PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 600F Ön disk sorunu

magnum1095
03 Ocak 2021, 17:58
Merhaba 600f 'im de disk eğriliği sorunum var frene basınca resmen tak tak tak ediyor abs var gibi bir tutup bir tutmuyor frenler.

Baktığım kadarıyla sorun disklerde hemde 2 sinde birden.

Uygun fiyatlı disk bulamadım tanesi 1000-1500 tl arası neredeyse.

Çıkmalara da pek güvenemiyorum. 600rr ile 600f ön diskleri aynı mıdır ? uygun fiyatlı çıkma bir 600rr diski buldum ama ?
Motorum 2006 model bu arada.
Tavsiyesi olan varsa çok memnun olurum düzelttirme imkanım var mı vs?

Bu arada jantta olursa düz gidemezsin disktedir dediler ama janttan da tam emin değilim lastiği boşta çevirince diskler yamuk dönüyor orası kesin ama.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:53 ----------

Göbek rulmanı boşluk yapmış ta olabilir diyorlar nasıl kontrol edebilirim?

Ben ön teker boşta iken diske 1mm uzaklıkta bir tornavida tuttum ve lastiği çevirdim bazı yerlerde tornavidaya sürttü disk bazı yerlerde hiç sürtmeden geçti.

Bu göbek rulmanında boşluk olsa da böyle yapar mıydı ?

Birde giderken ellerimi bıraktığımda herhangi bir titreşim vs. yok

AdM1n
03 Ocak 2021, 18:03
Evet göbek rulmanı boşlukta yapmış olabilir ama büyük olasılık disk eğriliği bence. Diskin orjinal çıkmasını almanı tavsiye ederim.

magnum1095
03 Ocak 2021, 18:07
hocam çıkmalarına da 1500 tl civarı fiyat çekiyorlar çiftine yani güvenmek ayrı dert fiyat ayrı dert

Net olarak göbek rulmanını nasıl kontrol edebilirim sorunun diskte olduğuna emin olmak için

AdM1n
03 Ocak 2021, 18:10
Jantı maşalardan söküp balans cihazına bağlatacaksın, lastikçilerde var gidip danışabilirsin. Zaten dönerken normal olmayan bir ses çıkarsa rulmandandır. Ama belirgin bir disk eğriliği var gibi.

magnum1095
03 Ocak 2021, 18:10
veya diski press vs düzelttirmenin bir yolu var mı

AdM1n
03 Ocak 2021, 18:11
veya diski press vs düzelttirmenin bir yolu var mı

O işlem sağlıklı olmaz

magnum1095
03 Ocak 2021, 18:12
Hocam bende disk zannediyorum çünkü normal düz giderken elimi bıraktığımda bir salllama vs yapmıyor ancak ön frene basınca inanılmaz derecede abs var gibi yapıyor aşırı dengesiz bir durum yani..

Ama ihtimal göbek bilyası vs çıkar mı diye umutluyum yani disk altından gibi sanki bu fiyatlar çok yüksek

AdM1n
03 Ocak 2021, 18:14
Hocam bende disk zannediyorum çünkü normal düz giderken elimi bıraktığımda bir salllama vs yapmıyor ancak ön frene basınca inanılmaz derecede abs var gibi yapıyor aşırı dengesiz bir durum yani..

Ama ihtimal göbek bilyası vs çıkar mı diye umutluyum yani disk altından gibi sanki bu fiyatlar çok yüksek

O çaptaki disk için normal aslında fiyatlar. Genelde çok değişmeyen bir parça da olmadığı için hiç öyle düşünmemiştim. Aynı çapta ve saplama sayısına sahip bulabilirseniz işini görür ama.

Baris Yzc
03 Ocak 2021, 18:16
Kaliteli markalardan alın hocam. Ebc, brembo gibi. Kesinlikle Honda etiketli üründen daha ucuzdur.
Bu arada göbek rulmanı pahalı değildir, skf/ors olarak en baba 2 tanesi 100 TL tutar. İmkan varsa rulmanlari da yenileyin. Selamlar

Nikkfurie
03 Ocak 2021, 18:21
SFS Brake var Istanbul da int. den ulaş her motora uygun kendi üretimleri , iki takım kullandım sıkıntı yok fiyatları gayet uygun..

magnum1095
03 Ocak 2021, 18:33
SFS Brake var Istanbul da int. den ulaş her motora uygun kendi üretimleri , iki takım kullandım sıkıntı yok fiyatları gayet uygun..

hocam 1300 - 1300 TL 2600 TL'ye denk geliyor yani uçuk bi rakam 600f 2006 model yani S1000rr Sp kullanmıyoruz malum durumumuz çok da iyi değil diye 2006 model 80 binde motora biniyoruz haliyle 2 diske 2600 TL verecek gücüm olmuyor malesef.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:32 ----------

Kaliteli markalardan alın hocam. Ebc, brembo gibi. Kesinlikle Honda etiketli üründen daha ucuzdur.
Bu arada göbek rulmanı pahalı değildir, skf/ors olarak en baba 2 tanesi 100 TL tutar. İmkan varsa rulmanlari da yenileyin. Selamlar

Ebc 1400 tl civarı tek adet hocam yine yine yine çok pahalı :(
Göbek rulmanı çıksa da yırtsam şu disk mevzusundan keşke.

sharkspeedr2
03 Ocak 2021, 18:45
pahalı motorun pahalı parçaları olur bunu gözardı edemez kimse sizde edemezsiniz
ülkemiz ekonomi durumu malum ortada 600F dediğiniz motorda sonuçta yarış motoru gibi bir sınıfta honda bu motor için yüksek performanslı parçalar kullanmış gidipte eski diye ybr125 disk fiyatı beklemeyin bu çok saçma olur gerçekler acıdır malesef
size bir katalog vereyim oradan bulup araştırın ebc marka

https://ebcbrakes.com/assets/Flip-Catalogues/EBC_Issue_202_MC_Catalogue_May_2020/mobile/index.html

https://urun.n11.com/fren-diski/2011-2013-honda-cbr-600-f-on-fren-diski-ebc-md1168x-P407808251

magnum1095
03 Ocak 2021, 19:02
Hocam peki sert bir balata ile sürekli frenleme yaparak diski aşındırarak çözebilir miyim bu sorunu? Bir ustam bunu araştırmamı söyledi belki mümkünatı vardır diye sabit frende yamuk olan yerler tutuyor sadece zaten diğer düz olan kısım boşta kalıyor ?

Çıkma buldum 2 adet disk ancak nasıl güvenip alabilirim bilmiyorum çifti 1200tl Çıkma orjinal. kalınlığına bakacağım ancak eğrilik olarak gözle görülmeyen eğriliği varsa kazık yemiş olacağız tavsiyeniz var mı ?

tommygun
03 Ocak 2021, 19:11
Bu işler elbet imkan meselesi ama gözünüzü seveyim çıkma parça almayın, kullanmayın. Çıkmaya talep oldukça kış vakti bile milletin motoru çatır çutur çalınıyor. Hadi diyelim ki parça çalıntı değil, eski sahibi tertemiz disklerini neden bırakmış?

magnum1095
03 Ocak 2021, 19:13
Bu işler elbet imkan meselesi ama gözünüzü seveyim çıkma parça almayın, kullanmayın. Çıkmaya talep oldukça kış vakti bile milletin motoru çatır çutur çalınıyor. Hadi diyelim ki parça çalıntı değil, eski sahibi tertemiz disklerini neden bırakmış?

Hocam en başından beri çıkmaya güvenemiyorum dememin sebebi bu zaten, ancak dediğiniz gibi imkan meselesi yaz kış motora binmek zorundayım ve motoru ön fren durduruyor yani çaresizim o yüzden.

tommygun
03 Ocak 2021, 19:15
Hocam en başından beri çıkmaya güvenemiyorum dememin sebebi bu zaten, ancak dediğiniz gibi imkan meselesi yaz kış motora binmek zorundayım ve motoru ön fren durduruyor yani çaresizim o yüzden.

Hocam ben sizin durumu çok iyi anlıyorum da 1200 TL de az buz para değil, inşallah daha ekonomik farklı alternatifler karşınıza çıkar.

Nikkfurie
03 Ocak 2021, 19:38
Hocam peki sert bir balata ile sürekli frenleme yaparak diski aşındırarak çözebilir miyim bu sorunu? Bir ustam bunu araştırmamı söyledi belki mümkünatı vardır diye sabit frende yamuk olan yerler tutuyor sadece zaten diğer düz olan kısım boşta kalıyor ?

Çıkma buldum 2 adet disk ancak nasıl güvenip alabilirim bilmiyorum çifti 1200tl Çıkma orjinal. kalınlığına bakacağım ancak eğrilik olarak gözle görülmeyen eğriliği varsa kazık yemiş olacağız tavsiyeniz var mı ?

yazdığın şekilde diskler düzelmez , otomobil diskleri kalın olduğu için üzerini birkaç milimetre silerek düzeltebiliyorlar ama zaten 5 mm kalınlığı olan motosiklet disklerinde bu mümkün değil , ne ısıtarak presleyip nede başka bir yöntem ince diski düzeltmez hatta daha kötüleşir.. SFS den iki ön bir arka takımı 2019 6. aylarda 1100 tl ye aldım , motosiklet Suzuki Vstrom , senin 600 f ile ölçüler çok yakın , tek disk 1300 lira fiyatı nerede gördün bazı mağazalarda sanki yurt dışından ithalmiş gibi yüksek rakkamlarda satıldığını duymuştum , ben Mecidiyeköy deki yetkili satıcısı Merkez Yedek Parça dan satın almıştım..

fireblade e
03 Ocak 2021, 20:32
Çıkmalara çok güven olmaz ya kaza yapmış bir motordan sökecekler yada belli bir km yapmış motordan sökerler zaten her halikarda ömrünü tamamlamış yada tamamlamak üzere olan diskleri satarlar.İstanbul Zeytinburnu demirciler sitesinde Teknik pergel diye bir dükkan var,face de sayfalarıda var disk imalatıda yapıyorlardı bi bakın derim.

Cyan
03 Ocak 2021, 20:44
...
SFS den iki ön bir arka takımı 2019 6. aylarda 1100 tl ye aldım , motosiklet Suzuki Vstrom , senin 600 f ile ölçüler çok yakın , tek disk 1300 lira fiyatı nerede gördün bazı mağazalarda sanki yurt dışından ithalmiş gibi yüksek rakkamlarda satıldığını duymuştum , ben Mecidiyeköy deki yetkili satıcısı Merkez Yedek Parça dan satın almıştım..

Eyvallah, çok faydalı bilgi. Not ettim. Teşekkürler.

magnum1095
03 Ocak 2021, 21:58
yazdığın şekilde diskler düzelmez , otomobil diskleri kalın olduğu için üzerini birkaç milimetre silerek düzeltebiliyorlar ama zaten 5 mm kalınlığı olan motosiklet disklerinde bu mümkün değil , ne ısıtarak presleyip nede başka bir yöntem ince diski düzeltmez hatta daha kötüleşir.. SFS den iki ön bir arka takımı 2019 6. aylarda 1100 tl ye aldım , motosiklet Suzuki Vstrom , senin 600 f ile ölçüler çok yakın , tek disk 1300 lira fiyatı nerede gördün bazı mağazalarda sanki yurt dışından ithalmiş gibi yüksek rakkamlarda satıldığını duymuştum , ben Mecidiyeköy deki yetkili satıcısı Merkez Yedek Parça dan satın almıştım..

Hocam sitelere bakarsan fiyatlar bu şekilde merkez yedek parçada disk 1800 TL -- sfs de ise 1300TL - 1500 TL civarı

fatalrider
04 Ocak 2021, 11:47
Merhaba hocam geçmiş olsun. diskleri lazerli kesim ile üretiyorlar normalde büyük firmalar 410 yada 420 paslanmaz çelik kullanıyor ama bizimkilerde benzer kopma çekme dayanımına sahip st52 yada s35 çelikle üretim yapıyorlar kullanmadım ama yıllardır üretiyor bu adamlar bunu ağır cruiserlarda da kullanılıyor.

halilkarakus
19 Ocak 2021, 22:43
Geçmiş olsun.
Eğer istanbul'da yaşıyorsan yardımcı olurum.
Servisim Üsküdar'da ön rulman mı disk mi bir bakarız duruma göre disk'i düzelttirebiliriz.

Gorkem.IX
19 Ocak 2021, 22:50
Hocam disk işi şakaya gelmez Honda’dan orijinal al aman diyeyim. Disk yamulmasıda genelde disk sıcakken motoru yıkamaktan oluyor soğuk su değince yamuluyor dikkat edin.

magnum1095
22 Ocak 2021, 21:58
Geçmiş olsun.
Eğer istanbul'da yaşıyorsan yardımcı olurum.
Servisim Üsküdar'da ön rulman mı disk mi bir bakarız duruma göre disk'i düzelttirebiliriz.

Hocam disk sorununu halletim allah razı olsun ilgilendiğiniz için yerinizi pm atabilir misiniz

maktama
23 Ocak 2021, 09:50
Hocam disk sorununu halletim allah razı olsun ilgilendiğiniz için yerinizi pm atabilir misiniz

Nasıl hallettiğinizi de yazarsanız daha sonra bu başlığı okuyacak forum ahalisi de bilgilenebilir.:cat:

magnum1095
24 Ocak 2021, 13:59
Nasıl hallettiğinizi de yazarsanız daha sonra bu başlığı okuyacak forum ahalisi de bilgilenebilir.:cat:

Hocam disk düzeltmeyi hiçbir usta tavsiye etmesi.
Ben çıkma parça aldım sıfıra yakın bulmak zor oldu ancak %50 daha az ödedim. Diskin biri sıfıra yakın 4mm diğeri ise 3.0 mm ince kalan disk minimum kalınlığın altında ama yapacak birşey yoktu malesef.

patron_58
24 Ocak 2021, 21:45
Serkan arman 0543 665 27 93 dişli disk üretimi yapıyor çok kaliteli ve uygun

magnum1095
05 Şubat 2021, 00:48
Serkan arman 0543 665 27 93 dişli disk üretimi yapıyor çok kaliteli ve uygun

Teşekkürler şuanlık çıkma diskler ile çözdüm gibi ama biri çok incelmiş minimum 3.5 mm gösteriyor üstünde bendekinin biri 2.7 mm lerde ihtiyacım olacak gibi teşekkürler tekrardan