PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu ses ne olabilir

lazki123
10 Eylül 2020, 11:25
Merhaba Majesty 400 kullanıcısıyım motorda sanki bir vuruntu var şiddetli çalışıyor gibi video ekliyorum
https://www.youtube.com/watch?v=G1YHwwQPaBM

vandamme
10 Eylül 2020, 11:52
Videodan göremediğim kadarı ile krank sesine benziyor.:P

https://i.hizliresim.com/KeCWfV.jpg (https://hizliresim.com/KeCWfV)

lazki123
10 Eylül 2020, 12:15
Özür dilerim gizli olarak paylaşmısım :)

IRau
10 Eylül 2020, 12:59
sanki varyatör pervanesi bişeye sürtüyor gibi bi ses var

lazki123
10 Eylül 2020, 13:10
sanki varyatör pervanesi bişeye sürtüyor gibi bi ses var

Ses motor bloğundan geliyor gibi tak tak vuruyor gibi

vandamme
10 Eylül 2020, 13:42
https://www.youtube.com/watch?v=G1YHwwQPaBM

fb__ömer
10 Eylül 2020, 13:43
Yatak vurma sesi gibi. Çekici ile ustaya götürün derim.

lazki123
10 Eylül 2020, 14:22
Yatak vurma sesi gibi. Çekici ile ustaya götürün derim.

okadar ciddi mi sence çekişte gidişte hiç bişey yok ama

vandamme
10 Eylül 2020, 14:48
okadar ciddi mi sence çekişte gidişte hiç bişey yok ama

Videoyu izleyemeden esprisine krank dedim ama umarım değildir.

Tok olan ses krank sesi Tiz olan ses ise sübap ve egzantrik gergisinin sesi diye duymuştum.

lazki123
10 Eylül 2020, 14:51

Tok olan ses krank sesi Tiz olan ses ise sübap ve egzantrik gergisinin sesi diye duymuştum.

Anladım bu akşam göstereceğim ama buralarda güvelinir usta bulmak zor malesef

Ali Mert
10 Eylül 2020, 17:21
Bence krank değil gibi. Ya pistonlar yataklara değiyor, ya eksantrikten geliyor, ya da hiçbir şey yoktur :thumright
Bence bir tamirciye götür biz de öğrenmiş oluruz. Kendin tamir edeceksen de zaten açıp baktığından daha iyi anlarsın. Scooterda nasıl bilmiyorum ama normalde karbüratörün en üst kapağı açıkken motoru çalıştırabilirsin (biraz yağ kaçar), oradan görürsün zaten eksantrikten falan mı geliyor ses, orada bi sıkıntı yoksa motoru durdurup içini açarsın pistonlarda yataklarda çizik var mı bir sıkıntı var mı diye bakarsın.
Motosiklet tamircisi vs. değilim az olan bilgimle fikir vermeye çalıştım o yüzden üstteki arkadaşın dediği gibi çekici ile tamirciye götürürsen daha iyi olur.
Eğer yataklar çizildiyse sadece yatakları değiştirip ucuz bir şekilde halledebilirsin, yatakları çiziyorsa kullanmaya devam edersen yatak sarar. Maliyeti artar.

lazki123
10 Eylül 2020, 17:37
Bence krank değil gibi. Ya pistonlar yataklara değiyor, ya eksantrikten geliyor, ya da hiçbir şey yoktur :thumright
Bence bir tamirciye götür biz de öğrenmiş oluruz. Kendin tamir edeceksen de zaten açıp baktığından daha iyi anlarsın. Scooterda nasıl bilmiyorum ama normalde karbüratörün en üst kapağı açıkken motoru çalıştırabilirsin (biraz yağ kaçar), oradan görürsün zaten eksantrikten falan mı geliyor ses, orada bi sıkıntı yoksa motoru durdurup içini açarsın pistonlarda yataklarda çizik var mı bir sıkıntı var mı diye bakarsın.
Motosiklet tamircisi vs. değilim az olan bilgimle fikir vermeye çalıştım o yüzden üstteki arkadaşın dediği gibi çekici ile tamirciye götürürsen daha iyi olur.
Eğer yataklar çizildiyse sadece yatakları değiştirip ucuz bir şekilde halledebilirsin, yatakları çiziyorsa kullanmaya devam edersen yatak sarar. Maliyeti artar.

Teşekkürler yorumun için akşam götüreceğim bakalım ne çıkacak inş çok bişey çıkmaz :D ama krank olsa gidişte falan sorun olurdu sanki öyle biliyorum bi kaç yere gösterdimde krank olabilir dediler ama açıp bakmadan bilemeyiz diyolar iyide abi direk motoru indirmeden önce senin dediğin gibi bi silindir kapağını aç bak ne bilim başka bişeydir belki :D güvenemiyorum motorculara zaten 10 yıllık motorcuyum bu senelerde artık motorsiklet kullanmayı bırakmayı düşünüyorum bu yüzden dürüst insan yok malesef

Ali Mert
10 Eylül 2020, 18:17
Teşekkürler yorumun için akşam götüreceğim bakalım ne çıkacak inş çok bişey çıkmaz :D ama krank olsa gidişte falan sorun olurdu sanki öyle biliyorum bi kaç yere gösterdimde krank olabilir dediler ama açıp bakmadan bilemeyiz diyolar iyide abi direk motoru indirmeden önce senin dediğin gibi bi silindir kapağını aç bak ne bilim başka bişeydir belki :D güvenemiyorum motorculara zaten 10 yıllık motorcuyum bu senelerde artık motorsiklet kullanmayı bırakmayı düşünüyorum bu yüzden dürüst insan yok malesef

Bize de yaz sonucunu. Scooter motoru hiç görmedim, normal motosikletlerdeki gibi karbüratörün en üst kapağını açıp çalıştırmak gibi bir şey oluyor mu pek emin değilim. Yine de yazayım dedim, hem konuyu yukarı taşımış oldum.

Samet Ağır
10 Eylül 2020, 18:33
Bize de yaz sonucunu. Scooter motoru hiç görmedim, normal motosikletlerdeki gibi karbüratörün en üst kapağını açıp çalıştırmak gibi bir şey oluyor mu pek emin değilim. Yine de yazayım dedim, hem konuyu yukarı taşımış oldum.

Karbüratör değil o. Karbüratör olsa duramazsın..:queen:
Külbütör kapağında orta yolda anlaşsak olur mu?:bounce:
Hocam herşeyden önce marş rublesine baktır. Bende de olmuştu.. Değişince ses gitmişti.
Üstelik bana sorarsan çok bi ses yok. 125 lik sesi bekleme bundan. 400 cc sonuçta. Seside biraz kalın tok çıkar bunların. Sert bir sesi vardır..
Öncelikle sea normalmi onu öğren çaktırmadan. Yoksa yolunacak kaz görüp dağıtmaya sonunda da bu modellerde hep böyle lafıyla da karşılaşabilirsin.

Ali Mert
10 Eylül 2020, 22:10
Karbüratör değil o. Karbüratör olsa duramazsın..:queen:
Hocam herşeyden önce marş rublesine baktır. Bende de olmuştu.. Değişince ses gitmişti.
Üstelik bana sorarsan çok bi ses yok. 125 lik sesi bekleme bundan. 400 cc sonuçta. Seside biraz kalın tok çıkar bunların. Sert bir sesi vardır..
Öncelikle sea normalmi onu öğren çaktırmadan. Yoksa yolunacak kaz görüp dağıtmaya sonunda da bu modellerde hep böyle lafıyla da karşılaşabilirsin.

Hehe aklıma geldi düzelteyim diye girmiştim ben de foruma. Bugün aklımda karbüratör vardı oradan esti herhalde. Pistonun en üst tarafındaki bölümü kastettim. Adı aklıma gelmedi. Silindir üst kapağı falan sanırım doğrusu.

Debriyaj tası diyor ve arttırıyorum :mrgreen:

fatih.met
10 Eylül 2020, 22:25
video izlemedim, yorumlara da bakmadım. 10 gün önce falan abimin scooter sorunluydu, piston vurma sesi geliyor...

piston neden vurabilir diye düşününce aklıma krank mili geliyordu.. böyük paralar çıktı cebimizden :) krank milini tutan bilyalardan biri dağılmış.. hazır sökülmüşken egzantrik zincir + silindir piston değişti... biyel kolu falan alayı değişti...

yani piston vuruyorsa sebebi bellidir, sonradan takmışsan büyük geliyordur.. orjinal ise krank artık içeride geziyor demektir. seni kutluyorum, geçmiş olsun, tebrikler...

Samet Ağır
10 Eylül 2020, 22:45
Hehe aklıma geldi düzelteyim diye girmiştim ben de foruma. Bugün aklımda karbüratör vardı oradan esti herhalde. Pistonun en üst tarafındaki bölümü kastettim. Adı aklıma gelmedi. Silindir üst kapağı falan sanırım doğrusu.

Debriyaj tası diyor ve arttırıyorum :mrgreen:

Görüyor,scooterde debriyaj tası olmaz diyor bombayı bırakıp çıkıyorum..
Ha bu arada silindir üst kapağı başka şey,külbütör kapağı başka ... Yaani..

Ali Mert
10 Eylül 2020, 23:35
Görüyor,scooterde debriyaj tası olmaz diyor bombayı bırakıp çıkıyorum..
Ha bu arada silindir üst kapağı başka şey,külbütör kapağı başka ... Yaani..

He adı o muymuş :) Neyse işte en üstteki kapak.

Debriyaj tasını şakasına yazdım. Bujidir o buji :)

lazki123
11 Eylül 2020, 11:57

Sorun krank çıktı ama çok vurmuyormuş daha yeni başlamış vurmaya öyle diyor usta şuan pek sorun yaratmaz ama yakın zamanda değiştirsen iyi olur diyor

vandamme
11 Eylül 2020, 12:34
Videodan göremediğim kadarı ile krank sesine benziyor.:P

https://i.hizliresim.com/KeCWfV.jpg (https://hizliresim.com/KeCWfV)

Sorun krank çıktı ama çok vurmuyormuş daha yeni başlamış vurmaya öyle diyor usta şuan pek sorun yaratmaz ama yakın zamanda değiştirsen iyi olur diyor

Bilgilendirme için teşekkürler.

Geçmiş olsun hocam.

karşıyaka
11 Eylül 2020, 12:37

Piston yatağa nasıl değer acaba?

HRider
11 Eylül 2020, 17:00
Sana kötü bir haberim var.. Krank vuruyor

Ali Mert
12 Eylül 2020, 04:41
Piston yatağa nasıl değer acaba?

Pistonun içindeki biyel kolunun yatağına kol yatağı deniyor diye biliyorum. Tüm parçaları hatmetmedim bilmediğim bir şey varsa öğretirseniz mutlu olurum. Her neyse motordan ses geliyorsa zaten ya ekstantrik olabilir ya da yatak sarmıştır. Başka türlü yanıltacak bir şey söylemedim, düzenleme butonu olmadığından da daha sonra düzeltme imkanım olmadı.dalga geçmenize gerek yok

karşıyaka
12 Eylül 2020, 07:42
Pistonun içindeki biyel kolunun yatağına kol yatağı deniyor diye biliyorum. Tüm parçaları hatmetmedim bilmediğim bir şey varsa öğretirseniz mutlu olurum. Her neyse motordan ses geliyorsa zaten ya ekstantrik olabilir ya da yatak sarmıştır. Başka türlü yanıltacak bir şey söylemedim, düzenleme butonu olmadığından da daha sonra düzeltme imkanım olmadı.dalga geçmenize gerek yok

Dalga geçmek için sormadım; öğrenmek adına sordum belki yanlış biliyorum diye, dalga geçen biri değilim.

Ali Mert
12 Eylül 2020, 19:31
Dalga geçmek için sormadım; öğrenmek adına sordum belki yanlış biliyorum diye, dalga geçen biri değilim.

Pardon ben yanlış anlamışım. Araba motorunun içini(piston krank vs.) gördüm ama motosiklette krankın olduğu bölümü görmedim. Supapların vs. olduğu üst kapak ve motor bloğunun krank piston harici kısmını biliyorum ama krank'ı incelemedim hiç. Henüz hiç yatak saran motorum olmadığı için de yanlış bilgi vermek istemedim. Pinpirikli bir insanım biraz, 1500-2000 km'de yağ değiştiririm en geç. Hatta motul yerine daha ucuz bir yağ kullanıp 1000 km'ye düşürmeyi düşünüyorum.

karşıyaka
13 Eylül 2020, 13:31
Pardon ben yanlış anlamışım. Araba motorunun içini(piston krank vs.) gördüm ama motosiklette krankın olduğu bölümü görmedim. Supapların vs. olduğu üst kapak ve motor bloğunun krank piston harici kısmını biliyorum ama krank'ı incelemedim hiç. Henüz hiç yatak saran motorum olmadığı için de yanlış bilgi vermek istemedim. Pinpirikli bir insanım biraz, 1500-2000 km'de yağ değiştiririm en geç. Hatta motul yerine daha ucuz bir yağ kullanıp 1000 km'ye düşürmeyi düşünüyorum.
Estağfurullah; ben de 1000 km de değiştiriyordum yağı, el kitabında öyle önerildiği için fakat 3000 km de değiştiriyorum artık öneriler doğrultusunda. Bakımı yapıldıktan sonra yolda bırakmaz pimpirikli olmak iyidir bazen. Ben de yatak saran motor görmedim, görmeyelim de.
Sağ olun.