PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk motorda yapılması gerekenler

berkeusta01
24 Şubat 2021, 11:04
İyi günler, belki bu başlığa benzer başlıklar daha önce açılmıştır fakat bulamadım.
17 yaşındayım, A1 ehliyete sahibim, nasip olursa yaza doğru ilk motorumu almayı düşünüyorum; Bajaj Discover 125 ST
Aklımdan başka motorlar geçiyordu fakat gerek bütçeden gerek az yakmasından dolayı bu motoru tercih ediyorum ama kullanıcılara ya da bilgisi olanlara şu soruyu sormak istiyorum... Canım istediğinde 200 kilometre ileriye beni götürür mü? Tabii ki her motor götürür biliyorum ama 'gitmek var, gitmek var' bundan dolayı soruyorum. Eğer gitmez diyorsanız 8.000-12.000 bandında önerileriniz nelerdir?
2. soru olarak da elbette bunun hakkında da konular açılmıştır ama hazır başlık açmışken bunu da araya sıkıştırmak istiyorum.
Motoru satın aldım, kaç yüz-bin km de bir neler yapmam gerekir bakım olarak olsun, değiştirme olarak olsun ve hangi ürünlerle yapmam gerekir?
10 tl lik işi sanayiye gidip ustanın eli değdi diye 50 tl vermek istemiyorum.
Yardım ederseniz çok sevinirim.

gurcanozturk
24 Şubat 2021, 11:06
Motoru satın aldım, kaç yüz-bin km de bir neler yapmam gerekir bakım olarak olsun, değiştirme olarak olsun ve hangi ürünlerle yapmam gerekir?

Sorunun bu kismi oldukca basit aslinda. Motosikletin bakim kitapcigini edin, PDF olarak filan da bulabilirsin. Bakim kitapciginda periyodik bakimlarinin ne zaman, kac km'de bir, hangi durumlarda yapilmasi gerektigi (ornegin 6000km'de bir degistirilecek parcalar vs.) yazar.

Keyifli ve guvenli surusler.

ALİCEM
24 Şubat 2021, 11:17
Bütçeni eğer 15e kadar zorlarsan bajaj pulsar v15 almanı tavsiye ederim. Abs var ve daha yeni bir model. Satarken de rahat edersin. Eğer alabiliyosan motoru şimdi al koy kenara, fiyatlar artar düşmez. Kış. Sezonuyken al yoksa yaza kadar yine 2.el piyasası artar. Çevirme olacak yollara çok çıkmazsın. Eğer bu sene 18 oluyorsan (sanki öyle yazmıştın bir mesajda) olunca da a2 alırsın. 13k bandında da temiz bajaj v15 sarı sitede var gözüküyor pazarlıkla halledersin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Manisayı pek bilmesem de çoğu küçük illerde 12-15 yaşında çocukların altından motor eksik olmuyor. Eğer yapabiliyosan böyle yap. V15 hem az yakar hem de ikimiz de genciz azcık tipi olsa fena olmaz :). Discover artık eski bir model ve daha çok kuryeler tercih ediyor yani 13kya 2017 ve üstü model motor almak varken gidip de ben daha hantal ve abssiz motor almazdım.

joshua
24 Şubat 2021, 11:41
gitmez diye bir sey olmaz bahsettigin yol 200km belki uzun surer ama rahat gidersiniz, asil bu 200km yolu nasil guvenli bir sekilde yaparim onu dusunmeniz lazim, bakim konusunda zaten uretici bir cizelge hazirlamistir hangi periyodlarda neler yapilmasi gerekiyor, bir iki kere yaptirdiktan sonra bu sorular otomatikman kafanizdan atmis olacaksiniz, motoru almakla bitmiyor koruma kiyafet ve ekipman uzerine acilmis konulari incelemenizi tavsiye ederim.

berkeusta01
24 Şubat 2021, 12:05
gitmez diye bir sey olmaz bahsettigin yol 200km belki uzun surer ama rahat gidersiniz, asil bu 200km yolu nasil guvenli bir sekilde yaparim onu dusunmeniz lazim, bakim konusunda zaten uretici bir cizelge hazirlamistir hangi periyodlarda neler yapilmasi gerekiyor, bir iki kere yaptirdiktan sonra bu sorular otomatikman kafanizdan atmis olacaksiniz, motoru almakla bitmiyor koruma kiyafet ve ekipman uzerine acilmis konulari incelemenizi tavsiye ederim.

Aman aman bir bütcem olmadıgından dolayı ekipmanlara 1500 tl ayırabiliyorum şimdilik
Ls kask
venom dizlik ve mont
scoyco eldiven
bunları düşünüyorum başlangıç olarak

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:57 ----------

Sorunun bu kismi oldukca basit aslinda. Motosikletin bakim kitapcigini edin, PDF olarak filan da bulabilirsin. Bakim kitapciginda periyodik bakimlarinin ne zaman, kac km'de bir, hangi durumlarda yapilmasi gerektigi (ornegin 6000km'de bir degistirilecek parcalar vs.) yazar.

Keyifli ve guvenli surusler.

Sanayide işin ehli olmuş tanıdıklar kitapçıklardan ziyade motoru kullanmış birisi daha iyi bilir tarzı demişti ondan dolayı fikirlerinizi almak istedim yoksa ben de kitapçığa uygun gitmeyi düşünüyordum, motorun mühendisleri boşuna kitap yazmıyor sonuçta:)
Teşekkür ederim size de.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:59 ----------

Bütçeni eğer 15e kadar zorlarsan bajaj pulsar v15 almanı tavsiye ederim. Abs var ve daha yeni bir model. Satarken de rahat edersin. Eğer alabiliyosan motoru şimdi al koy kenara, fiyatlar artar düşmez. Kış. Sezonuyken al yoksa yaza kadar yine 2.el piyasası artar. Çevirme olacak yollara çok çıkmazsın. Eğer bu sene 18 oluyorsan (sanki öyle yazmıştın bir mesajda) olunca da a2 alırsın. 13k bandında da temiz bajaj v15 sarı sitede var gözüküyor pazarlıkla halledersin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Manisayı pek bilmesem de çoğu küçük illerde 12-15 yaşında çocukların altından motor eksik olmuyor. Eğer yapabiliyosan böyle yap. V15 hem az yakar hem de ikimiz de genciz azcık tipi olsa fena olmaz :). Discover artık eski bir model ve daha çok kuryeler tercih ediyor yani 13kya 2017 ve üstü model motor almak varken gidip de ben daha hantal ve abssiz motor almazdım.

Aslında NS150 almayı düşünüyordum fakat forumdaki abiler ehliyetinin yettiğini al sıkıntı çekme dedi ondan yeniden discovery e yönelmiştim. Yaza doğru almamın sebebi şu anda paramın olmaması yaza kadar biriktirmeyi umut ediyorum.
12,13.0000 maksimum çıkabileceğim maalesef ki:(
Evet yakın zamanda A2 ehliyetimi alıcam(takdir ettim ben bile öyle mesaj attığımı unutmuştum)
Manisada da durum aynı bir sürü çocuk sürüyor motor, ben de ilçede yaşıyorum yani şehir içerisinde hiç sorun olmaz biliyorum ama kendimi biliyorum motor aldıktan sonra şehirde durmayı pek istemem gezer dururum, zaten zar zor motor aldıktan sonra bide bağlatıp ceza ödemeye pek gönlüm el vermiyor.
Ek olarak birçok arkadaşım ehliyeti yetmemesine rağmen rahat rahat şehir dışına çıkıyor ama beni bulur gelir de işte polis:( Hala tam bir karar vermiş sayılmam ama 'Discovery, NS150, Avanger Street, V15' arasında gidiyorum

ALİCEM
24 Şubat 2021, 12:45
Dostum alana kadar ehliyetini anayollara otobana çıkmadan full ekipman binersen çok sorun yaşamazsın. Yakında a2 alıyorum diyosun bütçeni 13-15 bandında tutabilirsen ns150-v15 en doğrusu olur. Birkaç ay sabredip daha performanslı ve absli motor mu yoksa daha eski model ve daha güçsüz bir motor mu? Bu karar tabii senin ama benim tavsiyem sabretmen yönünde.

berkeusta01
24 Şubat 2021, 13:07
Dostum alana kadar ehliyetini anayollara otobana çıkmadan full ekipman binersen çok sorun yaşamazsın. Yakında a2 alıyorum diyosun bütçeni 13-15 bandında tutabilirsen ns150-v15 en doğrusu olur. Birkaç ay sabredip daha performanslı ve absli motor mu yoksa daha eski model ve daha güçsüz bir motor mu? Bu karar tabii senin ama benim tavsiyem sabretmen yönünde.

Şöyle diyeyim aslında bugün benim doğum günüm, seneye bugün A2 ye yazılıcam ondan dolayı 1 yıl cok uzun geliyor. NS150 alıp full ekipmanla çıkmak daha çok aklıma yatıyor.

BloodyBaron
24 Şubat 2021, 13:16
Ben risk almanızı önermem. Discovery de güzel motor. Alırken içinizin rahat olması için yağını değiştirebilirsin. Debirayaj ve gaz telini şırınga ile yağlayabilirsin. Gaz kolunu çıkartıp gidonla arasına gres sürebilirsin. Balataları kontrol et. Hava ayarı ve subap ayarı düzgün mü diye bak. Hava filtresi ve bujiyi kontrol et kötüyse değiştir. Hidrolik seviyesine ve durumuna bak. Teker rulmanlarında boşluk var mı onlara bakabilrisin. Far ayarı iyi mi diye de bakabilirsin. Aklıma gelen bunlar.

berkeusta01
24 Şubat 2021, 13:21
Ben risk almanızı önermem. Discovery de güzel motor. Alırken içinizin rahat olması için yağını değiştirebilirsin. Debirayaj ve gaz telini şırınga ile yağlayabilirsin. Gaz kolunu çıkartıp gidonla arasına gres sürebilirsin. Balataları kontrol et. Hava ayarı ve subap ayarı düzgün mü diye bak. Hava filtresi ve bujiyi kontrol et kötüyse değiştir. Hidrolik seviyesine ve durumuna bak. Teker rulmanlarında boşluk var mı onlara bakabilrisin. Far ayarı iyi mi diye de bakabilirsin. Aklıma gelen bunlar.

Teşekkür ederim, siz söyleyince fark ettim de aldıgım zaman bu soruyu sormak için de ayrı bir başlık açıcakmışım .d

gurcanozturk
24 Şubat 2021, 13:57
Şöyle diyeyim aslında bugün benim doğum günüm, seneye bugün A2 ye yazılıcam ondan dolayı 1 yıl cok uzun geliyor. NS150 alıp full ekipmanla çıkmak daha çok aklıma yatıyor.

Dogum gununuz kutlu olsun :)

ALİCEM
24 Şubat 2021, 16:39

O zaman doğum günün kutlu olsun :) ben aynı durumda beklemiştim ama sen takıl kafana göre :) Bu arada enduro cross tip motorlara da bakmanı tavsiye ederim. Birkaç güzel model vardı.

berkeusta01
24 Şubat 2021, 19:07
Dogum gununuz kutlu olsun :)

Teşekkür ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:06 ----------

O zaman doğum günün kutlu olsun :) ben aynı durumda beklemiştim ama sen takıl kafana göre :) Bu arada enduro cross tip motorlara da bakmanı tavsiye ederim. Birkaç güzel model vardı.

Teşekkürler .) Evet onlara da baktım ama 125 cc ye kadar olanlar da gerek görünüş olarak gerek güç olarak beğenmedim, RKS 200 Winner hoşuma gitti ama 200CC olduğundan dolayı sıkıntılı bir durum.