PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sanırım dolandırıldık

Sayfa : [1] 2

burakrak
18 Nisan 2021, 10:26
Arkadaslar merhaba, cuma gunu 8300 km de pulsar 200 ns aldim. Bir hata yapip ustaya falan gostermedim gerci su ana kadar aldigim motorlarin hicbirini gostermedim ama neyse yaptik bir hata.
Neyse cuma gunu rize merkezden yasadigim ilceye kadar geldim 55 km yol ve motoru hafif akan hortumla yikadiktan sonra blok uzerinde yag oldugunu farkettim neyse dedim guzel sileyim sonra bidaha bakayim neyse dun yine zinciri falan temizliyeyim dedim o arada motor orta sehpada calisirken gaz verince bi baktim silindirin ustundeki contadan yag sizdiriyor.
Hemen saticiyi aradim video falan cektim dedim bu nasil is sen bu motorda problem yok dedin bu resmen yag kaciriyor video falan attim. Adam bendeyken bi sikinti yoktu falan demeye basladi, ben de dedim bu 55 60 km de olacak is degil sen bana km orjinal bir sorunu yok dedin falan epey bi tartistik ondan sonra ben trabzon servisten ilhan ustaya yazdim dedim boyle boyle kapak contasi degisecek baska kacak yoksa dedi belki sadece vidasi gevsemistir falan bakmak lazim dedi. Dedim oyleyse masraf ne olur, 700 tl dedi.

Neyse aradim saticiyi dedim boyle boyle yine biraz israr etti sonra bana 700 tl gonderdi. Fakat dunden beri hic icime sinmedi ya baska masraflari da cikarsa ustelik ben kmsi dusuk diye sorun yasamiyayim diye bu motoru aldim benim sorum su an yasal olarak motoru iade etme sansim var midir? cok degerli forum uyeleri bir yardimci olun.

BikeManiac
18 Nisan 2021, 11:00
geçmiş olsun, bence çözülmeyecek bir mesele değil. motorda başka hata olduğunu bilip satan birisi olsa, 700 tl yi bile yollamayıp telefonu kapardı. biraz zorlu da olsa sonuç olarak, adam vicdan yapıp parayı yollamış.
eğer usta motor hiç açılmamış, conta orijinal ama değişmesi lazım derse binmeye devam edin. tersi çıkarsa sıkıntı.

Cr1Enis
18 Nisan 2021, 11:07
bi conta değişimi için 700tl çok çok fazla değil mi?

yaşlıveacemi
18 Nisan 2021, 11:19
Biraz uğraşırsın ama motosikleti iade edip paranı alabilirsin. Konusu açılmıştı fakat bulamadım.

Neyse önce bir ustaya gösterip durumu öğrendikten sonra duruma göre hareket edersin.

Yalnız ustayı da kontrol etmekte fayda var bir conta değişimi 700 tl buji falanda değişirse altından kalkılmaz.

ufoz
18 Nisan 2021, 11:19
Hazır 700 lira vermişken, oraya kadar sökerken sanırım kapak contasınıda değiştirebilir. Yaptırın onuda.

superboycu
18 Nisan 2021, 11:30
Bu ne ya 700tl çonta değişimini olur, crf250 kapak çontasını yarım saate değiştirdim onu geçtim birde kapağın içi dışı tüm kurumlarını temizledim, ustalarimizin cidden vicdan sıkıntısı var.
Gerci birsey diyemezsin adam benim param Bu der çekilir köşeye
kardeşim eğer motor da soğutma sorunu varsa değil 80km 30km de bile conta patlatabilirsin , o yüzden arkadaşında dediği gibi satın aldığın şahıs bilmiyor olabilir yada senden kaynaklida olabilir , usta soktugunde muhakkak başka sorun varmı baksın

AzÇok
18 Nisan 2021, 11:38
Niyeti dolandırmak olan para göndermez.

sharkspeedr2
18 Nisan 2021, 11:59
para göndermeseydi derdim hadi dolandırdı
ama sahibi sanırım bilmiyordu öyle birşey olduğunu belkide hiç bakmadı oraya para gönderdiği için biraz inandım diyebilirim
motoru yaptırın baktınız ekstra sorunlar çıkıyor mahkemeye verirsiniz ayıp mal satmaktan

burakrak
18 Nisan 2021, 12:00
Arkadaslar cevaplar icin tesekkurler subap kapagi olsa hic problem degil ama silindir oldugu icin belli bir torkta sıkılmalı diye biliyorum bir de yetkili serviste yapilsin istedim kilometresine falan da bakilir. Yani yagina baktim seviye normalde duruyor antifrizde falan da su anlik oynama yok ama servis 150 km mesafede aracla getirsen iyi olur dedi. Yani benim korktugum ust kapakta problem cikmasi biraz arastirdim egilme falan biseler olabiliyormus oyle bise varsa ust kapak bos halde 2300 tl civari. Neyse artik olan oldu boyle seylerle canimi sikmak istemiyorum artik belki tecrubesi olan vardir diye bir danisayim dedim.

superboycu
18 Nisan 2021, 12:13
Arkadaslar cevaplar icin tesekkurler subap kapagi olsa hic problem degil ama silindir oldugu icin belli bir torkta sıkılmalı diye biliyorum bir de yetkili serviste yapilsin istedim kilometresine falan da bakilir. Yani yagina baktim seviye normalde duruyor antifrizde falan da su anlik oynama yok ama servis 150 km mesafede aracla getirsen iyi olur dedi. Yani benim korktugum ust kapakta problem cikmasi biraz arastirdim egilme falan biseler olabiliyormus oyle bise varsa ust kapak bos halde 2300 tl civari. Neyse artik olan oldu boyle seylerle canimi sikmak istemiyorum artik belki tecrubesi olan vardir diye bir danisayim dedim.

Üst kapakta eğilme var derlerse al kapağı rektefiyeciye götür düzeltirler, çoğu motosiklet ustası tornacilarla işi olmaz yeni kapak al gel derler yada satmaya çalışırlar o yüzden tornaciya gosterirsin

düşük bir fiyata kapağı duzeltirler

burakrak
18 Nisan 2021, 12:30
Niyeti dolandırmak olan para göndermez.

Umarim oyledir cunku epey bir strese soktum cocuguki sinavlarla ugrasiyom falan demisti bugunde amcasi aradi cocuk sikintiya girdi falan dedi biraz icimde burukluk oldu hakliysa falan diye ama pek de inanamiyorum arkadaslar muhtemelen problem vardi ve bana itelediler kisacasi diye dusunuyorum ha degilse mutlaka arayip ozur dilerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:15 ----------

Üst kapakta eğilme var derlerse al kapağı rektefiyeciye götür düzeltirler, çoğu motosiklet ustası tornacilarla işi olmaz yeni kapak al gel derler yada satmaya çalışırlar o yüzden tornaciya gosterirsin

düşük bir fiyata kapağı duzeltirler

Umarim yoktur dostum eyvallah tavsiye icin

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:17 ----------

para göndermeseydi derdim hadi dolandırdı
ama sahibi sanırım bilmiyordu öyle birşey olduğunu belkide hiç bakmadı oraya para gönderdiği için biraz inandım diyebilirim
motoru yaptırın baktınız ekstra sorunlar çıkıyor mahkemeye verirsiniz ayıp mal satmaktan
Ben de en son oyle dusundum ustanin servisteki yorumlari cok onemli

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:18 ----------

Biraz uğraşırsın ama motosikleti iade edip paranı alabilirsin. Konusu açılmıştı fakat bulamadım.

Neyse önce bir ustaya gösterip durumu öğrendikten sonra duruma göre hareket edersin.

Yalnız ustayı da kontrol etmekte fayda var bir conta değişimi 700 tl buji falanda değişirse altından kalkılmaz.

Valla bajaj yetkili servisi yazinca orasi cikti bi de internette denk gelmisti epey memnun kalan ustaligindan falan o yuzden o baksin istedim rize merkezde yok diye biliyorum baska ustaya da gostermek istemedim sonra deneme yanilma yontemi seklinde baska sikinti cikar diye. Valla conta antifriz ve iscilik 700 tl civari tutar dedi

kdiner
18 Nisan 2021, 12:40
Üst kapaktan geliyorsa çok fazla sıkıntı yapmanıza gerek yok binde bir bu durum olabiliyor işlemi de basit sök temizle sıvı conta sür tak bitti gitti tabi başka bir sıkıntısı yok ise, İlhan usta iyidir ama işlem biraz uğraştırıcı depoyu sök kablolardan üst kapağı sök ama fiyat bana da biraz yüksek geldi onu da belki başka sorunlar olabilir diye o şekil fiyat vermiş olabilir, gözle kontrolü yapın çok fazla sıkıntı yok ise binerek servise götürebilirsiniz.

Sadistic
18 Nisan 2021, 12:40
1) 700tl bir conta değişimi için çok fazla
2) adam dolandırıcı olsa para göndermez iyi niyet gösterip 700tl göndermiş lütfen yanlış ithamlarda bulunmayın ilerde aleyhinize olur
3) ben olsam 1 yıl dahi sürse servise 700tl verip değiştirmem o contayı komple motoru indiririm uğraşırım
4) son olarak conta dediğimiz şey ömürlük değil 30 dk önce sağlam çalışan bir parça 30 dk sonra bozulabilir yani sende de olmuş olabilir bu sorun

burakrak
18 Nisan 2021, 13:00
1) 700tl bir conta değişimi için çok fazla
2) adam dolandırıcı olsa para göndermez iyi niyet gösterip 700tl göndermiş lütfen yanlış ithamlarda bulunmayın ilerde aleyhinize olur
3) ben olsam 1 yıl dahi sürse servise 700tl verip değiştirmem o contayı komple motoru indiririm uğraşırım
4) son olarak conta dediğimiz şey ömürlük değil 30 dk önce sağlam çalışan bir parça 30 dk sonra bozulabilir yani sende de olmuş olabilir bu sorun

Hocam dediklerinize katiliyorum sadece kendim sokme isi biraz problemli geldi yani o ust kapagin fazla veya az sikilmasi cok baska problere de neden olabilir o yuzden ozellikle pulsari daha onceden acmis biri olsun istedim yoksa yakinda bildigim iyi bir usta olsa ona gotururum tabi. Dolandirici kismina da katiliyorum biraz dusunmeden yazabilmisim

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:48 ----------

Üst kapaktan geliyorsa çok fazla sıkıntı yapmanıza gerek yok binde bir bu durum olabiliyor işlemi de basit sök temizle sıvı conta sür tak bitti gitti tabi başka bir sıkıntısı yok ise, İlhan usta iyidir ama işlem biraz uğraştırıcı depoyu sök kablolardan üst kapağı sök ama fiyat bana da biraz yüksek geldi onu da belki başka sorunlar olabilir diye o şekil fiyat vermiş olabilir, gözle kontrolü yapın çok fazla sıkıntı yok ise binerek servise götürebilirsiniz.

Kulbutor kapagini demiyorum silindirin ust kismindaki sac conta, onun yerine sivi conta veya kagit conta koyamazsin yanar onlar bi yana belli bir tork degerinde sikilmasi gerekiyormus yoksa farkli sikintilara yol acabilir.

superboycu
18 Nisan 2021, 13:10
Hocam dediklerinize katiliyorum sadece kendim sokme isi biraz problemli geldi yani o ust kapagin fazla veya az sikilmasi cok baska problere de neden olabilir o yuzden ozellikle pulsari daha onceden acmis biri olsun istedim yoksa yakinda bildigim iyi bir usta olsa ona gotururum tabi. Dolandirici kismina da katiliyorum biraz dusunmeden yazabilmisim

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:48 ----------

Kulbutor kapagini demiyorum silindirin ust kismindaki sac conta, onun yerine sivi conta veya kagit conta koyamazsin yanar onlar bi yana belli bir tork degerinde sikilmasi gerekiyormus yoksa farkli sikintilara yol acabilir.

Tabiki Tork anahtariyla sıkılması en doğrusu ama bundan 3 sene önce kia sportage aracın yanmış çantasını değiştirdim, elimizde tork anahtarı yok bende normal anahtarla sıktım ve 3 senedir bir problem yok

söylediğimi doğru göstermek amacım değil fakat tork anahtarı kullanan çok az usta var , önemli olan motoru birkaç kere açmış birisine yaptırmak

anlamiyorsaniz siz dokunmayın, ama çok basit bunuda belirtmek isterim, internette arastirirsaniz eminim ne kadar basit olduğunu anlarsınız

o yüzden taş çatlasın 1 saatlik işe 700tl diyen ustalara fitil oluyorum, cg motoru bile sanzimanina kadar açıp toplamaya 800lira istiyorlar siz hesap edin

burakrak
18 Nisan 2021, 14:43
Tabiki Tork anahtariyla sıkılması en doğrusu ama bundan 3 sene önce kia sportage aracın yanmış çantasını değiştirdim, elimizde tork anahtarı yok bende normal anahtarla sıktım ve 3 senedir bir problem yok

söylediğimi doğru göstermek amacım değil fakat tork anahtarı kullanan çok az usta var , önemli olan motoru birkaç kere açmış birisine yaptırmak

anlamiyorsaniz siz dokunmayın, ama çok basit bunuda belirtmek isterim, internette arastirirsaniz eminim ne kadar basit olduğunu anlarsınız

o yüzden taş çatlasın 1 saatlik işe 700tl diyen ustalara fitil oluyorum, cg motoru bile sanzimanina kadar açıp toplamaya 800lira istiyorlar siz hesap edin

Hocam verme simdi beni gaza zaten o islere dunden hazirim bi is cikmasin basima:) valla gercekten cok gereksiz paralar ama el mahkum iste, bir suru video izledim ozellikle hintlilerin zibil tane motor dagitma videolari var ama bizde cesaret yok normalde motorun butun parcalarini da bilirim epey hakim oldugumu dusunuyorum ama o yag kacagini gormedik iste nasil olduysa her motordan bir tecrube ediyorum artik bi daha ki sefere contalari ozellikle kontrol edicem

darkmotor
18 Nisan 2021, 14:44
10 kere üst kapak sökmüşümdür, 1 kere tork anahtarıyla sıkmadım 700 lira bana görede yüksek. Siz yinede Ustayla anlaşın sadece conta problemi varsa biraz daha uygun yapabilir.

burakrak
18 Nisan 2021, 14:48

Bu arada usta 3-4 saat surer demisti

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:46 ----------

10 kere üst kapak sökmüşümdür, 1 kere tork anahtarıyla sıkmadım 700 lira bana görede yüksek. Siz yinede Ustayla anlaşın sadece conta problemi varsa biraz daha uygun yapabilir.

Kendi aslinda belki sadece civata gevsemistir dedi ama bakmadan kesin bisey diyemem dedi. Conta, antifriz, iscilik 700 civari dedi contaya baktim bedava tabi ama ne yapabilirim ki

ulkerhan
18 Nisan 2021, 14:49

muhtemelen pulsar'ı bilmediğiniz için öyle diyorsunuz.

- soğutma suyu ve yağ boşaltılacak,
- depo, yan karenajlar sökülecek,
- termostat, radyatör ve hortumları tamamen sökülecek,
- egzoz boğazı sökülecek,
- hava filtresi kutusu, enjeksiyon ünitesi sökülecek,
- külbütör kapağı söküldükten sonra, egzantrik dişlisi sökülecek,
- sağ buji yuvası ve bujiler sökülecek,
- egzantrik gergisi sökülecek,
- silindir kapağı sökülecek sonra conta değişecek.
- motoru toplarken debriyaj kapağı açılarak egzantrik zinciri takılacak.
- tüm sökülenler toplanacak,

bakın daha kurum temizliği, supap kontrolü falan yapmadım. ben yapsam 3-4 saatte bitiririm mola dahil. ama cıncık gibi olur.
gelin bir de yapılacak işleme göre yedek parça fiyatlarına bakalım.

- orijinal kapak contası 150 tl,
- debriyaj kapak ve egzantrik gergi contası 25 tl,
- egzoz manifolt contası 10 tl,
- yeni antifriz, 30-50 tl,
- yağ 100-150 tl,
- 1 kutu balata spreyi harcarım 10 tl,

malzeme yaklaşık 360-380 tutuyor. duruma göre silindir alt contası değişirse bir 20 tl daha ekleyelim.

işini hakkıyla yapmak isteyen bir usta o kadar parçayı söktükten sonra,

- silindir kapağı ve piston kurumlarını temizler,
- supap kaçak kontrolü yapar,
- hava filtresi kutusunu yıkar,
- enjeksiyon ünitesini ve sensörlerini temizler,
- supap ayarı yapar.

Alper600RR
18 Nisan 2021, 14:51
Kusur dışarıdan görünür bir seyse sorumluluk sana ait. Ama kusur senin göremeyeceğin bir yerdeyse ve yeni alınmışsa ekspertiz raporuyla iade edebilirsin diye biliyorum kardesim.

burakrak
18 Nisan 2021, 15:10
muhtemelen pulsar'ı bilmediğiniz için öyle diyorsunuz.

- soğutma suyu ve yağ boşaltılacak,
- depo, yan karenajlar sökülecek,
- termostat, radyatör ve hortumları tamamen sökülecek,
- egzoz boğazı sökülecek,
- hava filtresi kutusu, enjeksiyon ünitesi sökülecek,
- külbütör kapağı söküldükten sonra, egzantrik dişlisi sökülecek,
- sağ buji yuvası ve bujiler sökülecek,
- egzantrik gergisi sökülecek,
- silindir kapağı sökülecek sonra conta değişecek.
- motoru toplarken debriyaj kapağı açılarak egzantrik zinciri takılacak.
- tüm sökülenler toplanacak,

bakın daha kurum temizliği, supap kontrolü falan yapmadım. ben yapsam 3-4 saatte bitiririm mola dahil. ama cıncık gibi olur.
gelin bir de yapılacak işleme göre yedek parça fiyatlarına bakalım.

- orijinal kapak contası 150 tl,
- debriyaj kapak ve egzantrik gergi contası 25 tl,
- egzoz manifolt contası 10 tl,
- yeni antifriz, 30-50 tl,
- yağ 100-150 tl,
- 1 kutu balata spreyi harcarım 10 tl,

malzeme yaklaşık 360-380 tutuyor. duruma göre silindir alt contası değişirse bir 20 tl daha ekleyelim.

işini hakkıyla yapmak isteyen bir usta o kadar parçayı söktükten sonra,

- silindir kapağı ve piston kurumlarını temizler,
- supap kaçak kontrolü yapar,
- hava filtresi kutusunu yıkar,
- enjeksiyon ünitesini ve sensörlerini temizler,
- supap ayarı yapar.

Oncelikle aciklama icin cok tesekkurler ama yan kapagi neden aciyor ki ustten zinciri dusurmeden cikartamaz mi? Yagi zaten degistirtecegim ama normalde yan kapak acilmazsa ona da gerek yok gibi. Zaten kendi de yag degisecek demedi ama yazdiginiz gibi islemler yapilacaksa hakikaten hakkidir sanirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:05 ----------

Bakın şu kisimdan siziyor yag devirdaim hortumu girisi var o tarafta
https://resimyukle.link/img/PZOPP.jpg

ulkerhan
18 Nisan 2021, 15:13
Oncelikle aciklama icin cok tesekkurler ama yan kapagi neden aciyor ki ustten zinciri dusurmeden cikartamaz mi? Yagi zaten degistirtecegim ama normalde yan kapak acilmazsa ona da gerek yok gibi. Zaten kendi de yag degisecek demedi ama yazdiginiz gibi islemler yapilacaksa hakikaten hakkidir sanirim.

zincir gevşedikten sonra yukarıdan dişliye oturtması gerçekten zulüm. yağı boşaltır yan kapağı açar zinciri sentede mis gibi takarım daha az yorulurum :)

evet debriyaj kapağı açılmazsa yağ değişmesine gerek yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:11 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:05 ----------

Bakın şu kisimdan siziyor yag devirdaim hortumu girisi var o tarafta

ben olsam ilk olarak külbütör kapağını söker, blok saplamalarını birazcık sıkardım. conta işine girmezdim hemen..

burakrak
18 Nisan 2021, 15:23
zincir gevşedikten sonra yukarıdan dişliye oturtması gerçekten zulüm. yağı boşaltır yan kapağı açar zinciri sentede mis gibi takarım daha az yorulurum :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:11 ----------

ben olsam ilk olarak külbütör kapağını söker, blok saplamalarını birazcık sıkardım. conta işine girmezdim hemen..

Valla o benim aklima da geldi ama pek dokunmak istemiyorum ne kadar sikmam gerek bilmiyorum cunku ama senin kadar bu islerle ugrasmis biri olsa yanimda direk dalardim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:21 ----------

Bu arada bu ust kapagin vidalari yanda gorunenler degil mi kulbutor sokulmeden sanki sikabiliriz gibi geldi. Silindirin ustunden kaciyor cunku

Kural [ Z ]
18 Nisan 2021, 17:09
Dolandırılmak üzere dolduğunuzu söyleyebilirim. Külbütör kapağı contası değişimi o motosiklette 700 TL tutması mümkün değil, dolandırıcılık kısmı bu olsa gerek.

burakrak
18 Nisan 2021, 18:36
;4626191']Dolandırılmak üzere dolduğunuzu söyleyebilirim. Külbütör kapağı contası değişimi o motosiklette 700 TL tutması mümkün değil, dolandırıcılık kısmı bu olsa gerek.

Sayın hocam konuyu yanlış anlamışsınız sanırım :) silindirin hemen üstündeki saç contada sıkıntı. Sizin de yorumlarınızı çok dinlemek isterim acaba civatada gevşeme olabilir mi ne dersiniz ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:14 ----------

arkadaşlar şöyle bir video yükledim tam olarak yer daha net anlaşılsın diye

https://www.youtube.com/watch?v=SzQyRqOxQUY

Ozan arıcı
18 Nisan 2021, 19:51
Ben satıcı yerinde olsam ve motor bendeyken böyle bir sorun yoksa o 700 lirayı da göndermezdim şahsen. Benden para koparmaya çalışıyor diye düşünürdüm. Satan arkadaş bilmiyor olabilir veya gerçekten de yağ kaçıracağı varmış ve seni bulmuştur. Her halükarda basit bir yağ kaçağıysa dert edilecek bir konu değil ama bir şekilde hararet görüp conta yaktıysa farklı masraflar çıkabilir.

burakrak
18 Nisan 2021, 20:41
Ben satıcı yerinde olsam ve motor bendeyken böyle bir sorun yoksa o 700 lirayı da göndermezdim şahsen. Benden para koparmaya çalışıyor diye düşünürdüm. Satan arkadaş bilmiyor olabilir veya gerçekten de yağ kaçıracağı varmış ve seni bulmuştur. Her halükarda basit bir yağ kaçağıysa dert edilecek bir konu değil ama bir şekilde hararet görüp conta yaktıysa farklı masraflar çıkabilir.
Hocam herkes biseyler dedikce kafamda biseyler sekilleniyor aslinda yagin sizdigi kisimlar tam sogutma suyunun bloğa girdigi bolumde acaba gercekten hararet mi yaptirmislar. Ben simdi rizeden eve kadar geldim 55 km kadar yol biraz su seviyesi az gibiydi ama cocuk israrla yaklasik 2000 kmdir ne su ekledigini ne de yag ekledigini soyluyor. Ben simdi motor bu durumdayken 150 km yol gidicem servise acaba kontrol ederek gitsem yolda kalir miyim? Bu yaga su karistirma muhabbeti olur mu acaba?

arndiol
19 Nisan 2021, 08:47
acıkcası parayı gonderdıgı ıcın dolandırma oldugunu dusunmuyorum. motordan zerre anlamayan bır arkadas olabılır kendısı, hatta genel olarak kendı bıle binmiyor olabılır.

bendce 700 tl gonderdı ıse birproblemi daha cıkmaz cunku o zaman da yollamasını ısteyecegını dusunurdu

Kural [ Z ]
19 Nisan 2021, 08:50
Hocam herkes biseyler dedikce kafamda biseyler sekilleniyor aslinda yagin sizdigi kisimlar tam sogutma suyunun bloğa girdigi bolumde acaba gercekten hararet mi yaptirmislar. Ben simdi rizeden eve kadar geldim 55 km kadar yol biraz su seviyesi az gibiydi ama cocuk israrla yaklasik 2000 kmdir ne su ekledigini ne de yag ekledigini soyluyor. Ben simdi motor bu durumdayken 150 km yol gidicem servise acaba kontrol ederek gitsem yolda kalir miyim? Bu yaga su karistirma muhabbeti olur mu acaba?

Pardon, sanırım yanlış görmüşüm. Silindir kapak contası değişecek gibi görünüyor, yine de o motosiklet için 700 TL' lik bir işlem diyemem, istenen rakkam çok fazla.

Silindir kapak contası veya silindir kapağı/silindir blok kapak yüzey şekil bozulmalarında klasik teşhis yöntemi olarak da kullanılan, sıklıkla rastalanılan durum suya yağ - yağa su karışması problemleridir. Bu sorunların gerçekleşme ihtimali yüksek olsa da kesin değildir.

Suya yağ karışıp karışmadığını kontrol etmek için radyatör kapağını açıp kapak iç kısmını ve radyatörü kontrol edin. Sarı renkli çamurumsu bir yapı varsa karışmış demektir, yoksa sorun yok.

Yağa karışıp karışmadığını anlamak için ise motor yağ seviye ölçüm çubuğu veya dolum kapağını açın, kapağı iç kısmında veya açtığınız kısımdan baktığınızda motor içerisinde sarı renkli çamurumsu yapı varsa yine sorun vardır, bu kez motor yağınıza su karışmıştır.

Bunlardan biri dahi olsa silindir yüzeyi ve silindir kapağı mastar/sentil ile kontrol edilip gerekirse çok ince de olsa tornacıda paso alınmasını öneririm. Aksi halde bu işleme gerek yok. Ayrıca yine bu sorun yaşanmış ise; yağda su varsa motor yağı boşaltılıp ucuz bir yağ ile tekrar bir miktar dolum yapılıp kısa süre motor çalıştırıldıktan sonra yine boşaltılması, ardından motor yağı ve filtrelerin değiştirilmesi gerekir. Suda yağ varsa soğutma sıvısının boşaltılıp musluk suyu basıncındaki akan su ile radyatör ve tesisat kabaca da olsa temizlendikten sonra antifrizli suyla sistemin tekrar doldurulması, havasının alınması gerekir. Bu da not olarak aklınızda kalsın isterim.

Kapak contası sprunları genellikle aşırı ısınma ve soğutma sistemi yetersizliklerinden kaynaklanacağı için işlemler sonunda soğutma sistemi çalışmasının iyice kontrol edilmesi, tamirat sonrası kullanımda da kısa bir süre de olsa hararet' e dikkat edilmesi önerilir.

Canınızı sıkmayın, bunlar olabilecek şeyler. Onarımın soğru şekilde yapılmasını sağlayıp ikaz ve uyarıları dikkate alırsanız, sonrasında sorunsuzca uzun süreler kullanabilirsiniz.

burakrak
19 Nisan 2021, 09:28
;4626309']Pardon, sanırım yanlış görmüşüm. Silindir kapak contası değişecek gibi görünüyor, yine de o motosiklet için 700 TL' lik bir işlem diyemem, istenen rakkam çok fazla.

Silindir kapak contası veya silindir kapağı/silindir blok kapak yüzey şekil bozulmalarında klasik teşhis yöntemi olarak da kullanılan, sıklıkla rastalanılan durum suya yağ - yağa su karışması problemleridir. Bu sorunların gerçekleşme ihtimali yüksek olsa da kesin değildir.

Suya yağ karışıp karışmadığını kontrol etmek için radyatör kapağını açıp kapak iç kısmını ve radyatörü kontrol edin. Sarı renkli çamurumsu bir yapı varsa karışmış demektir, yoksa sorun yok.

Yağa karışıp karışmadığını anlamak için ise motor yağ seviye ölçüm çubuğu veya dolum kapağını açın, kapağı iç kısmında veya açtığınız kısımdan baktığınızda motor içerisinde sarı renkli çamurumsu yapı varsa yine sorun vardır, bu kez motor yağınıza su karışmıştır.

Bunlardan biri dahi olsa silindir yüzeyi ve silindir kapağı mastar/sentil ile kontrol edilip gerekirse çok ince de olsa tornacıda paso alınmasını öneririm. Aksi halde bu işleme gerek yok. Ayrıca yine bu sorun yaşanmış ise; yağda su varsa motor yağı boşaltılıp ucuz bir yağ ile tekrar bir miktar dolum yapılıp kısa süre motor çalıştırıldıktan sonra yine boşaltılması, ardından motor yağı ve filtrelerin değiştirilmesi gerekir. Suda yağ varsa soğutma sıvısının boşaltılıp musluk suyu basıncındaki akan su ile radyatör ve tesisat kabaca da olsa temizlendikten sonra antifrizli suyla sistemin tekrar doldurulması, havasının alınması gerekir. Bu da not olarak aklınızda kalsın isterim.

Kapak contası sprunları genellikle aşırı ısınma ve soğutma sistemi yetersizliklerinden kaynaklanacağı için işlemler sonunda soğutma sistemi çalışmasının iyice kontrol edilmesi, tamirat sonrası kullanımda da kısa bir süre de olsa hararet' e dikkat edilmesi önerilir.

Canınızı sıkmayın, bunlar olabilecek şeyler. Onarımın soğru şekilde yapılmasını sağlayıp ikaz ve uyarıları dikkate alırsanız, sonrasında sorunsuzca uzun süreler kullanabilirsiniz.

Aciklama icin tesekkur ederim ustadim, o zaman servise dogru yola cikmadan once ben bir radyator kapagini acip kontrol edeyim herhangi bir yag karisimi var mi diye. Radyator yedek deposundan belli olabilir mi acaba o daha kolay aciliyor. Bir de eger yaga su karisirsa o yandaki yag seviyesi camindan bakinca yagin seviyesi artmasi gerekir mi? Veya radyator suyunda azalma olmaz mi? Ben isten dolayi daha 55 60 km anca kullanabildim. Cuma gunu aldim cumartesi zaten yasak vardi evin onunde temizlerken farkettim. Simdi yarin bi kontrol edicem ona gore persembe gunu binerek servise goturucem yanina yedek yag ve saf su alip gitmeyi dusunuyorum. Simdi pulsari da ilk defa kullandigim icin ne siklikla fan aciyor falan hic kestiremedim dikkatte etmemistim ama sogutmada problem olsaydi sonucta 50 km yolda da problem cikarmaz miydi?

sharkspeedr2
19 Nisan 2021, 10:26
bende 2.el motorumu aldıktan 3 ay sonra,bir süre sonra yağ kaçakları oluştu ama sızdırma diyebilirim çok çok azdı sonra ustaya götürdüm cıvataları gevşemiş dedi sonra cıvatalar uygun tork ile sıkıldı şimdi ne bir sorun ne bir sızdırma var resmi gördüm büyük bir sorun gibi gelmedi bana öncelikle cıvataları tekrar sıktırıp sürüş yapın sonra yağ kaçağı varmı kontrol edin

burakrak
19 Nisan 2021, 10:37
bende 2.el motorumu aldıktan 3 ay sonra,bir süre sonra yağ kaçakları oluştu ama sızdırma diyebilirim çok çok azdı sonra ustaya götürdüm cıvataları gevşemiş dedi sonra cıvatalar uygun tork ile sıkıldı şimdi ne bir sorun ne bir sızdırma var resmi gördüm büyük bir sorun gibi gelmedi bana öncelikle cıvataları tekrar sıktırıp sürüş yapın sonra yağ kaçağı varmı kontrol edin

Valla umarim dediginiz gibi bir sorun cikar da problemsiz hallederiz. Sizin motosiklet pulsar miydi yoksa farkli bir motor mu?

AzÇok
19 Nisan 2021, 12:00
Çok değilse, yağ kaçakları o kadar da korkulacak bir şey değil. Arabamda hem üst kapak, hem de yağ karterinden terleme şeklinde yağ kaçağı var. Sürekli yağ seviyesini kontrol ederim. Yıllardır yağ seviyesinde gözle görülür bir düşmeye neden olmadı. Bu yıl muayenede yağ kaçakları hafif kusur yazılarak geçti. Yağ seviye kontrolü yapıp devam ediyorum. Acemilik zamanlarım olsaydı tamirci tamirci gezerdim. Sevilen bir müşteri olurdum herhalde. :cherry:

sharkspeedr2
19 Nisan 2021, 12:09
Valla umarim dediginiz gibi bir sorun cikar da problemsiz hallederiz. Sizin motosiklet pulsar miydi yoksa farkli bir motor mu?

benim motor Pulsar değildi başka bir motordu zaten halen kullanıyorum mutlu mesut :)
zaten yeteri kadar süreniz var erkenden tamir için iyi bir usta ile çözüm arayın ilk iş iyi bir arıza tespiti yapın sonra adım adım ilerleyin bende çok korkmuştum yağ kaçağı olunca ama conta bile değişmeden cıvata sıkarak hallettik çok şükür

burakrak
19 Nisan 2021, 12:16
Çok değilse, yağ kaçakları o kadar da korkulacak bir şey değil. Arabamda hem üst kapak, hem de yağ karterinden terleme şeklinde yağ kaçağı var. Sürekli yağ seviyesini kontrol ederim. Yıllardır yağ seviyesinde gözle görülür bir düşmeye neden olmadı. Bu yıl muayenede yağ kaçakları hafif kusur yazılarak geçti. Yağ seviye kontrolü yapıp devam ediyorum. Acemilik zamanlarım olsaydı tamirci tamirci gezerdim. Sevilen bir müşteri olurdum herhalde. :cherry:

Dogrudur hocam bahsettiginiz kisimlardaki yag kacaklari cok problem olmuyor ama silindirin ustundeki yag kacagi biraz problem cunku sogutma suyuyla yagin karisma ihtimali var

xterkan
19 Nisan 2021, 15:38
alıcı satıcı işine girmeden kolaydan zora yazayım
1 yağ kapasitesi normal mi fazla yağ durumu kontrolü
2 yağ standart yağ mı ince kalın mı? kontrolü normali 10.40
3 civataların saplamaların sıkılması kontrol edilmesi
4 ilk 3 te sorun yoksa conta değişimi bajaj larda contalarda sızdırmalar oluyor benim 125 discovery motorum dada vardı garantiden değiştiği halde gene de sızdırmaya devam etmişti 1.2 mm yamukluk olsa bile conta fayda etmiyor bazı arkadaşlarında dediği gibi torna dan geçmesi lazım

düzgün bir usta halleder başka sorun yoksa ,az pazarlık yap, pulsar lardan anlayan bir tamirciye git
motor 8000 km de ama motor kısmı çizik içinde, belki de daha önce müdahale ettiler ama olmadı, tahminim, km kontrolü yaptır, kaç modeldi bu arada
senin başına gelecek en kötü şey silindir kapak contası sıkıntısı olabilir, kaldı ki yağa su karışmış mı ,kontrolünü yaparsın veya yaptırırsın
motor biraz vurun tulu çalışıyor gibi me geldi, yakından görmeden çekişine bakmadan bir şey diyemem
birde fan açıyor mu az çalıştır yada 1.2 kısa tur at bekle kontrolünü yap açmazsa hararet ışığını yakar o zaman motoru durdur servise git
kısaca zordan kolaya uğraş fazlada takma almışsın bir kere ama satıcıya samimi bir şekilde başka sorunları varmı sor neticede 2 teker 2. el alırken daha da dikkat etmek lazım

burakrak
19 Nisan 2021, 16:06
alıcı satıcı işine girmeden kolaydan zora yazayım
1 yağ kapasitesi normal mi fazla yağ durumu kontrolü
2 yağ standart yağ mı ince kalın mı? kontrolü normali 10.40
3 civataların saplamaların sıkılması kontrol edilmesi
4 ilk 3 te sorun yoksa conta değişimi bajaj larda contalarda sızdırmalar oluyor benim 125 discovery motorum dada vardı garantiden değiştiği halde gene de sızdırmaya devam etmişti 1.2 mm yamukluk olsa bile conta fayda etmiyor bazı arkadaşlarında dediği gibi torna dan geçmesi lazım

düzgün bir usta halleder başka sorun yoksa ,az pazarlık yap, pulsar lardan anlayan bir tamirciye git
motor 8000 km de ama motor kısmı çizik içinde, belki de daha önce müdahale ettiler ama olmadı, tahminim, km kontrolü yaptır, kaç modeldi bu arada
senin başına gelecek en kötü şey silindir kapak contası sıkıntısı olabilir, kaldı ki yağa su karışmış mı ,kontrolünü yaparsın veya yaptırırsın
motor biraz vurun tulu çalışıyor gibi me geldi, yakından görmeden çekişine bakmadan bir şey diyemem
birde fan açıyor mu az çalıştır yada 1.2 kısa tur at bekle kontrolünü yap açmazsa hararet ışığını yakar o zaman motoru durdur servise git
kısaca zordan kolaya uğraş fazlada takma almışsın bir kere ama satıcıya samimi bir şekilde başka sorunları varmı sor neticede 2 teker 2. el alırken daha da dikkat etmek lazım

Aciklaman icin tesekkurler oncelikle, henuz fazla kullanamadim fan'a da dikkat etmedim dahalik yarin bi bos vaktim var o arada biraz kurcaliyacam biraz tur atarim fan aciyomu bakicam bir de rsdyatore bakarim su da yag var mi diye veya yaga su karismis mi falan diye. Bu arada 2016 model

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:00 ----------

Bu arada cizik diye gorunenler eski atletimi yirtip bez yapmistim acayip tuy birakti ustunde onun parcalari ama ufak cizikleri de var

YasinC
19 Nisan 2021, 16:40
Burada seni öpmek isteyen usta görünüyor. Bu arada ayarlaya bilirsen çevreden vs doblo gibi bir araca atıp götürmen tabi sağlıklı olur. Onun dışında düşük devirde zorlamadan gidersen bir şey olacağını sanmıyorum.

burakrak
19 Nisan 2021, 16:56
Burada seni öpmek isteyen usta görünüyor. Bu arada ayarlaya bilirsen çevreden vs doblo gibi bir araca atıp götürmen tabi sağlıklı olur. Onun dışında düşük devirde zorlamadan gidersen bir şey olacağını sanmıyorum.

Valla bulabilirsek araba onla gotururum tabi ama kimseyi de mesgul etmek istemiyorum ustayla henuz telefonda konusmadim arabaya koyup getirmen iyi olur dedi ama bi daha telefonla konusup dedigin gibi dusuk hizlarda kontrol edip gelsem sikinti olurmu diye soracam. Opme konusunda yapacak bise yok el mahkum olunca opturecez mecbur. Akilsiz basin cezasi iste

Samet Ağır
19 Nisan 2021, 18:03
Peki merak ettim.
Ustanın biri kapak civatalarini sıkıp sorunu giderse...
Bir daha da ordan sorun olmasa...
O aldığınız 700 lirayı adama geri yollayıp helallik istermisiniz?

burakrak
19 Nisan 2021, 18:12
Peki merak ettim.
Ustanın biri kapak civatalarini sıkıp sorunu giderse...
Bir daha da ordan sorun olmasa...
O aldığınız 700 lirayı adama geri yollayıp helallik istermisiniz?

Oyle bise olsun dekontu da burada paylasicam ayrica ozur dileyip ekran fotosu atarim. Az once ustayla gorustum ben 50 60 binden once bu motorlarda boyle bir problem yasayani gormedim dedi fiyatta pek bisey yapamam cunku cok vaktimi alacak ayrica bu sadece contada problem varsa onun icin gecerli dedi bir de arabayla getirmeni eger yaglamada sikinti varsa ust kapaga yag gitmezse ordaki parcalarinda bi daha tornalik olmamasi icin dedim dedi kendi de belki sadece civatadandir bakmadan su an bisey demem anlamsiz olur diye dedi. Aslinda bu civata muhabbetini baska bir ustaya gostersem mi diyorum ama yakinlar da hic pulsara bakan usta yok ozellikle bu motora bakmis biri olsun istiyorum ki 2 kere is yaptirmayalim

Samet Ağır
19 Nisan 2021, 18:33
Helal. Sana yakışan da bu olur kardeşim.
Karşı tarafın dolandırıcılık ile alakası olmadığına eminim . Olsa böyle olmazdı..
Seninde olmayacak ve helalleseceksiniz inşallah..
Kapagi sokmeden önce saplamaları sıktırmak boşa masrafa engel olabilir... denemek lazım bence...

ulkerhan
19 Nisan 2021, 19:09
İzmir’de isen iki dakika sıkayım civataları bakalım.

burakrak
19 Nisan 2021, 20:40
Helal. Sana yakışan da bu olur kardeşim.
Karşı tarafın dolandırıcılık ile alakası olmadığına eminim . Olsa böyle olmazdı..
Seninde olmayacak ve helalleseceksiniz inşallah..
Kapagi sokmeden önce saplamaları sıktırmak boşa masrafa engel olabilir... denemek lazım bence...

Eyvallah hocam o konuda aklin kalmasin birine haksizlik yaptiysam ozurdilemekten asla cekinmem. Ama icimden bir ses bu hatayi bile bile sattilar diyor neyse yakinda anliyacaz. Bu arada dediginiz saplamalar blogun disindakiler mi? Yani kulbutoru sokmeden digerlerini sikmayin mi diyorsunuz

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

İzmir’de isen iki dakika sıkayım civataları bakalım.
Valla ben diger uctayim kardesim rizede :)
Civatalara ulasip ben de sikabilirim ama ne kadar sikilacagini bilmiyorum iste veya problem sadece conta mi hareret mi yaptirdilar sogutma sisteminde mi sorun var vs. Bunlara usta baksa en guzeli tabi. Simdi trabzona git gel en iyi ihtimal ustanin dedigi masraf ciksa 700 tl + gitmisken yag filtre degisimi de yaptiricam + aracla goturursem yakit parasi 200+250 tl yani totalde 1000, 1100 tl gidecek. Tek tesellim sadece vidanin gevsemis olmasi olur. Bir de kotu ihtimal var ust kapakta catlak egilme vs. Silindir de problem, motorun km'si dusurulmus olmasi. O zaman bi 3,4 bini cope atacaz heralde

YasinC
19 Nisan 2021, 23:11
İnternette servis kitabını aratın bulabilirseniz tork değerlerini öğrenirsiniz. Tork anahtarı yoksa da onunda çözümü var youtube da bulabilirsin :)

istersen bir göz at
https://www.manualslib.com/manual/1874647/Kawasaki-Bajaj-Pulsar-200-Ns.html?page=134#manual

Nikkfurie
19 Nisan 2021, 23:56
Fotoğraftan pek anlaşılmıyor ama gösterdiğin yerden terleme yapabilir bu bir sorun değildir , yere damlayacak kadar yağ sızdıysa söküldükten sonra silindir kapağı ve contanın kontrolü gerekir , kontrol sonrası ne yapılması gerekir yazabiliriz , bir fotoğrafa bakıp şunu değiştir bunu değiştir yazanlara itibar edip moralini bozma motosikletinden soğursun , şahsi fikrim o motorda hiçbir sorun yok , satıcı dolandırıcı olsa değil sana para göndermek telefonuna bile cevap vermezdi.

burakrak
20 Nisan 2021, 12:00
Fotoğraftan pek anlaşılmıyor ama gösterdiğin yerden terleme yapabilir bu bir sorun değildir , yere damlayacak kadar yağ sızdıysa söküldükten sonra silindir kapağı ve contanın kontrolü gerekir , kontrol sonrası ne yapılması gerekir yazabiliriz , bir fotoğrafa bakıp şunu değiştir bunu değiştir yazanlara itibar edip moralini bozma motosikletinden soğursun , şahsi fikrim o motorda hiçbir sorun yok , satıcı dolandırıcı olsa değil sana para göndermek telefonuna bile cevap vermezdi.
Terlemeye pek benzemiyor hocam tum yorumlari dikkate aldigim zaman cogunlukla hararet yaptirmislar gibi bir sonuc ortaya cikiyor muhtemelen ondan olmustur. Tabi canimi sikmaya degmez orasi ayri Allah once aileme sonra bana saglik versin gerisi hikaye bu motoru komple yaptirsak batacak adam degiliz cok sukur ama insallah bu motorun bir sorunu vardi da bu sekilde mahsus bilerek sattilarsa verdigim para haram zikkim olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:22 ----------

Arkadaslar, bir arkadasimi babasinda doblo var pulsari koltuklari yatirsak sigdirabilir miyiz deneyen var mi? Pulsar 2015 mm uzunlukta yaziyor. Farkli modelleri oldugu icin arabayi da yazayim 2002 model 1.9 JTD doblo cargo

Erenkc91
20 Nisan 2021, 12:21
Terlemeye pek benzemiyor hocam tum yorumlari dikkate aldigim zaman cogunlukla hararet yaptirmislar gibi bir sonuc ortaya cikiyor muhtemelen ondan olmustur. Tabi canimi sikmaya degmez orasi ayri Allah once aileme sonra bana saglik versin gerisi hikaye bu motoru komple yaptirsak batacak adam degiliz cok sukur ama insallah bu motorun bir sorunu vardi da bu sekilde mahsus bilerek sattilarsa verdigim para haram zikkim olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:22 ----------

Arkadaslar, bir arkadasimi babasinda doblo var pulsari koltuklari yatirsak sigdirabilir miyiz deneyen var mi? Pulsar 2015 mm uzunlukta yaziyor. Farkli modelleri oldugu icin arabayi da yazayim 2002 model 1.9 JTD doblo cargo

Sığdırırsınız diye düşünüyorum biz tipoya bahçeye kurulan salıncak sığdırmıştık her türlü sığdırırsınız ama sünger koyarsanız çizmenin önüne geçebilirsiniz.

burakrak
20 Nisan 2021, 12:33
Sığdırırsınız diye düşünüyorum biz tipoya bahçeye kurulan salıncak sığdırmıştık her türlü sığdırırsınız ama sünger koyarsanız çizmenin önüne geçebilirsiniz.

Cizilme kismini hallederiz bir sekilde icine sigsin da gerisi kolay

Erenkc91
20 Nisan 2021, 13:57
Cizilme kismini hallederiz bir sekilde icine sigsin da gerisi kolay

En kötü ihtimal kapıları açıp götürürsünüz, tekerlekleri sökebilirseniz sizin için çok daha iyi olur yer açılır en azından. Usta yaptık dan sonra ister usta ister siz montajlayabilirsiniz