PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Selâmun Aleyküm Naçizane Bir Soru?

Lostmartry
24 Şubat 2021, 20:51
Selâmun Aleyküm aranıza yani motorsiklet ortamına yeni giren biriyim ve aklımda takılan bir soru ile aranıza giriş yapmak istedim. Forumda arama yaptım ama parça olarak bilgi var ama anlaşılır değil, uzatmadan konuya geleyim inşallah.
Şimdi elimde Kuba Xboss 50cc'den kit ile sadece piston ve sübap büyüdü 100cc olmuş bir motor var. 4bin km yaptım ve Max speed 80-85km
Birde tamamı 110cc olan bir Cup motor var Mondial FT 110 model bu motorda 12binde ve krank dahil 110cc diye biliyorum. ama bu motorda Max speed ve tork nerde ise Xboss ile aynı bunun mantıklı açıklaması nedir. Yani 110cc uçmasını beklemiyordum ama 50cc bir motor ile aynı Max speed ve nerde ise aynı tork çok garibime gitti. Bilgileriniz için teşekkürler

Ahmet Turan Peker
24 Şubat 2021, 22:14
Aleykümselam..çok bilgi sahibi değilim. Marka teknolojisi ile ilgilidir. Teknik açıklama yapacak kardeşlerimiz vardır. Motosiklet nette mutlaka bu cevap bulunur

karayel90
24 Şubat 2021, 22:26
Benim anladığım 50cc'yi 100cc yapmışsınız(Big bore kit diyolar ecnebiler) şimdi bu yaptığım 100cc neden 110cc ile aynı gidiyor diyorsunuz.
Cevaba gelecek olursak 10cc'lik bu fark 4 zamanlı motorlarda pek güç ve tork farkı oluşturmaz hemen hemen aynı gitmeside kaçınılmaz bir sonuç.

BloodyBaron
24 Şubat 2021, 22:45
Cuplar debriyajlı motorlar gibi vites oranları uzun üretilmiyor. Vitesleri daha kısa şehiriçi motoru. Kalkışta cup büyük ihtinal alır.

Lostmartry
24 Şubat 2021, 23:15
Başkan anlamadığım şu arkadaşta Arora 50cc oda 100cc yükseltilmiş bir motor var. 100-110km çok rahat çıkıyor. Ki bu motor krank vs herşey 50cc veya 80cc'dir. 2.8kw lik bir motor bu.
Herşeyi ile (krank,eksantrik, sübap, piston vs) 110cc olan bir motor ki 8.8kw'lik sadece piston ve üst kapak değişen bir motor ile nasıl aynı verimlilikte olabilir. Kafam bunu almadı. Motorda arıza olabilir mi acaba diyeceğim ama anormal tek durum motorun hız ve tork olarak aynı olması.

Lostmartry
28 Şubat 2021, 21:55
Güncel deneyim ve bilgi sahibi arkadaşlardan destek bekliyorum

Ekrem_06
01 Mart 2021, 10:29
Motorları birebir aynı ise, geriye iki şey kalıyor. Birincisi ağırlık, ikincisi ayar ve kullanım. Bildiğiniz gibi rodaj çok önemli. Düzgün rodajlanmış bir makine birebir aynı olsa bile ciddi bir fark yaratabiliyor. Eğer hava yakıt oranında ufacık bir tezatlık varsa bile arada çok ciddi farklar olabilir.

MotoWrestler
01 Mart 2021, 10:48
Silindir ve piston değişimi motorun hızlanması için gerekli basıncı sağlıyor iki motor arasında illaki bazı farklılıklar olacak ancak xboss a takılan silindir piston kiti, motorun 90 kilo ıslak ağırlığı vs motorun ivmelenmesini kolaylaştırmaktadır bu sebeple iki motorun hız konusunda birbirine yakın olması gayet doğaldır ayrıca 50cc olarak satılan bu motorlar aslında 80cc olarak satılıyor