PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 50 cc modası ve hakkında birkaç kelam.

hokahey
06 Mart 2021, 22:09
Piyasada 50 cc'ler peynir ekmek gibi satılıyor. B sınıfı ehliyet ile sürülmesi, bandrolsüz oluşu, az yakıt ile gitmesi önemli bir avantaj.

Şu an sıfır km. 9 bin liradan aşağı 50 cc yok piyasada.

yürekçe
06 Mart 2021, 22:12
5000 tl iken niyet etmiştim.
ikinci el 3500 civarı vardı 1 sene önce.
alıp lastik, piston, gömlek rektefiye düşündüm.
keşkem alaydım.
hem büyük motorun bakım km si yükselmezdi, hem daha düşük işletim maaliyeti ve yükselen fiyat grafiği ciddi avantaj sağlardı.
artık çok geç..

karayel90
06 Mart 2021, 22:14
Peynir ekmek gibi satılma nedenleri;

B ehliyet ile kullanılması
Sigorta vs. olmaması
Az yakması
Bana göre en önemlisi insanların satın alım gücünün düşmesi nedeniyle bu motorlara yönelmesi.
--------------------------------------
Yanlız yasa boşluğundan faydalanan bu motorlarla kaza yaparsanız başınız baya ağrır bu yönden oldukça tehlikeli.Düşünsenize adamın biri geliyor hatasından dolayı arabana çarpıyor ama karşıdakinin zorunlu trafik sigortası yok.Muhattap olacak bi kimse yok,resmi belge yok.İş körler sağırlar birbirini ağırlar durumuna geliyor.

Kerem34_
06 Mart 2021, 22:17
Trafiğin içine eden bir uygulama oldu, bisiklete bile bir yeterlilik belgesi gelmesini düşünüyordum(vatandaş öpülmeden, ücretsiz, federasyon tarafından falan verilen bir belge) şimdi kit atılıp 100 cc yapılan 70-80'le rahat giden 50ccler doldurdu ortalığı.

Adamlara üzülüyorum, benzinden, vergiden kar edecem sanarken gidip bir Mercedese yandan çarpsa 600'lük motosiklet parası çıkacak cebinden haberi yok. Allahın dağında tarlaya bahçeye rahat gidip gelmeye almışsındır, risk azdır tamam da İstanbul'da trendyol kuryeliği de yapmazsın yani. Zaten iyi para kazanacaksın, 2 ayda kendini amorti edecek aldığın motosiklet. Lütfen bu işi yapmayı düşünen varsa bilinen güzel scooterlardan birini alsın kendine. Yeri geliyor Honda'lar bile dayanmıyor o yoğunluğa. Çalıştığım depoda 10 15 activa'dan anca 3 4 tanesi güven veriyordu, bir Çinli scooterin o yoğunluğa dayanması çok zor.

Bir de ben 125cc activalarla, spacylerle zor kaçıyordum arabalardan. Çok sağlıksız bir durum, kimsenin başı ağrımaz umarım. Dileğim tekerlerinin düz basması.

hokahey
06 Mart 2021, 22:41
Trafiğin içine eden bir uygulama oldu, bisiklete bile bir yeterlilik belgesi gelmesini düşünüyordum(vatandaş öpülmeden, ücretsiz, federasyon tarafından falan verilen bir belge) şimdi kit atılıp 100 cc yapılan 70-80'le rahat giden 50ccler doldurdu ortalığı.

Adamlara üzülüyorum, benzinden, vergiden kar edecem sanarken gidip bir Mercedese yandan çarpsa 600'lük motosiklet parası çıkacak cebinden haberi yok. Allahın dağında tarlaya bahçeye rahat gidip gelmeye almışsındır, risk azdır tamam da İstanbul'da trendyol kuryeliği de yapmazsın yani. Zaten iyi para kazanacaksın, 2 ayda kendini amorti edecek aldığın motosiklet. Lütfen bu işi yapmayı düşünen varsa bilinen güzel scooterlardan birini alsın kendine. Yeri geliyor Honda'lar bile dayanmıyor o yoğunluğa. Çalıştığım depoda 10 15 activa'dan anca 3 4 tanesi güven veriyordu, bir Çinli scooterin o yoğunluğa dayanması çok zor.

Bir de ben 125cc activalarla, spacylerle zor kaçıyordum arabalardan. Çok sağlıksız bir durum, kimsenin başı ağrımaz umarım. Dileğim tekerlerinin düz basması.

Evet ben de duydum, 50 cc alıp gizlice 100 ya da 150 cc yapıyorlarmış.

gerivites
06 Mart 2021, 22:51
Sigorta olmamasından dolayı 100cc aldım. Sigortasız araç sakat iş

BloodyBaron
06 Mart 2021, 22:55
Evet ben de duydum, 50 cc alıp gizlice 100 ya da 150 cc yapıyorlarmış.

O pek gizlice olmuyor. Bayiiye giriyorsunuz soruyorsunuz şu diyor normalde 110cc ruhsatta 50 geçiyor, şu diyor alırsan 110 kit yanında hediye vs.

Bence 50ccler düzgün kullanılırsa gayet iyi bir motor. Motoru alan kişinin onun da bir motor olduğunu trafikte kuralların olduğunu en önemlisi ekipman giymesi gerekiğini bilmesi lazım. Bir de şehiriçi arasokaklarda tapagaz gitmemesi lazım.

Bazen ben de diyorum bi 50ccm olsa bisiklet gibi kullanırım. Drift büyük motor gibi geliyor artık. :) Debriyajıydı vitesiydi şehiçi uğraşmak yoruyor.

hokahey
06 Mart 2021, 23:22
O pek gizlice olmuyor. Bayiiye giriyorsunuz soruyorsunuz şu diyor normalde 110cc ruhsatta 50 geçiyor, şu diyor alırsan 110 kit yanında hediye vs.

Bence 50ccler düzgün kullanılırsa gayet iyi bir motor. Motoru alan kişinin onun da bir motor olduğunu trafikte kuralların olduğunu en önemlisi ekipman giymesi gerekiğini bilmesi lazım. Bir de şehiriçi arasokaklarda tapagaz gitmemesi lazım.

Bazen ben de diyorum bi 50ccm olsa bisiklet gibi kullanırım. Drift büyük motor gibi geliyor artık. :) Debriyajıydı vitesiydi şehiçi uğraşmak yoruyor.

Vay be bunu bilmiyordum.

karayel90
07 Mart 2021, 00:17
Vay be bunu bilmiyordum.

Galiba bu model 50cc görünen ama orjinal alt blok 110cc olan modellerdenmiş.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-shinari-taipar-50cc-5v-sinirli-stok-0-km-719408732/detay

Mr.wind
07 Mart 2021, 00:22
Beyler bende var 50 cc. Altai tank50 isimli bir motosiklet. uretici 110 cc kiti hediye etti, yani 50 cc olarak hic kullanmadim direk 110 cc aldim. varsa sorular yardimci olabilirim.

EAK54
07 Mart 2021, 00:59
2018 de 15.000km kuba rx9 kullandım , 3 bin liraya sıfır almıştım , ozamanlar amacım otobüs olmadıgı için istediğim zaman hız önemsemeden gideceğim yere varabilmekti bisiklet niyetine. Ama tam bir aşk yaşadım . Şimdilerde 1 senedir CBF150 kullanıyorum geçenlerde dedimki SİGORTASI VERGİSİ IVIRI ZIVIRI artık baş edemiyorum maddi olarak , küçülmeye gideyim satıp 50cc alayım artanı borca yatırırım rahatlarım biraz , 50cclere bi baktım 10 bin lira olmuş , ben cbf i nasıl satayım nasıl 50cc alayım şimdi. Araçsızda olmuyo daha ucuza geliyo motor. Tam zamanında almısım cbfi yoksa motorun m sini alamazmısım. Şuanki hedefim cbfimi elimde tutmak hani cc yükseltmeyi geçtim bile. Valla Ben yaşamakta zorlanıyorum arkadaş bu nedir yav

TamGazDevam
07 Mart 2021, 01:32
R25'in yanına 2020'nin haziran ayında, bayiden sıfır bir mavi ar-50 satın aldım. Peşin 6.000 tl para verdim.
Avantajları çok fazla... 3 yıl muayene yok, sigorta yaptırmıyorsunuz ve 6 ayda 1 pul yatırmıyorsunuz. Sadece ruhsat, plaka masrafı. 260 tl civarında tutmuştu yanlış hatırlamıyorsam.
Motosikleti alır almaz 110cc'ye yükselttim herhangi bir ücret ödemeden. Sonrasında ilk işim eve gelip, blok ile şaseyi birbirine bağlayan vidayı söküp, Loctite (vida sabitleyici) ile yerine bi güzel sabitledim. Malum bunlarda titreşim çok oluyor. Aynı işlemi grenajda bulunan her vidaya uyguladım.
Uyguladığım 150tl tutan, ufak bir modifikasyon oldu. App plaka aldım, jantlara motosikletin rengiyle uyumlu bir şerit çektim.
Her 1.000km'de yağ bakımını yaptım, motosikleti 4.000 km'ye kadar sıkıntısız gayet ekonomik bir şekilde kullandım.
Geçen hafta, 6.5000tl'den ilana koydum. 2 gün ilanda durdu, 6.200tl'ye anlaşıp satışını verdim.

Motosiklet bütün ihtiyaçlarımı karşıladı. Amacım, günde 30 km süren yolumu basit ve ekonomik bir şekilde gidip gelmekti ve R25 ile bu iş çok dertli oluyordu bu derdi üstümden aldı. Ama şöyle bir detay var, bu tür çinli motosikletler sadece ilk sahibine yarar. Devamında ne olur ne biter bilemem:) Şimdilerde 9-10bin bandında ybr arayışındayım :)

Erenkc91
07 Mart 2021, 07:45
Galiba bu model 50cc görünen ama orjinal alt blok 110cc olan modellerdenmiş.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-shinari-taipar-50cc-5v-sinirli-stok-0-km-719408732/detay

Sanırsam öyle bir yakınımda aynı motosiklet var çevrilmiş veya fabrika çıkışlı böyle geliyor gidişi güzel, sürme imkanım oluyor. El yatkınsa çok güzel cafe racer yapılabilir.

BloodyBaron
07 Mart 2021, 09:43
Beyler bende var 50 cc. Altai tank50 isimli bir motosiklet. uretici 110 cc kiti hediye etti, yani 50 cc olarak hic kullanmadim direk 110 cc aldim. varsa sorular yardimci olabilirim.

Geçen gün bayilere gelmiş hocam inceledim biraz. Bence güzel 50cclerden biri. tipi olsun cup gibi vitesi olması olsun. Ama her 50cclerde olduğu gibi biraz pahalı. 9100 tl dediler. 9000e revival alacağıma tank 50 alırdım ben.

Mr.wind
07 Mart 2021, 10:18
Geçen gün bayilere gelmiş hocam inceledim biraz. Bence güzel 50cclerden biri. tipi olsun cup gibi vitesi olması olsun. Ama her 50cclerde olduğu gibi biraz pahalı. 9100 tl dediler. 9000e revival alacağıma tank 50 alırdım ben.

yaptigim arastirmalara gore(hatali da olabilirim) en saglam 50cc lerden biri hocam.

zaten sekil göreceli oluyor, performas desen hepsi ayni. Zaten bu motorlarin amaci A noktasindan B noktasina en ucuz ulasim. e zaten cinliler de fiyat ta yakin birbirine.

Geriye sorunsuzluk kaliyor. Burda da zincir aktarma bir adim one cikiyor. revival da zirt pirt kayis kopuyor diyenler okudum.

Bu arada tank50 nin arka fren patates ama on fren sasirtici derecede iyi. Dusunen varsa aklinizda bulunsun.

BloodyBaron
07 Mart 2021, 10:44
yaptigim arastirmalara gore(hatali da olabilirim) en saglam 50cc lerden biri hocam.

zaten sekil göreceli oluyor, performas desen hepsi ayni. Zaten bu motorlarin amaci A noktasindan B noktasina en ucuz ulasim. e zaten cinliler de fiyat ta yakin birbirine.

Geriye sorunsuzluk kaliyor. Burda da zincir aktarma bir adim one cikiyor. revival da zirt pirt kayis kopuyor diyenler okudum.

Bu arada tank50 nin arka fren patates ama on fren sasirtici derecede iyi. Dusunen varsa aklinizda bulunsun.

Aynen hocam haklısınız. Zincirli ve vitesli olması hem o beygiri aktarmada da daha iyi. Yakında havalar ısınınca tanıdıklar başlar bana hangi motoru alayım diye. Ondan arada bakıyorum modellere. Ya da yaşadığım yerden gidersem babam kesin okula gidip gelmek için 50cc almak isteyebilir tank 50yi aldırırım büyük ihtimal. Normalde drift yerine 50cc istiyordu babam ama motoru o kullanırsa arabayı bana vermeyeceği için ben drift aldım. :)

Fren konusunda bazı çinlilerde arka fren balatası kalitesiz oluyor. Değiştirirken kaliteli bir balata kullanılırsa daha iyi olabilir.

Mr.wind
07 Mart 2021, 11:27
Aynen hocam haklısınız. Zincirli ve vitesli olması hem o beygiri aktarmada da daha iyi. Yakında havalar ısınınca tanıdıklar başlar bana hangi motoru alayım diye. Ondan arada bakıyorum modellere. Ya da yaşadığım yerden gidersem babam kesin okula gidip gelmek için 50cc almak isteyebilir tank 50yi aldırırım büyük ihtimal. Normalde drift yerine 50cc istiyordu babam ama motoru o kullanırsa arabayı bana vermeyeceği için ben drift aldım. :)

Fren konusunda bazı çinlilerde arka fren balatası kalitesiz oluyor. Değiştirirken kaliteli bir balata kullanılırsa daha iyi olabilir.

Bide alirsaniz fiyat konusunda pazarlik yapin mutlaka. ilk aradigim bayi 9bin fiyat+250tl 110 cc cevirme ucreti fiyat vermisti. ruhsat plaka da 250 idi sanirim.

Sonra 2. bayide 9bine(plaka-ruhsat, 110 cc cevirme vs) hersey dahil anlastik. ustune ilk 3 bakimi hediye etti. karta da vade farksiz 10 taksit yapti.

Bu bayi ayni zamanda hero bayisi, muhtemelen bir sonraki motorum hero olacak ve yine ayni bayiden tum sartlari zorlayarak alacagim:)

BloodyBaron
07 Mart 2021, 11:46
Bide alirsaniz fiyat konusunda pazarlik yapin mutlaka. ilk aradigim bayi 9bin fiyat+250tl 110 cc cevirme ucreti fiyat vermisti. ruhsat plaka da 250 idi sanirim.

Sonra 2. bayide 9bine(plaka-ruhsat, 110 cc cevirme vs) hersey dahil anlastik. ustune ilk 3 bakimi hediye etti. karta da vade farksiz 10 taksit yapti.

Bu bayi ayni zamanda hero bayisi, muhtemelen bir sonraki motorum hero olacak ve yine ayni bayiden tum sartlari zorlayarak alacagim:)

Tamamdır hocam aklımda olsun. Bizim burda 1 tane bayii var ve hem de Hero ve tvs bayiisi. Ama hiç hero modelleri getirmiyorlar. Varsa yoksa scooter. Xpulseu incelemek için de gittim ama sadece siparişle getireceklerini söy4elediler.

ufoz
07 Mart 2021, 13:12
50cc (Moped) araçlara ivedi şekilde trafik sigortası getirilmesi taraftarıyım.

Bizi kıskanan! Almanyada, 50cc mopedlerin sigortasız trafiğe çıkması yasak.

B sınıfı ehliyetle 50cc kullanmaya, evet.
MTV ödememeye, evet.

Sigortasız trafiğe çıkmalarına, HAYIR.

arndiol
08 Mart 2021, 09:03
B sınıfı ehliyet ile 80 km hızla gidebilen 2 tekerli bir aracı kullanabilmek de ayrı sacma.

o zaman A sınıfı motorlarda 1.0 araçları kullansın anasını satayım

EMRE_R19
08 Mart 2021, 09:25
2017 de 3000 liraya Kuba Ege 50 aldım babam için maşallah hala tık demedi düzgün kullanırsan ehliyeti olmayan için mükemmel makine

mavzer-i
08 Mart 2021, 09:44
işe gidip gelmeye versys'i yormamak eskitmemek için ve masraflarndan kurtulmak için 50 cc aldım. işe gidip gelirken kullanıyorum sadece. çok rahatlattı beni. tabi dikkatli kullanmak önemli. bisiklet mantığı ile kullanıyorum. gerçek bir motor muş gibi trafiğin içinde değilde bisikletmiş gibi hep sağ şeridi ve yolu kontrol ederek

Mallaca
10 Mart 2021, 09:34
B sınıfı ehliyetle 50 cc kullanılmaması gerektiğine tamamiyle katılıyorum. Motor sürüşünün dinamiği arabadan farklıdır. Ben 44 yaşımdan sonra motor kullanmaya başladım. İyi bir araba sürücüsüydüm. Fakat araba kullanırken hiç dikkat etmediğim hususlar motor kullanırken hayat ve yaşam arasındaki ince çizgiyi belirliyor. Ş. Arası otobüsün sağda dururken kapısını açması, yolda giderken tükürmek için bile açılan kapılar, motorun araba sürücüleri tarafından görülmemesi, görülse bile yine de üzerine sürülmesi, viraj dinamikleri vs onlarca madde sayabilirim. Sadetle B sınıfı ehliyet ile iki teker sürmek alakasız bir durum.

Ayrıca sigorta olmaması kabul edilebilir değil.

50 cc motorun fren ve tekerlek güvenliği ile 100-110 cc motor kullanmak da çok tehlikeli. Hatta bisiklete 50 cc motor takıp kullananlar var. Bisiklet Fren pabuçları ile motorlu bir araç nasıl güvenle kullanılabilir?

Kesinlikle bir düzenleme ve kontrol getirilmesi gerekmekte. İşin ekonomik boyutu, ,imkansızlık boyutunun farkındayım fakat diğer taraftan da hayat memat meselesi.

Barbarouses
10 Mart 2021, 10:14
Hangi ehliyet kursu A sınıfı ehliyet kurslarında sürüş eğitimi veriyor ki? Eğer bir eğitim kursuna kaydolmamışsak motosiklet sürüşü ile ilgili tüm bilgiyi ehliyeti alıp trafiğe çıktıktan sonra kendimiz öğreniyoruz.

Mallaca
10 Mart 2021, 10:46
Hangi ehliyet kursu A sınıfı ehliyet kurslarında sürüş eğitimi veriyor ki? Eğer bir eğitim kursuna kaydolmamışsak motosiklet sürüşü ile ilgili tüm bilgiyi ehliyeti alıp trafiğe çıktıktan sonra kendimiz öğreniyoruz.

Maalesef durum bu. Zaten çoğumuz ehliyet kursuna kendi motorumuzla gidiyoruz. Motosiklet eğitimleri de bir dünya para. Gerçi ekipman kadar önemli bu eğitimleri almak. Ekonomik koşullar nedeniyle ekipman olmadan bile motor kullananlar olduktan sonra eğitimini almak imkansız gibi bir şey. Tasvip etiğim için söylemiyorum ama maalesef durum bu.

espresso
10 Mart 2021, 11:07

Ben 2017'de A sınıfı ehliyetimi alırken kaydolduğum kurs gayet de güzel sürüş eğitimi vermişti. Daha önce hiç motor kullanmamış olduğum için ilk sürüş eğitimi gününde 125cc ybr ile başlayıp kursun ilerleyen günlerinde 500cc honda ile devam etmiştik. Ehliyet sınav günü de zaten daha önce defalarca çalıştığımız parkurda 35 dakika boyunca (süreyi tam hatırlamıyorum ama parkuru dön bitsin şeklinde değil de süre kadar turlayarak sınav olmuştuk) hata yapmadan turlayıp ardından trafiğe çıkıp geçmiştim sınavı. Kursun ücreti diğerlerinden çok da farklı değildi diye hatırlıyorum.

Tabi sadece ehliyet sınavını geçmekle olmuyor deyip üzerine bir gün hakimiyet eğitimi de almıştım onun da çok faydasını gördüm.

Nikkfurie
10 Mart 2021, 11:15
Bir ara bende niyetlendim birkaç modeli test sürüşü yaptım , 50 cc yokuşu bol yerde sürmek ciddi sıkıntı , 100 lük silindir takalım dediler ama 45 km üstü radara yakalanırsan motoru trafikten men ediyorlar bilginize..

Sadistic
10 Mart 2021, 21:49
50cc bütün varyantlarını kullandım

rx9, rks power, dragon 50, mondial tab 50, kuba fighter 50, volta rs3 liste uzar gider

şuan shinari taipar 50 kullanıyorum tabiki de alt motor 150cc bumotoya ait. 150lik cg den tek farkı ruhsatta 50cc olarak geçmesi.

lütfen buna da karışmayın garibanın tek eğlencesi bu kaldı. herkesin sigorta yaptıracak, ehliyet alacak vergi ödeyecek 200-250cc motor alacak durumu yok.

Bana kalsa avrupadaki gibi 125cc ye kadar olan tüm motorlar B ehliyet ile sürülebilmeli.