PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yine Yeni Yeniden 23.09.2020 BAJAJ Zam Listesi

Sayfa : [1] 2

arndiol
17 Eylül 2020, 10:50
Ocak 2020 'da yani 9 ay önce 19 K olan canım motorum ns200 an itibari ile 25 K TL'ye cıkmış bulunmaktadır.

Görselin kötülüğü için kusura bakmayın, iyi çözünürlükte bulamadım.

https://i.resimyukle.xyz/zW1K9f.jpg (https://resimyukle.xyz/i/zW1K9f)

gerivites
17 Eylül 2020, 10:59
Önceden bajaj zam yaptığında "o fiyata zor satarlar" "bajaj delirmiş" "bajaj kendini bitirdi" tarzı yorumlar geliyordu. Ns200 20 oldu 21 oldu 23 oldu hala satıyor. 25 oldu bakalım ne olacak :) ben takip etmeyi bıraktım artık. Markaların instagramdaki Türkiye hesaplarını bile takipten çıktım. O kadar ümidi kesmiş durumdayım. Mtvsiz yarı hurda mondial ile hayatıma devam ediyorum.

Diver07
17 Eylül 2020, 11:04
dominar 400 olmuş 40 bin lira. hayırlı işle ustaaa :farao:

Huseyin9595
17 Eylül 2020, 11:05
Motosiklet satışları olduğu sürece satmaya devam edecekler. Şimdi hak vermemek elde değil. R25 MT25 olmuş 50 bin tl dominar 40 bin tl illa ki satacaktır. Fiyatların hepsi yüksek ona eyvallah ama r25 mt 25 50 bin tl olduğu sürece dominarın 40 olması absürt bir durum değil.

yurekli_emin
17 Eylül 2020, 11:07
Önceden bajaj zam yaptığında "o fiyata zor satarlar" "bajaj delirmiş" "bajaj kendini bitirdi" tarzı yorumlar geliyordu. Ns200 20 oldu 21 oldu 23 oldu hala satıyor. 25 oldu bakalım ne olacak :) ben takip etmeyi bıraktım artık. Markaların instagramdaki Türkiye hesaplarını bile takipten çıktım. O kadar ümidi kesmiş durumdayım. Mtvsiz yarı hurda mondial ile hayatıma devam ediyorum.

Piyasası çok fazla artmamış motosiklet takip edin. Türkiye'de fazla tutulmayanlardan. Örnek Sym wolf 250

arndiol
17 Eylül 2020, 11:07
japonların fiyatları daha da ucarken ne yazk ki seçeneksizlikten almak gerekecek.

gecen sene gaza gelmişken 2-3 bin tl daha koyup mt25 almak var iken simdi mt25 hayal oldu.

açıkçası bu sene en cok zam yapan markayı merak ettım

yurekli_emin
17 Eylül 2020, 11:09
Motosiklet satışları olduğu sürece satmaya devam edecekler. Şimdi hak vermemek elde değil. R25 MT25 olmuş 50 bin tl dominar 40 bin tl illa ki satacaktır. Fiyatların hepsi yüksek ona eyvallah ama r25 mt 25 50 bin tl olduğu sürece dominarın 40 olması absürt bir durum değil.

Cfmoto ya karşı baya absürt ama. Şuan çoğu kişi Dominar dan vazgeçip 400nk alıyor. Biri 33800 biriyse 40000. Ne len bu?!!

IRau
17 Eylül 2020, 11:15
ekrem abi artık bajaj getirmez artık herhalde

bu fiyatlarla satılmayacağını bilir

Thracian
17 Eylül 2020, 11:16
dominar 400 olmuş 40 bin lira. hayırlı işle ustaaa :farao:

Dominar değil Dominar Bey diyeceksiniz.:mrgreen:

arndiol
17 Eylül 2020, 11:16
ekrem abi artık bajaj getirmez artık herhalde

bu fiyatlarla satılmayacağını bilir

Satılır satılır.

Japon olmus 50bin tl. CF moto ve Bajaj her türlü satılır.

Dominar bey değil Sayın Dominar Bey diyeceksiniz :cherry:

Huseyin9595
17 Eylül 2020, 11:20
Cf moto değişik anlayamadığım bir marka 2017 modeller satılıyordu hala 2020 geldi mi bilmiyorum siteye baktım hiçbir fark yok.
Dominar çok daha kaliteli motosiklet 400nk ya göre ikisini de kullandım ikisini de sıfır almıştım. Neyin ne olduğunu tam bilmiyorum ama gidonda bulunan sıvı sanırım fren hidroliği kısımı orda ki sıvı sürekli azalıyordu devamlı serviste ek yapıyordum. Gidonda çatır çutur sesler geliyordu gidon kırılacak gibiydi hiç güven vermedi 3000km kullanıp sattım arkadaşım 250nk aldı aynı şekilde onun gidonda da sesler geliyor.

Dominara bayılmıştım ben sıfır motor alıp 1-2 ayda satan birisiydim en çok r25 kullanmıştım dominarı alana kadar 3-4 ay dominarı aldıktan sonra 1 sene kullandım.

snappy x
17 Eylül 2020, 11:49
haziranda 12bine aldığım cbfe şuan 17-18den alıcı çıkıyor...

hokahey
17 Eylül 2020, 12:26
Satılır satılır.

Japon olmus 50bin tl. CF moto ve Bajaj her türlü satılır.

Dominar bey değil Sayın Dominar Bey diyeceksiniz :cherry:

Prof. Dr. pek sayın efendimiz Dominar beyefendi diyeceksiniz ulan!

O değil de, eskiden "hint fakiri" diye bi tâbir vardı. Alay ederdik. Sanırım yavaş yavaş pozisyonlar değişiyor :(

sallami
17 Eylül 2020, 12:32
Prof. Dr. pek sayın efendimiz Dominar beyefendi diyeceksiniz ulan!

O değil de, eskiden hint fakiri" diye bi tâbir vardı. Alay ederdik. Sanırım yavaş yavaş pozisyonlar değişiyor :(

Konuşurken kafayıda sallamaya başlarsak, olduk demektir.

arndiol
17 Eylül 2020, 13:53
elin hintlisiniz dağa tepeye sabana tarlaya vurdugu modellere eşşek kadar para ödüyoruz.

TOTEMONS
17 Eylül 2020, 14:09
Ya arkadaşlar suç beceriksiz bürokratların ve her fırsatta piyasaları manipule eden yasal tefecilerin

Bajaj veya başka yabancı bir firma Kendi para birimini seviyesinde dolar ödeyip ürettiği malı Türkiyede TL ile satmak zorundadır

Neden Ülkemizde TL Dolar ve rupi karşısında hızla değer kaybederken malı ucuza satsın???

TL ile sattı diyelim zam yapmadan,Tahsil ettiği tl yi rupi ye veya dolara çevirip Kendi piyasasında parayı döndürmesi lazım

Suç durmadan arrtırılan ,yeni isimlerle icad edilen vergilerle ürünü pahalılaştırarak talebi azaltan ve bunnuda yaparken daha çok vergi elde edeceğini zanneden cahil bürokratlarındır

fb__ömer
17 Eylül 2020, 14:50
Pulsarlar hala sıfır da en mantıklı makinalar sanırım. Valla az kalsın sıfır rs200 alacaktım...

arndiol
17 Eylül 2020, 15:03
Pulsarlar hala sıfır da en mantıklı makinalar sanırım. Valla az kalsın sıfır rs200 alacaktım...

rs200 pişmanlıktır alma :cherry:

ns200 candır.

ahmetmert58
17 Eylül 2020, 15:15
alabiliyorsanız 250 cc motor alınmalı bence. onuda parçalanana kadar motor yaptırıp binilmeli. çünkü artık 250 cc motorlar bile lüks sınıfa girdi.

atillatopal9
17 Eylül 2020, 15:16
ilk çıktığında 8,200 TL idi. hızla büyüdü. En azından önde abs'si var. o paraya alınacak gene en iyi motor. bir kaç kronik sıkıntısı dışında, şuan motor alacak olsaydım seçeneğim gene 200ns olurdu.

hokahey
17 Eylül 2020, 16:28
39.980 nedir? Yap düz 40.000 olsun bitsin? 20 lira alıcıya bahşiş mi oluyor?

jarre
17 Eylül 2020, 17:18
Bajaj qute 59k alan cikarmi bunu

fb__ömer
17 Eylül 2020, 17:33
rs200 pişmanlıktır alma :cherry:

ns200 candır.
Hocam çok mu kötü? Kuzenim ninja250sl istiyor. Dedim ona bakacağına kışın absli bir tane rs200 düşürürüz. Ne eksi yanı var ki ns200 e göre?

mattiadestro
17 Eylül 2020, 19:55
Hocam çok mu kötü? Kuzenim ninja250sl istiyor. Dedim ona bakacağına kışın absli bir tane rs200 düşürürüz. Ne eksi yanı var ki ns200 e göre?

1000 km falan kullandım bence ns'den iyi motor. ns'de ön tekere oturuyormuş hissini sevmemiştim. ama racing hevesiyle alınmaz. oturuşun alakası yok. frenleri çok iyi, ilk 3 vites iyi, yakışıklı ama o kadar.

tommygun
17 Eylül 2020, 20:19
Pik yapmış Bajaj ama aşağı değil, yukarı doğru. Maşallah.

karayel90
17 Eylül 2020, 21:17

Bakın burası çok önemli Bajaj olmuş 40 bin TL :mrgreen:

fb__ömer
17 Eylül 2020, 21:56
1000 km falan kullandım bence ns'den iyi motor. ns'de ön tekere oturuyormuş hissini sevmemiştim. ama racing hevesiyle alınmaz. oturuşun alakası yok. frenleri çok iyi, ilk 3 vites iyi, yakışıklı ama o kadar.

Hocam başlangıç için racingcik olarak almasını istiyorum. Kawa alıp birde düşürünce ağlayacak o da var. Rs200 le patlasa bile kapısının önünde tamir ederim ben bildiğim makina yani grenajlı ns200. Aldıktan sonra zaten custom gidon falan yaparız büyük ihtimalle. Mühim olan düşünce masrafı üzmeyecek makina aldırmak.

fatih.met
17 Eylül 2020, 22:37
dominar 400 yatırım yapanlar parasını 3'e katladı sayılır.

acaba altın mı alsam? yoksa dolar mı? ya da dominar 400 alayım.

edit: yorumlara bakarken "kalite" diye bir kelime gördüm de aklıma geldi: birileri "tvs apache" için kumanda panelleri kalitesiz diyordu, onlara bir çift lafım var; siz kalitesiz kumanda paneli görmemişsiniz, geçenlerde bir tane mondial marka scooter sürdüm ve tuşlar elimde kalacak diye korktum, benim 80 bindeki tvs apache nin kumanda paneli canavar, nasıl kalitesiz diyorlar anlamadım..

yani sağlamlık hissini veriyor ve çok kolay ele geliyor düğmeler, plastik kalitesi güzel, daha ne olması gerek bilemedim.

E.Yzr
17 Eylül 2020, 23:42
Bu piyasa anlaşılan hiç düşmeyecek

Albertorun
18 Eylül 2020, 01:14
Çok da artmamış baktığında, benim alacağım motor 5-6 ayda 70 küsürden 120 ye geldi... kıyasladığında oldukça makul kalıyor

watercolours
18 Eylül 2020, 08:44
Tamam işte, bakan doğru söylüyor. Millet refaha kavuştuğu için bunlara takep arttı, onun için fiyatı artıyor. Dolar da öyle. Vatandaş eskiden ayda 2 bin kazanıyorken şimdi 20 bin kazanıyor, fazlasıyla da dolar almak istiyor ama piyasadaki dolar talebi karşılamıyor. Dolar da onun için artıyor.

arndiol
18 Eylül 2020, 09:23

motor blogu ns200den farklı gelmedi bana, şekil olarak da ns200 den daha albenisi var dogruya dogru.

Ancak oturuş pozisyonu cok kötü. Motor racing görünümlü ama alakası dahi yok. ayaklar geride gövde dik. ss kullanır gibi bir eğilme yok bu nedenle ayna cok uzakta kalıyor size ve verimli bir ayna kullanımı yapamıyorsunuz. bu pozisyon nedeniyle racing motorda dik durmaya calısıyor gibi garip bir duruşu var.

Diğer olumsuz yanı aksesuar. tur camı kötü duruyor, telefon tutacagı bulamıyorsun , topcase takamıyorsun. yani motorun aksesuarı sıfır diyebiliriz. sırt cantan haric ufacık birşey taşımak istesen nereye sokacagım derdi başlıyor.

Artçı için de cok rahatsız, cünkü kim nasıl oturacagını çözemiyor.

tabi iyi özellikleri de var.

ns200 den güzel bir görünüme sahip, gittiği yerde dikkat çekiyor. Artçı almayacagım ve navigasyona ihtiyacım yok sırt cantamı alır giderim diyor isen tek kişi için hoş bir motor.

Kullanım amacına göre değişir, ben topcase i doldurup artçı alıp navigasyon ile kaybolmamak için debelendiğim için ns200 gayet memnun ediyor.

watercolours
18 Eylül 2020, 09:56
Tamam işte, bakan doğru söylüyor. Millet refaha kavuştuğu için bunlara takep arttı, onun için fiyatı artıyor. Dolar da öyle. Vatandaş eskiden ayda 2 bin kazanıyorken şimdi 20 bin kazanıyor, fazlasıyla da dolar almak istiyor ama piyasadaki dolar talebi karşılamıyor. Dolar da onun için artıyor. İnanmayın Özdil ve tayfasının yalanlarına.

fz6_fazer
18 Eylül 2020, 15:05
Zamlardan sonra bu videoyu izlerim,azıcık dokundurma mevcut +18

https://www.youtube.com/watch?v=y17PS89Jh3U

125likmotor
18 Eylül 2020, 15:18
Bakın burası çok önemli Bajaj olmuş 40 bin TL :mrgreen:
Çokomelli 😃

tommygun
18 Eylül 2020, 21:01
Zamlardan sonra bu videoyu izlerim,azıcık dokundurma mevcut +18
https://www.youtube.com/watch?v=y17PS89Jh3U

Cbf 150'nin fiyatına 6000 TL, R25'in de fiyatına "neredeyse 30.000 TL" diyen führer sayesinde sağlam nostalji yaptık.

cıbılduck
18 Eylül 2020, 21:12
Cbf 150'nin fiyatına 6000 TL, R25'in de fiyatına "neredeyse 30.000 TL" diyen führer sayesinde sağlam nostalji yaptık.

Bir yorum var onu da sen atmışsın abi :cherry:

tommygun
18 Eylül 2020, 21:18
Bir yorum var onu da sen atmışsın abi :cherry:

Altyazı monteleme konusunda şu aşağıda link paylaşacağım video 1 numaraysa motosiklet konulu führer videosu en kötü 2 numaradır :)
https://youtu.be/zfvKXE26Dnc

Oha Youtube sayfasını açınca yeni jeton düştü, hakikaten 3 sene önce yorum yapmışım :)

mattiadestro
18 Eylül 2020, 21:23
Hocam başlangıç için racingcik olarak almasını istiyorum. Kawa alıp birde düşürünce ağlayacak o da var. Rs200 le patlasa bile kapısının önünde tamir ederim ben bildiğim makina yani grenajlı ns200. Aldıktan sonra zaten custom gidon falan yaparız büyük ihtimalle. Mühim olan düşünce masrafı üzmeyecek makina aldırmak.

ilk başlayacak adama uçak gibi gelir. oturuşa falan çok dikkat etmez zaten. parça, bakım vs üzmez dediğin gibi.

ama uzun bir süre mt-r25'den uzak tut :D benim kuzen mt25 alıp gelmişti, 2 hafta sonra motoru satıp r25 aldım.

cıbılduck
18 Eylül 2020, 21:28
ilk başlayacak adama uçak gibi gelir. oturuşa falan çok dikkat etmez zaten. parça, bakım vs üzmez dediğin gibi.

ama uzun bir süre mt-r25'den uzak tut :D benim kuzen mt25 alıp gelmişti, 2 hafta sonra motoru satıp r25 aldım.

ben CBR 125 ile başladığımda bu ne ya motor sürmek ne kadar sırt ağrıtan bişey demiştim. 3 ay sonra naked'a geçince rahatlığı buldum :D

mgora
18 Eylül 2020, 23:01
Bilgisayar sektöründe insanlar 10-15 yıllık notebooklara ram-ssd takıp kullanıyor , tamir ettiriyor.Eba nedeni ile öğrencilerin ihtiyacı arttı , bir sene önce 10 liraya satılmayan webcam'lere akıl almaz paralar isteniyor.
Yolun sonu Madmax evrenine gidecek gibi bu yönetimle.Bunlar daha iyi günlerimiz.

https://motorbikewriter.com/wp-content/uploads/2015/10/Mad-Max-Yamaha-R1-Vulvalini.jpg

fatih.met
18 Eylül 2020, 23:41
bugün yeğenime biraz klavye eğitimi verdim ve gördüğüm kadarıyla okullarda alfabe mizi yanlış öğretiyorlar...

K harfi var ve bunu "KE" olarak telaffuz etmek yerine "KI" diye telaffuz ediyordu yeğenim ve okulda böyle öğrettiklerini söyledi bana...

alfabe de olan sessiz harfleri okur iken yanına "e" sesi koyar okuruz... ne zaman bu kural değişti bilemiyorum, saçma salak iş yapıyorlar vallahi. lanet olsun milli eğitim bakanlığı, canlarınız cehenneme lanet olası mahlukatlar... çocukların kimyasını alt üst ediyorsunuz.

edit: şimdi salgın nedeniyle online ders çıktı başımıza, habire yazıcıdan çıktı alıp ödev yapıp birde whatsapp ile göndermesi var...
millete boş masraf... eğitim öğretimin köklü şekilde yenilenmeye ihtiyacı var artık...

öğrenciler altın yumurtlayan tavuk değildir, onlar ülkenin geleceği ve bunu bilerek onları eğitmeliyiz ve onlara öğretmeliyiz.

arndiol
19 Eylül 2020, 08:35
bakın 155i ararum

sallami
19 Eylül 2020, 09:37
bugün yeğenime biraz klavye eğitimi verdim ve gördüğüm kadarıyla okullarda alfabe mizi yanlış öğretiyorlar...

K harfi var ve bunu "KE" olarak telaffuz etmek yerine "KI" diye telaffuz ediyordu yeğenim ve okulda böyle öğrettiklerini söyledi bana...

alfabe de olan sessiz harfleri okur iken yanına "e" sesi koyar okuruz... ne zaman bu kural değişti bilemiyorum, saçma salak iş yapıyorlar vallahi. lanet olsun milli eğitim bakanlığı, canlarınız cehenneme lanet olası mahlukatlar... çocukların kimyasını alt üst ediyorsunuz.

edit: şimdi salgın nedeniyle online ders çıktı başımıza, habire yazıcıdan çıktı alıp ödev yapıp birde whatsapp ile göndermesi var...
millete boş masraf... eğitim öğretimin köklü şekilde yenilenmeye ihtiyacı var artık...

öğrenciler altın yumurtlayan tavuk değildir, onlar ülkenin geleceği ve bunu bilerek onları eğitmeliyiz ve onlara öğretmeliyiz.

Burada sıkıntı yokki K harfinin verdiği ses "kî" dır. Alfabe deki harfin okunuşu "ke" dir. Benim komşum harflerin verdiği sesler ile oğluma Kur'an okumayı 7-8 günde öğretti. Daha sonra ders olarak harflerin adını öğrenmesini istedi. Bana göre gayet başarılı bir yöntem. Ama eğitim sistemi için söyledikleriniz, yerden göğe kadar doğru.

fatih.met
19 Eylül 2020, 09:51
Burada sıkıntı yokki K harfinin verdiği ses "kî" dır. Alfabe deki harfin okunuşu "ke" dir. Benim komşum harflerin verdiği sesler ile oğluma Kur'an okumayı 7-8 günde öğretti. Daha sonra ders olarak harflerin adını öğrenmesini istedi. Bana göre gayet başarılı bir yöntem. Ama eğitim sistemi için söyledikleriniz, yerden göğe kadar doğru.

hayır, her sessiz harf kodlayarak söylenir iken yanına "e" koyarız, yanına hiç bir sesli harf koymadan "K" yada "B" yada herhangi bir sessiz harf okumayı deneyin, mümkün değil, mecbur bir tane sesli harf koymak durumundasınız ve bu yıllardır "E" harfi ile yapılıyor.. şimdi bu niye değişti?

buna kafa yoracaklarına başka şeylere odaklansınlar, mesela sayısalcı adama "edebiyat" - "tarih" gibi dersleri öğretmesinler.

bu konuyu konuşurken aklıma aea'nın bir videosu geldi (https://www.youtube.com/watch?v=Lppvyiyfcx0&t=334s)

yani "34 lky 6023" araç plakasını kodlayarak söylerken "34 le ki ye 6023" olarak söylemek tuhaf olurdu, saçma sapan icat çıkartıyorlar. masuz yapıyorlar, ülkenin geleceğini yok etmek için eğitim öğretimi berbat ediyorlar.

gurcanozturk
19 Eylül 2020, 10:20
hayır, her sessiz harf kodlayarak söylenir iken yanına "e" koyarız, yanına hiç bir sesli harf koymadan "K" yada "B" yada herhangi bir sessiz harf okumayı deneyin, mümkün değil, mecbur bir tane sesli harf koymak durumundasınız ve bu yıllardır "E" harfi ile yapılıyor.. şimdi bu niye değişti?

buna kafa yoracaklarına başka şeylere odaklansınlar, mesela sayısalcı adama "edebiyat" - "tarih" gibi dersleri öğretmesinler.

bu konuyu konuşurken aklıma aea'nın bir videosu geldi (https://www.youtube.com/watch?v=Lppvyiyfcx0&t=334s)

yani "34 lky 6023" araç plakasını kodlayarak söylerken "34 le ki ye 6023" olarak söylemek tuhaf olurdu, saçma sapan icat çıkartıyorlar. masuz yapıyorlar, ülkenin geleceğini yok etmek için eğitim öğretimi berbat ediyorlar.

Okumayi ogretme konusunda Turkiye'de 2 ekol vardi, biri ses ogretimi (hece ogretimi) digeri alfabe (harf) ogretimi. Ses ogretiminde cumleden sese dogru gidilir, Turkiye'de fisler kullanilir. Cumleyi once kelimelere sonra kelimeleri hecelere bolerek sesler ogretilir daha sonra bu sesler diger kelimeleri olusturmada kullanilir. Bu Turkce'nin yazildigi gibi okundugu icin uygulanan bir yontem bildigim kadariyla. Ses (hece) egitiminde ogretmen harfleri direkt olarak ogretmez, yani sizin dediginiz gibi daha okuma yazma bilmeyen bir cocuga "Ke" sesi vermez, cunku cocuk her artik her "k" gordugu yerde sesi "ke" diye cikarir.

Sallami'nin dedigi gibi, alfabanin harflerini kodlama ile ses egitimini birbirine karistirmissiniz gibime geliyor. Su donemde de ses egitimi veriliyorsa bile, alfabe kodlamada yine -e ekleniyordur, degistigini sanmam.

Bu arada bu degisikligin yeni oldugunu hic sanmiyorum, babam 33 yil ilkokul ogretmenligi yapti, 2004'te emekli oldu, eskiden ses ile ogretme yontemi kullanildi. Bunlar benim bildiklerim, yanlisim olabilir, ogretmen arkadaslar duzeltsin hatam varsa.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:07 ----------

Okumayi ogretme konusunda Turkiye'de 2 ekol vardi, biri ses ogretimi (hece ogretimi) digeri alfabe (harf) ogretimi. Ses ogretiminde cumleden sese dogru gidilir, Turkiye'de fisler kullanilir. Cumleyi once kelimelere sonra kelimeleri hecelere bolerek sesler ogretilir daha sonra bu sesler diger kelimeleri olusturmada kullanilir. Bu Turkce'nin yazildigi gibi okundugu icin uygulanan bir yontem bildigim kadariyla. Ses (hece) egitiminde ogretmen harfleri direkt olarak ogretmez, yani sizin dediginiz gibi daha okuma yazma bilmeyen bir cocuga "Ke" sesi vermez, cunku cocuk her artik her "k" gordugu yerde sesi "ke" diye cikarir.

Sallami'nin dedigi gibi, alfabanin harflerini kodlama ile ses egitimini birbirine karistirmissiniz gibime geliyor. Su donemde de ses egitimi veriliyorsa bile, alfabe kodlamada yine -e ekleniyordur, degistigini sanmam.

Bu arada bu degisikligin yeni oldugunu hic sanmiyorum, babam 33 yil ilkokul ogretmenligi yapti, 2004'te emekli oldu, eskiden ses ile ogretme yontemi kullanildi. Bunlar benim bildiklerim, yanlisim olabilir, ogretmen arkadaslar duzeltsin hatam varsa.

Edit zamanini gecmisim. Ekleme yapayim.

Turkce'de ses egitiminde harfler seslendirilirken "I" kullanilir. M harfini cocuga ogretirken "mmmm ya da mI", b harfini seslendirirken "bbbb yani bI" gibi seslerle ogretirsiniz. O yuzden k seslendirilirken "kI" kullanilmistir.

sallami
19 Eylül 2020, 12:31

Sayısalcı adam herşeycidir. Okuduğunu tam anlamalı, anlatılmak isteneni ve anlatmak istediğinizi tam olarak belirtebilmelidir. Edebiyatçıya yeter miktar sayısalcılık yeter ama sayısalcıya dibine kadar dil bilgisi, edebiyat lazımdır. Siz plakadaki "lky" olayını tarif ederken bir anlam ifade etmeyen harfleri tarif ediyorsunuz. Sesleri çıkaracak şekillerin adını söylüyorsunuz. Buna en yakın "LAYIK" kelimesini okurken "LeAYeIKe" şeklinde okumuyorsunuz değil mi?

gurcanozturk
19 Eylül 2020, 13:08

Bu arada "masuz" değil mahsus.

Mahsus (zarf): Bilerek, isteyerek, kasten.

Arapça kelimeler yerine Türkçe kelimeleri tercih ediyorum, sonucta bu halkın dili Türkçe. Devletin, hükümetin dili ne olursa olsun, halkın dili o halkın geleceğini belirliyor.

* Bazı arkadaşlar madem Arapça kullanmiyorsun, Türkçe kelimeleri Türkçe karakterlerle yaz diyebilir. Işim gereği 25 yıldır İngilizce klavye ile yazıyorum. Tamamen duygusal yani.

arndiol
19 Eylül 2020, 13:16
bajaj diyorduk nerelere geldik

gurcanozturk
19 Eylül 2020, 13:23
bajaj diyorduk nerelere geldik

Dayanamıyorum ne yapayım:) Forumda yazım kurallarına ve işaretlerine dikkat eden çok az kişi var. Adam 2 paragraflik yazı yazmış 1 tane bile işaret kullanmamış. Okunmuyor haliyle, okumuyorum.