PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : XMAX 250 Balatanın bittiği nasıl anlaşılır ?

SlimeDont
26 Şubat 2021, 21:10
Merhabalar, bugün ön freni sıkarken bir değişiklik fark ettim. Sanki frene basınca daha sert bir tepki alıyorum gibi hissettim. Fren mesafesi göreceli olarak aynı kalsa da frene basınca sanki aniden frene basıyormuşum gibi tepki veriyor motor. Herhangi bir şeyi sökmeden takmadan balataları kontrol etmenin yolu var mıdır ?

Duran_
26 Şubat 2021, 21:12
Frene bastığınızda ses yapıyor mu ? Benim başıma gelmişti. Ön frene bastığımda tutma ve durma mesafesi değişmemişti ancak motoru yeni çalıştırdığımda soğukken frene basınca ötüyor ses çıkarıyordu. Isınınca geçiyordu ses. Tamirciye sorduğumda balatanın değişmesi gerektiğini söylemişti.

Nikkfurie
26 Şubat 2021, 21:14
Fren diskine paralel bakarsan balataları görürsün , balata tamamen bitmişse disklerin üzerinde derin çizikler de görürsün , frenlerken berbat bir sesde çıkar..

HaktanCbr
26 Şubat 2021, 23:00
En temizi kaliperler zaten kolayca sökülüyor söküp bakmak bitmişse vidaları takmadan yerine koyup kaliperin aradaki boşluktan nasıl gözüktüğünü oğrenirsiniz. Ilerde kolaylik olur, ama sökmeden önce yenilerini alın her ihtimale karşı yenisi olsun yanınızda.

SlimeDont
27 Şubat 2021, 00:07
Frenlerken herhangi bir ses çıkmadı ama yine de bir gariplik var. Yarın gidip bir kontrol edicem belki de başka bir yerde bir problem vardır.

karayel90
27 Şubat 2021, 00:31
Aşağıdaki resimde görünen ince aşınma gösterge olukları vardır bunlar silinme derecesine gelmişse balataların değişme vakti gelmiştir.Bu bilgilere Xmax 250 kullanıcı klavuzundan ulaştım.
Son olarak yüce kitabımız bile oku ile başlıyor okumak her zaman önemlidir. . .
https://i.hizliresim.com/JXDuO2.png

ulkerhan
27 Şubat 2021, 00:49
ses çıkıp çıkmasına herzaman güvenme. arka balatam bitti diski çizdim.
ara sıra diske paralel bakarsan balataları görebilirsin.