PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apartman da Motosiklet park sorunu yasal haklar.

yasincig
13 Ocak 2021, 21:11
Merhaba arkadaşlar hafta sonu yeni bir eve kiracı olarak taşınıyorum.Aslında apartmanın içine koymak istemiştim ama şimdi içerde gürültü olur 650 cc sesli çalışıyor diye, Fotoğrafta görülen sol taraftaki doğal gaz borusuna bağlayıp koymak istiyorum.
Şimdi sorumuza gelelim.Yönetim Bana o motosikleti oraya koyamassın derse verilecek cevabım yasal olarak ne olabilir.

https://i.hizliresim.com/vt1bNw.jpg (https://hizliresim.com/vt1bNw)

ninya
13 Ocak 2021, 21:28
Böyle bir hakkının olduğunu düşünmüyorum belki yönetime rica edip sığınak vs gibi bir yere koyabilirsin. tabi bina içinde çalıştırmazsın herhalde

tommygun
13 Ocak 2021, 21:29
Apartmanda herkese kendini tanıtıp tatlı ikram edip yöneticiye kendini tanıtıp iyi niyetle durumu anlatırsan ikili ilişkilerle çözebilirsin gibime geliyor.

ero__
13 Ocak 2021, 21:29
Merhaba arkadaşlar hafta sonu yeni bir eve kiracı olarak taşınıyorum.Aslında apartmanın içine koymak istemiştim ama şimdi içerde gürültü olur 650 cc sesli çalışıyor diye, Fotoğrafta görülen sol taraftaki doğal gaz borusuna bağlayıp koymak istiyorum.
Şimdi sorumuza gelelim.Yönetim Bana o motosikleti oraya koyamassın derse verilecek cevabım yasal olarak ne olabilir.

Cevap veriyorum: HİÇ BİR ŞEY.

Ortak alan olarak kabul ediliyorsa herkesin ortak alanıdır. Bu alanı kullanmak isteyene mani olmaya hakkınız yok.

Cyan
13 Ocak 2021, 21:39
Yönetici OK dese bile bir apartman sakini oraya motosiklet koyduğunuz için uyuz olup problem çıkarabilir ve yönetici çark edebilir. Önce başka alternatifleri deneyin bence...

catma
13 Ocak 2021, 21:46
Kat mülkiyeti kanuna göre, dairenizin haricindeki tüm alanlar ortak kullama aittir. Yöneticinizden ve diğer kat maliklerinden izin alırsanız bu alanları kullanabilirsiniz. Bu alanları kullanmak tamamen onların inisiyatifine bağlı, motosiklet seven insanlarsa yardımcı olurlar.

tarzan rıfkı
13 Ocak 2021, 22:08
sağ yada sol adamın balkonunun dibi bide ortak alan zaten.bir süre normal koyup sonraları diğer oturanlar zaten merak edicektir konu orda açılır park sıkıntısı hırsızlık vs gibi ordan yürüyebilirsin.laf yapıcan yani zamana yayarak.örneğin benimde direk yola koyuyordum karşı apartmandaki gördü konusu açıldı gel bizim binaya koy dedi.2 3 senedir yağmurlu günlerde yada evde yoksam karşıya koyuyorum evdende gözüküyor.izin almak aklıma bile gelmedi ama teklif geldi allah razı olsun

06Serhat
13 Ocak 2021, 22:21
Bende apartmanın bahçesine motosiklet garajı yapmayı düşünüyorum. Sac türü malzemeden yapacağım. Yasal olarak bir sıkıntı çıkar mı acaba? Genel olarak komşular olumsuz yorum yapmadılar. Yarın bir gün biri sıkıntı çıkarırsa yasal olarak bahçeye garaj yapma hakkım var mı acaba?

Barbarouses
13 Ocak 2021, 22:36
doğalgaz borusuna güvenlik amacıyla bağlatmayabilirler. benim bir arkadaşım bu sorunu yaşadı maalesef. 1 zincir kilit + 1 disk kilidi ve branda ile sokağa bırakmak durumunda kaldı.

Mallaca
13 Ocak 2021, 22:49
Kat Mülkiyeti Kanunu’nun ortak yerler üzerindeki kat maliklerinin haklarını düzenleyen 16. maddesinde;

"Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.”

Apartmanın girişi ortak olan olduğu için arsa payı oranınızda kullanabilirsiniz. O küçük alanda bir motor park etmek için yeterli bir pay olmadığı düşüncesindeyim. Ayrıca başka kat malikleri de "sen motor için kullanıyor isen bende çamaşır makinelerimi/atıl eşyalarımı vb. koyacağım diyebilir. Bunun da pratikte mümkün olmadığı açık. Diğer arkadaşların da belirttiği üzere ikili ilişkilerle çözmeniz en mantıklısı. Belki kimse bir şey demeyecek. Fakat D. Gaz borusuna kilitlemeniz güvenlik sebebi ile apartmana sıkıntı yaşatabilir.

Sadetle ortak alanı kullanma hakkınız olsa da hem arsa payı hem de herkese bu hakkı doğurduğundan işler karışabilir ve ortak alanı kullanmak kimse için mümkün olmayabilir. Yani kimse size karışamaz değil. İnşallah işinize yarayacak bir çözüm bulursunuz.

arndiol
14 Ocak 2021, 09:15
Ne yazık ki Koyamazsınız hocam.

Bende benzer şekilde apartman girişinin yanındaki doğalgaz borusuna bağlıyorum. Ancak ben eve taşınırken bunu sözleşmeye şart koymuştum ve apartmanın tamamı aynı adamın kiracısı oldugundan 1-2 mızıklama hariç birşey diyemediler.

Ancak sizin durumunuz farklı, ortak kullanım ve yol güzergahına araç koymak istiyorsunuz. Tüm apartman sahipleri olayı zor iş ancak yönetici ile konusursanız o da apartmanın gıcıkları ile konusup ortak bir karar alır.

apartman içine koymak ayrı bir düşünce, ben apartmanda kapı önündeki çöpe terliğe bile uyuz oluyorum. öyle bir durumda o motoru orada barındırmazdım :D

kurubuz
14 Ocak 2021, 10:29
Koyamazsın. Orası apartman girişi, motorlu taşıtlar için otopark değil.

Sinan Aksu
14 Ocak 2021, 11:02
Yasal olarak verebileceğiniz hiç bir cevap yok maalesef.
Ancak siz yinede bir deneyin derim.

Green_Beret
14 Ocak 2021, 12:25
Bence de ikili ilişkilerle çözülse daha iyi olacaktır. Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır derler. Mesela benim oturduğum yerde böyle bir alan bile yok zaten park bakımından da çok sıkıntılı bir yer. Yan binanın otoparkı var yönetici abiye rica ettim aylık aidat ödeme karşılığında koyabilir miyim hırsızlık çok oluyor dedim, o da sağolsun koyabilirsin paraya gerek yok dedi.

Blackeagletr
14 Ocak 2021, 13:06
İşte bu vaziyet, benim pahalı bir motor almamamın en temel sebebidir. Kolay gelsin, inşallah gönlünüze göre bir çözüm bulursunuz.

yamtareroglu
14 Ocak 2021, 13:22
Apartman ortak alanlarına kat malikleri Genel Kurul Toplantısı'nda oy çokluğu ile karar alınmadığı sürece hiçbir şekilde kişisel eşya özellikle de taşıt konulamaz. Yönetim ya da yönetici de böyle bir şeye şifahen izin veremez, verirse hukuken suç işlemiş olur. Tüm motorlu araçlar, motorlu araçlar için ayrılan veya imar planında belirtilmiş park alanlarına çekilmek mecburiyetindedir. Kişi araç güvenliğini kendisi sağlamakla mükelleftir.

Bizim apartmanımızda da kiracının genç oğlu motorunu aynı fotoğraftaki gibi apartman girişine ısrarla park ediyordu, Defalarca kez ikaz edildi, sonra dava açıldı ve hem bir sürü mahkeme avukat ücreti ödedi hem de komşuluk ilişkileri bozuldupu için taşınmak zorunda kaldılar.

Açıkçası kimse kimsenin motosikletini girişte görmek ve benzin, yağ kokusunu çekmek zorunda değil, Haklılar. Fakat aynı şeyler bebek arabaları ve bisikletler için de geçerli.

cıbılduck
14 Ocak 2021, 13:31
Herkes okey dese bile eminim 1 kişi tatsızlık çıkaracaktır.

Buraki
14 Ocak 2021, 13:42
yaşadığın apartmana bi seyyar satıcı taşınsaydı ve tablasını binanın girişine zincirlemek istese ne düşünürdün?

burakyqmr21
14 Ocak 2021, 14:40

Şu yazıyı okuyunca gerçekten de şehrimin kıymetini bi kere daha anladım Diyarbakır’da yaşıyorum binanın içinde kimsenin geçişini zorlaştırmayacak bi yere koyarsam hiçkimse birşey demez bence borunun yanı rahatsız etmez koyabilirsin

gurcanozturk
14 Ocak 2021, 14:45
Şu yazıyı okuyunca gerçekten de şehrimin kıymetini bi kere daha anladım Diyarbakır’da yaşıyorum binanın içinde kimsenin geçişini zorlaştırmayacak bi yere koyarsam hiçkimse birşey demez bence borunun yanı rahatsız etmez koyabilirsin

Sehirle baglantisi nedir ? Kat mulkiyeti kanunun Diyarbakir'da gecerli degil mi ?

artemis99
14 Ocak 2021, 15:34
Gayet geniş ve müsait görünüyor. Giriş çıkışı engellemeyecek şekilde yanaşırsan sıkıntı olmaz. Oraya olmaz derlerse biraz ileri al dış kapı demirine bağla. Ama gir çık manevra zor olur gündelik kullanımda dışarı bağlaman daha pratik.

3RE3RA
14 Ocak 2021, 15:44
balkonun dibi olması giriş yolunda olması sıkıntı olabilir. apartmana giren çıkan çoluk-çocuk için hem devrilme tehlikesi hem de motora zarar verme durumunda yaşanılacak tatsızlıklardan dolayı koymaman daha iyi. daha önce oturduğum yerde ben de yaşadım bunu, adam cips firmasında çalışıyordu getirdi boştaki tüm stantları apartman önüne dizdi... herkes iyi niyetli davransa da bir tane tipi-tip çıkıyor

AzÇok
14 Ocak 2021, 15:49
İşin sırrı apartman sakinleri ile iyi ilişkiler kurmakta...

burakyqmr21
14 Ocak 2021, 16:40
Sehirle baglantisi nedir ? Kat mulkiyeti kanunun Diyarbakir'da gecerli degil mi ?

Şehirle değil de şehirdeki insanların samimiyetiyle,canayakınlılığıyla alakalı birşey sanırım burada kimse kanun falan sorgulamaz size karşı kıl değilse

Av.Rider
14 Ocak 2021, 18:18
Gördüğüm kadarıyla giriş çok geniş ve girişi engelleyecek bir durum söz konusu değil. Apartman sakinleri ile iyi ilişkiler kurmalısın. Fakat bazı yönetici tiplemeleri veya apt. sakinleri sorunlu olabiliyorlar. Bu kişilere de diş gösterdiğinde kuzu kesilirler. Yine son sözümüz tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır olsun.

YasinC
14 Ocak 2021, 21:02
Motosikletin çalınma riski olduğunu anlatırsanız tatlı dille olayı çözebilirsiniz gibi geliyor. Öyle dar bir yere de benzemiyor

isoozdmr
14 Ocak 2021, 21:35
Bu konunun diğer arkadaşlarında dediği gibi tatlı dil dışında bir çözüm yolu yok gibi. çok şükür ki bu konuda çok şanslıyım motosikletimi evimizin altında garaj diye ayrılan kapalı alanda muhafaza ediyorum. Hatta yan komşumuzun motosikletinide oraya aldık adamada bi anahtar yaptırdık kafası rahat.

alp010
14 Ocak 2021, 22:55
Yaklaşımınızi şöyle yapın bence.
Yasalara göre motosiklet ve otomobilin farkı yok. Park etme konusunda yani. Önce herkese bu motosikleti otomobil gibi park edebileceginizi gösterin bence. Bir iki gün dümdüz otomobil gibi alan kaplayacak şekilde park edin ve tam apartmanın önündeki otomobil park bölgesinden güzel bir yeri kapatin. Disk kilitleri vs. idare edin bır kaç gün. Sonra apartmanda tüm kapıları sırayla calarak kibar bı şekilde motosikletinin kapladığı yer yüzünden otomobillere az yer kaldığını kendileri için de sorun değilse apartmandan bir kaç kişinin otomobil yerine park etmemesini önerdiğini, bunun yerine apartmanın bahçesindeki bir alana koyabileceğinizi ve bu sayede otomobillere daha çok yer kalacağını önerdiklerini belirtin. sanki başkaları sizden istiyormuş gibi davranın. sonra bunun için tüm apartmandan izin alinmasi gerektiğini o yüzden kapıyı caldiginizi söyleyin. Bence biraz manipülasyon teknikleri ile çok sorun yaşamazsınız. Ama mümkün olduğu kadar dikkat çekmeyecek şekilde park etmeye ve sessiz olmaya dikkat edin bence .

Tutmayabilir ama otomobil park sorunu olan bir bölgeye kesin tutacaktir

MotoWrestler
15 Ocak 2021, 14:18
Apartman görevlisini kafalayıp motorunuzu sığınağa koyabilirsiniz biz apartmanda 2 motorcu olarak bunu yaptık kafamız gayet rahat yağmur, çamur,pislik vs motora ilişmiyor hırsızı, uğursuzu yaklaşamıyor izin vermezlerse ayağınızı bastırın derim

Ercument
15 Ocak 2021, 14:47
Ben olsam
'Merhaba değerli komşularım,
ben daire xx'e taşınan yeni komşunuzum.
Binbir emekle aldığım motosikletimi çalınma ihtimaline karşı apartmanın ortak alanına bırakmak zorunda kaldım.
Anlayışla karşılayacağınızı umarak, en yakın zamanda tanışmak dileğiyle sevgiler saygılar'
Şeklinde bir yazıyı motorun üstüne asarak mevzuya giriş yapıp nabız yoklardım.

serif abi
15 Ocak 2021, 14:49
Apartmanda kaç mülk sahibi kaç kiracı olduguna göre degişir durum.

Mülk sahibi çok ise o iş biraz sıkıntı apartmanın ortak alanlarını da sahipleniyorlar , oralarda bizim nasıl oraya koyar gibi bir yaklaşım olur ki sittin sene koydurmazlar.

Alayı kiracı ise koy....rahvan modu oluyor , ..Yol kapanmadıgı müttütçe kimse bir şey demez..yol kapanmıyor ise motor değil kamyon koy istersen....Bana ne derler neden ben kötü olayım derler kiracılar..

Bizim sitede bizim apartman sıgınagına böyle bir şeyler koymaya müsade etmiyorlardı kiracı için benim motorda lojmanda idi lojman yıkılınca ben getirdim mülk sahibi oldugum için kimsenin gıkı çıkmadı diger elemanda benim sayemde o da koyuyor onada dedim , gel yanına koy ama yola çıkana kadar çalıştırmak yok milet ile beni kavga ettirme dedim...

Olay birazda apartmanın hazirunları ile alakalı ..

YAsal olarak hakkın ise yok ..

gurcanozturk
15 Ocak 2021, 14:54
Apartman görevlisini kafalayıp motorunuzu sığınağa koyabilirsiniz biz apartmanda 2 motorcu olarak bunu yaptık kafamız gayet rahat yağmur, çamur,pislik vs motora ilişmiyor hırsızı, uğursuzu yaklaşamıyor izin vermezlerse ayağınızı bastırın derim

- Motorun buyuklugune gore degisir
- Yasal olarak siginaklara esya koymaya izin yok bildigim kadari ile, bizim apartmanda izin verilmiyor mesela. (Herkes uyuyor mu yasaga bilemem ama ben uyuyorum.)

MotoWrestler
15 Ocak 2021, 15:30
- Motorun buyuklugune gore degisir
- Yasal olarak siginaklara esya koymaya izin yok bildigim kadari ile, bizim apartmanda izin verilmiyor mesela. (Herkes uyuyor mu yasaga bilemem ama ben uyuyorum.)

Benim ki apartman sığınağında abi daha biriside al şunu demedi bence gözden uzak sakin bir yer varsa kimse pek ses etmez ederlersede aidatlardan motor için park yeri yapılsın diye çıkışşırsa sorun çözülür ya onu kabul edecekler yada onu