PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 km de 1.4 lt yakan motor

Sayfa : [1] 2

Hırbonen
21 Eylül 2020, 16:26
Arkadaslar,gunun en guzel haberi..

https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/2021-honda-cb125f/

Hondamiz yine fakir fukara garip gureba yi dusunmeyi ihmal etmemis..(honda dusmanlari dalga gececek ama onemli degil)2021 de cb 125f i elden gecirerek harika bir is yapmis..

Matematigim beni yaniltmiyorsa ki cok iyidir,bu motor 100 km de 1.4 lt yakacakmis..yuzde 27 lik bir iyilestirme olmus ve 11 kg hafiflemiss.

Bu motor her eve lazim arkadaslar,geldigi ilk gun alacam bunu..

Bi de led farli falan hee,tam bir aslan parcasi :)

RideForLife.
21 Eylül 2020, 16:37
Gerçekten iddialı ve güzel rakam. Başarılı olursa tutabilir ama burada değil :). Muhtemelen fiyatıda bir hayli fazla olacaktır.

EUOGLU
21 Eylül 2020, 16:38
2019 modelini pakette. kullandik ve cidden az yakiyordu.

bassturbin
21 Eylül 2020, 16:39
Motorların hiçbiri çok yakmıyor haa biz bilmiyorduk diyeceksiniz klişe olacak ama benzin pahalı The Türkiyede...

fz6_fazer
21 Eylül 2020, 16:53
Yamaha Crypton S birde buna bak,yakıdı koklar

nihiltzkrieg
21 Eylül 2020, 18:38
Haberde yazan 188.4 mpg, 1.25 litre/100km'ye denk geliyor. Tabi bu iddia edilen değer ve kim bilir kaçla giderken.

Cyan
21 Eylül 2020, 18:52
İngiliz dergisi o, 188,4mpg (British) = 1,5l/100km...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:50 ----------

Yanlış hatırlamıyorsam İngiltere'de en çok satan motosiklet CB125F...

hasmet
21 Eylül 2020, 19:05
Honda sirf yakit sarfiyati olcumlerinde kullanmak icin 40 kiloluk birini ise almis diyolla :)

Insanlar ortalama ne kadar yakiyorlar sorusunun cevabi: https://www.fuelly.com/motorcycle/honda/cb125f

Hırbonen
21 Eylül 2020, 20:05
Honda sirf yakit sarfiyati olcumlerinde kullanmak icin 40 kiloluk birini ise almis diyolla :)

Insanlar ortalama ne kadar yakiyorlar sorusunun cevabi: https://www.fuelly.com/motorcycle/honda/cb125f

Ee tamam iste amator hasmet,2.4 lt ortalama(bence abarti biraz)

yuzde 30 dus,etti mi sana 1.6 lt..e bi de 11 kilo hafiflemis etti mi sana 1.5 lt..

Geldik benim hesaba..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:52 ----------

yuzde 30 dus,etti mi sana 1.6 lt..e bi de 11 kilo hafiflemis etti mi sana 1.5 lt..

Geldik benim hesaba..

Arkadaslar bu arada artik firmalar kafalarina gore hile hurda yaparak yakit tuketimini dusuk gosteremiyor..buna bir standart getirmisler,rakamlar muhtemelen dedikleri gibidir.

mavzer-i
21 Eylül 2020, 20:30
istanbulda o tüketim zor.
yurt dışında bizdeki gibi yokuşlar yok yada trafik
bu motoru alıp 1.4 ortalama yapan olursa helal olsun derim.
ama 2nin az altında ortalama yapması muhtemel
hee ben kullanırsam 1.2 ortalama bile yaparım o ayrı :D

fatih.met
21 Eylül 2020, 21:25
ne kadar az yakarsa doğayı o kadar az katletmiş olur, bu açıdan bakarak seviniyorum. ama sıra ona gelene kadar daha çok büyük sorunlar var. trafikte gereksiz yere araba kullanımları çok, yoğun trafikte bazen bunalıp arabaları kontrol ediyorum ve azımsanmayacak kadar fazla miktarda aracın içinde tek bir kişi oluyor, oda araç sürücüsü...

ülkemizi yönettiğini sanan insanlar motosiklete teşviki arttırmaları gerekiyor.

vandamme
21 Eylül 2020, 21:38
istanbulda o tüketim zor.
yurt dışında bizdeki gibi yokuşlar yok yada trafik
bu motoru alıp 1.4 ortalama yapan olursa helal olsun derim.
ama 2nin az altında ortalama yapması muhtemel
hee ben kullanırsam 1.2 ortalama bile yaparım o ayrı :D

İstanbul trafiğinde çok zor hakkaten ben 3.5 litreyi görüyorum çoğunlukla :(

Diver07
21 Eylül 2020, 21:52
nedense o testlerde 100km/1,5lt yakan aletler bize gelince 3 litreyi görüyor?

herhalde honda bütün testleri hava direnci olmayan ve sürtünmesiz ortamda yapmış. yada kamyon arkasında drafting yapmış...

Cyan
21 Eylül 2020, 22:29
nedense o testlerde 100km/1,5lt yakan aletler bize gelince 3 litreyi görüyor?

herhalde honda bütün testleri hava direnci olmayan ve sürtünmesiz ortamda yapmış. yada kamyon arkasında drafting yapmış...

Benim motosiklet için 3,4l/100km demişler, ben 3,6l/100km yakıyorum.

Makul; ben + topcase (demiri ve kendisi) + içinde laptop çantam rahat 110kg geliriz. Testi 70-80kg biri ile yapmışlar demek ki...

Bir de bizde kimse küçük cc motosikleti tasarlandığı şekle uygun sürmez, canını suyunu çıkarır.

Uğur
21 Eylül 2020, 23:16
Garip gureba,fakir fukara için önerilen motosiklet neredeyse 9 asgari ücret. :P

Ezio41
21 Eylül 2020, 23:19
30.000 TL'den kapıyı çalar ülkemizde. :)

kurubuzz
21 Eylül 2020, 23:39
cbf 150 den 125 f geçis yaptım şirket motorları bunlar benzin istanyonunu yolunu unuttum o derece az yakıyo gel gelelim bunun fiyatı olur 30 bin hadi hayırlı olsun .

Bulut_Motor
21 Eylül 2020, 23:46
Az yakan motorun görüntüleri basına sızdı. İşte o görüntüler.

https://i.hizliresim.com/8gGn34.jpg (https://hizliresim.com/8gGn34)

hasmet
22 Eylül 2020, 01:14

Geldik benim hesaba..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:52 ----------

Arkadaslar bu arada artik firmalar kafalarina gore hile hurda yaparak yakit tuketimini dusuk gosteremiyor..buna bir standart getirmisler,rakamlar muhtemelen dedikleri gibidir.

Standart senelerdir vardı...

De bu "Honda'nın ..nün gılıyık" muhabbeti de baydı artık yahu...

Hırbonen
22 Eylül 2020, 07:40
Standart senelerdir vardı...

De bu "Honda'nın ..nün gılıyık" muhabbeti de baydı artık yahu...

Hösstt,kendine gel ibibik.Mcn de cikmis bir haberi buraya tasimanin nesi yanlis ?

Bi de konu tam bizlik yani..

Mal bulmus magribi gibi onceki modelin fuelly degerlerini verecegine haberi oku,hadi usendin bakmadin diyelim,yazdik oraya iste..

Protonla notronu carpistiriyosun ama su basit haberi bile dogru yorumlayamaman sasirtiyor beni be amator..

hasangazili
22 Eylül 2020, 09:21
Mondial bile yapmış olsa rakam gerçekten güzel. Üçün beşin hesabını yapan bizim gibi fakir ülkelerde litrenin onda birinin bile kıymeti vardır.:cat:

fireblade e
22 Eylül 2020, 10:15
Gsx r 1000 den nc 750x'e 750x den de cb 125 e geçerim artık.

gerivites
22 Eylül 2020, 10:50
ne kadar az yakarsa doğayı o kadar az katletmiş olur, bu açıdan bakarak seviniyorum. ama sıra ona gelene kadar daha çok büyük sorunlar var. trafikte gereksiz yere araba kullanımları çok, yoğun trafikte bazen bunalıp arabaları kontrol ediyorum ve azımsanmayacak kadar fazla miktarda aracın içinde tek bir kişi oluyor, oda araç sürücüsü...

ülkemizi yönettiğini sanan insanlar motosiklete teşviki arttırmaları gerekiyor.

Ot bok tüm personele şirket arabası veren firmalar var. Korona muhabbetine millet toplu taşımadan kaçıyor desem önceden de böyleydi. Ben arabayla bir yere gideceğim zaman benzin parasına acıyorum. Taşınacak yük fazla değil ya da yolcu yoksa sukuterle gidiyorum. Millet acımıyor benzine mazota. Ne kadar kazanıyorlar da her gün işe git gel üstüne bir de köprü parası ekle. Helal olsun diyorum.

yosunum83
22 Eylül 2020, 12:28
Aga bende bunun 2018'i var. Şu anda 11.000 Km'de Daha ne buji,ne dişli ne de zincir değiştirdim. En son ne zaman benzin aldığımı unutuyorum. (Mecazi değil) Titreşim dersen hemen hemen hiç yok. 2018 yılında bu motoru kampanyalı olarak 9990 TL'ye aldım. Şimdi yıl 2020 ve motorun fiyatı 20600. TL. Özellikle şehir içinde manevra kabliyeti çok güzel.Çok dar bir sokakta yada trafikte olduğun yerde dönebiliyor yada şerit değiştirebiliyorsun.Aldığıma hiç pişman olmadım.İnşallah bu model ülkemize de gelir ve insanlar motosiklet kullanımına biraz da yönelirler.Araştırman için çok teşekkürler..

fatih.met
22 Eylül 2020, 15:27
Ot bok tüm personele şirket arabası veren firmalar var. Korona muhabbetine millet toplu taşımadan kaçıyor desem önceden de böyleydi. Ben arabayla bir yere gideceğim zaman benzin parasına acıyorum. Taşınacak yük fazla değil ya da yolcu yoksa sukuterle gidiyorum. Millet acımıyor benzine mazota. Ne kadar kazanıyorlar da her gün işe git gel üstüne bir de köprü parası ekle. Helal olsun diyorum.

demek ki bu bilinçlenme işi hikaye @hasmet diyordu ki; insanlar yeterince bilinçlense dünya şu an olan insan nüfusundan daha fazlasını kaldırabilir. ama işte demek ki öyle olmuyor çünkü insanlar bilinçlenmiyor, eli yanmadan sobadan uzak duran çocuk çok nadir... ama doğayı daha da fazla helak edersek bunun geri dönüşü olmayabilir...

o zaman en iyisi nüfusu az tutmak, böylece 100 km mesafede 1.5 litre yakıyor gibi dertlerimiz olmaz, her bakımdan dünya çok güzel bir yer olur.. şu konuya bakıyorum da hiç kimse düşünmüyor. insanlar o kadar çoğalmışlar ki artık kullanılan araçların egzoz emisyonları dünyaya ciddi problem olmaya başlamış..

bu konuyu hiç kimse konuşmuyor, dillendirmiyor, şu anda dünyada benzin tükenme durumunda mı yoksa? asıl önemli olan benzinin bitmesi mi yoksa dünyanın hava katmanlarında ki zedelenmeler mi?

şundan yıllar önce AC elektriğin mucidi bir insan ne demişti kaç kişi biliyor? fosil yakıtlar için ne söylemiş bilen var mı?

mavzer-i
22 Eylül 2020, 15:52
sağlam bi pandemi daha patlarsa dünya iyice düzene girer. çünkü başka türlü düzelmez dünya

hasmet
22 Eylül 2020, 16:28
demek ki bu bilinçlenme işi hikaye @hasmet diyordu ki; insanlar yeterince bilinçlense dünya şu an olan insan nüfusundan daha fazlasını kaldırabilir. ama işte demek ki öyle olmuyor çünkü insanlar bilinçlenmiyor, eli yanmadan sobadan uzak duran çocuk çok nadir... ama doğayı daha da fazla helak edersek bunun geri dönüşü olmayabilir...

o zaman en iyisi nüfusu az tutmak, böylece 100 km mesafede 1.5 litre yakıyor gibi dertlerimiz olmaz, her bakımdan dünya çok güzel bir yer olur.. şu konuya bakıyorum da hiç kimse düşünmüyor. insanlar o kadar çoğalmışlar ki artık kullanılan araçların egzoz emisyonları dünyaya ciddi problem olmaya başlamış..

bu konuyu hiç kimse konuşmuyor, dillendirmiyor, şu anda dünyada benzin tükenme durumunda mı yoksa? asıl önemli olan benzinin bitmesi mi yoksa dünyanın hava katmanlarında ki zedelenmeler mi?

şundan yıllar önce AC elektriğin mucidi bir insan ne demişti kaç kişi biliyor? fosil yakıtlar için ne söylemiş bilen var mı?

@Fatih.met, bunları biz düşünmüyoruz ama ileri ülkeler bizim yerimize de düşünüyorlar...

Bak Euro4 ve 5 standartları bizde şikayet sebebi neredeyse. Millet katalitik konvertörü sökme derdinde... Bırak çevreyi, kendimizi bile düşünmüyoruz. Mevcut kask standartları Avrupa ve Amerika'ya ait.

Yirmi yıl önce bir arkadaşın aldığı Buick'in 3800cc V6 motoru sadece 150 beygir yapıyordu. Bugün Ford Mustang'te bile 1500cc turbo motor var. Nereden nereye...

Kendi kendine olmuyor bu tabii ki. Araçların yakıt tüketimi ve emisyonu taa yetmişli yıllardan beri devlet tarafından regüle edilmekte. Devlet üreticilere diyor ki 5 sene içinde sattığın modellerin ortalama yakıt sarfiyatı ve emisyon standartları bu olacak, kendini ayarla... Ve sürekli yeni hedefler koyuyor. Avrupa'da da böyle. Eski ve yeni araçların arasındaki fark muazzam. Zaten yakında elektriğe geçiş te yaşanacak.

vandamme
15 Şubat 2021, 21:01
Arkadaslar,gunun en guzel haberi..

https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/2021-honda-cb125f/

Hondamiz yine fakir fukara garip gureba yi dusunmeyi ihmal etmemis..(honda dusmanlari dalga gececek ama onemli degil)2021 de cb 125f i elden gecirerek harika bir is yapmis..

Matematigim beni yaniltmiyorsa ki cok iyidir,bu motor 100 km de 1.4 lt yakacakmis..yuzde 27 lik bir iyilestirme olmus ve 11 kg hafiflemiss.

Bu motor her eve lazim arkadaslar,geldigi ilk gun alacam bunu..

Bi de led farli falan hee,tam bir aslan parcasi :)

Honda sağ olsun var olsun :) da ne zaman geliyor bu meret?

Nikkfurie
15 Şubat 2021, 21:10
........arabaları kontrol ediyorum ve azımsanmayacak kadar fazla miktarda aracın içinde tek bir kişi oluyor, oda araç sürücüsü.......

hareket eden otomobilin içindeki tek kişinin sürücüsü olduğunu yazmana gerek yoktu be Fatihim :)

Hırbonen
15 Şubat 2021, 21:45
Honda sağ olsun var olsun :) da ne zaman geliyor bu meret?

Mart ortasi gelir herhalde,umarim.

Yeni Msx125 de cok tatli,27000 tl mis.Bunun 25.000 den fazla olmamasi lazim sankii.Ama bu da tam bir commuter, kafam karisik..

vandamme
15 Şubat 2021, 22:13

Yeni Msx125 de cok tatli,27000 tl mis.Bunun 25.000 den fazla olmamasi lazim sankii.Ama bu da tam bir commuter, kafam karisik..

Boyum 1.85 kendimi Msx'in üstünde düşünemiyorum :)

125f'in 117kg olması çok iyi. Şehir içinde oyuncak gibi oynanır :)

hasmet
15 Şubat 2021, 23:47
Boyum 1.85 kendimi Msx'in üstünde düşünemiyorum :)

125f'in 117kg olması çok iyi. Şehir içinde oyuncak gibi oynanır :)

Benim de boy 1.85. Ona ragmen Grom'un ergonomisi hic fena degil ama. Uzun boylu arkadaslardan kullananlar da var. Yetiskinler icin dizayn etmis Honda Grom'u.

Erenkc91
16 Şubat 2021, 10:25

Yamaha Ys125 şuan 26.460 Tl. Honda bildiğim kadarı ile Yamahadan 1-2 tık daha ucuz, benim tahminimce fiyatı 23000-25000 Tl arası olur.

ElPadron
20 Eylül 2021, 17:12
Bu motor gelicekmi türkiyeye

3RE3RA
20 Eylül 2021, 19:48
yazlık bölgelerdeki kalbur üstü şirketlerin, işe alımlarda araba ehliyeti yerine motosiklet ehliyeti şartı getirip personele motor vererek(maaşı arttırarak) hem trafiği rahatlatma hem de kalabalık büyük şehirlerde motosikleti özendirmesi gerekir diye düşünüyorum.
mesela, antalya mersin gibi 9-10 ay motora rahat binilen yerlerde ilaç reprezantlarına araç yerine motosiklet vermek hem şirkete fayda hem doğaya hem de trafiğe fayda sağlar.

xtrafrozen
21 Eylül 2021, 09:33
30.000 TL'den kapıyı çalar ülkemizde. :)

Şu an gelse demek istediniz.. Hemen şimdi :)

ahmetkaya
22 Eylül 2021, 15:42
Devletin doğa diye bir derdi yok ki elektrikli otomobilden 10 sene vergi alınmayacak dendi daha geçenlerde yüzde 400 zam yaptılar

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

1.4 yaktığı şartlar ne fabrika verileriyle sokaklar bir değil

ahmetkaya
22 Eylül 2021, 15:42

erensel
22 Eylül 2021, 16:19
Honda Türkiye bu modelin yerine neden monkey felan getirir anlamak zor

Hırbonen
22 Eylül 2021, 17:30

https://www.fuelly.com/motorcycle/honda/cb125f

Eski modelin ortalama yakit tuketimine bakarsak 1.9 lt den baslasa da bence bu motor normal kullanimda 2.3 lt yakar.

Zaten 4 farkli kullanici 2.3 secmis.
Yuzde 27 dus 1.68 lt eder.

Ee honda da biraz daha iyi şartlar altinda 1.4lt(zamaninda oyle hesaplamisim) yakar demesi normal.

1.7 lt olsun yaaa super rakam degil mii ? Adamlar bi de onceki cb125f den daha ucuza veriyomus.

Haaaaa sen eger ben teker yapacam,virajlara 150 kmh ile girecem diyosan o zaman alett yakar.

Hırbonen
04 Aralık 2021, 16:48
Arkadaslarrrrr mujdeeeeeeee

2022 de alemin krali cb125f geliyormus.

Herkes benzin fiyatindan sikayet ederken biz(cb125f sahipleri) aragaz falan verecez..

Fiyati da sordum 49.000 tl dediler.

Saka saka,fiyat belli degil,ama bir onceki kasa cb125f den daha ucuza satiyodu hondamiz.

Mr.wind
04 Aralık 2021, 17:02
Tam msx 125ten fazla olmaz diyecektim ki, msx in 51k oldugunu ogrendim.

vandamme
04 Aralık 2021, 17:08
Artçılı kullanımı nasıl acaba?

Güzel bir inceleme videosu olmuş, altyazılı izlenebililir.

https://www.youtube.com/watch?v=gFApkLIDw7Y

Remzidemir41
04 Aralık 2021, 17:18
Yeni tasarım tamamiyle TVS APACHE RTR değil mi ?

Hırbonen
04 Aralık 2021, 17:21
Artçılı kullanımı nasıl acaba?

Güzel bir inceleme videosu olmuş, altyazılı izlenebililir.

https://www.youtube.com/watch?v=gFApkLIDw7Y

Tam msx 125ten fazla olmaz diyecektim ki, msx in 51k oldugunu ogrendim.

Msx 125 ten yaklasik 900-1000 euro falan ucuza gelir,o sekilde hesap yapmak lazim.

Tam yeni Turkiye nin motoru yemin ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

Yeni tasarım tamamiyle TVS APACHE RTR değil mi ?

125 lik makinenin tasarimina bakmayalim lutfenn.evet cirkin ama hangisi degil.

Super az yakiyor,bakim sudan ucuz ve sorunsuz.makineden beklenen de bu bence

tommygun
04 Aralık 2021, 17:28
Arkadaşlar düşük cc elbet az yakar ama arada bir "asılayım gaza, bakalım top speed nedir?" diye tapa gaz gittiğimizde yakıt tüketimi korkunçlaşır. Misal benim Sym Wolf 110 km hızda 2,8-3 lt gibi yakarken Rks Titanic 150S 3,5-4 gibi yakardı. Hani karbüratör olayını denklemden çıkarsak bile eblek gibi 60-70 gidince her motor az yakıyor. Nc ve Dominar sahipleri gibi en büyük odağınız yakıt tüketimi olmasın.

ElPadron
04 Aralık 2021, 18:06
Hep merak ediyordum ne zamab gelicek diye cidden geliyor dimi

Hırbonen
04 Aralık 2021, 18:22
Hep merak ediyordum ne zamab gelicek diye cidden geliyor dimi

Geliyor gelmekte olan eheh

İki bayi de geliyor dedi,kesin yani

vandamme
04 Aralık 2021, 19:32
İleride mevcut motoru satıp bunu alabilirim :)

Beğendiğim Yönleri;

-Bisikletten hallice hafif oluşu
-Yakıt tüketimini
-Dijital ekranı
-Ortalama yakıt tüketimini, kalan menzili göstermesi ve ECO ışığı
-İnce yapısı ile şehiriçi trafiğinde kullanım kolaylığı
-Enjeksiyonlu, Euro5 bloğu
-Max torkunu 6000 devirde vermesi
-Silindiri, krank mili eksenine göre merkezin dışında olup, piston eteği ve gömlek arasındaki sürtünmeyi azaltırken, pistonun kendisi de alttan yağ ile daha iyi soğutulan motor ünitesi
-Entegre start/stop butonu
-Led far
-Seside fena değil

Beğenmediğim yönü;

-Kampana arka fren….

Kerem34_
04 Aralık 2021, 19:45
İleride mevcut motoru satıp bunu alabilirim :)

Beğendiğim Yönleri;

-Bisikletten hallice hafif oluşu
-Yakıt tüketimini
-Dijital ekranı
-Ortalama yakıt tüketimini, kalan menzili göstermesi ve ECO ışığı
-İnce yapısı ile şehiriçi trafiğinde kullanım kolaylığı
-Enjeksiyonlu, Euro5 bloğu
-Max torkunu 6000 devirde vermesi
-Silindiri, krank mili eksenine göre merkezin dışında olup, piston eteği ve gömlek arasındaki sürtünmeyi azaltırken, pistonun kendisi de alttan yağ ile daha iyi soğutulan motor ünitesi
-Entegre start/stop butonu
-Led far
-Seside fena değil

Beğenmediğim yönü;

-Kampana arka fren….

Kampana harbiden büyük eksi olmuş geldiğimiz 2021 yılında ama dediğiniz gibi bisikletten hallice. Ön fren performansı iyiyse yeterli gelecektir muhtemelen.