PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hiflo Hfa 2606 hava filtresi yıkanması hk.

tommygun
04 Mart 2021, 22:20
Arkadaşlar hava filtresi olarak Hiflo Hfa 2606 kullanmaktayım, hava filtresi değişim zamanım geldi, sipariş vereceğim lakin aklımı kurcalayan bir soru var; bu filtre sünger gibi bir şey, eski filtreyi sabunla, deterjanla yıkayıp kurutsam, ardından üzerine hafiften motor yağı sürsem aynı işi görür mü? Var mı daha önce böyle bir uygulama yapan?

https://i.hizliresim.com/72krvQ.png (https://hizliresim.com/72krvQ)

Atincozkan
04 Mart 2021, 22:32
k&n açık gibi tekrar kullanım özelliği yoksa,sünger ömrünü tamamlamazmı? yani yıkamayla temizlenir de.malzeme olarak sünger eskimiyor mu?

tommygun
04 Mart 2021, 22:49
k&n açık gibi tekrar kullanım özelliği yoksa,sünger ömrünü tamamlamazmı? yani yıkamayla temizlenir de.malzeme olarak sünger eskimiyor mu?

Web sitesinde yeterli bilgiye ulaşamadım. Süngerin şekli şemali yerinde ama kirli, gözün görmeyeceği şekilde hasar varsa bilemem.

greyhorse
05 Mart 2021, 01:15
filtre sünger yazmışsın,söylediğine binaen temizleyebilirsin.filtrede yırtık,ufalanma benzer bir hasar yoksa uzun süre kullanılabilir.Sünger filtreler yıkanır.özel kimyasallar yerine yıkama işini sıcak su ve detarjan ile yapabilirsin.sıkma ,durulama işini kıvırarak ,canını cıkararak değil de suyunu atacak şekilde yapabilirsin.Filtre yağları zincir yağları gibi akışkan değil,yapış yapış oluyor,Motor yağı işini görecektir.fikir vermesi açısından bir video ekleyeyim.
https://www.youtube.com/watch?v=rjaiZ6cvfZM

levend84
20 Ocak 2023, 15:54
Sünger filtreler,pril ile çok net temizleniyor.

Yağlama olayında 2T motor yağı ile yuzeysel yağlamak olumlu sonuç verir.

tommygun
20 Ocak 2023, 16:35
Sünger filtreler,pril ile çok net temizleniyor.

Yağlama olayında 2T motor yağı ile yuzeysel yağlamak olumlu sonuç verir.

Yeni filtre aldım, geçtim Levent Başkan

motoloto
20 Ocak 2023, 16:40
Aynı iğne iki kere kullanılmaz

tommygun
20 Ocak 2023, 16:42
Aynı iğne iki kere kullanılmaz

Filtre zaten pahalı birşey değil, motor da eski olunca pintiliğin gereği yok diye düşündüm.

levend84
20 Ocak 2023, 16:56
Yeni filtre aldım, geçtim Levent Başkan

hayırlı olsun reis,mobılden giriyorum konuyu sen açmıssın şimdi farkettim :)

tommygun
20 Ocak 2023, 17:02
hayırlı olsun reis,mobılden giriyorum konuyu sen açmıssın şimdi farkettim :)

Şaka bir yana konuyu açtığım günden sonra;

Mart.2021'de 59.751 km.de,
26.Ekim.2021'de 72.050 km.de,
25.Haziran.2022'de 83.800 km.de hava filtresini toplam 3 defa yenilemişim. Şu an 96.500 km.deyim ve bugün yarın hava filtresini yenilerim.

levend84
20 Ocak 2023, 17:05
Şaka bir yana konuyu açtığım günden sonra;

Mart.2021'de 59.751 km.de,
26.Ekim.2021'de 72.050 km.de,
25.Haziran.2022'de 83.800 km.de hava filtresini toplam 3 defa yenilemişim. Şu an 96.500 km.deyim ve bugün yarın hava filtresini yenilerim.

Hay maş.şeytan kulağına bazuka hocam,daha nice km lere sağlıkla,kazasız belasız sürüşler.

benim emektarın tuv muayenesi geldi,

ön lastik biraz eski gibi,zaten kış sezonun da kullanmıyorum,sıkıntısız geçsem sezon başında yeni pabuç alacağım.

tommygun
20 Ocak 2023, 17:06
Hay maş.şeytan kulağına bazuka hocam,daha nice km lere sağlıkla,kazasız belasız sürüşler.

Gerçi Eskişehir'e geleceğim dedim, sözümü tutamadım.

bassturbin
24 Ocak 2023, 17:52
Arkadaşlar hava filtresi olarak Hiflo Hfa 2606 kullanmaktayım, hava filtresi değişim zamanım geldi, sipariş vereceğim lakin aklımı kurcalayan bir soru var; bu filtre sünger gibi bir şey, eski filtreyi sabunla, deterjanla yıkayıp kurutsam, ardından üzerine hafiften motor yağı sürsem aynı işi görür mü? Var mı daha önce böyle bir uygulama yapan?

https://i.hizliresim.com/72krvQ.png (https://hizliresim.com/72krvQ)

Üstad, elle dokusuna bakılınca plastiğimsi gibi süngerse yıllarca kullanabilirsin yıkanabiliyor başka bir motorumda vardı sünger ama lif gibi ip gibi değil plastik plastiğimsi gibiydi.Balata spreyi ile veya wd 40 veya bulaşık deterjanıyla yıkayıp durulayıp sonra yağlayıp ömür boyu kullanılabiliyordu yırtılmamış çok deforme olmamışsa.Pipercross tu markası ve mükemmeldi kalitesi bir zamanlar ebaydan almıştım...

tommygun
24 Ocak 2023, 18:15
Üstad, elle dokusuna bakılınca plastiğimsi gibi süngerse yıllarca kullanabilirsin yıkanabiliyor başka bir motorumda vardı sünger ama lif gibi ip gibi değil plastik plastiğimsi gibiydi.Balata spreyi ile veya wd 40 veya bulaşık deterjanıyla yıkayıp durulayıp sonra yağlayıp ömür boyu kullanılabiliyordu yırtılmamış çok deforme olmamışsa.Pipercross tu markası ve mükemmeldi kalitesi bir zamanlar ebaydan almıştım...

Üstadım, sağolasın. Yıkamanın da yönü falan varmış, temizlemek biraz uğraştırıcı sanki. Ben de açıkçası zırt pırt değişmesi gereken bir ürün olmadığı ve de çok da pahalı olmadığı için eskini atıyor, yenisini takıyorum.

EMRE_R19
25 Ocak 2023, 15:59
Benim filtrede bundan lavaboda iyice yıkayıp kuruttuktan sonra uzak mesafeden sıvı gres püskürtüyorun daha sıkıntı yaşamadım motorum 27 binde ilk hava filtresini hala kullanıyorum

motoloto
25 Ocak 2023, 20:07
Konu filtreden açılmışken elektrikli motorda hava filtresi oluyor mu

tommygun
25 Ocak 2023, 20:43
Konu filtreden açılmışken elektrikli motorda hava filtresi oluyor mu

Elektrikli motosiklette "yakıt-hava karışımı" diye bir kavram olmayacağı için hava filtresi bence olmaz.

motoloto
25 Ocak 2023, 21:01
Bana da öyle geliyor sizler tecrübeli olduğunuz için sorayım dedim.Teşekkürler