PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buji Yuvası Yalama oldu

umut190560
24 Şubat 2021, 22:06
Selam.
Kymco agility 125 motorumun buji yuvası sıyırdı. Yarın sanayiye gidip yeni diş açtırmaya çalışıcam (helikoil)
Fakat şöyle bi sorum var
Motor üstündeyken bu işlem yapılırsa bi sıkıntı olurmu? yere ulaşım şuan motor sökülmeden de ulaşılabiliyor sökme takmaya çok para isteniyor eğer gerek yoksa direk motor üstündeyken diş açtırmayi düşünüyorum

BloodyBaron
24 Şubat 2021, 22:09
Çok sıkışık bir yerde değilse büyük ihtimal motor inmez.

karayel90
24 Şubat 2021, 22:11
Yuva açılırken ister istemez çapaklar motorun içine düşebilir motor sağlığı için tehlikeli olabilir.En mantıklısı söküp yaptırmak.

umut190560
24 Şubat 2021, 22:13
Fotoğraf yüklenebilse düzgün paylaşıcaktim da paylaşamıyorum

Çok sıkışık bir yerde değilse büyük ihtimal motor inmez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

Hocam şuan motoru indirip taktıracak durumum yok direk öyle yaptırmayı düşünüyorum düşen çapaklar zarar verirmi ki ayrıca düşermi işlem yapılırken

Yuva açılırken ister istemez çapaklar motorun içine düşebilir motor sağlığı için tehlikeli olabilir.En mantıklısı söküp yaptırmak.

karayel90
24 Şubat 2021, 22:20
Hocam şuan motoru indirip taktıracak durumum yok direk öyle yaptırmayı düşünüyorum düşen çapaklar zarar verirmi ki ayrıca düşermi işlem yapılırken

Helicoil yapılırken önce yalama olmuş dişler uygun matkap ucu ile temizleniyor.Sonra klavuzla yeni dişler açılıyor kesinlikle düşecektir.
En iyisi işi şansa bırakmamak.3 liralık tamir yaptırırken sonra 5 liralık masraf çıkarmamak

umut190560
24 Şubat 2021, 22:22
Hocam peki üst kapağı yani bujinin yuvasına kadar olan kısmı kendim söksem belki takamam ama taktırırım bi sıkıntı olur mu ?

Helicoil yapılırken önce yalama olmuş dişler uygun matkap ucu ile temizleniyor.Sonra klavuzla yeni dişler açılıyor kesinlikle düşecektir.
En iyisi işi şansa bırakmamak.3 liralık tamir yaptırırken sonra 5 liralık masraf çıkarmamak

karayel90
24 Şubat 2021, 22:36
Hocam peki üst kapağı yani bujinin yuvasına kadar olan kısmı kendim söksem belki takamam ama taktırırım bi sıkıntı olur mu ?

Scooter tarzı motorsikletim hiç olmadığından motor aksamı hakkında bilgim yok.Belkide kolayca sökülüp takılıyordur yanlış bilgi vermeyeyim.
Forumda scooter kullanan tecrübeli arkadaşlar konuyu görürse bu üst kapak konusu yardımcı olurlar büyük ihtimal. . .

ulkerhan
24 Şubat 2021, 22:54
helicoil sık sık sökme takma işine uygun değil.
motoru başkasına iteleyeceksen motorun üzerinde çak helicoili 2 gün sonra silindir çizilir, buji değişiminde bi daha yalama olur.
uzun süre bineceksen çıkma üst kapak çözmen lazım.
çıkma kapak bulamazsan alüminyum kaynağı ile doldurulup tekrar 10mm diş açılabilir veya 12mm diş açılıp boyu bir somun ile ayarlanıp dpr7ea buji takılabilir. bunların hepsi için üst kapak sökülecek.

umut190560
24 Şubat 2021, 23:13
Hocam üst kapağı sökme kararı aldım kapağı söktükten sonra helicoil yaptırıp diş açtırınca bi sıkıntı olmaz dimi ama

helicoil sık sık sökme takma işine uygun değil.
motoru başkasına iteleyeceksen motorun üzerinde çak helicoili 2 gün sonra silindir çizilir, buji değişiminde bi daha yalama olur.
uzun süre bineceksen çıkma üst kapak çözmen lazım.
çıkma kapak bulamazsan alüminyum kaynağı ile doldurulup tekrar 10mm diş açılabilir veya 12mm diş açılıp boyu bir somun ile ayarlanıp dpr7ea buji takılabilir. bunların hepsi için üst kapak sökülecek.

ogzcngdk
24 Şubat 2021, 23:17
üst kapağı sökmeniz şart çünkü işlem yapılırken yanma odasına metal çapaklar düşecek, motor çalıştığında silindirin çizilmesine yol açacaktır.

Kerem34_
25 Şubat 2021, 00:11
Ben evde duvar delerken darbeli matkabın altına elektrikli süpürgeyi dayıyorum 0 toz ile kurtarıyorum o anı. Ama buji yuvasının orada, demir çapağına aynı etkiyi yapar mı bilemedim. Motoru indirtemeyeceğim diyorsan en azından ufak uçanı kaçanı yakalamana yardımcı olur güçlü bir süpürge ya da benzeri bir alet. Hiç yoktan iyidir.

HaktanCbr
25 Şubat 2021, 03:12
ne şeçerseniz seçin üst kapağın sökülüp işlemin iyi bir tornacıda yapıtırılması lazım, ben direk parça değişimi derim, imkan yoksa dişler düzleştirildikten ve biraz genişletildikten sonra parçayla eşdeğer mukavemet sağlayacak bir tipte kaynakla doldurulup orjinal ölçülerde diş açılması lazım.

ahmetmert58
25 Şubat 2021, 12:21
Ybr 125 te başıma gelmişti. buji yuvasından hava alıyordu motor. kaynak yapılıp diş açıldı. fakat ustam bunun içine sinmediğini, daha sonra tekrar aynı problemi yaşayabileceğimi, bunun kısa süreli bir tamir olduğunu söylemişti. sonuç olarak yeni silindir üst kapak alıp kafam rahat yoluma devam etmiştim. üst kapağı sökmeden kılavuzla diş açtırmak biraz cesaret ister. nedenini de arkadaşlar açıklamış zaten.

ulkerhan
25 Şubat 2021, 16:20
Hocam üst kapağı sökme kararı aldım kapağı söktükten sonra helicoil yaptırıp diş açtırınca bi sıkıntı olmaz dimi ama

helicoil yaptırma. kaynak ile doldurt, orijinal buji ölçüsünde diş açtır.

helicoil sökmeye takmaya uygun değil. 2. buji değişiminde helicoil patlar. yazık olur.

Cyan
25 Şubat 2021, 17:21
helicoil yaptırma. kaynak ile doldurt, orijinal buji ölçüsünde diş açtır.

helicoil sökmeye takmaya uygun değil. 2. buji değişiminde helicoil patlar. yazık olur.

Merkezi veya buji ucunun yanma odasındaki yüksekliğini (yani kısaca: kıvılcımın yanma odasında tam olması gereken yeri) mikronlar ölçüsünde tutturabiliyorlar mı öyle?

ulkerhan
25 Şubat 2021, 18:05
Merkezi veya buji ucunun yanma odasındaki yüksekliğini (yani kısaca: kıvılcımın yanma odasında tam olması gereken yeri) mikronlar ölçüsünde tutturabiliyorlar mı öyle?

motorunun üretim hassasiyeti zaten o kadar hassas değil.

joshua
25 Şubat 2021, 19:08
Helicoil ile tamir metodu buji yuvasi gibi kiritik sok tak yapilacak bir yerde gecisi bir cozum olur, ilerleyen bakimlara buji sokup takilacak yine problem devam edecek.

fatih.met
25 Şubat 2021, 22:11
benim motosikletinde yalama oldu sayılır, bu yüzden elimle sıkıp bırakıyorum desem yeridir.. o kadar da değil, biraz sıkıyorum ama çok sık ve çok sayıda diş olduğu için tutuyor...