PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter Kurum Bağlama ve Yoğun Beyaz Duman

Laggers99
03 Şubat 2021, 12:39
Merhabalar. Kymco Agility City 125 motorum ile yolda kalmıştım. Götürdüm ustaya subablar değişmesi lazım yağ yakmaktan kurum bağlamış dedi. Ondan sonra motor bloğunun üstündeki delikten yağ koydu ve motor yoğun duman atarak çalışmaya başladı. Benzin deposunada 1 kapak yağ koydu rahatlatır seni idare eder dedi biraz. Arkadaşlar motor beyaz duman atıyor. Benzin deposu dolu olduğu için attığı yağ heralde deponun daha üstünde.Başka bir arkadaşım buji kurum yapar yağdan yakın zamanda tekrar kalırsın dedi. Bu bahsettikleri kurumları nasıl temizleyebilirim ? Birde Yakıt katkıları vs. bir işe yararmı ?
Model: Kymco Agility City 125
KM : 44.500

ogzcngdk
03 Şubat 2021, 20:09
dostum ustanın benzine yağ katmasında ne amaçlanıyor bilmiyorum belki seni idare edecek bir şeydir ama durum ortada. Ustanın depoya koyduğu yağdan öncede beyaz duman sorunun varmıydı?

Eğer motor sıcakkende mavi duman (sen beyaz diyorsun ama beyaz değil o mavi duman.) atıyorsa motor rektefiye istiyor demektir. yeni piston, silindir, gerekliyse üst kapak sübap vs. değişecek ve sorunun çözülecek.

tommygun
03 Şubat 2021, 20:22
Konunun uzmanı değilim ama ustayım diye geçinen bir kırtoya denk gelmiş olabilirsiniz. Ben 4 zamanlı motorda benzin deposuna yağ konulduğunu ilk defa duyuyorum. Benden daha bilgililer daha sağlıklı cevap verecektir.

Erenkc91
03 Şubat 2021, 21:05
Merhabalar. Kymco Agility City 125 motorum ile yolda kalmıştım. Götürdüm ustaya subablar değişmesi lazım yağ yakmaktan kurum bağlamış dedi. Ondan sonra motor bloğunun üstündeki delikten yağ koydu ve motor yoğun duman atarak çalışmaya başladı. Benzin deposunada 1 kapak yağ koydu rahatlatır seni idare eder dedi biraz. Arkadaşlar motor beyaz duman atıyor. Benzin deposu dolu olduğu için attığı yağ heralde deponun daha üstünde.Başka bir arkadaşım buji kurum yapar yağdan yakın zamanda tekrar kalırsın dedi. Bu bahsettikleri kurumları nasıl temizleyebilirim ? Birde Yakıt katkıları vs. bir işe yararmı ?
Model: Kymco Agility City 125
KM : 44.500
Kurum yapma sebeblerinden biride zengin karışım olabilir (az hava çok yakıt) bundan dolayıda yapabilir motorunuz karbüratörlü veya enjektörlü ise bunlardada bi problem olabilir daha 2000+ kmdeki buji kurum yapmıştı sebebi zengin karışımdı hava yakıtın ayarsızlığıydı ( 79 model anadoldan bahsediyorum:) ) bence daha farklı usta götürseniz daha iyi olur bence hiç yoktan motor yaptırcak gibime geliyor ustanın günahını almayalım ama bence başka birine daha götürmeni tavsiye ederim

Nikkfurie
03 Şubat 2021, 21:45
Kurumları temizlemek geçici çözüm olur , kurumu engelleyecek revizyonu yapman gerek yani segman piston seti değişmeli , silindirin içine yağ geldiği sürece buji ateşlemeyecek ve yine yolda kalacaksın , ayrıca yağ tükenip motor yağsız kalırsa daha büyük masraflarla karşılaşırsın dikkat et..zaten yağ yakan motorun benzinine yağ karıştırmak gereksiz bir uygulama olmuş , geçiçi çözüm bujinin yağlanmasını engellemektir buda bujiyi silindirden uzaklaştırarak yapılır , bujinin altına bir adet daha pul atarsan bir müddet daha sorunsuz çalışır..

Laggers99
03 Şubat 2021, 22:55
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Yarın adam akıllı bir ustaya götüreceğim. Subablardan ses gelmeye başladı bu sefer. Eğer biraz daha sorun çıkartırsa direk hiç uğraşmadan satacağım. Artık motordan soğumaya başladım :(