PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Planet motosiklet alınır mı ?

buteo
29 Ekim 2020, 15:54
Nekipedia da izh planet videosunu izledim, zaten yıllardır ilgimi de çekiyordu ama tereddüt ediyordum, sizce planet alınır mı ? neler tavsiye edersiniz ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:46 ----------

Planet 4 veya 5 düşünüyorum

https://i.ytimg.com/vi/P5P7VNTl4ss/maxresdefault.jpg

Mucit23
29 Ekim 2020, 16:58
Bunları ancak hastası alır. Artık biraz nostaji oldular. İhtiyaç için kullanılacak motorlar değil.

greyhorse
29 Ekim 2020, 17:37
fotoğraftaki planet değil jupiter.Yan kapaklardaki yazılar farklıdır(Rusca yazar,eski jupiterin logosu da farklıdır). video'daki arkadaş dersini iyi çalışmamış.İzlemiş bulundum, safi geyikmiş.Planet ve Jupiter olarak iki model var.Yakıt ekonomisi için uygun bir tercih olmasa da.Sağlamlık,parça temini , bakım ve tamirinin kolaylığı ile tercih edilebilir.Birde yanında sepet olursa tadından yenmez.tın tın tın :) Ayrıca 2000 sonrası üretim planetlerde su soğutma'da var.

Felis Leo
29 Ekim 2020, 18:15
Ben 1995 te Planet 5 sıfır almıştım,ilk motorumdu,çok güçlü torklu motor fakat Max 95 yapıyordu,birde karbüratörlü otomobil kadar benzin yakıyor.

Metehan07-70
30 Ekim 2020, 09:39
Planet ler değil ama Jüpiter ler klasik manada güzel motorlardır. İyi bir restorasyonla çok ilgi çekici bir motosiklet olabilir. Ama sadece bu kadar, başka bişey bekleme yani. Çoğu arabadan fazla yakar, ve eğer biraz yüksek devirde depoya yakınsanız ilerde çocuğunuz olmayabilir. 20 dakikalık bir sürüşten sonra kaba ette müthiş bir karıncalanma ve ellerde uyuşukluk da cabası. Ha bir de çalıştırırken dikkat et fena deper.

Mcht-mico
30 Ekim 2020, 13:23
o değil motorda kombine fren var massallah

Kural [ Z ]
30 Ekim 2020, 13:33
Kaya gibi sağlamdır.

Her yola gelir.

Sepetle de kullanılır.

Araba kadar yakar.

Babamın (76 yaşında) ilk motosikletidir.

Düşünülmüş çok ilginç detay özellikleri vardır (motor boğulduğunda açılarak silindirdeki fazla yakıtı boşaltmaya yarayan valf gibi).

Parçası hala bulunur ve genellikle fiyatları çok ucuzdur.

Klasik seven birisi için, özenilerek yapılırsa harika sonuç çıkartabilir.

Ekonomik olarak düşünüldüğünde günümüzde günlük kullanıma uygun değildir (özellikle yakıt tüketimi nedeni ile)

Keyfi sürüş için, sürat takıntısı yoksa tercih edilebilir.

Ucuzundansa temizinin alınması, baş ağırılarınızı azaltır.

Platinli ateşleme kullandığından platin temini ve ayarının nasıl yapıldığının bilinmesi, yolda bir anda kalındığında platin ayarı yapılacak alet edevatın yanınızda bulunması elzemdir.

Yenileyerek garajda tuttulması veya köy gibi yerlerde kullanılması düşünülüyorsa sepet edinmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu motosiklete sepet çok yakışıyor.

buteo
30 Ekim 2020, 18:38
Anladığım kadarıyla tek silindir olanları planet, çift silindir olanları Jüpiter diye geçiyor ama sanırım Türkiye de hepsine planet diyip geçiyorlar, hangisi daha iyidir ? hangisini tavsiye edersiniz ?

emenyasin
30 Ekim 2020, 21:44
@buteo kardeşim şu sayfayı bi incele istersen :) ORUÇ motor (https://www.orucmotor.com/Sayfalar/hakkimizda-3.aspx)

buteo
31 Ekim 2020, 19:05
@buteo kardeşim şu sayfayı bi incele istersen :) ORUÇ motor (https://www.orucmotor.com/Sayfalar/hakkimizda-3.aspx)

Bu şey değil mi çin malı 4 zamanlı cg motorlarla planet kopyası yapan diyarbakırlı bi firma :D bi ara görmüştüm de pek iyi bi şey yaptıklarını sanmıyorum, ben orijinal Rus malı olanlardan bahsediyorum :D

greyhorse
31 Ekim 2020, 19:26
Dayanıklı motorlar olduğu tartışılmaz bende 68 var.ilk sahibinden almıştım.Bulgar ruhsatı ile eski Tr ruhsatı bile içindeydi.Motor orijinaldi.motor 35.000'de çok ihtiyac olmamasına rağmen ilk rektefiyesini ben yaptırdım.Alt motor halen açılmamış.hafif ses gelmesine karşın gayet güzel çalışıyor.Sadece plastik aksamlarını değiştirdim.Günümüz motorlarından ağır .Tabi tüm aksamın metal olması büyük etken.,günümüze kadar dayanmasının nedeni de bu.

çift silindir olanlar jupiter, evet.Tek silindire göre daha güçlü.Tek silindirin çalışma sesi çift'e göre daha melodik diye düşünüyorum.

60'lı yılların sonlarında Uaz ve İzh ülkemizde Üçsom adı ile üretildi(montajlandı).Şasi ve motor üzerinde üçsom yazar ve orijinal modele göre ufak tefek farklılıklar vardır.

buteo
31 Ekim 2020, 20:10
Dayanıklı motorlar olduğu tartışılmaz bende 68 var.ilk sahibinden almıştım.Bulgar ruhsatı ile eski Tr ruhsatı bile içindeydi.Motor orijinaldi.motor 35.000'de çok ihtiyac olmamasına rağmen ilk rektefiyesini ben yaptırdım.Alt motor halen açılmamış.hafif ses gelmesine karşın gayet güzel çalışıyor.Sadece plastik aksamlarını değiştirdim.Günümüz motorlarından ağır .Tabi tüm aksamın metal olması büyük etken.,günümüze kadar dayanmasının nedeni de bu.

çift silindir olanlar jupiter, evet.Tek silindire göre daha güçlü.Tek silindirin çalışma sesi çift'e göre daha melodik diye düşünüyorum.

60'lı yılların sonlarında Uaz ve İzh ülkemizde Üçsom adı ile üretildi(montajlandı).Şasi ve motor üzerinde üçsom yazar ve orijinal modele göre ufak tefek farklılıklar vardır.

Tek silindir mi daha iyidir, çift silindir mi ? tabii ki bu zamanda hangisi temizse o daha iyidir ama yine de ikisi arasında farklar vardır, bu arada duyduğuma göre parçaları da çok pahalı değilmiş, yani bi tane alıp toplayıp binmek çok da zor bi şey olmasa gerek

hukukihayat
07 Şubat 2021, 04:37
Tek silindir mi daha iyidir, çift silindir mi ? tabii ki bu zamanda hangisi temizse o daha iyidir ama yine de ikisi arasında farklar vardır, bu arada duyduğuma göre parçaları da çok pahalı değilmiş, yani bi tane alıp toplayıp binmek çok da zor bi şey olmasa gerek

Sorun cevapsız kalmasın,

tek silindir; daha az yakıt tüketir, ateşleme sistemi basittir bu sebeple de az sorun çıkartır,en yüksek torkunu daha alt devirlerde verir, üst devirleri iyi değildir titreşim fazladır. sepetli veya arazide kullanılacaksa tek silindir tercih edilebilir.

çift silindir; daha çok yakıt tüketir, ateşleme sistemi karmaşıktır daha fazla sorun çıkartır, gücünü daha üst devirlerde verir, daha hızlıdır, sepetsiz ve arazide kullanılmayacaksa çift silindir tercih edilebilir