PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Surus esnasinde dişlerini sıkmak

nicknamer
28 Kasım 2020, 11:13
Merhaba,

Nedensiz yere dislerimi sıkıyorum motor surerken. Dikkat de etsem sebep yokken bir an da farkediyorum.

Neden boyle oluyor? Benzerini yasayan var mi? Bir sebebi var midir bunun? Stres tabi ki oluyorum diger suruculere guvenmedigimden ama gecen gun bombos yolda da yaptigimi farkettim.

Siz nasil cozdunuz?

Tesekkurler

Kural [ Z ]
28 Kasım 2020, 11:39
Basit, kendini sıkma ve rahatlamaya çalış.

Sıktığını her farkettiğinde kendini biraz serbest bırakırsan zamanla düzelir. Aksi halde adrenalin üretimini azaltan bazı ilaçlar kullanman gerekebilir ki umarım iş o noktaya varmadan çözebilirsin, bu tip ilaçlar panik atak geçiren veya aşırı heyecan nedeni ile sınavlarda başarısı etkilenen kişilerin daha rahat davranabilmesi için de kullanılan ilaçlar. Sorun çok ciddi değilse bu tip çözümleri kesinlikle ama kesinlikle önermiyorum.

Eğer ki dişlerinizi sıkıyorsanız kollarınızı kuş kanadı misali açarak ve ellerinizi de sıkarak, omuzlarınızı kaldırıp sönüşlerde de kafanızı çevirmeden robot misali dönüşler yapıyor olabilirsiniz. Bunu atlatmanın en güzel yolarından birisi eğitim almanızdır. Eğitim ile bu sorunların hepsini azaltabilir veya tamamen çözebilirsiniz. Maddi açıdan müsait değilseniz kendi kendinizi aşırı kontrol ederek ve şartlandırarak sakin trafikte yapacağınız keyfi sürüşler de size yardımcı olabilir.

hasmet
28 Kasım 2020, 12:08
Rahat hissetmiyor musunuz motosiklet üzerinde? Stresin kaynağı nedir? Bunu tespit edin bence.

arndiol
28 Kasım 2020, 12:16
muhtemel elcikleri de sıkıyorsundur eş zamanlı.

yola cıktıgım zaman öküzün birisi motosiklet düşmanlıgı yaparsa yol boyunca sinirli ve gergin oluyorum. dişlerimi değil alnımı çatıyorum bende yol boyunca gerilip.

yawuz58
28 Kasım 2020, 12:41
Sanırım bu olay pisikolojik birşey korku veya adrenalinden oluyor bende ilk başladığım zaman değil de birkaç ay sonra ağzımı yana doğru eğiyordum farkında olmadan ben bunu neden yapıyorum diye diye düzelltim bence bir süre sakız çiğneyin motosiklet kullanırken iyi gelir. Düzenleme : bu olay kask takmaktan da olabilir kendinizi kask takınca rahat hissetmiyor olabilirsiniz sakız iyi gelir

Metela
28 Kasım 2020, 13:07
Tavsiyem hem stres atmanı sağlar hem de pratik olur, git boş bir yere bolca fren ve dönüş çalış, motora hakimiyetin olsa dahi vücut esnekliğimizi yitirdiğimiz oluyor, bu yüzden aklımızı yola veremiyoruz. Motor normal bir araç değil ara ara antrenman gerektiriyor. Ayrıca motora uykusuz yorgun ya da bir şeye kafaya takmış vaziyette binmemeye çalış, bineceksen de kafanı uzaklaştırmanın bir yolunu bulmalısın.

Ezio41
28 Kasım 2020, 13:25
Tavsiyem hem stres atmanı sağlar hem de pratik olur, git boş bir yere bolca fren ve dönüş çalış, motora hakimiyetin olsa dahi vücut esnekliğimizi yitirdiğimiz oluyor, bu yüzden aklımızı yola veremiyoruz. Motor normal bir araç değil ara ara antrenman gerektiriyor. Ayrıca motora uykusuz yorgun ya da bir şeye kafaya takmış vaziyette binmemeye çalış, bineceksen de kafanı uzaklaştırmanın bir yolunu bulmalısın.

Katılıyorum. Hatta yanına da gidon U kilit dönüş, slow race, slalom gibi hakimiyeti arttıracak sürüş tekniklerini de eklerse tadından yenmez. :)

nicknamer
29 Kasım 2020, 00:58
Harika tavsiyeler gerçekten.

Haklısınız km olarak çok bir deneyimim yok. Özellikle scooter sonrası kapalı kaskta bu oluyor olabilir. Manuel vites + kapalı kask etkisi gibi. Elcikleri hiç sıkmıyorum. Heyecanlı biri olduğumu da gizleyemem. Sadece sebep yokken de yaptığımı 2 kez fark ettim.

Hemen pozisyonumu toplayıp rahatlıyorum. Ama esas sorunsal: Ben çok rahatken ve sürüşten keyf alırken de bir an da dişlerimi sıktığımı fark edince buraya gelip sizlere bir yazmak istedim.

Çenenin kaska değmesi sonucu mümkün gibi geliyor. Her birşeyi deneyeceğim. Herkese teşekkürler.

wqaz00
29 Kasım 2020, 22:49
Harika tavsiyeler gerçekten.

Haklısınız km olarak çok bir deneyimim yok. Özellikle scooter sonrası kapalı kaskta bu oluyor olabilir. Manuel vites + kapalı kask etkisi gibi. Elcikleri hiç sıkmıyorum. Heyecanlı biri olduğumu da gizleyemem. Sadece sebep yokken de yaptığımı 2 kez fark ettim.

Hemen pozisyonumu toplayıp rahatlıyorum. Ama esas sorunsal: Ben çok rahatken ve sürüşten keyf alırken de bir an da dişlerimi sıktığımı fark edince buraya gelip sizlere bir yazmak istedim.

Çenenin kaska değmesi sonucu mümkün gibi geliyor. Her birşeyi deneyeceğim. Herkese teşekkürler.

Daha fazla km yapmaya, bolca sürerek sakinleşmeye daha soğukkanlı olmaya ihtiyacın var hocam. Dişlerini sıkmak istersen sık bunun üzerine kafa yorma çünkü bir şeyin üzerine gittikçe daha bir çözülemez hale geliyor bence. Zamanla buda geçer endişeye gerek yok :)

nicknamer
29 Kasım 2020, 23:54
Daha fazla km yapmaya, bolca sürerek sakinleşmeye daha soğukkanlı olmaya ihtiyacın var hocam. Dişlerini sıkmak istersen sık bunun üzerine kafa yorma çünkü bir şeyin üzerine gittikçe daha bir çözülemez hale geliyor bence. Zamanla buda geçer endişeye gerek yok :)

sezon kapanmasaydı hemen uygulayacaktım fakat nisan'daki ilk işim bunları yapmak olacak. sadece pandemi bitsin diye bekliyorum. teşekkür ederim.

EMRE_R19
30 Kasım 2020, 01:58
Bende motor kullanırken değilde bir iş yaparken motorumun arabamın biyerini söküp takarken özellikle bunu yapıyorum ama farkında değilim artık dişlerim iyice aciyinca farkına varıyorum çok kötü bir durum belki 10 yıldır bu durum.var farkında olmadan yaptığım için kurtulamiyorumda

Umut_1981
30 Kasım 2020, 09:02
Dişlerini sıkarak diş minesine zarar veriyorsun bende uyurken sıkarım dişlerimi. Ama herkesin istemsiz yaptığı bir şeyler var. Mesela ben hala motorun depoyu sıkmıyorum bacaklarımla. Hep gevşek tutuyorum.Aklıma gelince kıstırıyorum.Bacağı serbest bırakınca elciği sıkı tuttuğumu hissediyorum. Geçer zamanla heralde.

SoloMoto2006
30 Kasım 2020, 13:37
İlk zamanlarımda benimde böylesi bilinçsiz yaptığım oluyordu. Ben kaskın pedleri ne kadar sıksa da sebepsiz bir şekilde gülümsemeye çalışıyorum. Bu hareket basit ve komik gibi olsa da bende işe yaradı ve o eski gerginliğim ve diş sıkmam yok oldu. Boş yolda, trafikte hep gülümsüyorum ve çok ciddi tehlikeleri de çok sakin bir şekilde atlattım.
Bu arada YRA dan aldığım eğitimde gülümsememe çok destek verdiğini atlamayayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:35 ----------

Dişlerini sıkarak diş minesine zarar veriyorsun bende uyurken sıkarım dişlerimi. Ama herkesin istemsiz yaptığı bir şeyler var. Mesela ben hala motorun depoyu sıkmıyorum bacaklarımla. Hep gevşek tutuyorum.Aklıma gelince kıstırıyorum.Bacağı serbest bırakınca elciği sıkı tuttuğumu hissediyorum. Geçer zamanla heralde.

Kesinlikle bacaklarla depoyu olabildiği sürece hafif bir baskıyla sıkı tutmak kollardaki gerginliği alıyor.
Dişleri bilmem ama kollar serbestleşiyor.

potasyum
30 Kasım 2020, 14:57
motor kullanma esnasında veya uyku esnasında yada iş esnasında , dişlerinizi sıkıyorsanız, diş hekimi kontrolü ve devamında hekim tavsiyesiyle botoks uygulaması yapılabiliyormuş,

ablam tedavi görmekte faydası olabilir diye yazayım dedim

oluroyle
30 Kasım 2020, 15:24
Merhaba,
Stres kaynaklı bence. Motor üstünde, gergin olduğunuzu düşüdüm. Gidonu bacaklarınızla sarın. Rahat olun.

Son Ütücü
30 Kasım 2020, 15:33
Saçma gelecek belki ama sakız çiğne :cherry: Stresi bir nebze olsun azaltır, azaltmasa bile dişini sıkmamana yardımcı olur her türlü fayda yani senin için :)

SoloMoto2006
30 Kasım 2020, 16:02
Çok eskiden bunu denemiştim. Fakat hep kapalı kask kullandığım için ve sağlıklı kask bir miktar yanak ve çeneyi sıkıca sardığı için kısa sürede sakızı çiğnemeye çalıştıkça çenem ve yanağımda ağrı yapıyordu.
Heee o ağrı sayesinde diş de sıkılmaz dersek... işe yarar. :)

Sj's
01 Aralık 2020, 00:41
Motosiklet trafik tecrubeniz 60 bin km ve uzerine ciktigi vakit tamamen gecmis olur. Ya da 8-10 saatlik bir hakimiyet ve surus egitimi alabilirsiniz. Hemen cozulur.

Dislerinizi sikiyorsaniz muhtemelen kollariniz da beton gibidir. 30-35 dklik surusten sonra da oraniz buraniz agriyordur. Kisacasi motordan almaniz gereken keyfi tam olarak almiyorsunuz. Surmeye devam edin gecer, ya da dedigim gibi egitim alin.