PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Malulen & Engelli Emeklilik

honda125r
28 Şubat 2021, 21:44
Merhaba arkadaşım için araştırma yapıyorum.Doğuştan oluşan ufak sıkıntılardan unutganlık,zor öğrenme vs gibi sıkıntılardan %49 rapor alınmış.Şu anda yaşından dolayı,MALULEN Emekli olabilicek ama malulen olursa motosiklet kullanamam diye bu işlemleri yapmıyor.Engelliden emekli olabilmesi için tam 1 senesi var.MALULEN veya ENGELLİDEN emekli olursa MOTOSİKLET KULLANMASINDA bir sıkıntı olurmu.Bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba ENGELLİ Emekli işleriyle uğraşan varmı.10 Yıldır A sınıfı ile motosiklet kullanıyor.BU İŞLEMLERİ YAPARSAM EHLİYETİ GİDER BİRDAHA MOTORA BİNEMEM DİYE KORKUYOR.Bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.

Duran_
28 Şubat 2021, 21:56
Malulen emeklilikte motosiklet veya araç kullanmasında bir sıkıntı olmuyor. %80 raporu olan yakınım gayet sorunsuz istediği gibi seyehat edebiliyor.

ekremcelik00
01 Mart 2021, 01:12
Merhaba kardeşim cevabın bende:)

Ben 3 sene evvel %52 ile erken emekli oldum yaşım ise 44

Engelli olarak erken emekli (malulen değil) olan kişinin diğer emekli olan kişilerden hiç bir farkı yok

isterse emekli olarak yine çalışabilir ki ben hem emekliyim maaşımı alıyorum hem de özel bir kurumda yine çalışıyorum

bu erken emekliliğin ehliyet veya herhangi bir durumla ilgisi yok

gönül rahatlığıyla emekli olabilir

o arkadaş tavsiyem;malulen olmasın yarın öbür gün çalışmak zorunda kalırsa maaşı kesilir.

Malulen emekli olacak kişinin çalışamaz durumda olması gerekir ve fiziken (ruhsal durumları bilmiyorum) %49 rapor alan kişinin malulen emekli olması da mümkün değil
onu bi araştırsın.

whitedeamon
01 Mart 2021, 01:16
Merhaba kardeşim cevabın bende:)

Ben 3 sene evvel %52 ile erken emekli oldum yaşım ise 44

Engelli olarak erken emekli (malulen değil) olan kişinin diğer emekli olan kişilerden hiç bir farkı yok

isterse emekli olarak yine çalışabilir ki ben hem emekliyim maaşımı alıyorum hem de özel bir kurumda yine çalışıyorum

bu erken emekliliğin ehliyet veya herhangi bir durumla ilgisi yok

gönül rahatlığıyla emekli olabilir

o arkadaş tavsiyem;malulen olmasın yarın öbür gün çalışmak zorunda kalırsa maaşı kesilir.

Malulen emekli olacak kişinin çalışamaz durumda olması gerekir ve fiziken (ruhsal durumları bilmiyorum) %49 rapor alan kişinin malulen emekli olması da mümkün değil
onu bi araştırsın.

Hocam normal emekli olan bir kişi başka bir kurumda çalışınca emekli aylığından belli bir miktar kesinti yapıyorlar diye biliyorum ben ama yanlış mı biliyorum.

artemis99
01 Mart 2021, 09:38
Hocam normal emekli olan bir kişi başka bir kurumda çalışınca emekli aylığından belli bir miktar kesinti yapıyorlar diye biliyorum ben ama yanlış mı biliyorum.

o kadar kesinti olacak tabi, çift maaş alıyor sonuçta.

ekremcelik00
01 Mart 2021, 10:02

Merhaba ben özel sektörde çalışmaya devam ediyorum,

kesintiyi genellikle iş yeri ödüyor zaten 150-200 falan tutuyor ama şöyle artı bir durum var

emekli olduğunda sgk primi ödemediğimiz için brüt maaş üzerinden maaş alan kişilerin brütten nete maaşı artıyor.

internet üzerinden maaş hesaplama yapan sitelerden bunu kontrol edebilirsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:01 ----------

o kadar kesinti olacak tabi, çift maaş alıyor sonuçta.

O kadar kesinti olmuyor hatta çalıştığında iş yerinden alacağın maaş brütten anlaşmalıysa diğer arkadaştan daha fazla alıyorsun

honda125r
01 Mart 2021, 12:01
Biraz daha aydınlandım çok teşekkürler hepinize bende pek anlamıyorum ama annesinden dinleyip anladığım bu.Birde şöyle birşey var maluleni hiç düşünmüyodu arkadaş malulen emekliye hak kazanmış şu anda ginede araştırıyolar.MALULEN OLURSA BİRDAHA HİÇ ÇALIŞAMIYO EĞER ÇALIŞIRSA AYLIĞINDAN KESİNTİ OLURMUŞ. 1 sene sonra emekli olursa engelliden emekli olucak heralde bi %60 engel raporuyla emekli olucak BURDAKİ SIKINTI MOTOSİKLET KULLANABİLİRMİ KULLANAMAZMI MOTOSİKLETİ A sınıf kendisi 600cc kullanıyo BÖYLE BİR ENGEL VARSA HİÇ BU İŞLERE GİRMEZ EHLİYETİ GİDER DİYE TEK HAYALİ TEK HAYATI MOTOSİKLETE BİNMEK bunları yaparda sen engelli raporuyla motosiklet kullanamazsın derlerse hayatı biter o derece ondan araştırıyoruz.

ekremcelik00
01 Mart 2021, 13:05
Biraz daha aydınlandım çok teşekkürler hepinize bende pek anlamıyorum ama annesinden dinleyip anladığım bu.Birde şöyle birşey var maluleni hiç düşünmüyodu arkadaş malulen emekliye hak kazanmış şu anda ginede araştırıyolar.MALULEN OLURSA BİRDAHA HİÇ ÇALIŞAMIYO EĞER ÇALIŞIRSA AYLIĞINDAN KESİNTİ OLURMUŞ. 1 sene sonra emekli olursa engelliden emekli olucak heralde bi %60 engel raporuyla emekli olucak BURDAKİ SIKINTI MOTOSİKLET KULLANABİLİRMİ KULLANAMAZMI MOTOSİKLETİ A sınıf kendisi 600cc kullanıyo BÖYLE BİR ENGEL VARSA HİÇ BU İŞLERE GİRMEZ EHLİYETİ GİDER DİYE TEK HAYALİ TEK HAYATI MOTOSİKLETE BİNMEK bunları yaparda sen engelli raporuyla motosiklet kullanamazsın derlerse hayatı biter o derece ondan araştırıyoruz.

1 sene bekleyip erken emekli olması daha doğru,erken emekli olanlar ÇALIŞABİLİR
Malülen emekli olanlar ÇALIŞAMAZ! malulen emekli olanlar çalıştığında emekli maaşı kesilir,
tekrar emekli olmak istediğinde ise her şeye yeniden başlar,Ankara Vergi dairesi vs
o arkadaşımız bir sene beklesin ve ERKEN EMEKLİ olsun.

joshua
01 Mart 2021, 19:17
şu an sigortalı bir işi varsa malulen emekli olmasın, maliyeye vergi indirimine başvurarak istenen gün ve yıl sayısını tamamlayıp erken emekli olursa daha avantajlı diye biliyorum.