PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 50 cc almayın Kaza yaparsanız gelecek 50 yıllık maaşınıza haciz konur

Sayfa : [1] 2

plectrum
07 Kasım 2020, 11:32
50 cc almayın sigorta yok bişey yok en ufak kazada yaralama ölum vb hallerde 500 Bin TL tazmınat odersınız o kadar paranızda yoksa gelecek 50 yıllık maasınıza haciz gelir. Tamamen devleti yönetenlerin bile bile yaptığı tuzaktır. 50 cc almayın aldırmayın. Trafik lambası uyarı vermeden nasıl yesılden 1 sanıyede kırmızıya donup kaza için tuzak kuruluyorsa, yaya geçidinde yol verecen diyip bütün yayaların yola atlaması sağlandıysa , buda aynı şey tuzak tuzak tuzak almayın aldırmayın

Öz_Musti
07 Kasım 2020, 11:55
Merhaba,
Dediklerinizde haklılık payı var. Ancak 500 bin TL tazminata mahkeme hükmetse bile karşı taraf "haksız zenginleşti" diye karar bozulabiliyor. Sana ne olm adam uzuv kaybetmiş, sakat kalmış tazminata hak kazanmış neden bozuluyor?

Bir diğer konu yeşilden kırmızıya dönen ışık! Peki ışıklardan önce 50 - 30 gibi tabelalar vazo mu? Yerde yazan beyaz rakamlar yolluk mu? Tuzak falan çok çok az

plectrum
07 Kasım 2020, 11:59
Merhaba,
Dediklerinizde haklılık payı var. Ancak 500 bin TL tazminata mahkeme hükmetse bile karşı taraf "haksız zenginleşti" diye karar bozulabiliyor. Sana ne olm adam uzuv kaybetmiş, sakat kalmış tazminata hak kazanmış neden bozuluyor?

Bir diğer konu yeşilden kırmızıya dönen ışık! Peki ışıklardan önce 50 - 30 gibi tabelalar vazo mu? Yerde yazan beyaz rakamlar yolluk mu? Tuzak falan çok çok az

50-30 dıyorsun ama sehır ıcı veya dısı herhangi bir yolda lambaya gelınce hızını 30a dusur bakalım noluyor gel buraya yaz bugun aksam? Ha motosıkletın varsa şimdiden Allah rahmet eylesın dıyorum . En azından ısıga 3 kere yanıp sonen uyarı sınyalı vermek varken bu yapılmıyorsa tuzak var demektir zira kazaların cogu kavsakalrda oluyor zaten. Örnegın manavgat antalay arası ısıklar zınk dıye yanıyor hız sınırı 110 olan yol yanı kaza yapmaamk mucıoze zaten her ay mutlaka 1 olumlu kaza garantısı veren 100 km parkur yapmış adamlar o da yesıl yanınca bile bekleyıp geçmeyenler trafıgı kurtarıyor buna ragmen olum oluyor

Nikkfurie
07 Kasım 2020, 12:53
50 cc motosikletinize dilerseniz sigorta yaptırabilirsiniz , 50 cc lerin 45 km/s hızı geçmeyecek şekilde sınırlandırılması kanunen şart , satın aldıktan sonra limitörünü iptal ettirmeyen neredeyse yok gibi , daha yüksek hızlar kaza riskini artırmakta , sigorta yoksa maddi sorunlar yaşamamız cc ile alakalı olmamalı , ayrıca trafik ışıklarına yaklaşırken en az 50 km hıza düşmüş olmanız gerekli , 100 ile gelip bir saniyede kırmızıya geçti diye serzenişte bulunmak doğrumu :)

arndiol
07 Kasım 2020, 12:54
ışıklara yaklaşınca 30a düş bakalım arkadaki aracın üstüne oturmuş bulursun kendini :D

sarı ışık tamamen işlevsiz bu ülkede. mantıken 3-4 saniye sürmeli.

50cc ile kaza yapan birisi yazsa keşke, bende merak ediyorum.

plectrum
07 Kasım 2020, 13:00
50 cc motosikletinize dilerseniz sigorta yaptırabilirsiniz , 50 cc lerin 45 km/s hızı geçmeyecek şekilde sınırlandırılması kanunen şart , satın aldıktan sonra limitörünü iptal ettirmeyen neredeyse yok gibi , daha yüksek hızlar kaza riskini artırmakta , sigorta yoksa maddi sorunlar yaşamamız cc ile alakalı olmamalı , ayrıca trafik ışıklarına yaklaşırken en az 50 km hıza düşmüş olmanız gerekli , 100 ile gelip bir saniyede kırmızıya geçti diye serzenişte bulunmak doğrumu :)

Yo 50 ile de gitsen kırmızıda gecersın 1 sanıyede durmuyorkı bu arac helekı yerler ıslaksa hıc durmaz. 50 cc ile 45le kaza yapman yıne olumcul bir hız euro ncap testlerı 50 ile yapılıyor koca rabalar pert oluyor sen motosıkletle yapıyorsun arabada kaporta darbeyı emer ama motorla birine carparsan demırle ıcınden gecersın darbeyı emecek bır yer tampon vs yok cunku

yaşlıveacemi
07 Kasım 2020, 13:11
Mantık olarak her şey sigortalanabilmeli. Tabi bazıları isteğe bağlı olabilir. İsteyen yaptırır isteyen yaptırmaz. Fakat burada da şöyle bir durum var motorlu taşıt ile kaza yaptığınızda muhtemelen kusur oranınızda başkasının canına veya malına zarar veriyorsunuz. Sokaklarda ki ortalama otomobil fiyatları 250.000 tl civarında en ufak kapısını bile çizseniz bırakın hasarı değer kaybı bile 50 cc nin fiyatından fazla.

Bir apaçi çarpıp hasar verdiğinde kös kös gitmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bu şekilde aracı zarar görebilecek kişileri de bir şekilde koruma altına almak gerek.

Öz_Musti
07 Kasım 2020, 13:41
Arkadaşlar sürekli ışıklarda duramamaktan bahsediyorsunuz. Işığa gelmeden önce her an kırmızı yanacağını hesaplayıp ona göre gideceksin. Bunun şimdi burada tartışmasını yapmayın. Bilmiyorsanız öğrenin. Bir durumu ve bunun çözümünü anlatıyorum, forumun her zaman olduğu gibi tepkisi yok öyle olmaz, sen yap bakalım ne oluyor. Yaptım ki bu güne kadar hayatta kaldım. Senin yaşın kaç delikanlı?

Neyse aklı selim olalım. Kardeşlerim, ona göre şerit seç, konumlan, arkanı ve önünü kolla kırmızı zınk diye yansa da birşey olmaz. Motosiklet kullanmak zihinsel bir faaliyet. Akıl işi.

Motomania Gökhan, 50cc de isteğe bağlı sigorta yapma olayinı anlatmiştı. Boş konuşmaktansa bir hizmet olarak buraya ekleyeyim dinleyelim, öğrenelim.

Saygılar.

https://youtu.be/r-IyLkTUYwE

joshua
07 Kasım 2020, 13:53
50 cc almayın sigorta yok bişey yok en ufak kazada yaralama ölum vb hallerde 500 Bin TL tazmınat odersınız o kadar paranızda yoksa gelecek 50 yıllık maasınıza haciz gelir. Tamamen devleti yönetenlerin bile bile yaptığı tuzaktır. 50 cc almayın aldırmayın. Trafik lambası uyarı vermeden nasıl yesılden 1 sanıyede kırmızıya donup kaza için tuzak kuruluyorsa, yaya geçidinde yol verecen diyip bütün yayaların yola atlaması sağlandıysa , buda aynı şey tuzak tuzak tuzak almayın aldırmayın

motoru alıp 200-300tl ödeyip sigorta yaptırabilirsiniz, almayın demek saçma olmuş böyle basit bir çözüm varken.

plectrum
07 Kasım 2020, 14:05
motoru alıp 200-300tl ödeyip sigorta yaptırabilirsiniz, almayın demek saçma olmuş böyle basit bir çözüm varken.

Hocam siz marstamı yasıyorsunuz :D Sigorta yaptırsanızda 50cc motora sigorta hiçbir odeme yapmıyor

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/trafikte-50-cc-motorlu-bisiklet-tehlikesi-her-an-basiniza-buyuk-sorun-acabilir-41247248

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

Arkadaşlar sürekli ışıklarda duramamaktan bahsediyorsunuz. Işığa gelmeden önce her an kırmızı yanacağını hesaplayıp ona göre gideceksin. Bunun şimdi burada tartışmasını yapmayın. Bilmiyorsanız öğrenin. Bir durumu ve bunun çözümünü anlatıyorum, forumun her zaman olduğu gibi tepkisi yok öyle olmaz, sen yap bakalım ne oluyor. Yaptım ki bu güne kadar hayatta kaldım. Senin yaşın kaç delikanlı?

Neyse aklı selim olalım. Kardeşlerim, ona göre şerit seç, konumlan, arkanı ve önünü kolla kırmızı zınk diye yansa da birşey olmaz. Motosiklet kullanmak zihinsel bir faaliyet. Akıl işi.

Motomania Gökhan, 50cc de isteğe bağlı sigorta yapma olayinı anlatmiştı. Boş konuşmaktansa bir hizmet olarak buraya ekleyeyim dinleyelim, öğrenelim.

Saygılar.

https://youtu.be/r-IyLkTUYwE

Bakın yasın kac masın kac olmuyor bir de alıntılasanız daha iyi olur kıme yazdıgınızı. Akıl yasta değil bastadır yanı 50 yasındakı adamda kırmızıda gecıp olumlu kaza yapabiliyor. Sizin dediğiniz gibi bir ayarlama yapın makas yersınız. Sizin trafıge cıktıgınızı veya motosıklet sahıbıolup olmadıgınız konusunda kararsızım su anda. Trafık sartlrarı bellı motosıkletlerın nasıl sıkıstırıldıgı bellı resmen trafık teroru var ulkede ve siz ısıklardan hep 50 ile gectıgınızı mı ıddaa edıyorsunuz ornegın sehirler arası yolda giderken?

hn33
07 Kasım 2020, 14:18
Sigorta acenteleri hiç sevmez 50 cc motorsiklet leri zorunlu sigorta yok bizi düşündüklerinden degil bu çaba

joshua
07 Kasım 2020, 14:25
Hocam siz marstamı yasıyorsunuz :D Sigorta yaptırsanızda 50cc motora sigorta hiçbir odeme yapmıyor

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/trafikte-50-cc-motorlu-bisiklet-tehlikesi-her-an-basiniza-buyuk-sorun-acabilir-41247248[COLOR="Silver"]

Kaç kez başınıza geldi 50cc ile kaza yaptınız sigortadan paranızı alamadınız ki bu kadar kesin ödeme yapmıyor diyebiliyorsunuz? Düzgün bir sigorta şirketine poliçe yaptırırsanız sorun yaşamazsınız.

Nikkfurie
07 Kasım 2020, 15:03
....Sigorta yaptırsanızda 50cc motora sigorta hiçbir ödeme yapmıyor....

Sigorta şirketi size poliçe düzenlemiş ise ödeme de yapmak zorunda..

ufoz
07 Kasım 2020, 15:14
Şu haberi okumanızda fayda var...

https://www.hukukmedeniyeti.org/amp/haber.asp?id=20131

Adam, "50cc sigorta ekranında çıkmıyor. Yapan varsa oda başka motor modeli üzerinden sigorta yapıyordur" diyor.
Tabi, bu durumda yasal değil...

Mirkut
07 Kasım 2020, 15:21
50cc kullanıcısı olarak tamam sigorta olmuyor sigortacı bir arkadaşa modeli söyledim sistemde görünmedi sigorta olmuyor yani. Ama hacim 500bin tazminat ne

yurekli_emin
07 Kasım 2020, 15:37
İsteğe bağlı sigorta yapıyor ama kaza durumunda sigorta masrafları karşılamıyor.

tarzan rıfkı
07 Kasım 2020, 15:43
haklısnız tabide 50cc ile adam öldüreni duymadım yalan olmasın.imkansız değildir tabide ben görmedim.ölümlü bir kaza olsa ama illaki duyardık dediğiniz gibi rakamlar çıkıyor ortaya öyleyse nasıl olucak bu iş ? 2 senedir yaya geçiti davası var.yaya önüme atlamadıkça hayatta durmam varsınlar yazsınlar daha yemedim ama aleni tuzak.gerizekalılarda hala savunuyor hız hakkım 70 km niye durmadın :queen: lan sığır ben dursam arkadaki nasıl durucak ? ayrıca 70le giderken nasıl duriyim.bu ülkede ne doğruki gerçi bu işler doğru olsun.gerçi öldürsende sıkıntı yok kimler kimler içerden çıktı polis öldüren yönetmenin oğlu bile içerden çıktı heey yavrum heeyyy

mutas
07 Kasım 2020, 15:56
Şu başlıktaki yazıları gördükçe IQ seviyem düşüyor yemin ederim.

Kimisi diyor ışıkta yavaşlarsan arkadaki gelir çarpar, e bu lanet olası ülkede takip mesafesi denilen şeyi bilen bir tane insan evladı yok mu ya? Kavşağa tren gibi 100'le girilmez ki.

Kimisi diyor sigorta yapıyorlar ama kaza yapınca para ödemiyorlar. :D Sigorta denilen kavramın tanımı zaten olası hasarı karşılamak. Düpedüz dolandırılıyorsunuz o zaman.

Konuya dönecek olursak, 50cc'yi zaten köy-kasaba gibi bir yerde yaşamıyorsanız almayın. Güvenli değil çünkü. Ülkemiz trafiği yukarıda okuduğunuz üzere amazon ormanları gibi olduğu için, biraz güçlü bir motosikletle tehlikelerden uzak gitmek en mantıklısı.

Merdo
07 Kasım 2020, 16:05
orman kanunu gibi ama değişir, skuterlar nasıl arttıysa, 50cc'ler de trafik içinde kendi yerlerini alır. zamanla abicim. korkutmayın insanları. motosiklete de aynı muamele yapılıyor o zaman niye bu forumdasınız?

U.KALKAVAN
07 Kasım 2020, 16:08
Vaziyet alın, bu konu karışır.

https://www.youtube.com/watch?v=JSGp3KkukAk

ufoz
07 Kasım 2020, 16:17
Konu 50cc de sigorta...

Sanırım geçen yıl bir forum üyesi trafik ışığının aniden kırmızıya dönmesi nedeniyle, önünde ani fren yapan son model bir mercedesin arka farına dokunmuş ve far kırılmıştı. Onun dışında ne motorda ne arabada başka bir hasar yoktu.
36.000 lira far parası ödemişti motorsikletin trafik sigortası...

Şimdi o motorun 50cc ve sigortasız olduğunu düşünelim...
Yargıtay kararlarına göre 50cc altı araç kazalarında güvence hesabı devreye girmiyor.

Diyelim sigorta var. Ama yukarıda verdiğim linkte görüldüğü üzere motor 50cc yerine başka bir motor olarak gösterilmiş.
Tamamen sigorta şirketinin insafına kalmış durumdasınız. Emin olmamakla birlikte Milli Reasürans bu hasarı ödemek istemez...

36.000 lira far parasını ödemek için 50cc sahibi arkadaş kaç ay çalışır bilemem.

Büyük ihtimal yakın gelecekte bu 50cc sigorta olayına hukuki bir düzenleme gelecektir.

plectrum
07 Kasım 2020, 20:39
Kaç kez başınıza geldi 50cc ile kaza yaptınız sigortadan paranızı alamadınız ki bu kadar kesin ödeme yapmıyor diyebiliyorsunuz? Düzgün bir sigorta şirketine poliçe yaptırırsanız sorun yaşamazsınız.

Kanunlar açık ve net haberi okudunuz mu?

RideForLife.
07 Kasım 2020, 20:51
Tuzak falan çok çok az

Aynı yerde yaşamıyoruz sanırım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:47 ----------

İsteğe bağlı sigorta yapıyor ama kaza durumunda sigorta masrafları karşılamıyor.

olm o zaman niye sigorta yapıyorsunki?

joshua
07 Kasım 2020, 20:55
Kanunlar açık ve net haberi okudunuz mu?

Kanunda sigortadan muaftır diyor, sigorta yapıldığı halde sigorta şirketi ödeme yapmaz diye nerede yazıyor, sizin hesabınıza göre bisiklet bile almasın insanlar.

LynXMaSTeR
07 Kasım 2020, 21:53
Bildiğim kadarıyla 50cc ve altına sigorta yapılamıyor. Yaptığını söyleyen firmalar farklı motosikletler üzerinden sigorta yapıyor. Bu da olası bi kaza sonrasında pek de işe yaramaz bir sigorta poliçesi demek oluyor.

plectrum
07 Kasım 2020, 22:37
Kanunda sigortadan muaftır diyor, sigorta yapıldığı halde sigorta şirketi ödeme yapmaz diye nerede yazıyor, sizin hesabınıza göre bisiklet bile almasın insanlar.

hocam ben anlatamıyorum galıba

http://www.youtube.com/watch?v=r-IyLkTUYwE

Mirkut
07 Kasım 2020, 22:39
Lynx aynen yapanlar başka model üzerinden yapiyor e haliyle kazaya karıştığında söz konusu policedeki motosiklet ayrı kaza yapan ayrı

plectrum
07 Kasım 2020, 23:09

http://www.youtube.com/watch?v=mR59Q3cZLrg

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:48 ----------

Lynx aynen yapanlar başka model üzerinden yapiyor e haliyle kazaya karıştığında söz konusu policedeki motosiklet ayrı kaza yapan ayrı

evet hocam motoyol adlı kanalda Cİmere de yazmıs gelen cevapta ruhsatta kı bılgıler esastır dıyor dolayısıyla sıgortadakı bılgıler baska araca ait oldugundan sigorta gecerlı olmuyor. Yanı resmen bile bile buna izin vermiş devletimiz malesef amaçları çok kotu

-ZERO-
07 Kasım 2020, 23:10
onu bunu bilmem de belli bi kilonun üzerindeyseniz zaten 125 cc altında motosiklet almayın yoksa yokuşlarda pek hayırlı şeyler olmaz. hele ki 50cc skuterler o varyatör sistemiyle son nefesini verir artık dik rampalarda :mrgreen:

Sadistic
07 Kasım 2020, 23:37
50cc motosiklet kullanıcısıyım

2 kere başıma geldi Allahtan karşı taraf kusurluydu ikisinde de. Araç sahipleri 50cc nin sigortasız olduğunu bilmiyorlar. Sigorta olmadığını bilseler direk polis çağırıp haksız duruma düşürürler sizi. 2 kazamda da aramızda anlaştık. İlkinde sinyal ve ön çamurluk gitti. 150tl aldım. İkincisinde de ön farım kırıldı 100tl alıp anlaştım.

50cc motosiklet kullanıyorsanız ve kazada kusur sizde ise cebinizden illa para çıkacak.

Bu sebeple sadece bakkal markete giderken ve trafiğin olmadığı alanda gezi için kullanıyorum.

joshua
08 Kasım 2020, 09:08

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:48 ----------

evet hocam motoyol adlı kanalda Cİmere de yazmıs gelen cevapta ruhsatta kı bılgıler esastır dıyor dolayısıyla sıgortadakı bılgıler baska araca ait oldugundan sigorta gecerlı olmuyor. Yanı resmen bile bile buna izin vermiş devletimiz malesef amaçları çok kotu

Allianz sigortaya gidin sorun, bisikletle dahi sigorta yapıyorlar, düzgün sigorta şirketi dememden kasıt ve çözüm budur.

plectrum
08 Kasım 2020, 11:50
Allianz sigortaya gidin sorun, bisikletle dahi sigorta yapıyorlar, düzgün sigorta şirketi dememden kasıt ve çözüm budur.

hocam 50 cc ye sigorta yapılamıyor sistemde oyle bir tanım yok bisiklet yada motosiklet değil motorlu bisiklet olarak geçtiği için yani sigorta yapılamıyor yapanda baska model giriyor ruhsatla uyusmuyor yanı sigortanın anlamı yok demek isteniyor bisiklete sigorta yaptırmıyoruz konumuz 50 cclik motorlu bisikletler

AzÇok
08 Kasım 2020, 12:48
Ben 30 sene önce yaptırmıştım. Zorunlu trafik sigortası zaten sizin motorunuzu karşılamıyor. Burada karşı tarafın hasarı söz konusu. O bakımdan çok gerilmeye gerek yok. Ben 50 cc alsam sigorta yaptırırım. Düzgün bir sigorta şirketi de yaptığı poliçenin hasarını ödüyor. Yok, dandik bir sigorta şirketi konu ediliyorsa o zaten nizami poliçenizde bile canınıza okur.

"50 cc kaza yaptı sigortası karşı tarafın hasarını ödemedi" diyen varsa bir örnek yazsın hep beraber okuyalım:sunny:

joshua
08 Kasım 2020, 13:25
hocam 50 cc ye sigorta yapılamıyor sistemde oyle bir tanım yok bisiklet yada motosiklet değil motorlu bisiklet olarak geçtiği için yani sigorta yapılamıyor yapanda baska model giriyor ruhsatla uyusmuyor yanı sigortanın anlamı yok demek isteniyor bisiklete sigorta yaptırmıyoruz konumuz 50 cclik motorlu bisikletler

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/urunler/diger-urunler/sorumluluk-sigortalari/kisisel-sorumluluk-sigortasi.html

Allianza gidin çözerler, internetten duyduğunuz bilgilere inanıp sabit fikirle hareket etmeyin

Metela
08 Kasım 2020, 13:27
Şöyle bir durum da var, kaza yaptınız siz karşı tarafa ruhsat fotokopisi verdiniz, ola ki haklı oldunuz ve zararınız karşı taraftan alınacak ya da aldınız, her şey bitti derken karşı taraf uyandı ruhsatınızın zaten fotokopisi var araç sınıfını gördü motorunuz motorsiklet değil, motorlu bisiklet, dava açsa sizden hem kendi zararını hem de sizin zararınızdan dolayı aldığınız tamirat bedelini mahkeme masraflarını da geri alabilir. Yani riskli bir araç 50cc.

ufoz
08 Kasım 2020, 16:07
Ben 30 sene önce yaptırmıştım. Zorunlu trafik sigortası zaten sizin motorunuzu karşılamıyor. Burada karşı tarafın hasarı söz konusu. O bakımdan çok gerilmeye gerek yok. Ben 50 cc alsam sigorta yaptırırım. Düzgün bir sigorta şirketi de yaptığı poliçenin hasarını ödüyor. Yok, dandik bir sigorta şirketi konu ediliyorsa o zaten nizami poliçenizde bile canınıza okur.

"50 cc kaza yaptı sigortası karşı tarafın hasarını ödemedi" diyen varsa bir örnek yazsın hep beraber okuyalım:sunny:

Anlatamadık galiba...

2018 nisan, Kuba Dragon 50...
30 yıllık sigortacım trafik sigortası yapamadı, çalıştığı hiçbir sigorta şirketine yaptıramadı...

Bana Allianz deyip durmayın.
15 yıl genel müdür yardımcılığını yapmış arkadaşım trafik sigortası yapamadı...

Sigorta şirketi genel müdürünün röportaj linkini verdik oda yetmedi...

50cc yi sigorta yapanların nasıl yaptığını yazdık.

Sigorta yapıldığında, hasar durumunda, karşının hasarının tamamen şansa kalmış bir durum olduğunuda söyledik.

Kanun maddelerinide sıraladık...
Daha ne istiyorsunuz. Yetmedi mi?

Gelelim sigorta olayının temeline...

Teorik olarak bedelini ödediğiniz müddetçe herşey sigorta edilir. Bu tamamen sigorta şirketiyle yapacağınız hususi sözleşmeye tabi bir durumdur.

Yıllar önce Alexander&Alexander adında ABD kökenli bir sigorta broker şirketinin Novel Network işlerini yapardım. Adamlar aklınıza gelmeyecek şeyler için risk analizi yapıp, sigorta şirketlerine poliçe tertip ettiriyorlardı. Elbette riskin bedelini ödemek kaydıyla...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:31 ----------

Buyrun size bir Yargıtay kararı...

https://www.hukukmedeniyeti.org/karar/1405025/?v=list&aranan=motorlu%20bisiklet

AzÇok
08 Kasım 2020, 16:09
Türkçesi sigorta zorunlu olmasa da tür bilgisi motosiklet yazılarak sigorta yapılır. Sigorta yapma yasağı gibi bir durum yok

ufoz
08 Kasım 2020, 16:45
Türkçesi sigorta zorunlu olmasa da tür bilgisi motosiklet yazılarak sigorta yapılır. Sigorta yapma yasağı gibi bir durum yok

Sigorta yapma yasağı var diyen oldu mu?

Üstelik bedeli ödendikten sonra aklınıza gelebilecek her şey sigorta edilir dedik.

Kanun açıkça yazmış...
ZMMS kapsamında, Motorlu Bisiklet tanımındaki bir aracı, ister Motosiklet olarak, ister kamyon olarak yazın, sigorta edilmesi hukuk dışı.

Yargıtay kararlarında bile, motorlu bisikletin gerçekten motorlu bisikletmi (50cc den küçük) olduğu incelenmesi, eğer motorlu bisikletse, kanuna göre güvence hesabından ödeme YAPILAMAYACAĞI kararları alınmış.
Üstelik bir değil, bir çok kez...
Edit: yapılacağı olarak çıkan kelime, YAPILAMAYACAĞI şeklinde düzeltildi...

Biz bunu söylüyoruz ama siz hala hukuk dışı yollara kıvrılıyorsunuz...

Gidersiniz bir sigorta şirketine. Durumu anlatırsınız. Özel kapsamlı bir "3. Şahıs mali mesuliyet sigortası" yaptırırsınız. Bakın bu olur.
Tabi ne boyutta bir prim çıkar bilemem.

Ama buda zorunlu trafik mali mesuliyet sigortası değildir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:27 ----------

Bana kanunlar arasında tezat veya açık var derseniz bunu anlarım.

Zaten böyle bir sorun var...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

İstediğiniz herşey sigorta edilebilir demiştim...

Buyrun, bizzat yaşadığım çok uç bir örnek...

10-15 yıl önceydi sanırım. Xxxxx müzesinin defalarca kamera ihalesi yapıldı, iptal oldu.

En son 10 yıl kadar önceydi.
1.500.000 liralık ihale için, ihaleye girerken teslim edilmek üzere 1.000.000 liralık bir sigorta poliçesi istendi.

Öyle bir poliçeki, kimse sigorta yapmak istemiyor.
Diyelimki duvarı delerken cort dedi matkap arkadaki Abdülhamitin portresini deldi. Sigorta şirketi işi durduracak, hasar tespiti yapacak, 1.000.000 liraya kadar hasarı idareye ödeyecek. Ardından tekrar 1.000.000 lira limit açıp işe devam ettirecek. Bu 1.000.000 hasarın ucu açık. Kaç defa olur belli değil. Ama her hasarda ödeme yapılıp, sigorta limiti sıfırlanmadan devam edecek.

Kimse bu sigortayı yapmak istemediği için idare Milli Reasüransla anlaşmış, gidip bilgisini verdikleri sigorta şirketine 3 aylık sigorta için, üstelik 10 yıl önce, 10.000 küsur lira ödemiştik ve ihaleye öyle girmiştik.
Hatta fiyatı çok düşük olan bir şirket, ihale dosyasına bu sigortayı koymadığı için hemen elenmişti.

Gördüğünüz üzere her şey sigorta edilir. Riskleri hesaplanıp, sigorta şirketi tarafından ortaya konan bedel ödenmek kaydıyla...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:38 ----------

Müzenin adını özellikle vermedim, o bende kalsın...

Bu arada ihale tarihinde dolar 1.5 TL.

Yaptırdığımız sigorta risk kapsamı
1.000.000 TL = 666.000 USD
Bugünün parasıyla : 5.666.666 TL

Üç ay için ödediğimiz prim
10.000 TL = 6.666 USD
Bugünün parasıyla : 56.600 TL

Gördüğünüz üzere, bedeli ödenmek kaydıyla herşey sigorta yapılır.

Kilit nokta, "BEDELİ ÖDENMEK KAYDIYLA"...

plectrum
09 Kasım 2020, 10:51
https://www.allianz.com.tr/tr_TR/urunler/diger-urunler/sorumluluk-sigortalari/kisisel-sorumluluk-sigortasi.html

Allianza gidin çözerler, internetten duyduğunuz bilgilere inanıp sabit fikirle hareket etmeyin

sabıt fıkırlı davranan sızsınız hocam sorgulamıyorsunuzkı hıcbırseyı

F54
09 Kasım 2020, 11:17
ehliyet olmayan için güzel bi seçenek
2010 senesinde böyle bi uygulama olsaydı muhtemelen bende hayatım boyunca moped e binecektim :P
ama ehliyet zorunlu olduğu için gidip ehliyet aldım sonra biraz büyüteyim biraz daha biraz daha derken bi bakmışım 1000 cc motor almışım :)
konfor alanı ne kadar küçük olursa o seviyede kalıyor insan

drtayfun
09 Kasım 2020, 12:00
Benim bildiğim bisiklet ile aynı statüde , veya kaykayla birine çarptınız , koşarken birine çarptınız düştü kafayı vurdu. Hepsi aynı.

LynXMaSTeR
09 Kasım 2020, 15:17

sigorta yapılır, ancak olası bi kaza sonrasında o sigorta hiçbir işinize yaramaz.

kurubuz
09 Kasım 2020, 16:42
Trafik sigortası 41 bin liraya kadar ödüyor. yani 500 bin liralık hasara sigortalı araç ile bile sebep olsan bile 460 bin lirasını yine cebinden ödersin. Ayrıca 50 cc ye istersen sigorta yaptırabilirsin ( 50'den büyük başka bir motoru sisteme girdirerek).

LynXMaSTeR
09 Kasım 2020, 17:24
Trafik sigortası 41 bin liraya kadar ödüyor. yani 500 bin liralık hasara sigortalı araç ile bile sebep olsan bile 460 bin lirasını yine cebinden ödersin. Ayrıca 50 cc ye istersen sigorta yaptırabilirsin ( 50'den büyük başka bir motoru sisteme girdirerek).

şu koyu renkte belirttiğim kısım kilit nokta.
yani boşu boşuna sigorta parası ödemiş olursunuz 50cc motora sigorta yaptırmaya çalışırsanız.
sigortacının umurunda olmaz, o parasını aldığına bakar.

plectrum
10 Kasım 2020, 11:14
Yav adam okuma biliyor ama konuyu anlamıyr video flnda koyduk dınlıyor yıne anlamıyor hadi anlamıyor dememde hatalı oldu yanlıs anlıyorlar yanı Türkçe mizde mi sorun var nasıl anlatacaz daha baska bu konuyu ben bılemıyorum

reo
10 Kasım 2020, 14:39
50cc motoru kullanan insanın B sınıfı ehliyeti vardır, en azından trafik kurallarını biliyordur. Daha tehlikeli olan şey ehliyetsiz kullanılan elektrikliler. Bizim burada çok yaygın olarak ehliyetsiz kişiler 3 tekerli elektrikli bisiklet kullanıyor; yaşlı teyzeler, engelli amcalar, genç kızlar, Suriyeliler vs. Ters yönden giden mi dersin, kafasına göre şerit değiştiren mi dersin, ansızın yola çıkan mı dersin, kalabalık yolda 20km/h hızla seyreden mi dersin.
Kaç kere kaza atlattım onların yüzünden. Gerçekten trafikte tehlike oluşturuyorlar.

AzÇok
10 Kasım 2020, 15:10
Yav adam okuma biliyor ama konuyu anlamıyr video flnda koyduk dınlıyor yıne anlamıyor hadi anlamıyor dememde hatalı oldu yanlıs anlıyorlar yanı Türkçe mizde mi sorun var nasıl anlatacaz daha baska bu konuyu ben bılemıyorum

Okuma-yazma, okuduğunu anlama konusunda bir sıkıntımız olduğunu sanmıyorum. Toplum güvenliğine ve anayasaya ters düşen bir kanun ya da yönetmeliği kader olarak görmeyi ise anladığımı sanmıyorum. Yeri geldiğinde anayasaya aykırı bir kanun düzeltilebiliyor.

Bir tane mağduriyet örneği var mı? Sorduk. Cevap var mı? Yok. Hülle ile de olsa Sigortayı yapan şirket var. Bu hülle denen şey TBMM de bile kullanılıyor mu? Kullanılıyor. Bu da bizim toplumumuzun alaturkalığı. Alaturkalığı çok mu seviyoruz? Hayır. Hatalı düzenlemelerin düzeltilmesi için girişimde bulunacağız. En azından yanlışlığını ifade edeceğiz.

Daha da önemlisi elektirikli motorlar. Bunların 3 tekerlisi de var.

- Ehliyet yok.
- Sigorta yok.
- Özellikle 3 teker olanlara anneanne, dede, torun biniyor.
- Diğer araçlarla aynı yolda çok düşük bir hızda kullanılıyor. Risk zirvede.
- Bu araçların karıştığı çok kötü kazalar görebiliriz.

Hangi zeka sigorta, ehliyet gereksizdir sonucunu çıkarabilir?

Yanlış bir uygulamayı kader olarak görmek yerine değiştirilmesini talep etmek gerekiyor diye düşünüyorum.

ufoz
10 Kasım 2020, 19:43
@Azçok,

Hala neyin ısrarındasınız?

KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI GENEL ŞARTLARI

A.6. TEMİNAT DIŞINDA KALAN HALLER

ı) Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar,

Tutturmuşsunuz bozuk plak gibi,
"Bir tane mağduriyet örneği var mı? Sorduk. Cevap var mı? Yok." diye.

Kanunu veriyoruz olmuyor.
Yargıtay kararı veriyoruz olmuyor.
Kanun açık. Bundan gayrısı boş laf.

Hadi o zaman hodri meydan...
50cc motosiklete sigorta yaptırıp kaza yapmış, suçlu olmasına rağmen karşı tarafın hasarı ödenmiş örnekleri göster"

Hadi, hadi. Beklemedeyiz.

Not : Kanunda zaafiyet var mı? Var. Buna hayır diyende yok. 50cc bile olsa sigorta yaptırılabilmeli ve bu sigorta geçerli olmalı. Bazı Avrupa ülkelerinde trafiğe çıkan bisiklet için bile sigorta zorunlu.

plectrum
12 Kasım 2020, 13:47
Burda bir kesim de geldi sigorta yapılıyor. Yav kardeşim sigorta yapılıyor ama işe yaramıyor bizde bunu anlatmaya çalışıyoruz diyoruz yok kafa basmayor adam anlamıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:12 ----------

Okuma-yazma, okuduğunu anlama konusunda bir sıkıntımız olduğunu sanmıyorum. Toplum güvenliğine ve anayasaya ters düşen bir kanun ya da yönetmeliği kader olarak görmeyi ise anladığımı sanmıyorum. Yeri geldiğinde anayasaya aykırı bir kanun düzeltilebiliyor.

Bir tane mağduriyet örneği var mı? Sorduk. Cevap var mı? Yok. Hülle ile de olsa Sigortayı yapan şirket var. Bu hülle denen şey TBMM de bile kullanılıyor mu? Kullanılıyor. Bu da bizim toplumumuzun alaturkalığı. Alaturkalığı çok mu seviyoruz? Hayır. Hatalı düzenlemelerin düzeltilmesi için girişimde bulunacağız. En azından yanlışlığını ifade edeceğiz.

Daha da önemlisi elektirikli motorlar. Bunların 3 tekerlisi de var.

- Ehliyet yok.
- Sigorta yok.
- Özellikle 3 teker olanlara anneanne, dede, torun biniyor.
- Diğer araçlarla aynı yolda çok düşük bir hızda kullanılıyor. Risk zirvede.
- Bu araçların karıştığı çok kötü kazalar görebiliriz.

Hangi zeka sigorta, ehliyet gereksizdir sonucunu çıkarabilir?

Yanlış bir uygulamayı kader olarak görmek yerine değiştirilmesini talep etmek gerekiyor diye düşünüyorum.

tamam işte bunu tum yonetıcıler bakanlar bılıyor cımere yazılmıs bınlerce yazı var hatta birçok kazada oluyor ancak kesınlıkle bilerek bunlar duzeltılmıyor demekkı. Hatta su anda 50 cc motor alan adam baska marka model uzerınden sıgorta yapılınca sıgortam var nasılsa dıyıp bınıyor ama yaralamalı olumlu kaza meydana geldıgınde sigorta karşılamayınca çok geç olacak bir hayat daha bıtecek orada adamın onumuzdekı 30 yıllık maasına belkı hacız konacak yanı o durumda zaten adam calışmayıp ulke standartlarında dolandırcı ve hırsız yada ıllegal ıslere girecek sonuc itibariyle toplum zarar gorecek bakanalr maaslarını her yıl zamlı almaya devam edecek

arndiol
12 Kasım 2020, 14:15
Bazı motosiklet modelleri sigorta kayıtlarında gözükmüyor.

Eski mondial mr150 motorum kt150 olarak sigortaya işlenmişti, bu bir sıkıntıya sebebiyer olmadı.

tabi 50 cc bambaşka bir olay.

Yukarda farklı bir algı olusmus "isteyen her istediği şeye sigorta yaptırır, insanlar bunu herşeye yaptırır" diyor.

Araç sigortasında kaza yaptıgınızda karşı tarafınkini ödediğiniz için farklı bir durum. yani jenıfır lopezin kalcalarını sigortalatmasıyla karıştırmayn