PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce bu kazada kim suçlu?

hokahey
06 Mart 2021, 22:38
https://youtu.be/v8izW9IPWHs

Bu videonun 3:34 saniyesinde gerçekleşen vahim kaza. Şimdi, taksinin orada beklemesi büyük hata bunu kabul ediyorum fakat motorcu arkadaşımızın aniden sağa doğru şerit değiştirmesi normal midir? Sonuçta orada bozulup yolda kalan bir araç da olabilirdi.

gurcanozturk
06 Mart 2021, 22:56
Normal degil tabii ki, ondeki araca cok yakin gittigi icin saglamaya ciktiginda kurtaracak zamani da kalmamis. Taksiciye ayri kufurlerim var.

natijax
06 Mart 2021, 23:34
baştan aşağı motor suçlu. taksicinin aracı bozulmuş olabilir ancak eğer bozulmadı keyfine durduysa. ki durması mümkün değil orada normal bir insanın isteyerek. kısaca suç motorda.

HRider
07 Mart 2021, 00:10
50-50 okumuştum bu durumlarda ne olduğunu

yaşlıveacemi
07 Mart 2021, 00:30
Duran arabaya arkadan çarptığı için motosiklet yüzde yüz suçlu fakat taksinin sapağı kaçırdığı için durmuş olma ihtimali fazla.

Büyük bir ihtimal geri geri gelecekti.

Birde vatandaşımızın kavşaklarda hızını hiç azaltmadığı tabiri caizse kaptırmış gittiği görülüyor.

Ezio41
07 Mart 2021, 00:30
Trafiği ve yolu okumadan gittiği için motorcu suçlu.

hokahey
07 Mart 2021, 01:06
Maalesef motor işi dalgınlığı kabul etmiyor. Yolu okumak, tehlikenin nereden geleceğini sezebilmek gerekli.

Bazen tali yoldan bir araç yola önüme çıkıyor. Ulan bu hıyar beni gördü ama yine de önüme çıkacak diyorum. Harbiden de hıyar hıyarlığını yapıp önüme atlıyor. Artık alıştım korna bile çalmak içimden gelmiyor.

TamGazDevam
07 Mart 2021, 02:01
Taksi dörtlülerini, daha durmadan yakmaya başlamış.
Bu tür durumlarda suç yarı yarıya kabul edilir ama dörtlüleri yaktığı için durumlar değişebilir.
Net bir şekilde motosikletçi suçlu.
Gerçi benim gözümde kaza olduktan sonra kimin haklı kimin suçlu olduğunun bir önemi yok ama...

ChuckBerry
07 Mart 2021, 04:00
Taksicinin sapağı kaçırdığı için geri geri gelecek olma ihtimalini saymayacak olursak ki buna dair herhangi bir girişim resmen olmadan yaşanıyor kaza da, arıza yapmasa dahi aracım arızalandı tehlikeli bir ses duydum bu sebeple 4lü yakarak yavaşladım vs diyerek olaydan sıyrılması olası olacaktır bu sebepten motorcu tamamen suçludur diye düşünmekteyim. Önündeki araç ile takip mesafesi yok, sinyal vermeden şerit değiştiriyor sağdan sollama yapmaya çalışıyor, trafiği okuma yetisi o an hiç yok ezbere gidince de olan oluyor.

oldcockroach
07 Mart 2021, 13:43
Motorcu çok büyük hata yapmış

Hırbonen
07 Mart 2021, 13:53
İns butun motorcular bu adam kadar sansli olur.

Yuzde yuz olumle sonuclanacak kazayi muhtemelen kirik bile olmadan atlatmis gorunuyor.

Son yaptigi hamle nedeniyle belki sans olarak yorumlanmayabilir fakat bence sans faktoru daha yuksek.

hokahey
07 Mart 2021, 14:23
İns butun motorcular bu adam kadar sansli olur.

Yuzde yuz olumle sonuclanacak kazayi muhtemelen kirik bile olmadan atlatmis gorunuyor.

Son yaptigi hamle nedeniyle belki sans olarak yorumlanmayabilir fakat bence sans faktoru daha yuksek.

Bence en az bir kol, olmadı bilek kırığı, en hafifiyle kaburga kırığı vardır.

atillatopal9
07 Mart 2021, 16:19
Motorcu sağ'dan sollamaya çalışıyor. haliyle suçlu durumda,
taksicinin mazereti önemli.
yakıtı bitmiş olabilir veya aracı bozulmuş olabilir. 4'Lü açmış bekliyor, geri geri gelmiş olsaydı gene taksici suçlu olurdu. Tabi uzmanlar değerlendirdikten sonra sonucu bende merak ediyorum.

Proust 1912
07 Mart 2021, 17:34
4. Dakikada kuryeye çarpan adamı trafikten men etmek gerek, adam öldürmeye teşebbüsten yargılamak gerek. Bazı durumlarda “kaza bu olabilir” dersin ama bu çok farklı bir durum. Sapağı geç fark ettiysen biraz ilerden dönersin, gideceğin yere max 10-15 dakika sonra gidersin ki bu da kimsenin hayatından, sağlığından önemli değil.
Türkiye’de bir kaza komisyonu kurulmalı, kayıt altına alınan kazaları inceleyip gerektiğinde radikal kararlar alınmalı

Tefoo
07 Mart 2021, 18:51
motorcunun kusurları hatalı şerit değiştirme, eğer kaza yapmasaydı sağdan sollama, takip mesafesine uymama
taksici de ise durmak yasak olan yerde durma. yani burada fren yaptım falan diyemez bariz bir şekilde amacı duraklama yapmak.

kusurun çoğu motora çıkar diye düşünüyorum 6/8 ve 2/8 gibi. ama tabi polisin canı sıkkındır gider 50 50 paylaştırır falan olabilir yani.

oktayakgoz
07 Mart 2021, 19:00
ben kapı açıldıda çarptı sandım. taksici de suç yok yada azdır. niyet sapağı kaçırdım geri geleyim olabilir ama bu hiç bir şekilde motorcunun hatasını kapatmaz. inşallah bişi olmamıştır

otopsici
07 Mart 2021, 19:20
hiç dikkat ettiniz mi?
kazaların neredeyse tamamı hız yapan gerizekalılar yüzünden oluyor.

Cyan
07 Mart 2021, 19:34
%100 motosiklet sürücüsü kusurlu, lamı cimi yok.

Metela
07 Mart 2021, 20:21
Sormaya bile gerek yok motorcu hatalı.

Taksi keyfi bile dursa yine de durum fark etmez, düşünün ki araç arızalandı orada kaldı, aynı durum.

Motorcu önündeki aracı sağlıyor, sağlamak olmaz en sağ şerit en düşük hız şeridi, sollasa anlarım, yani aracı geçmek için dikkatsiz bir hamle yaparak sağ şeride geçmiş, geçmiş olsun umarım iyidir ama bundan sonra sağlarken iki defa düşünmesi gerekecek.

AzÇok
07 Mart 2021, 20:22
Bence taksi sapak kaçırmış. Her zaman olduğu gibi karayoluna babasının tarlası muamelesi yapacakmış.
Neyse, niyet okumak doğru analiz yapmamıza yaramaz.
Taksi otoyolda geçerli bir nedenle dursa bile reflektör vs güvenlik önlemi alır. Burada kusurlu.
Motosiklet sürücüsü ise aşırı hız, takip mesafesine uymama, şerit değiştirme ve araç sollama vs herşey hatalı. Sorsan motosiklet kullanmayı biliyorum der.
Kazaya karışan 2 araç da kusurlu.

allegromod
07 Mart 2021, 23:57
bkz takip mesafesi

volkster
08 Mart 2021, 00:17
50-50 40-60 bence. Taksicinin durma nedeni muhtemelen sapağı kaçırması diye düşünüyorum.

arndiol
08 Mart 2021, 08:58
Varsayımsal konuşmayalım.

Taksinin neden durdugunu bilmiyoruz, bu nedenle bu hareketi bir problem oldugu için durdu olarak düşünmemiz gerekir.

Motorcu net olarak takip mesafesini uygulamadıgı gibi apaçi gibi yollara atlıyor. Trafikte bir motosikletlinin daha dikkatli olması gerekir.