PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hakimiyetini kaybeden motorcu iş yerinin camından içeri girdi

admin
14 Nisan 2021, 10:04
İstanbul'da sahil yolunda ilerleyen motosiklet sürücüsü otobüsle hafif ticari araç arasından geçmeye çalıştığı sırada sağa manevra yapan araçla çarpıştı. Motosikletin hakimiyetini kaybeden sürücü yol kenarında bulunan kapalı bir iş yerine girdi.

Kaynak: NTV

https://www.youtube.com/watch?v=5AT7MtLPVYg

Ezio41
14 Nisan 2021, 12:19
Delici R25 sürücüsü %100 suçlu.

BloodyBaron
14 Nisan 2021, 12:20
R25 camı bile delmiş.

vandamme
14 Nisan 2021, 12:39
Bir gün doblocuya hak vereceğim aklıma gelmezdi...

Doblocu sağında otobüs olduğunu bildiği için, sağ şeridin boş olduğunu düşünerek sinyal vermeden dalmış.

Videodaki tek mağdur dükkan sahibi olmuş, kendisine çok geçmiş olsun.

Konu başlığı ereksiyon hakimiyetini kaybeden R25, dükkanı deldi olarak değiştirilmeli.

https://i.hizliresim.com/jvjmO5.png (https://hizliresim.com/jvjmO5)

Remzidemir41
14 Nisan 2021, 12:45
Ticarı araç sinyal vermeden şerit değiştirdiği için şerit ihlali yapıyor. Bunun neresinde motosiklet sürücüsü hatalı ? Hepimiz filtreleme yapıyoruz zaten. Suçlu tarafın ilk söylediği şey vallahi görmedim billahi görmedim zaten.

vandamme
14 Nisan 2021, 12:48
Ticarı araç sinyal vermeden şerit değiştirdiği için şerit ihlali yapıyor. Bunun neresinde motosiklet sürücüsü hatalı ? Hepimiz filtreleme yapıyoruz zaten. Suçlu tarafın ilk söylediği şey vallahi görmedim billahi görmedim zaten.

Yolda 2 şerit var, motorcu bu şeridin neresinde söyler misiniz?

Filtreleme dediğiniz şeyin trafikte cezası belli 46/2-g.

Remzidemir41
14 Nisan 2021, 12:50
Yolda 2 şerit var, motorcu bu şeridin neresinde söyler misiniz?

Filtreleme dediğiniz şeyin trafikte cezası belli 46/2-g.

Filtreme yapmayalım o zaman. Tüm araçlar şeridin ortasından gitsin. Motosiklet sürücüleri ezilsin vs. Şerit ihlalinin cezası da bellidir 56/1-a. Motorcu da sol şeritteyken sağ şeride geçmiş. Önemli olan burada ticari aracın aynasını kontrol etmesi değil midir ? Kör noktasında yaya olsa ona da çarpacakmış demek ki. Otobüs var deyip laps diye geçmek olmaz ki.

vandamme
14 Nisan 2021, 12:52
Filtreme yapmayalım o zaman. Tüm araçlar şeridin ortasından gitsin. Motosiklet sürücüleri ezilsin vs. Şerit ihlalinin cezası da bellidir 56/1-a. Motorcu da sol şeritteyken sağ şeride geçmiş. Önemli olan burada ticari aracın aynasını kontrol etmesi değil midir ? Kör noktasında yaya olsa ona da çarpacakmış demek ki. Otobüs var deyip laps diye geçmek olmaz ki.

Filtreleme hepimiz yapıyoruz ama bu legal olduğu anlamına gelmiyor.

Alın filtreleme dediğiniz şeyi yaparken başıma gelen :)

https://i.hizliresim.com/VaFMuH.jpg

Motorcu şerit çizgisinde gidiyor hocam soldan sağa filan geçmiyor.

yokon
14 Nisan 2021, 12:53
Hiç üzülmedim. Pardon, dükkan sahibine üzüldüm. Yok yok ona da üzülmedim ne de olsa söke söke alır parasını motorcudan.

Akhneton
14 Nisan 2021, 12:53
Filtrelemeden ziyade araçların ezmesini istemiyorsak mümkünse teker izlerinden giderek arabaların aynalarına bakarak şoförle göz teması kurarak geçmek en güvenlisi olur. Şoför sinyal vermeden dönmüş diğer arkadaş da dikkatsizce araya atlamış. Neyse ki kimseye birşey olmamış.

gurcanozturk
14 Nisan 2021, 12:55
Her ikisi de hatali bana gore.

- Doblo surucusu bildigimiz doblo iste; "yollar benim ben dobloyum sinyale gerek yok ne bakcam aynaya". Gormedim vallahi gormedim. Bakmadin ki aynaya, baksan gorursun, adam kor noktada bile degil tam aynanin gorus acisinda.

- Motosiklet surucusu de doblo oldugunu farketmedigi icin hatali. Ben olsam kornaya bir dokunurdum girmeden once, sonucta otobusun onunden yaya da cikabilirdi sola dogru.

Bu arada Istanbul'da bir cok yolda bisikletler ve otomobil suruculeri icin tabelalar var, seridi paylas diye. Motosiklet yerine bisiklette olabilirdi burada ve doblo surucusu 100% haksiz olurdu ve bisikletli hizli hareket edemeyecegi icin altina alirdi.

Remzidemir41
14 Nisan 2021, 12:56
Filtreleme hepimiz yapıyoruz ama bu legal olduğu anlamına gelmiyor.

Alın filtreleme dediğiniz şeyi yaparken başıma gelen :)

https://i.hizliresim.com/VaFMuH.jpg

Motorcu şerit çizgisinde gidiyor hocam soldan sağa filan geçmiyor.

Anladım. Ticari araç sürücüsünün sinyal vermeden şerit ihlali yapması illegal ama sorun teşkil etmiyor sanırım :queen: Demek ki neymiş ? Filtreleme yapmıyoruz. Yaparsak ezilme veya çarpılma riskin alarak yapüürüz arkedeşler :thumleft:

vandamme
14 Nisan 2021, 13:07
Daha bi kaç gün önce beyaz eşya yetkili servisi olan bir doblocu biçiyordu beni.

Çoğunluğu böyle..

Ama motorun geçebileceği her yerden geçme hakkına sahip değiliz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:57 ----------

Anladım. Ticari araç sürücüsünün sinyal vermeden şerit ihlali yapması illegal ama sorun teşkil etmiyor sanırım :queen: Demek ki neymiş ? Filtreleme yapmıyoruz. Yaparsak ezilme veya çarpılma riskin alarak yapüürüz arkedeşler :thumleft:

Aynen öyle hocam :) motorcu arkadaş en azından korna ile ikaz etseymiş bu durumu yaşamayabilirdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:58 ----------

Eldiven olmasaydı...

Sağlık için maske, mesafe, ekipman :)

https://i.hizliresim.com/602XGd.png (https://hizliresim.com/602XGd)

KayaEmre
14 Nisan 2021, 13:55
Her iki tarafta suçlu. Bunu motosiklet kullanan, kullanmayan herkes anlar. Burda takıldıgım kısım ise motosiklet kullanan herkes o boşluğu değerlendirirdi. İstanbul da günün yarısı motosiklet kullanan biri olarak gözlemlediğim; yüksek cc enduro lar haric her motosiklet kullanıcısı bulduğu her boşluğa girmeyi deniyor. Eminim ki enduro lar da motorun büyüklüğünden giremiyolardır aksi taktir de onlar da şüphesiz o tarz bi boşluğu değerlendirir. İstanbul da gözlemledigim bu . Anlaşılan forumda ki kitle istanbulda yaşamıyor ki R25 LİYİ YADIRGAMIŞ.

gurcanozturk
14 Nisan 2021, 14:01
Her iki tarafta suçlu. Bunu motosiklet kullanan, kullanmayan herkes anlar. Burda takıldıgım kısım ise motosiklet kullanan herkes o boşluğu değerlendirirdi. İstanbul da günün yarısı motosiklet kullanan biri olarak gözlemlediğim; yüksek cc enduro lar haric her motosiklet kullanıcısı bulduğu her boşluğa girmeyi deniyor. Eminim ki enduro lar da motorun büyüklüğünden giremiyolardır aksi taktir de onlar da şüphesiz o tarz bi boşluğu değerlendirir. İstanbul da gözlemledigim bu . Anlaşılan forumda ki kitle istanbulda yaşamıyor ki R25 LİYİ YADIRGAMIŞ.

Turkce onemli. "forumda ki kitle" yerine "forumdaki buyuk bir cogunluk" yazsaydiniz daha anlamli olurdu, bahsetmek istediginiz buysa. Yorumlarin tamamini okumussaniz benim "ben olsam araya girmeden once kornaya dokunurdum" ibaremin yadirgamama oldugunu farkederdiniz, ki ben de o aralara giriyorum gun icerisinde.

Alpbatur
14 Nisan 2021, 14:08
Burada doblo suçlu diyorsanız lütfen motorsiklet kullanmayın.Böyle motorsiklet kullanan arkadaş burada olmasa başka bir yerde gene patlar. Motorsikletin yaptığı filtreleme filan değil aracın sağından geçmeye çalışıyor. Takip mesafesi hakgetire, Otobüsle arasına güvenlik balonu koymuyor otobüsün önünden bir yaya atlasa napabilir. Burda gerçekten motorcuyu suçsuz görüyorsanız kendiniz ve çevreniz için lütfen motosiklet kullanmayın.....

arndiol
14 Nisan 2021, 14:33
kafalar iyi sanırım gencler.

Emniyet şeridinden gidiyoruz ya da filtreleme denen şeyi hepimiz yapıyoruz diye bunların dogru oldugu anlamına gelmez.

Burada doblonun suclu olması için otobüsle carpısması gerekirdi o zaman "sinyal vermeliydi" masalını anlatırsınız.

şeritten bile gitmeyen yırtık don gibi aradan cıkan motorcu ıcın bosuna savunmayın yani. Sanki araç sinyak verse motorcu "aa sinyal veriyor insan gibi şeritten süreyim kurallara uyayım" diyecek.

fatih.met
14 Nisan 2021, 16:09
iki tarafında suçu var, ben mi yanlış hatırlıyorum acaba, bir aracı sollar iken hızımız onun hızından belli bir miktar kadar fazla olmalı.. hele ki neredeyse durmuş bir aracı sollar iken 20 km üzerinde bir hız ile sollama yapmak çok tehlikeli.. kapı açabilir, manevra yapabilir ve kaza kaçınılmaz olur.

motosiklet kullanıcısı olarak tabi ki trafiğe takılmayıp aralardan geçeceğiz ama sürücü ne alemdedir diye bakmak lazım ve kornaya basmakta yarar var, kornaya hızlı şekilde bas çek yapmaya elinizi alıştırın.. böyle kornaya tık ettirip çekin ki fark etsinler, çok extrem durum olmadıkça bu anlık kornaya bas çek yapmanız fark edilmek için yeterlidir ve rahatsızlık vermez.

evet: kaza yapan bu motorcu korna kullansa kaza olmayacaktı, doblocu artık her zamanki halimiydi yoksa sadece o anlık mı dalgınlığına geldi bunu bilemem ama sonuç belli, motorcu abimiz korna çalmadığı için kendini fark ettiremedi..

ve şöyle bir durum var, ben yol istemek için korna çalmam, boşluk var ise geçerken korna çalarım ki adam önüme kırıp beni düşürmesin..

not: göz teması kuramadığım sürücülerin yanından geçerken korna çalarım, yani beni gören sürücünün yanından geçerken kornaya gerek yok, trafikte herkes bunalmış durumda, gerginliği yükseltmenin anlamı yok... yol vermek isteyen benim korna çalmamı beklemeden yol veriyor zaten.

Cyan
14 Nisan 2021, 17:00
Çok gereksiz bir kaza olmuş... Sahil yolu deyince de ben Haliç kıyısı anlamam yani, Boğaziçi veya Marmara Denizi sahili anlarım (Sarayburnu - Yeşilköy veya Caddebostan - Kartal falan...)

tarzan rıfkı
14 Nisan 2021, 17:17
2 suçlu denk gelince işte böyle oluyor.ama minibüscü yerinde kim olsa otobüsü geçince kendini oraya atardı zamanlama çok kötü denk geldi.acele etmese arkadaş sorun olmicaktı ama boşa demiyoruz r25 deler camıda deldi gördüğünüz gibi buda kanıtı

erkanzdemir
14 Nisan 2021, 17:50
R25 %100 suçlu.
Doblo, dükkan masraflarını %100 olarak R25 deler pardon öder.

infernus
14 Nisan 2021, 17:54
https://i.hizliresim.com/K8a36J.png (https://hizliresim.com/K8a36J)

https://hizliresim.com/K8a36J

Ekipman Hayat Kurtarır FOTO (https://hizliresim.com/K8a36J)

sitenin kodlar çalışmıyor sanırım

Mert54
14 Nisan 2021, 18:25
Abiler r25e çok takılmışsınız siz arada bir banada denk geliyor deliyorlar r25 sonuçta yani :D

mattiadestro
14 Nisan 2021, 18:56
r25'çi çok hızlı. trafik ileride duruyor o hızla nereye gitmeye çalıştı anlamadım.

vandamme
14 Nisan 2021, 20:19
Ben mi göremedim bilmiyorum ama motorcu arkadaş debriyaj, fren vs kullanmıyor.

Debriyajı sıksa lastiklerdeki güç kesilir yada fren yapsa en azından ABS Li motor kaymaz dükkana girmesine gerek kalmazdı.

Tabi olay esnasında kurtarırım diye düşünmüş olabilir.

atillatopal9
14 Nisan 2021, 20:46
Bu forumda motorcuların hiç biri aralardan geçmiyor sanırım.
Örnek insanlarmışsınız vesselam.

tommygun
14 Nisan 2021, 21:16
Bence en büyük suç dükkan sahibinde. Oraya dükkan mı açılır?

gurcanozturk
14 Nisan 2021, 21:26

Bunu savunacagimi dusunmezdim hic, ben geciyorum maalesef gecmek zorunda kaliyorum. Gecmiyorum, gecmeyin diyen, ozellikle Istanbul'da yasamayan arkadaslari, pandemi sonrasinda, aksam 17:00-19:00 civari Mecidiyekoy veya Levent trafigine beklerim birlikte egleniriz.

Mecidiyekoy nasil bir yer bilmeyen, tatmayanlar icin de bir fikir olsun, hem de eglenceli bir seyler yazmis olayim diyerek su linki de birakayim.

https://onedio.com/haber/mecidiyekoy-un-istanbul-un-kara-deligi-olmasindan-sikayetci-27-kisi-743295

vandamme
14 Nisan 2021, 22:05
Bence en büyük suç dükkan sahibinde. Oraya dükkan mı açılır?

Yalnız bitişikteki pilavcıya girse fena olurmuş :cherry:

Selamunaleykum bir tavuklu pilav rica etsem :)

GLADiUSS
14 Nisan 2021, 22:31
delme muhabbetini geçtim ekipman çok faydalıymış. camlardan yara almadan kurtulmuş. çıplak kolla girseydi kan çıkardı vaziyetten.

mavzer-i
14 Nisan 2021, 22:56
daha videoyu izlerken doblo tarafında bi sıkıntı çıkacağını hissettim.

doblocu ben olsaydım bende sinyal vermeden çıkış yapardım. çünkü şartlar çok müsait bunu yapmak için

r25 kullanan ben olsaydım gene oradan bi çıkış yapardım. çünkü motosiklet olduğumdan oradan geçmek için şartlar çok uygun
ama enduro gibi kaba bir motor kullandığımdan hiç öyle yerlere giremiyorum.

kimi suçlu bulacağımı şaşırdım. her ikisine de fifti fifti veriyorum.
ama dükkan parasını motorcu ödeyecek gibi duruyor.
çünkü şerit olmayan yerden geçip hile yapmaya çalıştı

Cr1Enis
15 Nisan 2021, 00:40
beyler hiç tanımadığınız birine sadece r25 kullandığı için sallamanız yaptığı kaza ile dalga geçmeniz ne derece etik? Bu forumun üyelerine gerçekten yakışmıyor böyle şeyler motor/model ayrımı olmamalı üstündeki adam nasıl biri bilemzsiniz.

darkmotor
15 Nisan 2021, 03:00
Trafik yavaş akıyor doblo sağdaki boşluğa arkadan araç gelemeyeceğini varsayarak, yan şeride geçiyor. R25 doblonun kendini gördüğünü varsayarak aradan şeride geçiyor malum olay gerçekleşiyor. Biri aynaya bakmayı ihmal ediyor, öteki ikaz etmeden göründüğünü zanederek destursuz geçiyor. Kaza sonrası muhtemel tartışma şöyle olmuştur.
Niye aynaya bakmıyorsun hemşerim
Sende niye destursuz geçiyon yeğen
.......

sharkspeedr2
15 Nisan 2021, 03:34
yiyin birbirinizi efendiler :mrgreen:

Cr1Enis
15 Nisan 2021, 03:45
gerekli kazalarda oluyor herhal :D

arndiol
15 Nisan 2021, 08:20

bizim aralardan geciyor olmamız bu yapılanın dogru oldugu anlamına gelmez hocam.

aradan geçerken bir kaza oluşsa gelip forumda ağlamam cünkü yapmamam gereken birşeyi yapıyorum.

Otomobiller şeridinde giden motoru görmemesi mevcutken aradan fırlayanı görmesini zaten bekleyemeyix

okanbagiscan
15 Nisan 2021, 11:21
Doblocu aynaya baksada R25 liyi görmesi çok mümkün değil.R25 çok hızlı yaklaiıp sağına geçmiş.Doblocunun R25 araya girmeden sinyal vermesi gerekki r25 onu görebilsin.Doblocuda son anda sağa girmeye karar vermiş O anda sinyal verseydi bile muhtemelen bu kaza olurdu.

Uğur
15 Nisan 2021, 13:47
https://i.hizliresim.com/317Loy.png (https://hizliresim.com/317Loy)

Kim hatalı kim hatasız kısmına girmeden olaya bakmaya çalışıyorum.

Doblo,otobüsü geçtikten sonra şeridin boş olduğunu fark edip sağa zıplıyor. Burada otobüsün kapattığı şeridin boş olduğunu görür görmez karar verip ani bi manevra yapıyor. Şeridin boş olduğunu,motosikletin aradan geçmeye çalışacağını kestiremiyor. Dolayısıyla aynaya bakarak değil önüne bakarak şerit değiştiriyor. Halbuki ayna kontrolü ve kör nokta kontrolü yapsa motosikleti görebilirdi.

Motosikletli arkadaşta doblonun bu şekilde manevra yapacağını kestiremiyor. Bende zaman zaman böyle aralardan geçiyorum. Ama özellikle bu kazadaki gibi durumlar yaşanmasın diye şeridin tamamen sağına geçerek uzuyorum. Ki bu aslında apaçiliktir asla tasvip etmiyorum ama huyum kurusun.:P

Velhasıl gerçekten ilginç ve ders alınması gereken bir kaza olmuş bu. Her geçen gün araç oranının arttığı trafikte çok dikkatli olmakta fayda var. Cep telefonuyla dizi izleyen,gittiği yolu story olarak atmak için elinden telefonu bırakmayan,trafikte leyla gibi dolaşan tiplerin olduğu bu ülkede motosiklet sürmek her geçen gün daha riskli.

Kaporta sizsiniz. Ha benim hayatta kaybedecek birşeyim yok,şansa yaşıyorum diyorsanız bu doblocu ve r25li arkadaş gibi sürebilirsiniz.

EAK54
23 Nisan 2021, 21:27
eldiven olmasaydı varyaa of. of of . dırek sıvrı yerı gırıyo eldıvene.

MehmeTR
09 Mayıs 2021, 22:12
Hepimizin başına gelebilecek bir olay hepimiz aralardan derelerden geçmeye çalışıyoruz bu konuda hatalıyız. Geçmek zorunda olduğumuz zamanlarda geçmeden önce korna selektör yaparak hiç değilse kendimizi belli ederek ve araçlarının aynasından sürücünün bizi fark edip etmediğini gözlemleyerek geçersek daha güvenli geçiş yapabiliriz. Lakin bu şekilde sınırları zorlamak her daim bizi tehlikeye atacaktır. Kendimize şunu soralım ömrümüzün sonuna dek motosiklet sürmek istiyor muyuz? Eğer istiyorsak güvenli sürüşten şaşmayalım. Büyük geçmiş olsun Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.
Bunun gibi videolar bizi bu tür durumlarla karşılaşmadan önce bilinçlenmemiz için önem taşımaktadır.
https://www.youtube.com/c/ZaferAKCAY/videos Bu kanalı sizlere tavsiye ediyorum güvenli sürüşler , tekerinize taş değmesin!

Osm@n
10 Mayıs 2021, 04:05
üstündeki adam nasıl biri bilemzsiniz.

Onu bilemeyecek ne var? Hıyarın hatta ve hatta acurun teki.

yaşlıveacemi
10 Mayıs 2021, 05:21
0nu bunu bilmemde videoyu pc den tam ekran burnumu da ekrana dayayarak seyrettim muhteşem heyecanlı oluyor.

Bir de böyle seyredin tavsiye ederim.

yürekçe
10 Mayıs 2021, 07:38
şükretsün arada kalmadı ya da otobüsün altında ezilmedi. kamera takan R-mt 25 ciler , çoğu dobloculardan farksız..

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:37 ----------

0nu bunu bilmemde videoyu pc den tam ekran burnumu da ekrana dayayarak seyrettim muhteşem heyecanlı oluyor.

Bir de böyle seyredin tavsiye ederim.

:))) ilahi.. Sabahın köründe çok güldüm ...

tecrube0
11 Mayıs 2021, 03:11
Cam adamın bileğine düşmüş uzun eldiven olması kurtarmış resmen.

watercolours
11 Mayıs 2021, 09:44
İlla bir suçlu olmasına gerek yok. Sinyal vermemek de hata, filtreleme yapmak da.