PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik fiyatlaı ile alakalı bir soru?

sallami
11 Eylül 2020, 17:45
Sevgili arkadaşlar merhaba;
Kafama takıldı.
Motosiklet lastikleri çok daha fazla materyal, yatırım maliyeti, stok maliyeti vs. gibi sebeplerden ötürü araba lastiklerinden daha pahalı?
Yoksa lastikçiler bizi çok mu seviyor?
Arabaya dört lastik alayım dedim. Falken'den de memnundum. 4'ü 1200-1300 TL yapıyor.
Motoruma aldığım lastiklere 970 TL verdim.

atillatopal9
11 Eylül 2020, 18:09
motosikletlerde ve arabalarda kullanılan lastiklerde en önemli özellik hamur türüdür.
yumuşak ve sert hamur olarak ikiye ayrılır.
Motosikletlerde kullanılan sert hamurlar daha çok uzun km ler de kullanmanızı sağlar
yumuşak hamurlar ise kısa mesafe ancak max. performanlı kullanılmasını sağlar.

Araçların lastiklerinde genelde sert kabuk kullanılır böylelikle motosiklet gibi 20,000 km de değiştirmeyiz.
Motosikletlerde lastik ne kadar yumuşak hamur kullanılırsa ( kaliteli hamur ) yol tutuşu o kadar iyi olur.

Motosiklet lastiğinin pahalı olmasının bir diğer sebebi ise araba lastiği gibi düz olmaz, kenarları eğimli ve yatmaya müsait olduğun için burada daha fazla işçilik giriyor.arabaların çoğuna 2010 üretimli lastik takılabiliyorken ( insanları çoğu eski lastik takıyor ) motosikletlerde bu mümnkün olmuyor.

ben 3100 TL den yeni lastik siparişi verdim ellerinde 2019 üretimli vardı %15 de indirim yapacaklardı ancak istemedim. yeni sevkiyatlarına kadar bekliyorum 2020 6. ay üretimli lastik alacağım. ( ürünleri kargoya verilmiş bekliyoruz )

tabi bu benim bildiklerim bunun dışında bu işin uzmanı çok kişi var.

ben montaj dahil 1600 TL ye Anlas RD de buldum 2020 üretimli ancak yerli lastikten korkuyorum özellikle kullanıp memnun olanlar kadar olmayanlarda var.
ben şahsen kendimi 1600 TL için riske atamadım/atmayacağım da.

Her motosiklet, cc ne olursa olsun en önemli şeyi lastiktir.
lastiğiniz iyi olması, herşeyden önce size GÜVEN verir.
iyi yol tutar, çabuk ısınır, viraj da güven verir ve ıslak zemınde kendisini kaybetmez son olarakda en önemlilerinden birisi de fren mesafenizi kısaltır.

birde araç tipi de önemli tabi.
mesala arabalarda da arazı lastiği pahalıdır.
Ancak asfalt lastiği ucuzdur.

hasmet
11 Eylül 2020, 19:45
Bence ikisi de. Hem satışı daha az, hem de kalite farklı.

Karşılaştıracak olursak ön ve arka olarak farklı büyüklüklerdeki spor araba lastiklerinin fiyatları da motosiklet lastikleriyle aynı civarda. Hatta motosiklet lastiği gibi 10000-15000 km arası anca dayanıyor, özellikle arkalar.

arndiol
12 Eylül 2020, 09:52
lastiklerin %500 kar ile satıldığına eminim.

Levent
12 Eylül 2020, 10:09
Motosiklet lastiklerinin pahalı olmasının temelinde ölçü ve sirkülasyon gelmekte.

1- Ön ve Arka lastikler birbirinden farklı ölçülerde..
2- Bu lastiklerin üretim adetleri de, otomobile kıyasla bir hayli az.
3- Lastiğin yumuşak hamur olması, oval olması vb. durumlar fiyatı artıran en son etkenler.

Basit bir örneklemek gerekir ise,

16" 4 Ad. Araba lastiği 1.500 TL iken,
17" 4 Ad. Araba lastiği 2.500-3.000 TL olabiliyor...

Veya bakacak olursanız, 19-20" Lastikler 4-5 bini aşmakta..

Bizzat-i lastik üreticisi ile yaptığım sohbette, yahu 2'si de aynı marka, aynı model, sadece ebat fark ediyor diye ne kadar maliyet artmış olabilir ki dediğimde aldığım cevap bu yönde oldu.

mkolia
12 Eylül 2020, 10:42
Işçilik ile ilgisi falan yok enjeksiyon kalıplarında üretiyorlar seri üretimle, tek amaçları vatandaşa saplamak, motosikletlerin uygun olan yedek parçası birşey kaldı mıyki sanki, boktan telefon tutacağına 150 200 tl, boktan pulsarin zincir disli takımına 750 tl istiyor servis, saplamasyon ülkesine hoş geldiniz.

watercolours
12 Eylül 2020, 12:04
Adam diyor ki 17" lastik kullanan araba alacak parası varsa bu fiyat onu sarsmaz.

MrJ
12 Eylül 2020, 13:27
Arkadaş değiştirdi geçen BMW için run flat lastikler 1.700tl x 4 = 6.800tl.

@atillatopal9 iyi etmişin yola değen en önemli parça ne zaman bu lastikleri yurtdışı magazin dergilerine verirler kapsamlı inceleme olur o zaman değerlendirmeye girer.

Ozan arıcı
12 Eylül 2020, 13:33
Lastik fiyatları gayet normal. Spor motosiklete takımı 3000'e geliyorsa muhtemelen spor arabaya lastik aldığınızda da tanesi 1500-2000 lira arasıdır.

hasmet
12 Eylül 2020, 15:30
"saplıyorlar" argümanı serbest piyasa ile çelişmekte...