, kardeşimin motoru ile birlikte, güvenlikli, kapısı kapalı bir işyeri otoparkında iki kat aşağıda en dipte. Motorları zincirleyecek bir demir vb. olmadığı için iki motoru birbirine ön ve arka tekerlerinden abus zincirlerle bağladık ve her iki motorda da alarmlı disk kilidi de var. Biri kurcalasa ses duyulmaz belki ama güvenlikçinin karşısındaki ekrandan görünür herhalde. Kasko da yaptırmıştık. Nasıl olsa her gün kullanmayacağım deyip evin önüne getirmekten iyidir deyip bıraktım. Aysonu gidip alacağım.

Evin önünde bağladığım yerde de apartmanın girişinde işyeri var, pitbul cinsi köpek bağlıyorlar, gündüz vakti kimse gelip kurcalamaz köpekten çekinirler belki ama akşamları köpek çalınmasın diye içeri alıyorlar motorun başında kimse kalmıyor. Üzerine branda örtüyorum, henüz kimse kurcalamadı.

okanbagiscan
24 Ağustos 2021, 16:28
Benimkide kapalı garajda duvara kimyasal dübellerle bağlanmış 36 lık mapaya onguard zincirle bağlı.Ustü brandalı ön tekerde disk kilidi var.Güvenlığede 10 15 metre mesafede.Çalınmazmı tabiki çalınır.Ama benim motoru götürene başka motorları götürmek daha kolay benimkinle uğraşmaz.

gurcanozturk
24 Ağustos 2021, 16:31
Benimkide kapalı garajda duvara kimyasal dübellerle bağlanmış 36 lık mapaya onguard zincirle bağlı.Ustü brandalı ön tekerde disk kilidi var.Güvenlığede 10 15 metre mesafede.Çalınmazmı tabiki çalınır.Ama benim motoru götürene başka motorları götürmek daha kolay benimkinle uğraşmaz.

Su mapa isine benim de bakmam lazim bir ara. Okan abi var mi ornek uygulama/model ?

okanbagiscan
24 Ağustos 2021, 23:35
20 cm lik imbus civataların kafasındaki allen anahtar yerlerini tornada sildim.Anahtar tutamayacak şekle getirdim. Sonra diş boyunu ve derinliğini arttırdım.Son olarakta kimyasal dübel ile beton duvara montajladım.

https://i.hizliresim.com/JV709W.jpg (https://www.hizliresim.com/JV709W)

hokahey
24 Ağustos 2021, 23:51
20 cm lik imbus civataların kafasındaki allen anahtar yerlerini tornada sildim.Anahtar tutamayacak şekle getirdim. Sonra diş boyunu ve derinliğini arttırdım.Son olarakta kimyasal dübel ile beton duvara montajladım.

Abi gemi bağlamak için mi bu?

yürekçe
25 Ağustos 2021, 02:28

Sabaha bir bakarsın, kilidi sökemeyince İstanbul'la beraber çalmışlar..

Kural [ Z ]
25 Ağustos 2021, 09:24
Hırsız gelip bunu görünce büyük ihtimal şöyle diyecektir:

"-Kaç abi kaç, manyak bu"

:cherry::wiinkk::cat:

Ama güzel çözüm olmuş. Cıvata başını sıkılırken belirli bir torkta kırılacak şekilde hemen alt kısmından biraz kesseydiniz sanırım daha kolay bir sökülemez civata yapabilirdiniz, veya kopma başlı civata kullanabilirdiniz. Belki de öyle yaptınız bilemiyorum.

Ben de mi yapsam :silent:

okanbagiscan
25 Ağustos 2021, 09:41
Cavatanın başı koparsa saplamalar duvarda kalır flanş duvardan ayrılır.Belkide yanlış anşladım demek istediğini.Ben civatayı anahtar tutamayacak şekle getirdim.Anahtar ağzı civata olsaydı altıgen başı yuvarlak yapar tam o çapa geçecek şekilde de yapabilirdim ama elde imbus civata vardı.
Dediğiniz gibi kopma başlı civatada olabilir.Elimde kimyasal dübel olunca sistemi eldeki malzemeye göre yaptım.Deliğe sıkıp civataları içine yerleştirdim bir gün bekledim taş gibi oldu.

Senin elinden kurtulmaz daha iyisini yaparsın . :)

Kural [ Z ]
25 Ağustos 2021, 16:25
Cavatanın başı koparsa saplamalar duvarda kalır flanş duvardan ayrılır.Belkide yanlış anşladım demek istediğini.Ben civatayı anahtar tutamayacak şekle getirdim.Anahtar ağzı civata olsaydı altıgen başı yuvarlak yapar tam o çapa geçecek şekilde de yapabilirdim ama elde imbus civata vardı.
Dediğiniz gibi kopma başlı civatada olabilir.Elimde kimyasal dübel olunca sistemi eldeki malzemeye göre yaptım.Deliğe sıkıp civataları içine yerleştirdim bir gün bekledim taş gibi oldu.

Senin elinden kurtulmaz daha iyisini yaparsın . :)

Estağfurullah. Yanlış anlaşılmasın gayet güzel yapmışsınız, cidden hoşuma gitti :cat:

Kopma başlı civatalar özel ürünlerdir, o nedenle fazla bilinmemeleri doğal. Genel kullanımı için iki ana neden hedeflenir.

1. Herhangi bir tork anahtarına ihtiyaç duyulmaksızın istenen sıkma kuvveti sağlandığında koparak daha fazla sıkılmasının engellenmesi

2. Değişiminin veya sökülmesinin normal şartlarda kolaylıkla mümkün olmaması gereken hassas elemanların birleştirilmesi (örn. Otomobil direksiyon kolonu[kutusu değil], punta kaynak veya perçinin kullanılamadığı alanlar v.b.)

Her iki şartı da taşıyan durumlarda, yani nadir durumlarda tercih edildiğinden ve dışarıdan bakıldığında başı koptuğu için normal bir cıvatadan çok "Bombe Başlı Civataya" benzediğinden nedir kimdir anlaşılmadığı için pek bilimeyen nadir bir bağlantı elemanıdır. Esasen civatalar "sökülebilir eleman" sınıfına girdiğinden bir civata demek dahi zor, ama öyle :cherry:

Bu arada, bunların temini çok kolay değildir, yani bir nalbura gidip isteseniz ne olduğunu anlamaz, hatta birçok civatacı(örn.Karaköy' deki civata dükkanları diyeyim) dahi varlığını bilmez. Teknik bilginiz ve torna kullanma imkanınız olduğunu farkettiğim için önerdiğimi de belirtmek isterim.

Genel bilgi olması açısından resmini de ekliyorum ki insanlar neye benzediğini bilsin :)

http://emekcivata.com/app/dn_content/5b2e43720f4ac.jpg

okanbagiscan
25 Ağustos 2021, 16:44
Bunca yıldır hiç ihtiyacım olmadı bu tür bir civataya.Dediğim gibi ben birazda eldeki malzemeleri kullandım.Mapa enjeksiyon makineleri ilk geldiğinde kaldırmak için üzerinde olan mapalardı. yaklaşık 20 yıldır kovada duruyordu.Bu şekilde değerlendirdim.
Ayrıca bilgilendirme için sağol.
Yaptığın projelerin birinde yardım edip çay muhabbet güzel olurdu.