PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda CBR125 motordan gelen ses nedir?

ismetçelebi
06 Nisan 2021, 13:34
Merhabalar. Motosiklete 2008 model honda cbr125 ile yeni başladım. Motosiklet şu an 43bin kilometrede. 1 aydır kullanıyorum gidişinde hızında vs. bir problem hissetmedim. Zaten pek anladığım da söylenemez. Geçenlerde motosikleti olan bir arkadaşım motorumdan ses geldiğini ve ustaya gitmemi söyledi. Fakat çevremdeki ustalara güvenmemek için haklı sebeplerim var. Bundan dolayı öncelikle forumdan bir fikir almak istedim. Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Video linkini bırakıyorum.

https://youtu.be/arnWCzZGexA

Akhneton
06 Nisan 2021, 13:42
Cbr 125'ler cbr 250 kadar sorun çıkarmış motorlar değildir. 43.000'de motorun bu kadar vuruntulu çalışması bana normal gelmedi. Ayrıca 13 senede o motor gibi az yakan bir motorun o kadar az kullanılabileceğini düşünmüyorum. Çünkü geçen çok yaktığı için az kullanılmış bir tdm 850 görmüştüm. O bile 80.000 küsur klometrelerdeydi. Muhtemelen krank yataklara vurduğu için o sesi çıkarıyor gibi geldi. Ancak videodan teyit etmek zor. Güvenilir bir usta bulabilirseniz o motoru orijinal parçalarla yaptırmak bile çok masraf çıkarmaz.

oldcockroach
06 Nisan 2021, 13:51
ismet birader senin motor krank yiyecek gibi duruyor şu anda 3000 tl gibi masrafı var o işin honda servisinde.

musakka
06 Nisan 2021, 14:42
Videodan anlamak zor. Egzozu kontrol et önce vidaları sıkımı kaçırma yapınca ses yapar.

IRau
06 Nisan 2021, 14:57
motor incek

10 bin tl

ismetçelebi
06 Nisan 2021, 17:12
Kilometrenin orijinalliğine ben de inanmadım zaten. Bu yüzden hondanın servisine götürüp gösterdik bir problemi var mı diye. Motordaki ses o zaman da geliyordu ama adamlar fren balatalarına baktılar zincire baktılar bize bir problemi yok dediler. Motorun eski sahibiyle tanıdık olduklarından mıdır bilmem sorunu görmezden geldi. Ben de normal bir ses herhalde dedim. Zaten sonra bize çalışan kornayı bozuk diye değiştirtip para da aldı. Youtubede bazı kanallar motoru dağıtmayı toplamayı vs. gösteriyor. Elimde de çoğu alet var eksik olanları da alıp kendim sorunu çözebilir miyim acaba.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:10 ----------

Motosiklet zaten 10bin tl

oldcockroach
06 Nisan 2021, 17:26
Kilometrenin orijinalliğine ben de inanmadım zaten. Bu yüzden hondanın servisine götürüp gösterdik bir problemi var mı diye. Motordaki ses o zaman da geliyordu ama adamlar fren balatalarına baktılar zincire baktılar bize bir problemi yok dediler. Motorun eski sahibiyle tanıdık olduklarından mıdır bilmem sorunu görmezden geldi. Ben de normal bir ses herhalde dedim. Zaten sonra bize çalışan kornayı bozuk diye değiştirtip para da aldı. Youtubede bazı kanallar motoru dağıtmayı toplamayı vs. gösteriyor. Elimde de çoğu alet var eksik olanları da alıp kendim sorunu çözebilir miyim acaba.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:10 ----------

Motosiklet zaten 10bin tl

Sen hangi yetkili servise gittin söyle oraya uğramayalım bir daha ?

Ozan arıcı
06 Nisan 2021, 17:48
Motorun üstüne bu şekilde yürüme. Derhal sökülüp kontrol edilmesi lazım. Muhtemelen krank rulmanı ses yapıyor. Yada kolda boşluk var gibi. Yağ yakma vs yoksa sadece rulman değişimiyle kurtarma şansın var. Alet edevat varsa kendin de yapabilirsin.
En kötü ihtimal krank, silindir piston seti değişir