PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siz siz olun yerden para almayın

kasırga genç
04 Mayıs 2021, 17:51
Bugün motorla yakın çevrede gezerken yerde 10 TL buldum etrafa bı baktım sahibi yok gibiydi bende parayı aldım sonra gidip onunla 10 liralık benzin aldım
Eve gelene kadar 2 kere motor kaydı zor topladım yani yerden bulduğunuz parayla benzin almayın

tommygun
04 Mayıs 2021, 18:00
Gündelik hayatımda inancım gereği haram olan alkoldü, zinaydı bir problem yaşamazken ne zaman haram para olduğunu düşündüğüm bir şeyler yapsam başıma berbat işler geliyor. Ben de zamanında Viaport Avm'nin otoparkındayken yerde önce 10 TL, sonra ileride 20 TL, daha da ileride 50 TL gibi bir para bulmuştum. Belli ki sahibi kimse döke saça ilerlemiş. Dedim ki "ne şanslı adamım" , topladım paraları eve geldim. Evde baktım kombi çalışmıyor, 2 hafta kombi kendikendine düzelsin diye bekledim, düzelmiyor. Mecburen usta çağırdım, o dönem 300 TL ustaya para gitti. Geçen 1-2 ay önce de kadının teki geri geri parketmeye çalışırken motorumu devirdi, depom ezildi, bazı yerlerde boya kalktı. Kadıncağız masrafımı karşılayacağını söyledi ve telefonunu verdi. Ustam 600 TL fiyat çekti ben de kadından 1000 TL istedim, 5 dk sonra bana 1000 TL yolladı. Tam "ben bu 400 TL'yi ezeyim" diye düşünürken 2 senedir kirama zam yapmayan mülk sahibim tam 1 gün sonra 400 TL zam yaptı. Aslında çalıp çırpsam çok imkanım var ama tamamen dürüst ailemden çıkar diye korkuyorum.

natijax
04 Mayıs 2021, 18:05
hayatımda bir kez yerde para gördüm çok küçüktüm simitçinin 20 metre ilerisi tam alacakken hırsız mısın sen deyip siktir git demişti.
şok içerisindeyim. ahaha 10 yaşında falanım simitçiyi dahi görmemiştim. ki yetiştirilme şeklimden ötürü hayatım boyunca kimsenin hakkına girmemiş biriyim maddi olarak dinle alakası yok bu yaptığımın. ki dinle de alakam yok. sadece hak denilen şeyin apayrı bir yeri var bende.

en nefret ettiğim insan tipi de başkasının hakkına çok rahat giren haysiyetsiz hırsızlar. çok pis küfür ederim de banlanmayayım diye etmiyorum yoksa anında sinirleniyorum şu hak düşmanlarına.

Erenkc91
04 Mayıs 2021, 18:10
Bugün motorla yakın çevrede gezerken yerde 10 TL buldum etrafa bı baktım sahibi yok gibiydi bende parayı aldım sonra gidip onunla 10 liralık benzin aldım
Eve gelene kadar 2 kere motor kaydı zor topladım yani yerden bulduğunuz parayla benzin almayın

Ben para bulduğum zaman camii ye veya sadaka kutusuna bırakıyorum sahibinin hayrına Allah'a şükürler olsun şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım bundan sonrada yaşamam inşallah :D

ufoz
04 Mayıs 2021, 18:13
Sene 1971 veya 72.
7-8 yaşlarındayım.
Yaz tatilinde arkadaşım Akın'la yan komşumuz PTT lojmanı bahçesinde oynuyoruz.
Aslında minik taşlar ve PTT önünden aldığımız artan karılmış çimentoyla minik maket ev inşa ediyoruz :)
(Akın yıllar sonra inşaat mühendisi oldu)

Ben bahçede toprağın içinde minik bir gönye buluyorum. Alıp eve götürüyorum.

Rahmetli anneannem habire söyleniyor.
"Ya biri unuttuysa. Ya düşürdüyse. Ya çok ihtiyacı varsa".
"Götür geriye koy, yoksa karnın şişer" diyor.

Akşam yapıyor suda bekletilip gazı alınmamış kurufasulyeyi. Dayıyor önüme anneannem...

Tabi ben bütün gece karın ağrısından kıvranıyorum...

"Kim kaybettiyse ahı tuttu diyorum kendi kendime"
Ertesi gün sabahın köründe gidip gönyeyi bulduğum yere bırakıyorum.

50 sene geçti üzerinden...
O günden beri birşey bulduğumda almam.
Veya en yakın dükkan, karakol gibi bir yere teslim ederim...

Eskiler bir şeyler öğretmek için nede güzel yöntemler kullanırmış...

oldcockroach
04 Mayıs 2021, 19:54
yerde, kahve bisküvit makinalarında sıkışmış çok para buldum hepsinide aldım çatır çatır harcadım ama bir farkla hemen o para kadar parayı gittim bir yere bağışladım :D

E.Yzr
04 Mayıs 2021, 21:19
Ben bulduğumda alıyorum ve mahalledeki ufak çocuklara çikolata vs alıp veriyorum

kasırga genç
04 Mayıs 2021, 22:04
Ben bulduğumda alıyorum ve mahalledeki ufak çocuklara çikolata vs alıp veriyorum

abi cehennet

Turker11
04 Mayıs 2021, 23:10
Geçen sene ve bu sene 2 defa yerde 50 lira buldum; ikisini de Migros'un içindeki Lösev bağış kutusuna attım. 200 lira olsaydı onu da atardım, benim olmayan parayı almam, miktarı önemli değil. Emekli olabilir, dar gelirli olabilir, 1 günlük yemek parası belki bir ailenin o. Çok üzülmüş olabilir parasını düşürdü diye, ama düzgün, faydalı bir yere gitmiş oldu parası.

yaşlıveacemi
04 Mayıs 2021, 23:56
Bende para bulduğumda ya caminin yardım kutusuna veya yolda gördüğüm bir fakire düşürenin hayrı olsun diye veriyorum. İki seferde cüzdan buldum hiç açmadan karakola götürdüm. Karakoldaki polisler birlikte açalım dediklerinde de kabul etmedim ben içindekine şahit olmak istemiyorum dedim.

F54
05 Mayıs 2021, 00:31
ben yolda bulduğum parayı kendim yiyorum banane düşürmeseydi salak :) :P
ben düşürürsem de bulan yesin abi helal olsun cebimden çalmıyor sonuçta

panic adak
05 Mayıs 2021, 08:37
Bana hiç denk gelmez böyle şeyler, hayatım boyunca hiç para falan bulmadım ben. Demek ki Allah beni seviyor, haram göstermiyor bana.

arndiol
05 Mayıs 2021, 09:10
sırlar dünyası salih. merhaba.

superboycu
05 Mayıs 2021, 09:43
Bundan 2 sene önce markete gittim, ürünlere bakarken ileride kadın cüzdanından 150tl düşürdü ama fark etmedi , bende gidip parayı aldım ve bayana uzattım bu sizden düştü dedim kadın cüzdanını kurcaladi benden düşmemiş dedi ( ondan düştüğünü gördüm) parayı almadı, bende o parayla bursa görükleye gittim , haramı haram ıslah edermiş :)

Samet Ağır
05 Mayıs 2021, 11:50
Çinlilerin sırtı göğe bakan hersey yenir sözüne istinaden para bulsanız da alacaksanız domalmayın,sırtınız göğe bakmasın..
Mazallah arkanızda karnı aç bir Çinli olabilir.. en iyimser hali ile aç .... :pl: :queen:

watercolours
05 Mayıs 2021, 11:59
Ben para bulduğum zaman camii ye veya sadaka kutusuna bırakıyorum sahibinin hayrına Allah'a şükürler olsun şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım bundan sonrada yaşamam inşallah :D

Eskiden camiye bırakırdım. Artık hiçbir camiye zerre kuruş vermiyorum. Devasa bütçeli Diyanet var, işi ne? Yerde para görsem de almam.

Erenkc91
05 Mayıs 2021, 12:05
Eskiden camiye bırakırdım. Artık hiçbir camiye zerre kuruş vermiyorum. Devasa bütçeli Diyanet var, işi ne? Yerde para görsem de almam.

Şimdi böyle dedinizde mantığıma yattı çok doğru söylüyorsunuz, büyük ihtimal bende almam artık başkası alsın vebali benim olmasın.

canberkgry
05 Mayıs 2021, 12:09
Bende 1 seneye yakın yerde sirinevlerde para buldum 450 lira telefon almaya gitmiştim. Neyse 1 saat kadar bekledim paranın sahibi gelmedi. Orda işportacı bi abi vardı köşede bekleme delikanlı koy cebine senin hakkın artık üstüne düşeni yaptın dedi. Neyse s9 alacaktım s9 plus aldım o 450 TL yi ekleyerek eve gelmeden metrobuste telefon elimden kayıp arka camı tuz buz olmuştu.

emenyasin
05 Mayıs 2021, 13:05
Sene 1971 veya 72.
7-8 yaşlarındayım.
Yaz tatilinde arkadaşım Akın'la yan komşumuz PTT lojmanı bahçesinde oynuyoruz.
Aslında minik taşlar ve PTT önünden aldığımız artan karılmış çimentoyla minik maket ev inşa ediyoruz :)
(Akın yıllar sonra inşaat mühendisi oldu)

Ben bahçede toprağın içinde minik bir gönye buluyorum. Alıp eve götürüyorum.

Rahmetli anneannem habire söyleniyor.
"Ya biri unuttuysa. Ya düşürdüyse. Ya çok ihtiyacı varsa".
"Götür geriye koy, yoksa karnın şişer" diyor.

Akşam yapıyor suda bekletilip gazı alınmamış kurufasulyeyi. Dayıyor önüme anneannem...

Tabi ben bütün gece karın ağrısından kıvranıyorum...

"Kim kaybettiyse ahı tuttu diyorum kendi kendime"
Ertesi gün sabahın köründe gidip gönyeyi bulduğum yere bırakıyorum.

50 sene geçti üzerinden...
O günden beri birşey bulduğumda almam.
Veya en yakın dükkan, karakol gibi bir yere teslim ederim...

Eskiler bir şeyler öğretmek için nede güzel yöntemler kullanırmış...

Abi maşallah müthiş bir eğitim tekniği olmuş bence:) Çok hoşuma gitti.

Sanırım "Ağlayanın malı gülene yar olmaz." diye bir söz vardı.

pikatel34
05 Mayıs 2021, 13:30
sen almasan başkası alacak.yuklu bir paraysa sahibini bulmaya çalışın yoksa birine sadaka verin ya da bağış yapın bir kuruma.

Gökhan_Aygün
05 Mayıs 2021, 19:16
Nasıl cesaret edip alacaksın ki ? Ben görünce ( ki işin tuhafı, genelde ufak paralar görürüm ) kesin " aha bir yerde kamera var, sosyal deney davasına daşsk konusu olacağız " diyorum .. görmezden geliyorum ..

Ama başına bir şey gelenler bence evren enerjisini ve psikolojik şartlanmayı kullanarak bunu başarıyorlar, sadece farkında değiller .. bir şeye kendini doğru şekilde şartlayınca gerçekten de o şey oluyor, ama genelde insanların korkuları iyi dilek ve isteklerden daha güçlü olduğu için olumsuza şartlanırlar ve olan olur .. buna inanan insanlara "deli" derdim ama hayatımda bir süredir kullanmayı başardığım bir yönteme dönüştü .. neyse belki de deliyimdir ..

.

hokahey
05 Mayıs 2021, 20:03
Yerde 100 dolar da bulsanız eğilip almayın zira arkanızda sizin eğilmenizi bekleyen birileri olabilir..

kasırga genç
05 Mayıs 2021, 20:19
beklesinler abi önemli değil alır kaçarım

100 dolar = 832 lira

Kural [ Z ]
05 Mayıs 2021, 22:49
https://wikimedia.org/api/rest_v1/media/math/render/svg/61428ad5ab6ec2530ea9c7ff2c6c34cd694c02b6
https://wikimedia.org/api/rest_v1/media/math/render/svg/6aa8747238c133bea47b792e62debb7895f8cacd

hokahey
05 Mayıs 2021, 22:52
beklesinler abi önemli değil alır kaçarım

100 dolar = 832 lira

Kaçabilir misin? Ya kaçamazsan?