PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : R25 Ömrü Biten Zincir

Carlsberg
06 Mart 2021, 18:41
Abiler, kardeşler merhaba,

R25'im 23bin km'yi devirdi, zincirim ise berbat bir halde. Bozulduğunu, gerdirilmeyeceğini ve değişmesi gerektiğini kesin olarak biliyorum.

Zinciri kontrol etmeyi biliyorum ancak dişliler hakkında emin olamıyorum, dişlilerimin bozulup bozulmadığını, değişmem gerekip gerekmediğini nasıl anlayabilirim, görünürde bir sorun sezmiyorum ancak zincir gibi püf noktaları var ise bunları bilmiyorum. Tavsiyelere açığım.

----

İkinci soruna gelirsem de, zincir artık değiştirmek farz oldu ancak ne seçmeliyim, gerçekten hiçbir fikrim yok.

Aklımda orijinalini almak vardı aslında ancak konuştuğum birisi orijinali yerine "RK" markalı zincir almamı, orijinalinden daha kaliteli olduğunu söyledi, ben de şüpheye düştüm.

Orijinal zincir + dişli seti = 780TL
Orijinal zincir = 580TL
RK Zincir = 440TL
RK Zincir + dişli seti = 850TL (Garip şekilde orijinalinden bile pahalı)

Açıkçası öğrenci olarak cepte fazladan 10TL kalsa bile kar gözüyle baktığım ve bunlar benim için çok ütopik rakamlar olup, her halükarda borca girip alacağım için sadece RK zincir alıp çıksam bütçe açısından diğerlerine göre rahat olacak ancak dandik bir mala para vermek, özellikle de zincir gibi önemli bir organ için ucuza kaçıp riske atmakta istemiyorum. Ondan tecrübelerinize dayanarak fikir almak açısından bu konuyu açtım.

Sizce hangi seçenek daha mantıklı veya farklı bir öneriniz var mıdır? Teşekkürler.

oldcockroach
06 Mart 2021, 18:56
Dişlilerin ucunun küt olması gerekir sivrilmeye başladıysa aşınıyor demektir.

mattiadestro
06 Mart 2021, 19:06
orjinali did, orjinalden şaşma.

Carbondioxid
06 Mart 2021, 19:08
Servis'te orjinal "SET" değişin.

YAKUTAY
06 Mart 2021, 19:17
Dişlileri değiştirmezseniz yeni takacağınız zinciri de aşındıracaktır.

sharkspeedr2
06 Mart 2021, 19:35
orjinal set kullanın gerek yok başka markaya
çünkü işini yapıyor zaten sorunsuzca o yüzden orjinal kullanın
zaten ön arka sunstar dişli zincir d.i.d kullanıyor :king:

BarışN
06 Mart 2021, 19:38
Benim mt25 te 21 bin km oldu, orjinal zincir dişli seti var üzerinde.
250 km kadar önce ayarlattım gergisi sona dayandı, haftaya bakımda bende zincir dişli setini serviste orjinaliyle değiştiricem yine.
Şöyle düşün orjinal zincir dişli setin 23 bin km gitmiş, belki daha iyi bakılıp daha uzun kmler de gidebilirdi, belki gideceği oydu ama çokta kısa ömürlü değil bence o yüzden orjinalden devam edicem ben.

Nikkfurie
06 Mart 2021, 19:45
RK zincir ve sadece ön dişli diyorum , öğrenci tarifesi :)

HaktanCbr
06 Mart 2021, 19:50
https://www.blasterforum.com/attachments/sprocket_02-jpg.24431/
Aşınmış dişli sivrileşir kırıklar olabilir ve temas eden kısım özellikle hilal gibi aşınır.
X ring zincir biraz pahalı olabilir ama yağlamamayı biraz daha fazla tolare ederek daha uzun ömür sunar bence düşünebilirsiniz. Orjinali her zaman en iyisi olacak diye bir kural yok. Orjinali sadece fabrikanin belirlediğı şartları minimum ve en optimal karşilayan seçenektir. Yoksa kimse irc leri atıp rosso mosso lastikle değiştirmez.

Atincozkan
06 Mart 2021, 19:52
Rk çok iyi zincirdir.Google da kısa bir arama ile kullanışdığı yerleri görebilirsiniz.zincir ve dişli beraber değişmesi lazım yoksa zincir yada dişli tekrar aşınabilir,uyumusz hareket edebilir.ben duke 390 a ktm orjinal dişli ve Rk zincir aldım.
Elimde 750ccye kadar destekli rk 520xso 112 bakla var istersen.benim motora kısa kaldı 114 aldım ben.sadece takılıp geri söküldü....
onun dışında ek da iyidir ancak türkiyede satılanlar genellikle did yada rk iki marka var çoğunlukla....

Cyan
06 Mart 2021, 20:18
JT dişli ve zincirler de iyi.

TamGazDevam
06 Mart 2021, 20:46
Zincir ve dişli, set halinde değiştirilir.

EMRE_R19
06 Mart 2021, 21:52
Merak edip baktımda benim motorun zincir dişli seti 67 liraymış 😁

E.Yzr
06 Mart 2021, 22:08
Bir de CZ marka var diyorlar, R25 için kullanan var mı?

ulkerhan
06 Mart 2021, 22:11
RK zincir ve sadece ön dişli diyorum , öğrenci tarifesi :)

+1 diyorum :)

rk kolpa bir zincir değildir. did ayarındadır.

Thesinner83
06 Mart 2021, 23:06
Ekleyebilirsen dişlilerin fotosunu ekle en azından sana daha iyi fikir verebilmemiz açısından iyi olur. Bende motorumun zincirini 21 binde değiştirdim. Ama arka dişlim bi 20 bin daha giderdi sonradan anlamdım ama gec oldu. Ayrıca zincir+dişli değişsen bile eskileri almayı unutma derim sonra lazım olabilir. Tabi durumları kötü değilse.

Cyan
06 Mart 2021, 23:11
Her zincir değişiminde asgari ön dişli de değişmeli (en çok aşınan ön dişli), arka dişli duruma göre bir sonraki zincir değişiminde de değişebilir, yapmışlığım var. (Artık her ikisini birden değiştiriyorum...)

yokon
07 Mart 2021, 00:18
Cz zincir öneririm. Dişlerde sivrilme yoksa değiştirme bence.

E.Yzr
07 Temmuz 2021, 07:27
R25 için cz zincir almayı düşünüyorum. R25 zinciri kaç bakla? Orijinal zincirinden daha iyi olur mu? Dinamik zincir ile görüştüm ama bakla sayısını bilmediğimden sipariş veremedim

killingroad
09 Temmuz 2021, 12:52
RK, CZ de kullanılabilir markalar. Aradaki fiyat farkında göre karar verilebilir.
Ancak her halukarda zincir dişli set olarak değiştirmek en iyisidir. Biri çıkıp ben sadece zincir değiştirdim bir şey olmadı diyebilir, yani şimdi abartıcam ama eroin kullanan herkes de ölmüyor. :)

LynXMaSTeR
09 Temmuz 2021, 14:46
did ve rk iyi markalardır, ikisi de alınabilir, diğer markaları pek duymadım.

Olcay Demirc
10 Temmuz 2021, 09:20
Japon mühendisler ölçmüş biçmiş belli ölçülerde belli güce uygun zincir dişli üretmişler, ben olsam orijinal set değiştirirdim ki değiştirdim de.

ayriyeten ; değiştireceğim zaman bende baya araştırdım burada da benzer bir konu açmıştım, sonuçta orijinal haricindeki markaların piyasada sahtesinin çok olduğunu gördüm o yüzden Japon mühendislere güvendim mutluyum :D

Kerem34_
10 Temmuz 2021, 17:09
Japon mühendisler ölçmüş biçmiş belli ölçülerde belli güce uygun zincir dişli üretmişler, ben olsam orijinal set değiştirirdim ki değiştirdim de.

ayriyeten ; değiştireceğim zaman bende baya araştırdım burada da benzer bir konu açmıştım, sonuçta orijinal haricindeki markaların piyasada sahtesinin çok olduğunu gördüm o yüzden Japon mühendislere güvendim mutluyum :D

Japon mühendisler küçük şeylerle mutlu olabilen, minimalist insanlardır. Hele motosiklet giriş sınıfı motosikletse ekstra mini mini çalışabilirler. Sonuçta öhlins amörtisör, brembo fren sistemi yok bu motosiklette. Neden zincirin en iyisini kullansınlar ki? Şartları karşılayan en ucuz zinciri kullanır adamlar, aynı fiyata daha iyi bir zincir kesinlikle bulunur. Ben olsam farklı sebeplerden muhtelemen orijinal takarım ama çok daha iyi zincirler var yani.