PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CRF 250L için Zincir Yağı Tavsiyesi

StreetStiLLs
24 Mart 2021, 12:43
Merhaba motorumu sadece arazide kullanıyorum.
2-3 haftada 1 kere o da ortalama 45-50km civarı oluyor.

Normalde off road icin Motul c3 öneriyorlar.
Bu motor için de Motul C2 diyorlar.

Sizce benim kullanımıma göre hangisini almam gerek?
Burada kullanım şeklinden ziyade zincirin yapısı da etkili diye biliyorum.
Farklı önerileriniz var ise alabilirim.

Atincozkan
24 Mart 2021, 13:03
Zincir off road zinciri ise c3 kullanmalisin

HaktanCbr
24 Mart 2021, 14:01
Motule falan gerek yok würth dry lube veya direk açık dişli gresi kullanın.

StreetStiLLs
24 Mart 2021, 14:17
Zincir off road zinciri ise c3 kullanmalisin

Zincir üzerinde gelen zincir. Nasıl anlayabilirim?

Motule falan gerek yok würth dry lube veya direk açık dişli gresi kullanın.

Wurth daha iyi oldugu icin mi bunu soylediniz? Cunku motulda fiyat daha dusuk.

Bir de kullanımım cok az. O yuzden acık yağdaki fiyat farkı uğraşmama değmeyecek seviyede olacak.

İnazuma
24 Mart 2021, 14:20
burtech şeffaf sıvı gress sprey kullanıyorum ben 400ml 17TL
Wr250r kullanıyorum ve %80 off-road.

Hatta bu ara bitti sprey 90 numara şanzıman yağı kullanıyorum, arazide tonbalığının yağını kullandığım da olmuştur :)

StreetStiLLs
24 Mart 2021, 14:48
burtech şeffaf sıvı gress sprey kullanıyorum ben 400ml 17TL
Wr250r kullanıyorum ve %80 off-road.

Hatta bu ara bitti sprey 90 numara şanzıman yağı kullanıyorum, arazide tonbalığının yağını kullandığım da olmuştur :)

Dediğiniz ürünün fiyatı çok iyiymiş. Kullanımda farklılıklar oluyor mu?

Benim düşüncem şu şekilde, zaten cok kullandigim bir arac degil, bakim sıklığını arttırıyorsa ve bana zevk anlamında hissettirecekse parasal olarak daha fazlasını vermeye hazirım.
Cunku yılsa belki 20kere bile surmedigim bir araca o kadar masraf yapıyorum, zevk ve zaman benim icin ön planda.

Barisozde
24 Mart 2021, 15:03
sadece offroad kullanıyorsan ipone'un offroadunu mutlaka dene. şu zamana kadar iponedan daha iyi bir zincir yağı ne gördüm ne duydum ne kullandım. road modelini getirmiyorlar keşke getirseler başka markaya bakmam o kadar diyorum.

Gofretcocuk5
24 Mart 2021, 19:37
Zincir yağı da neymiş keriz parası kapmak için yeni icat bundan 15 sene öncesine kadar Zincir yağı mi vardı
Motor yağını sürüyorum en iyisi

Motul 7100 ile yağladim geçen şimdide Castrol ile

İnazuma
24 Mart 2021, 21:08
Dediğiniz ürünün fiyatı çok iyiymiş. Kullanımda farklılıklar oluyor mu?

Benim düşüncem şu şekilde, zaten cok kullandigim bir arac degil, bakim sıklığını arttırıyorsa ve bana zevk anlamında hissettirecekse parasal olarak daha fazlasını vermeye hazirım.
Cunku yılsa belki 20kere bile surmedigim bir araca o kadar masraf yapıyorum, zevk ve zaman benim icin ön planda.

Şöyle söyleyeyim kullanım tarzımız benzer, aldığım motul ipone vs yağlar zincire zift gibi yapışıyordu. Temizlemek için gaz yağı fırça vs gerekiyor ve ne zaman detaylı temizlik yapsam zincirim bozuluyordu.
Son 4-5 aydır basıyorum sıvı gressi arazi çıkışı benzinlikte köpük + tazyikli suyla yıkıyorum motosikleti ve zinciri eve geçince yağlıyorum.

Çalıştığım yerde forkliftlerin zincirini yağlıyordu forklift şoförü arkadaşlar onlardan 1 tane alıp denedim zamanında, gayette iş görüyor.

Bence zincirin yağsız kalmaması önemli, zincirini yağlayıp 1000km arkasına bakmayan arkadaşlar için kaliteli zincir üzerinde uzun süre kalan yağ kullanmak daha mantıklı tabi ama ben araziye her çıkış dönüşümde toz topraktan dolayı yıkayıp yağlıyorum.

HaktanCbr
24 Mart 2021, 21:14
Zincir üzerinde gelen zincir. Nasıl anlayabilirim?

Wurth daha iyi oldugu icin mi bunu soylediniz? Cunku motulda fiyat daha dusuk.

Bir de kullanımım cok az. O yuzden acık yağdaki fiyat farkı uğraşmama değmeyecek seviyede olacak.

Açık dişli gresi benzinliklerde satilan varilden dolma motor yağından değil açık ortamda çalısan dişliler icin üretilen yapışkan gres. Würth çamur ve su konusunda başarılı baya araziye uyabilir omdan önerdim.

Tabi zor durumda bitkisel yağ, mazot, hayvan yağı, balık yaği sucuktaki donmuş yağ zinciri yağlamak ve sudan korumak için kullanılabilir, yağların genel olarak yapısı aynı.

Atincozkan
24 Mart 2021, 21:39
Sen burda yazilan sacma seylere bakma.hondayi ara zincirini sor.off roadsa c3 ,cadde tipiyse c2 al gec.baska markada olur castrol ipone farketmez.gres yagiymis,motor yagiymis suymus buymus sakin surme zincire

İnazuma
24 Mart 2021, 22:10
Sen burda yazilan sacma seylere bakma.hondayi ara zincirini sor.off roadsa c3 ,cadde tipiyse c2 al gec.baska markada olur castrol ipone farketmez.gres yagiymis,motor yagiymis suymus buymus sakin surme zincire

https://i.hizliresim.com/4FEdEc.jpg (https://hizliresim.com/4FEdEc)

Şu ilanından sonra senin fikirlerini nasıl dikkate alsın konu sahibi dostum?

https://i.hizliresim.com/IRrWHu.jpg (https://hizliresim.com/IRrWHu)
https://i.hizliresim.com/aLgYR5.jpg (https://hizliresim.com/aLgYR5)

yana döne usta aradığın işlemlerin hepsini halletmem 1 saatimi alır, bu senden daha bilgili olduğumu göstermez fakat burası bilgi paylaşılan bi forum en azından tecrübesini paylaşan insanlara saygın olsun.

tommygun
24 Mart 2021, 22:13
https://i.hizliresim.com/UUPKK9.jpg (https://hizliresim.com/UUPKK9)

Şu ilanından sonra senin fikirlerini nasıl dikkate alsın konu sahibi dostum?

https://i.hizliresim.com/f5piGX.jpg (https://hizliresim.com/f5piGX)
https://i.hizliresim.com/e36Hq5.jpg (https://hizliresim.com/e36Hq5)

yana döne usta aradığın işlemlerin hepsini halletmem 1 saatimi alır, bu senden daha bilgili olduğumu göstermez fakat burası bilgi paylaşılan bi forum en azından tecrübesini paylaşan insanlara saygın olsun.

Arkadaşı savunmasız halde fena yakalamışsınız.

İnazuma
24 Mart 2021, 22:17
Arkadaşı savunmasız halde fena yakalamışsınız.
Önceki hesap polemik sonucu banlanmıştı uzak durmaya çalışıyorum fakat... :D
öfke kontrol problemim var acilen konudan uzaklara gidiyorum görüşürüz hocam🖐️

Kerem34_
24 Mart 2021, 22:25
Önceki hesap polemik sonucu banlanmıştı uzak durmaya çalışıyorum fakat... :D
öfke kontrol problemim var acilen konudan uzaklara gidiyorum görüşürüz hocam��️

Valla ben de bu seviyeye gelmek istiyorum. Ne kadar sürüyor hocam bu seviyeye gelmek? Ustaya, servise bağlı kalmak canımı sıkıyor. Daha garantisi devam eden motora da kendim el atmaya içim gitmiyor. El atsam da nereye atacağımı bilmiyorum zaten yutubdan izleye izleye atacağım mecbur.

Sırf motosiklet tamir etmeyi, söküp toplamayı öğrenmek için eski püskü, düzelltikten sonra gönül rahatlığıyla kullanabileceğim, cafe racer'a falan çevirebileceğim bir motosiklet alasım var. Ama dışarda hayrına verilen BMW r80'lerin çürümüşü bile burada bir dünya para, hobi edinemiyorum.

Sırf telefoncularda 20 liralık parçayı 200 liraya yaptırmamak için iPhone tamir etmeyi öğrenmiştim 2 3 tane ölü iPhone alıp söke taka. Motosikletler de biraz uygun olsa aynısını yapmak istiyorum. Bence herkes bir dağ başında kaldığında kullandığı aleti yürür hale getirecek kadar tamirat tadilat bilmeli.

BloodyBaron
24 Mart 2021, 22:33
Valla ben de bu seviyeye gelmek istiyorum. Ne kadar sürüyor hocam bu seviyeye gelmek? Ustaya, servise bağlı kalmak canımı sıkıyor. Daha garantisi devam eden motora da kendim el atmaya içim gitmiyor. El atsam da nereye atacağımı bilmiyorum zaten yutubdan izleye izleye atacağım mecbur.

Sırf motosiklet tamir etmeyi, söküp toplamayı öğrenmek için eski püskü, düzelltikten sonra gönül rahatlığıyla kullanabileceğim, cafe racer'a falan çevirebileceğim bir motosiklet alasım var. Ama dışarda hayrına verilen BMW r80'lerin çürümüşü bile burada bir dünya para, hobi edinemiyorum.

Sırf telefoncularda 20 liralık parçayı 200 liraya yaptırmamak için iPhone tamir etmeyi öğrenmiştim 2 3 tane ölü iPhone alıp söke taka. Motosikletler de biraz uygun olsa aynısını yapmak istiyorum. Bence herkes bir dağ başında kaldığında kullandığı aleti yürür hale getirecek kadar tamirat tadilat bilmeli.

Pahalı motorlarla deneme derim. Hele garantili motoruna dokunma bence.

Döküntü bir cg illaki bulursun. Hem sökmen için gereken parçaları bulmak da zor olmaz. Torx lokmaya vs ihtiyacın olmaz. Volan çektirme, yağ hunisi çektirme gibi parçaları cg için kolay bulursun.

R80i neden kim hayrına versin onu anlamadım. Eski bir parça sonuçta. Bir çok cafe racer yapan var. Subapları da şimli olması lazım onların. Acemiliğin atılacağı motor değil bence.

Kerem34_
24 Mart 2021, 22:42
Pahalı motorlarla deneme derim. Hele garantili motoruna dokunma bence.

Döküntü bir cg illaki bulursun. Hem sökmen için gereken parçaları bulmak da zor olmaz. Torx lokmaya vs ihtiyacın olmaz. Volan çektirme, yağ hunisi çektirme gibi parçaları cg için kolay bulursun.

R80i neden kim hayrına versin onu anlamadım. Eski bir parça sonuçta. Bir çok cafe racer yapan var. Subapları da şimli olması lazım onların. Acemiliğin atılacağı motor değil bence.

Hayrına vermekten kastım noter işlemlerini karşılayıp hediye etmeleri değil hocam. Baktığımda proje motoru olmayan, bir sürü motosiklet görüyorum 2 en fazla 3bin euro'ya. Proje motoru olduğu an işler değişiyor 20 30bin euroya satılanlar da var özel custom işiyle ilgilenen yerler yaptıysa. Burada pastan gözükmeyeni çürüğü bile 40-50bin lira. Geçen ilanlarda bir tsne vardı süresi bitmiş ya da satmış sanırım R serisi eski bir modeldi yine.

Büyük ihtimal dediğiniz gibi yapacağım. Ya bir kurye çıkması cbf ya da cg alır uğraşırım büyük ihtimal öğrencilik bittikten sonra. R80 dememin sebebi kullanmak açısından da istemem. Adam edebilirsem ettikten sonra kendim de keyifle kullanırım.

tommygun
24 Mart 2021, 22:48
Hayrına vermekten kastım noter işlemlerini karşılayıp hediye etmeleri değil hocam. Baktığımda proje motoru olmayan, bir sürü motosiklet görüyorum 2 en fazla 3bin euro'ya. Proje motoru olduğu an işler değişiyor 20 30bin euroya satılanlar da var özel custom işiyle ilgilenen yerler yaptıysa. Burada pastan gözükmeyeni çürüğü bile 40-50bin lira. Geçen ilanlarda bir tsne vardı süresi bitmiş ya da satmış sanırım R serisi eski bir modeldi yine.

Büyük ihtimal dediğiniz gibi yapacağım. Ya bir kurye çıkması cbf ya da cg alır uğraşırım büyük ihtimal öğrencilik bittikten sonra. R80 dememin sebebi kullanmak açısından da istemem. Adam edebilirsem ettikten sonra kendim de keyifle kullanırım.

Donör motor olarak çok popüler değiller ama ben de 2006 yuvarlak farlı bir Ybr alıp orijinal görünümüne döndürme ya da Er5 alıp Scrambler yapma düşüncesindeyim.

BloodyBaron
24 Mart 2021, 22:55

Cbfi ben de düşündüm ama yaşadığım yerde kötüsünü göremedim. Cbf alırsanız parçala behçet kanalı var o baya iyi. Cbf 150nin her şeyini yaptı neredeyse. Marş motoru kömürü değişiminden motoru açmaya kadar. Cgnin iyi yani kötü halde olanı bulunuyor ve çok ucuz oluyor. 2 bine bile bulunabilir.

İnazuma
24 Mart 2021, 23:02

Motor bloğunun içiyle ilgili çok bilgim yok açıkçası, sübap ayarı ve debriyaj balatası - yayı-sacı değişimi yaptım bi kaç kez o kadar.

Yağ, filtre, buji, soğutma suyu, fren hidrolikleri her motosiklet kullanıcısının kolaylıkla halledebileceği işler zaten. Amortisör bakımı , Balata, zincir - dişli, lastik değişimini de kendim yapıyorum iç lastikli motosikletim ve offroad lastik kullanıyorum balans ayarı gerekmiyor.

Kendi motosikletinizde bakım - onarım ihtiyaç oldukça video izleyip gerekli alet edavatı edinip kendi işinizi kendiniz görmeye başlayabilirsiniz. Alet yapar el övünür derler, alet edevat olduktan sonra gerisi kolay.

Ufak tefek püf noktalar var tabi ( yağ tapasını blok soğukken sökmek, ufak civataları sıkarken çok güç uygulamamak vs) bunları da tecrübe ede ede öğreniyorsunuz :) Çok iç lastik yarıldı ilk zamanlar, yağ tapasının başını yedim bir kez , yağ filtresi kapağının civatasını kırdım vs
Bu yapılan hatalar da birer tecrübe oldu, artık aynı hataları yapmadan kolaylıkla işlerimi hallediyorum :)