PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun süredir yatan motosiklet çalışmıyor

ArdiaroS
21 Aralık 2020, 21:37
Merhaba,

2013 model rks titanic 150 motosikletimi 2016 yılının sonlarında trafikten çektirip branda altına aldım. Motosikletim çalışır haldeydi. Şimdi yeniden trafiğe çıkarmayı düşünüyorum ama yeni akü, yeni buji taktım, benzin doldurdum ama çalıştıramadım.

İlk denediğimde çalıştı, 2-3 saniye sonra kendiliğinden stop etti. Sonra benzin yeni gidiyor ondandır felan dedim marşa basıp denemeye başladım. Marşa basınca çalışmadan önceki o ses geliyordu ama çalışmıyordu. Sonra git gide o ses de gitti. Marş motorunu felan söktüm temiz düzgün. Şimdi marşa basınca tam oturduğumuz yerin altından tık tık ses geliyor sadece o kadar, marşa basınca çıkan o ses gelmiyor ya da bazen çok kısa geliyor kesiliyor. Marşa basarken far vs. yanan şeylerin parlaklığı azalıyor. Sağına soluna iyice baktım, çıkık, sökük, kopan, oksitlenen vs. bişey yok ama neden çalışmıyor çözemedim napıcağımı bilmiyorum yasaklardan dolayı da haftasonları bişey yapamıyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.

BloodyBaron
21 Aralık 2020, 21:44
https://www.youtube.com/watch?v=_5HXc6LJO_U
Bu şekil bir yol izleyebilirsiniz. Ayak marşıyla alıştrma yapabilirsiniz. Siz bu adımları geçmişsiniz zaten. Yağını konrtol ettiniz mi?

ArdiaroS
21 Aralık 2020, 21:48
https://www.youtube.com/watch?v=_5HXc6LJO_U
Bu şekil bir yol izleyebilirsiniz. Ayak marşıyla alıştrma yapabilirsiniz. Siz bu adımları geçmişsiniz zaten. Yağını konrtol ettiniz mi?

Videoyu izleyeceğim ama ayak marşı yok motosikletimde, yağ da eski yağ var birazcık yeni yağı doldurmadım henüz, ama ateşleme yapmıyor öyle bir sorunu var diye düşünüyorum, yağ etkilerse yağını da değiştirip öyle denerim tekrar yanına gittiğimde.

AdM1n
21 Aralık 2020, 22:00
Şase bağlantıları paslanmış olabilir. Marş motoru şase almassa o çıt çıt sesini yapar. Ateşleme bobininde sorun olabilir. Karbüratör pis olabilir temizlemeni şiddetle öneririm.

ArdiaroS
21 Aralık 2020, 22:03
Şase bağlantıları paslanmış olabilir. Marş motoru şase almassa o çıt çıt sesini yapar. Ateşleme bobininde sorun olabilir. Karbüratör pis olabilir temizlemeni şiddetle öneririm.

Daha önce karbüratör veya bobin sökmedim hiç, bobini doğru olarak bildiğimden bile emin değilim ama ne gibi müdahalelerde bulunabilirim?

yokon
21 Aralık 2020, 22:05
Ya aküyü ilk kullanımdan önce gerektiği gibi şarj etmedin ya da aküyü marş basarak bitirdin.

Akü bitik gibi anlıyorum ben.

Kasım38
21 Aralık 2020, 22:26
Yağı direk değiştirmende fayda var. Çalıştırmak için vurdurmayı dene.

MeliksahMELO
22 Aralık 2020, 21:13
Stop edip sonrasında çalıştıramamış olman birinci sorun. Buna ek, sen birinci sorun yüzünden çalıştırmaya çalışırken aküyü bitirmişsin büyük ihtimalle. Bu da ikinci sorun olmuş oluyor.
Umarım uzun süre (10-15 sn.'den fazla) kesintisiz marş basmamışsındır yoksa kablolar çok ısınır ve zarar görür.

Voltaj ölçebileceğin multimetre gibi bir aletin var mı? Akünü ölç. (12 voltluk bir akü tam şarj olduğunda yaklaşık 12,9 Volt ve tamamen boşaldığında yaklaşık 11,4 Volt gösterir.) Akü bitmişse, akünün amper kapasitesinin onda biri (1/10) kadar amper ile yavaş şarj et. (Mesela akü 7 Ah ise 0.7 Amper ile -yavaş- şarj edilecek, yani 10 saatte şarj olmuş olacak.)

Şimdi düşüncelerimi doğaçlama olarak yazıya dökeyim;
4 yıldır beklediğine göre karbüratörün kontrol edilmesi gerekiyor olabilir. Bu konuda bilgili değilim. Belki benzin gelmiyordur, belki pislik birikmiştir, belki hava ayarı yapmak gerekiyordur, belki karbüratör diyaframı sorun çıkarmıştır... Ama bir kez çalıştığına göre demek ki hava ayarı, çalışmayacak kadar bozulmuş olamaz, diyaframda da sorun olmayabilir.
Öyleyse benzin gelmiyor olabilir.

ArdiaroS
22 Aralık 2020, 22:39
O zaman anladığım kadarıyla aküsünü boşalttım o yüzden şu an marş basmıyor. Acemiliğimden önce çalıştırmaya çalışıp sonra karbüratörü vs kontrol edince böyle oldu sanırım. Motosiklet farklı bir evde olduğundan ve yasaklardan dolayı pek gidip ilgilenemiyorum ama imkan bulunca yağını değiştirip vurdurarak çalıştırmayı deniycem, olanları paylaşırım yine teşekkürler.

Kural [ Z ]
22 Aralık 2020, 23:26
O zaman anladığım kadarıyla aküsünü boşalttım o yüzden şu an marş basmıyor. Acemiliğimden önce çalıştırmaya çalışıp sonra karbüratörü vs kontrol edince böyle oldu sanırım. Motosiklet farklı bir evde olduğundan ve yasaklardan dolayı pek gidip ilgilenemiyorum ama imkan bulunca yağını değiştirip vurdurarak çalıştırmayı deniycem, olanları paylaşırım yine teşekkürler.

* Karbüratörün en altında düz bir vida var, onun altına bir çay bardağı koyun ve birkaç saniye açıp bozulmuş yakıtın akmasını sağlayın, ardından tekrar kapatın.

https://i.hizliresim.com/dW06ZV.jpg

* Yakıt musluğunuz kapalı kalmış olabilir, yakıt musluğunu kontrol edin.

* Akünüzü tekrar şarj edin, akünüzü bitirmişsiniz. Akü boş durumda bırakılmamalıdır, tam boş durumda bir iki gün dahi bıraksanız akü arızaya girecek ve zor şarj olup hemen boşalacaktır. Mutlaka hızlıca şarj edin/ettirin.

* Basit ancak çok yaşanan birşey, eliniz sizi farkına varmadan çalışırken veya marş basarken killswich' e dokunmuş olabilir, konumunu kontrol edin.

* Debriyaj konum müşiri(scooter ise fren müşiri) veya yan ayak konum müşiri arızalı olabilir, mutlaka vites boş konumda iken marş deneyin.

* Jiklenin kapalı olduğundan emin olun. Açık kaldıysa (çalışır durumdayken dahi olsa) motoru boğmuş olabilirsiniz.

* Elinizde balata spreyi varsa, hava filtresi giriş ağızına bir miktar sıkın ve hemen marş deneyin. Çalışmalı.

Yukarıdakilerin tamamını denediğinizde ısrarla çalışmıyor ise bir arıza söz konusu diyebiliriz.

BloodyBaron
22 Aralık 2020, 23:35
Benim motordaki tahliye vidası sıkışmış galiba. Gevşetemedim bile. Nasıl gevşetebilirim orayı?

M.balibey
22 Aralık 2020, 23:52
Merhaba,

2013 model rks titanic 150 motosikletimi 2016 yılının sonlarında trafikten çektirip branda altına aldım. Motosikletim çalışır haldeydi. Şimdi yeniden trafiğe çıkarmayı düşünüyorum ama yeni akü, yeni buji taktım, benzin doldurdum ama çalıştıramadım.

İlk denediğimde çalıştı, 2-3 saniye sonra kendiliğinden stop etti. Sonra benzin yeni gidiyor ondandır felan dedim marşa basıp denemeye başladım. Marşa basınca çalışmadan önceki o ses geliyordu ama çalışmıyordu. Sonra git gide o ses de gitti. Marş motorunu felan söktüm temiz düzgün. Şimdi marşa basınca tam oturduğumuz yerin altından tık tık ses geliyor sadece o kadar, marşa basınca çıkan o ses gelmiyor ya da bazen çok kısa geliyor kesiliyor. Marşa basarken far vs. yanan şeylerin parlaklığı azalıyor. Sağına soluna iyice baktım, çıkık, sökük, kopan, oksitlenen vs. bişey yok ama neden çalışmıyor çözemedim napıcağımı bilmiyorum yasaklardan dolayı da haftasonları bişey yapamıyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.

Yağınıda değiştirmenizi tavsiye ederim yine çalışmazsa hava filtresini söküp ether sprey ile deneyin

Benim motordaki tahliye vidası sıkışmış galiba. Gevşetemedim bile. Nasıl gevşetebilirim orayı?

muluğu kapatın motor çalışmaya devam etsin benzin bittiğinden stop edecektir. Karbüratör biraz ılınınca daha kolay sökülecektir. Eğer yin sökülmezse karbüratörün içi boşken fön makinesi yada ısı tabancasıyla biraz ısıtın. Kullancağınız tornavidanında vitaya tam oturduğundan emin olun ki kafası bozulmasın

BloodyBaron
23 Aralık 2020, 00:23
Teşekkür ederim yakın zamanda deneyeceğim.

cmyk
25 Aralık 2020, 21:18
sigorta yida değiştir kardeş. 1 lira birşey.
artı. çok başıma geldi. kömürler i de değiştir bence. kolay gelsin.